10 mln $ po raz pierwszy
W czwartek, 24 stycznia br. na aukcji domu aukcyjnego Stack's Bowers Galleries w Nowym Jorku sprzedano rzadką, srebrną monetę - dolar z 1794 roku (nazwa: ‘Flowing Hair’ co dosłownie znaczy Rozwiane/Opadające Włosy). Moneta osiągnęła rekordową cenę 10 milionów dolarów (a dokładnie - 10 016 850 $). Cena monety zawiera 17,5% prowizję dla domu aukcyjnego. Moneta podwoiła, a nawet przewyższyła poprzedni, 4.1-milionowy rekord w podobnej aukcji z roku 1999. W 1794 roku wybito zaledwie 1758 sztuk tych monet. Autorem wizerunku monety był grawer Robert Scott. Pierwsze monety wybite w mennicy w Filadelfii trafiły głównie do członków Kongresu oraz wyższych urzędników. Sprzedany egzemplarz monety ‘Flowing Hair’ był częścią „Cardinal Collection”, zgromadzonej przez Martin’a Logies’a. Kolekcję tą opisano jako „Old Masters” (co dosłownie oznacza: Starzy Mistrzowie), w jej skład wchodzą bowiem monety wybite podczas pierwszych lat działania amerykańskiej mennicy.
Moneta ukazuje profil “Miss Liberty” spoglądającej w prawo, w otoczeniu gwiazd reprezentujących każdy ze stanów unii. Ten motyw używany był jedynie w 1794 roku i na początku roku następnego.
Eksperci twierdzą, że ‘Flowing Hair’ to pierwszy srebrny dolar wybity przez amerykańską mennicę (do chwili obecnej zachowały się 134 jej egzemplarze). Moneta posiada unikalne cechy, przede wszystkim nigdy nie była w obiegu i to czyni ją niesamowicie drogocenną. Nie posiada jej również żadne z muzeów.
Monetę kupiła zajmująca się zakupem rzadkich monet firma Legend Numizmatics z New Jersey. Stało się to wydarzeniem wieczoru na aukcji domu aukcyjnego Stack's Bowers Galleries w Nowym Jorku.
Przedstawiciel firmy Legend Numizmatics po akcji powiedział, cytuję: „Czuliśmy, że będzie to pierwsza moneta, która przekroczy magiczną barierę 10 milionów dolarów na aukcji. Dlatego też byliśmy przygotowany na zlicytowanie jej za o wiele większą sumę, byleby tylko zdobyć ten unikalny kawałek historii”. Dodano również, że firma nie ma zamiaru sprzedawać monety w najbliższej przyszłości.
Innym rekordem na 94-przedmiotowej aukcji domu aukcyjnego Stack's Bowers Galleries w Nowym Jorku była moneta „Half Disme” z 1792 roku, którą bito za kierownictwa David’a Rittenhouse’a, pierwszego szefa amerykańskiej mennicy. Osiągnęła ona 975 tys. dolarów.
Bardzo interesująco zapowiada się również aukcja planowana w Chicago, na której wystawiona zostanie legendarna, wykonana z niklu, pięciocentówka z głową Statuy Wolności z 1913 roku. Aukcja ta odbędzie się w kwietniu br. Przewiduje się, że moneta ta może osiągnąć cenę nawet 5 mln dolarów. Przez ostatnie 10 lat moneta przechowywana była w Muzeum Pieniędzy Amerykańskiego Stowarzyszenia Numizmatycznego w Colorado Springs.
Niezwykła jest historia tej monety. Pod koniec 1912 roku w mennicy w Filadelfii , kiedy oficjalnie zakończono produkcję tych pięciocentówek, wybito jeszcze pięć monet z fałszywą datą produkcji, tj. 1913 r. Przypuszcza się, że pracownik mennicy Samuel W. Brown celowo zmienił tą datę. Wydało się to dopiero w roku 1920, kiedy monety te Brown wystawił na licytację. Przez następne 20 lat pięć monet stanowiło jedną kolekcję. W latach czterdziestych zostały podzielone. Wówczas to wystawiany obecnie egzemplarz za 3750 $ kupił George O. Wolton, kolekcjoner z Karoliny Północnej. Kiedy w 1962 roku zginął w wypadku samochodowym, jego ciało znaleziono wśród wielu monet z jego kolekcji, a wśród nich również pięciocentówkę z 1913 r. W spadku otrzymała ją siostra Woltona Melva Givens z Salem. Monetę jednak uznano przez ekspertów za falsyfikat. Została włożona do koperty i do śmierci swej nowej właścicielki w 1992 r. przeleżała w szafie. Moneta zainteresowała swych kolejnych spadkobierców, jednak dopiero w 2003 roku zawieziono ją na targi monet, na których wystawiano pozostałe cztery pięciocentówki. Tym razem eksperci potwierdzili jej autentyczność.
Czy moneta osiągnie przewidywane 5 mln dolarów? Jak ocenia Donald Mudd z Muzeum Pieniędzy Amerykańskiego Stowarzyszenia Numizmatycznego, jest to wielce prawdopodobne gdyż wielu kolekcjonerom „Chodzi po prostu o ego” – mieć coś, czego nikt inny nie ma.
Autor: Józef Smurawa
Źródła:
- www.dailymail.co.uk/news/article-2268474...uction-New-York.html
- www.gold10.ru/news/base/3251.htm
- http://monetynews.pl/
- 2013.01.30. Gazeta Wyborcza / Fortuna w monecie z niklu-s.19