Inwestowanie w złoto
Złoto, od kilku lat, uważane jest za najbezpieczniejszą lokatę kapitału. Doradcy inwestycyjni zalecają aby przynajmniej 15 % swoich oszczędności przeznaczyć na zakup tego kruszcu. I oczywiście nie chodzi tu o inwestowanie w złote pierścionki i łańcuszki, ale o zakup złota lokacyjnego, czyli sztabek lokacyjnych lub monet bulionowych.
Ceny złota
Złoto miało na początku lat 80tych czas świetności - wtedy cena jednej uncji oscylowała w okolicach ceny 800 dolarów. 12 maja 2006 roku cena uncji złota skoczyła do rekordowej ceny 730,40 USD, jest to największa cena od 26 lat czyli od 1980 roku. Pod koniec roku 2005 cena wynosiła około 450 USD/uncję. W 2005 roku było to już 550 USD a w 2006 cena waha się od 660 do 680 USD. Obecnie ceny złota kształtują się pod wpływem popytu i podaży, a o wzrostowym lub spadkowym trendzie kursu złota decyduje głównie sytuacja międzynarodowa (konflikty) a także skłonność banków różnych Państw do pozbywania się złotego kruszcu ze swoich rezerw.
Wykres ceny w USD uncji złota na przełomie 5 ostatnich lat
widać, że złoto w ciągu 5 lat jest bardzo dobrą inwestycją, jeśli
1 stycznia 2002 roku zainwestowaliśmy 280 USD za uncję to
obecnie sprzedamy ją za 640 USD - źródło wykresu kitco.com
Wykres ceny w USD uncji złota na przełomie 10 ostatnich lat,
jak widać cena złota rośnie- źródło wykresu kitco.com
Przyszłość złota
Przyszłość rynku złota wydaje się być optymistyczna.
Do pobicia rekordu lat 80-tych, czyli do 800 USD za uncję zostało już niewiele (doradcy przewidują, że nastąpi to około 2007 roku) ponieważ rośnie zapotrzebowanie na ten kruszec ze strony szybko rozwijających się gospodarek, takich jak Chiny czy Indie. W związku ze zwiększonym popytem mamy do czynienia również ze zwiększonym wydobyciem złota. Rezerwy w złocie tworzą banki centralne Rosji i Chin, w złoto inwestują również wielkie międzynarodowe fundusze inwestycyjne, takie choćby jak Franklin Templeton. To wszystko wpływa na koniunkturę na rynku złota, stąd trudno się dziwić, że ostatnio zauważa się wyraźną modę na lokowanie oszczędności właśnie w złoto.
Dlaczego złoto?
Złoto daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji i jest uważane za twardą walutę, odporną na dekoniunkturę, inflację, krach na giełdzie, kryzys walutowy i inne zawirowania na rynkach finansowych. Większość państwowych banków centralnych gromadzi rezerwy finansowe właśnie w złocie. Złoto doskonale nadaje się na element dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, gdyż cenę złota determinują zupełnie inne mechanizmy, niezależne od koniunktury na rynkach giełdowych. Złoto można zawsze łatwo spieniężyć, w każdym kraju i o każdej porze. Złoto jest bowiem wymienialne w wielu kantorach na całym świecie przez 24 godziny na dobę, można je również sprzedać w punktach skupu złota, w niektórych sklepach numizmatycznych a także w serwisach aukcyjnych np. na ebay.pl na pewno znajdziemy wielu chętnych.
Warto inwestować w złoto miedzy innymi dlatego, że jest jego ograniczona ilość - jego wydobywanie kurczy zasoby a wtedy cena kruszcu rośnie.
"Złoto jest jednym z najrzadziej występujących pierwiastków, a tworzy wielkie złoża; było jednym z najwcześniej poznanych metali, ale ponad trzy czwarte wydobycia przypada na ostatnie sto lat. Całe wydobyte w dziejach ludzkości złoto utworzyłoby zaledwie sześcian o krawędzi 18,5 m, ale przecież starczyło go na ozdoby z grobowca Tutanchamona, skarby znalezione przez Schliemanna w gruzach Troi, złote posągi Inków, berła, korony, złote sztaby i pieniądze na przestrzeni wieków. Światowe zasoby złota ocenia się na ok. 300 000 ton, z czego do tej pory wydobyto około 120 000 ton." - źródło.
Na cenę tego metalu wpływają wydarzenia na świecie, od trzęsienia ziemi w Iranie po wojnę z międzynarodowym terroryzmem. To jedna z przyczyn, które powodują, że złoto od wielu lat utrzymuje wysoką wartość.
Jak inwestować w złoto?
Chcąc zainwestować w złoto najprościej jest kupić złote sztabki bądź monety bulionowe lub kolekcjonerskie. Pozwala to „wejść w rynek” nawet w przypadku posiadania niewielkiej ilości środków finansowych.
