Repliki historycznych monet polskich - najciekawsze emisje Mennicy Polskiej ostatnich lat
Od wielu lat Mennica Polska, dbając i nawiązując do swojej przeszłości oraz historii mennictwa polskiego z powodzeniem emituje interesujące repliki najrzadszych i najbardziej inspirujących monet historycznych. Sygnowanie ich rozpoznawalnym i uznanym na całym świecie znakiem m/w jest gwarancją najwyższej jakości i prestiżu, którą od wielu lat doceniają kolekcjonerzy monet i numizmatów.
Historia emisji replik monet jest prawie tak stara jak historia kolekcjonerstwa i numizmatyki. Jednym z głównych założeń emisji replik była i jest chęć posiadania przez zbieraczy wizerunków najrzadszych monet, których oryginały znane są często zaledwie w kilku egzemplarzach a ich ceny sięgają dziesiątek i setek tysięcy złotych przez co dla przeciętnego numizmatyka są poza realnym zasięgiem.
Na wstępie należy jednak wyjaśnić dwa pojęcia które wielu, zwłaszcza początkującym kolekcjonerom, wydają się być synonimami. Chodzi o terminy „replika”(używane naprzemiennie z terminem „kopia”) oraz falsyfikat. Replika oznacza powtórne wykonanie dzieła sztuki (w naszym wypadku monety) z możliwie wiernym odwzorowaniem oryginału. W celu odróżnienia go od oryginału, replikę wykonuje się często w innym formacie lub z innego materiału. Często również na wizerunku stosuje się specjalne oznaczenia „replika”, „kopia”, litery „R”, „K” lub jeszcze inne oznaczenia jednoznacznie odróżniające replikę od oryginału. Falsyfikat, podobnie jak replika jest wiernym odwzorowaniem oryginału, jednak w tym wypadku nie stosuje się żadnych oznaczeń czy zmian parametrów. Emisje falsyfikatów mają znamiona fałszerstwa i są ewidentnym działaniem na szkodę kolekcjonera i całego rynku numizmatycznego.
Fot. Wszystkie repliki emitowane przez Mennicę Polską zawierają wyraźne oznaczenie odróżniające je od oryginałów. Na zdjęciu replika monety 200 000 zł Jan Paweł II z 1987roku, którą dla odróżnia od oryginału oznaczono napisem „replika” oraz łacińską datą MMX (2010 rok – data emisji repliki).
Historia emisji replik polskich monet ma w Mennicy Polskiej kilkudziesięcioletnią historię. Jedną z pierwszych wybito w 1988 roku z okazji 70. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wykonano wówczas replikę z napisem „kopia” bardzo rzadkiej i poszukiwanej monety obiegowej 2 złote z 1926 roku z wizerunkiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Pierwsze numizmaty z replikami monet dedykowane przede wszystkim kolekcjonerom zostały wyemitowane w roku 2006. Jednymi z pierwszych był zestaw „Repliki złotówek z okresu międzywojennego”. W skład zestawu weszło 8 wizerunków 1-złotówek z wizerunkami monet obiegowych i próbnych okresu II RP. Wyemitowane je w miedzioniklu, srebrze i złocie. Bardzo szybko stały się rynkowym hitem kolekcjonerskim i zdobyły uznanie wielu kolekcjonerów.
Fot. Jeden z pierwszych zestawów replik kolekcjonerskich wyemitowanych przez Mennicę Polską – „Repliki złotówek z okresu międzywojennego”, które okazały się prawdziwym hitem rynkowym i zapoczątkowały emisje wielu kolejnych interesujących replik monet historycznych.
W tym samym roku rozpoczęła się również emisja dwóch niezwykłych serii numizmatów z replikami monet. W pierwszej serii pt: „Historia Mennicy Warszawskiej” dotychczas ukazało się 8 klip z replikami historycznych monet z różnych okresów działalności Mennicy Warszawskiej. Na wizerunkach zaprezentowano m.in. pierwszego dukata S.A. Poniatowskiego z roku 1766, dukata z czasów Księstwa Warszawskiego czy Powstania Listopadowego. Najnowsza z klip została wyemitowana w lutym 2011 roku dla upamiętnienia 245. Rocznicy założenia Mennicy Warszawskiej. Każda z klip umieszczona została w eleganckim drewnianym etui z oryginalną tłoczoną plakietą na wierzchu, specjalnie dedykowaną temu produktowi. Seria ta spotkała się z dużym uznaniem szczególnie wśród osób zainteresowanych historią Mennicy Warszawskiej i jej niezwykłych dziejów na przestrzeni blisko 250 lat. Druga z serii – „Repliki monet polskich według projektów z okresu międzywojennego” emitowana była w latach 2006-2009. Łącznie ukazało się w niej 5 zestawów numizmatów prezentujących wizerunki monet okresu II RP: Bolesław Chrobry, Klęczący Rycerz, Mikołaj Kopernik, Konstytucja oraz głowa kobiety. Każdy zestaw wyemitowano w mosiądzu złoconym, srebrze i złocie. Emisja tej serii nawiązuje do Dekretu Prezydenta RP z dnia 20 stycznia 1924 roku, który przewidywał bicie złotych monet o nominałach 10, 20 50 i 100-złotowych. Dlatego właśnie każdy zestaw składa się z czterech replik o wymienionych wyżej nominałach.
