10 ciekawostek o monetach II Rzeczypospolitej (1923–1939)
Ostatni miesiąc był ciężki dla naszej twórczości w Internecie. Jacek doświadczył na własnej skórze jaką ciężką chorobą jest koronawirus. 3 tygodnie wyjęte z życiorysu. Na szczęście wszystko idzie już ku dobremu i oddajemy w Twoje ręce kilka razy już zapowiadany film:
Monety II RP - 10 ciekawostek o monetach II Rzeczypospolitej (1923–1939)
Z filmu dowiesz się m.in.:
* Jak wyglądały polskie monety tuż po odzyskaniu niepodległości jak jeszcze nie było wiadomo, że nasza waluta będzie nazywała się „złoty”?
Po I Wojnie Światowej propozycje nazw nowej waluty były przeróżne: piast, lech, pol, sarmat, Kościuszko. Ostatecznie wybrano nazwę złoty odwołującą się do historycznej jednostki monetarnej Królestwa kongresowego. Jednak do momentu wyboru nazwy waluty bito już próby monet, które jednak oprócz nominału nie zawierały nazwy waluty, choć nieoficjalnie były to marki polskie.
* Co z tym sztandarem? Dlaczego głęboki stempel jest tak rzadki i drogi?
Najpierw rozpoczęto bicie tej monety tzw. stemplem głębokim, jednak od samego początku produkcja sprawiała dość duże problemy techniczne. Proces został przerwany a wizerunek wypłaszczony i kontynuowano produkcję już stemplem płytkim. Nie ma oficjalnie potwierdzonych informacji co do ilości monet wybitych stemplem głębokim - jedne źródła podają około 200, inne około 1000 sztuk.
* Gdzie się podziały monety Nike z jej ponad 20 milionowego nakładu?
Po wycofaniu monety z obiegu w roku 1934 aż 22,8 mln sztuk z całości nakładu (26,7 mln sztuk) zostało przetopionych (to aż 85,39%)! Dlatego właśnie pomimo początkowej masowej emisji dziś monety te są bardzo poszukiwane - szczególnie rocznik 1932 oraz 1931 i 1930.
Zapraszamy do odcinka z 10 ciekawostkami związanymi z monetami II RP
-> Monety II RP - 10 ciekawostek o monetach II Rzeczypospolitej (1923–1939)
A przy okazji już teraz zapraszamy Cię do subskrypcji naszego kanału numizmatycznego na YouTube. Subskrybuj nas a nie przegapisz kolejnych odcinków.
Numizmatycznie pozdrawiamy
Jacek i Bartek ([email protected] i [email protected])