Wybór jest następujący:
Złote sztabki lokacyjne
Najbardziej poszukiwane i najczęściej kupowane są sztabki 5 gramowe - prezentowane na zdjęciu po lewej. Przy odsprzedaży zdecydowanie łatwiej jest znaleźć kupca na sztabki o mniejszej wadze, gdyż są tańsze. |
|
Sztabki kolekcjonerskie Są rodzajem sztabek lokacyjnych, ale produkowane są jedynie w małych, limitowanych nakładach, przeznaczonych nie tylko dla inwestorów, ale również dla kolekcjonerów. Na ich wartość składa się obecna cena kruszcu oraz subiektywna wartość kolekcjonerska która z upływem lat wzrasta. Jest ona w sporej mierze uzależniona od nakładu sztabek oraz ich tematyki. Im niższy nakład sztabek kolekcjonerskich, tym mniejsza liczba osób może wejść w ich posiadanie i tym szybciej wzrasta ich wartość. W Polsce najpopularniejszymi sztabkami kolekcjonerskimi są sztabki z serii: Poczet Władców Polski, z wizerunkami polskich monarchów. Na ten unikalny zbiór składają się sztabki różnej wagi i wielkości, dzięki czemu każdy może dopasować inwestycję do swoich możliwości. |
|
|
Złote monety bulionowe np. Orzeł Bielik
Monety bulionowe są przeznaczone wyłącznie do celów lokacyjnych. Wybijane są za zgodą oficjalnych władz, z metali szlachetnych – głównie takich jak; złoto, srebro i platyna. Tym różnią się od monet kolekcjonerskich, że emituje się je w nieograniczonych z góry nakładach, z bardzo niską marżą, a ich cena uzależniona jest od ceny kruszcu z jakiego zostały wybite. Do najbardziej znanych zagranicznych złotych monet bulionowych należą:
W Polsce do najczęściej spotykanych należą emitowane przez NBP złote monety, próby 999,9, z wizerunkiem orła bielika. Tak zwane „Bieliki” zawierają 1/10 (50 zł), 1/4, 1/2, oraz 1 uncję czystego złota. Pakowane są w specjalnie zabezpieczone plastikowe opakowania (tzw. CertiCard), do których dołączone są foliowane certyfikaty, zawierające dane techniczne monety oraz ich krótki opis. Jak już zostało wspomniane wcześniej, ceny monet bulionowych nie są stałe i zależą od cen złota na Giełdzie Londyńskiej. Łatwo je odsprzedać - cena zależy od wagi złota w nich zawartego. Mimo, że teoretycznie nie posiadają wartości kolekcjonerskiej to jednak praktyka wskazuje, że poszczególnie roczniki emisji różnią się ceną jaka oferują kupujący. Nie są to duże różnice, ale wskazują, że dla niektórych kupujących monety te mają pewną wartość kolekcjonerską. Złotymi monetami bulionowymi coraz częściej interesują się kolekcjonerzy, chcący zebrać wszystkie roczniki danej monety. Nakłady Bielików znajdują się tutaj. Dla inwestorów Orzeł Bielik jest dość drogi (stosunek ilości złota do ilości złota) - jest obłożoną dość dużą marżą (koszt zaprojektowania, stempla, robocizny itp.). Z punktu widzenia inwestora w złoto bardziej opłaca się kupować złoto w sztabkach. |
Złote monety kolekcjonerskie
Złoto w przetworzonej postaci oprócz wartości kruszcowej ma często dodatkowo wartość kolekcjonerską, często ale nie zawsze - czasem złote monety są wyceniane jak złoty złom. Wartość kolekcjonerską mają jedynie monety dobrze zachowane i niezbyt pospolite. Warto również zwrócić uwagę na zawartość złota w monecie - czasami monety mają próbę 900 co oznacza 90% zawartości złota w monecie. Czyste złoto jest bardzo miękkie i dlatego w monetach stosuje się stopy złota z innymi metalami, takimi jak m.in.: srebro, pallad, nikiel, miedź, cynk, itp. Utwardzają one złoto, ale również nadają mu nową barwę. |
Złoto inwestycyjne (sztabki i monety bulionowe) możemy kupić:
- w oddziałach NBP
- w sklepach internetowych
- na internetowych aukcjach
- w kantorach i lombardach
- u jubilerów prowadzących skup i sprzedaż
Żeby oznaczyć stopień zawartości złota w stopie, stosuje się wartości liczbowe . Najpopularniejsza w Polsce próbie złota – 0,585, zawiera się 0,585 g czystego złota w 1 gramie stopu. Czyli reszta wagi złota o próbie 0,585 to 0,415 g innych metali. Mają one decydujący wpływ na ostateczną twardość i kolor wyrobu a przede wszystkich na wartość monety.
Do końca XIX wieku, zamiast oznaczeń liczbowych, stosowano pojęcie karatów (ct), które przetrwało do dziś. Do czystego złota przypisano wartość 24 karatów, co przedstawia poniższe zestawienie:
24 karat – próba 0,999
22 karat – próba 0,916
18 karat – próba 0,750
14 karat – próba 0,585
12 karat – próba 0,500
10 karat – próba 0,417
9 karat – próba 0,375
Inwestowanie w złoto a sprawy podatkowe
Kupując złoto w Polsce, nie trzeba płacić podatku VAT (Dz. U. Nr 27, poz. 268, zm. Nr 46, poz. 438, Nr 155, poz. 1 290, Nr 216, poz. 1 828) ponieważ złoto jest traktowane w Polsce jako wartość dewizowa. Na podstawie rozporządzenia ministra finansów z dnia 22 marca 2002 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym w rozdziale 13 zwalnia się od podatku od towarów i usług: (import) wartości dewizowe.
Żródła informacji: kitco.com, expander.pl, e-numizmatyka.pl, money.pl
Autor: Bartosz Błądek