Fot. Najnowsza klipa z serii „Historia Mennicy Warszawskiej” została wyemitowana w lutym 2011 roku dla upamiętnienia 245. Rocznicy założenia Mennicy Warszawskiej. Na wizerunku zaprezentowano replikę niezwykle rzadkiego dukata Stanisława Augusta Poniatowskiego z roku 1766.
W roku 2008 Mennica Polska rozpoczęła emisję serii „Słynni Medalierzy”, poświęconą najwybitniejszym polskim artystom medalierom. W ramach serii ukazały się dotychczas cztery repliki monet autorstwa: Stanisławy Wątróbskiej-Frindt (replika monety 200 000 złotych Jan Paweł II z 1987 roku), Józefa Gosławskiego (replika monety 5 złotych Rybak z 1958 roku), Jerzego Jarnuszkiewicza (replika monety 50 złotych Fryderyk Chopin z 1972 roku) oraz Wojciecha Jastrzębowskiego (replika monety 2 złote jagódki z 1959 roku). Repliki zostały wykonane z następującyh materiałów: pierwsze dwie w miedzioniklu, srebrze i złocie, pozostałe w srebrze i złocie.
W przypadku emisji Rybaka i Jagódek wybrano dwa najrzadsze i najbardziej poszukiwane roczniki. Zarówno oryginalna moneta Rybak z 1958 roku oraz Jagódki z roku 1959 są niezwykle rzadkie i bardzo poszukiwane na rynku kolekcjonerskim – ceny oryginału w przypadku Rybaka dochodzą nawet do 2500 złotych. Srebrna replika tej monety to doskonała możliwość uzupełnienia swojej kolekcji o chociażby replikę tej właśnie monety.
Fot. Repliki monet 5 złotych Rybak oraz 2 złote Jagódki to doskonała okazja do uzupełnienia swojej kolekcji numizmatycznej o bardzo rzadkie i poszukiwane roczniki tych monet.
Dużą ciekawostką dla kolekcjonerów była również w 2010 roku emisja zestawów replik z serii „Nie zrealizowane projekty monet”, na których zaprezentowano konkursowe projekty na monety międzywojenne z wizerunkami Józefa Piłsudskiego oraz Jana III Sobieskiego. Oryginalne projekty zachowały się jedynie w formie rysunków. Dopiero w 2010 roku dzięki emisji replik po raz pierwszy zostały one przeniesione na srebrne krążki.
Opisując najbardziej inspirujące repliki monet, które w ostatnich latach wyemitowała Mennica Polska, nie można pominąć emisji Portugała bydgoskiego Jana Kazimierza z 1652 roku. Wybita w srebrze i złocie replika stanowi prawdziwą ciekawostkę numizmatyczną – jest bowiem wiernym odwzorowaniem unikatowej monety w oryginale znanej tylko w jednym egzemplarzu, znajdującej się w londyńskim British Museum. Niezwykle kunsztownie wykonana replika jest zatem jedyną okazją, aby wzbogacić swoją kolekcje numizmatyczną o tą wyjątkową i nieosiągalną monetę.
Fot. Próżno szukać oryginału tej monety, bowiem jedyny znany jej oryginalny egzemplarz znajduje się w londyńskim British Museum.
Od samego początku przyjęto zasadę, że wszystkie repliki będą emitowane w ściśle limitowanym, niskim nakładzie. Przy emisji każdej z replik odwzorowywane są wszystkie, nawet najdrobniejsze elementy oryginalnej monety. Zdarza się – tak jak to było np. w przypadku Rybaka, czy Jagódek, że stemple do repliki powstają z oryginalnych modeli gipsowych - tych samych co oryginalne monety. Jest to dodatkowy atut takiej repliki.
Wszystkie repliki powojennych monet polskich, emitowane są przez Mennicę Polską za zgodą Narodowego Banku Polskiego i spadkobierców praw po autorze monety, będących właścicielami praw do wizerunku.
Kolekcjonerów, którzy chcą dowiedzieć się więcej o wszystkich wyemitowanych dotychczas replikach i innych numizmatach zachęcam do lektury wydanej w styczniu 2011 roku jubileuszowej publikacji „Katalog numizmatów i monet zagranicznych Mennicy Polskiej 2005-2010”.
Fot. Katalog numizmatów i monet zagranicznych Mennicy Polskiej 2005-2010 został wydany dla uczczenia 245. rocznicy założenia Mennicy Warszawskiej. Na blisko 230 stronach zaprezentowano wszystkie numizmaty i monety zagraniczne wyemitowane w latach 2005-2010 przez Mennicę Polską. Katalog jest dostępny we wszystkich dobrych sklepach i salonach numizmatycznych współpracujących z Mennicą Polską.
P. Kosanowski / Mennica Polska – [email protected]