Dwugroszówka o dwóch rewersach?
Niemożliwe? A jednak. Przeglądając katalogi numizmatyczne możemy natknąć się na ciekawą monetę międzywojenną, która obydwie strony posiada jednakowe - brak jest na niej awersu z godłem, są natomiast dwa rewersy z nominałem i datą. Grając taką monetą w "Orła i Reszkę", zapewne zawsze będzie wygrywała osoba typująca reszkę.
W okresie II RP przy okazji wprowadzania nowych monet do obiegu, organizowano konkursy na ich wizerunki. Taki konkurs ogłoszono również w przypadku dwugroszówki. Zgłoszono kilka propozycji. Wygrał projekt Wojciecha Jastrzębowskiego. Pomysł autorstwa Józefa Aumillera wprawdzie nie wygrał, lecz wybito z niego kilka bardzo nietypowych monet próbnych.
Nie potrafię w tej chwili odpowiedzieć czy projekt Aumillera posiadał również awers ani dlaczego wybito próby o takich samych stronach (znana jest odmiana jednostronna, wybita tylko po jednej stronie, z drugiej zaś posiada czysty krążek). Tak czy inaczej wybito coś bardzo oryginalnego co dziś jest gratką dla wytrawnego kolekcjonera międzywojennych monet i warto aby każdy kto interesuje się numizmatyką znał takie ciekawostki.
Obecnie katalogi numizmatyczne podają 4 typy tej monety; dwa brązowe, jeden srebrny i jeden złoty. Wszystkie mają średnice 15 mm, gładki rant. Bite w Mennicy Państwowej - bez znaku mennicy.
I TYP - 2 grosze, 1923, brąz, stempel zwykły, nakład szacunkowy 125 sztuk.
Moneta rzadka, pojawiająca się co jakiś czas na aukcjach numizmatycznych. Ostatnie znane mi notowanie to aukcja Poznańskiego Domu Aukcyjnego z 29.03.2008 roku, gdzie monetę tę w I stanie sprzedano za 11 000 zł. (Ceny wszystkich próbnych monet jeszcze 10-15 lat temu były wielokrotnie niższe, wyżej opisywaną próbę można było kupić za 1 500 - 2 000zł).
Co kilka lat odbitka w brązie pojawia się na aukcjach numizmatycznych
II TYP - 2 grosze 1923, brąz, stempel zwykły, nakład nieznany,
Jednostronna odbitka rewersu, druga strona monety czysta. Brak informacji o notowaniach aukcyjnych tej monety. Znana być może z kolekcji prywatnych.
III TYP - 2 grosze 1923, srebro, stempel zwykły, nakład nieznany - znane 2 sztuki.
Znane są jedynie 2 sztuki te monety. Na aukcji pojawiła się trzykrotnie (2 razy wystawiono ten sam egzemplarz).
- 28.10.2000 - WCN 22 - 7 116 zł
- 18.03.2005 - PDA 8 - 12 500 zł - egzemplarz z 22 aukcji WCN (powyżej)
- 3.12.2005 - WCN 33 - 14 850 zł
Znana z dwóch egzemplarzy odbitka w srebrze
IV TYP - 2 grosze 1923, złoto, stempel zwykły, znany 1 egzemplarz.
Moneta wybita prawdopodobnie w 1926 roku na prywatne zlecenie Stefana Markowskiego, dyrektora kancelarii prezydenta I. Mościckiego z powierzonego przez niego kruszcu.
Znana z kolekcji króla Egiptu Faruka. Po jego śmierci w latach 60-tych kolekcja monet uległa rozproszeniu.
- 2000 rok TRITON IV - sprzedano ją na aukcji za 4 000 dolarów (z kolekcji króla Faruka).
-2008 roku BELZBERG ponownie na aukcji została wylicytowana za 62 250 dolarów (z kolekcji Karolkiewicza).
Znana z jednego egzemplarza złota odbitka będąca pierwotnie w kolekcji króla Faruka
Znów pojawia się pytanie jak odbitka ta trafiła z ręce egipskiego króla. Być może podczas działań wojennych kupił on całą kolekcję odbitek polskich monet - to jednak tylko moje przypuszczenia.
Zdjęcia monet pochodzą ze strony Shivera - www.m4n.pl
Autor: Bartosz Błądek - [email protected]