12 Aukcja GNDM z sesją specjalną na Zamku Królewskim w Warszawie i VII Sesja Wykładowa
W dniach 3-7 października 2020 roku odbędzie się 12 Aukcja Gabinetu Numizmatycznego D. Marciniak. Licytacja na żywo (SESJA I - na Zamku Królewskim w Warszawie) i w internecie. Ilość pozycji: ok. 3900. Lista pozycji Aukcji 12 jest dostępna na stronie aukcyjnej – zobacz TUTAJ. Licytacja oraz składanie limitów odbywać się będzie na stronie aukcje.gndm.pl oraz . Przyjmowanie ofert online od 15.10.19 (niedziela) - konieczna jest rejestracja. Finałowa licytacja odbędzie się w dniach 3-7 października 2020 r., pierwszy dzień na Zamku Królewskim w Warszawie i na żywo przez internet. Cztery kolejne sesje, w dniach 4-7 października to aukcje internetowe. SESJA I - 3.10.20, godz. 10:00; SESJA II - 4.10.20, godz. 13:00; SESJA III - 5.10.20, godz. 10:00; SESJA IV - 6.10.2020, godz. 17:00 i SESJA V - 7.10.2020.
Gabinet Numizmatyczny D. Marciniak serdecznie zaprasza do Zamku Królewskiego w Warszawie (zespół sal konferencyjnych na I piętrze) w piątek 2 X 2020 r., godz. 17:00 na VII Sesję wykładową, pt. „W numizmatyce widzisz tyle, ile wiesz” z odczytami zaproszonych gości i warsztatami numizmatycznymi.
Uczestnictwo osobiste w związku z ograniczeniami wymuszonymi przez Covid-19 będzie warunkowane zapisami na poszczególne wydarzenia.
Formularz zgłoszeniowy udostępniony zostanie na niniejszej stronie (patrz TUTAJ) w czwartek, 10 września o godz. 20:00.
Jedna osoba będzie mogła wybrać swoje jedno wydarzenie główne i trzy dodatkowe. Przy wydarzeniu głównym będzie decydowała kolejność zgłoszeń, przy dodatkowych ewentualne dostępność miejsc. Formularz zapisów będzie aktywny 5 dni, chyba że w formie rezerwacji "wydarzenia głównego" wszystkie dostępne miejsce zostaną wyczerpane wcześniej.
Równolegle będą prowadzone dwa wydarzenia. Jedno w sali dużej (D) z ustawieniem wykładowym i jedno w mniejszej (M), przy wspólnym stole umożliwiające przeprowadzenie warsztatów. Na każde z wydarzeń przewidziana jest 1 godzina, całość 8 wydarzeń sesji powinna się zamkną w czasie 4.5 godziny.
Limit miejsc na poszczególny wydarzenia to 21 dostępnych w zapisach i 4 zarezerwowane do dyspozycji organizatora dla wydarzenia w sali dużej (D), oraz 12 w zapisach i 3 do dyspozycji organizatora dla wydarzenia w sali małej (M).
Wykłady i prelegenci
VII Sesja Wykładowa "W numizmatyce widzisz tyle, ile wiesz"
PROGRAM SESJI
17:00 (M)
Lidyjskie złoto, ateńskie sówki i perscy łucznicy. Mennictwo świata greckiego od początków do Aleksandra Wielkiego / Bartosz Awianowicz
Zajęcia prowadzone w formie warsztatu. Pierwsze z zaplanowanego na kilak kolejnych sesji cyklu mającego na celu przybliżenie mennictwa antycznego.
17:00 (D)
Co zbierać - monety polskie od Chrobrego do roku 1864 - część 1 / Damian Marciniak
18:00 (M)
Nagrody udzielane przez Stanisława Augusta Poniatowskiego / Julian Skelnik
18:00 (D)
Od ogółu, do szczegółu - grosze Zygmunta III Wazy / Marcin Żmudzin
19:00 (M)
Jak monety opisują początki Gdańska / prof. Borys Paszkiewicz
Odkrycie w latach 50. bogatych reliktów drewnianych fortyfikacji i zabudowań u ujścia Kanału Raduni do Motławy w Gdańsku dało badaczom przekonanie, że tam właśnie, na terenie dawnego zamku krzyżackiego, leżał najstarszy gród gdański, zbudowany - jak wierzono - przez Mieszka I. Gdy jednak archeolodzy zyskali możliwość datowania reliktów drewna metodami przyrodniczymi, okazało się, że ten gród zbudowano dopiero w 2. połowie XI wieku. Gdzie zatem leżał ten Gdańsk, do którego przybył w 997 roku święty Wojciech? Przecież wiadomość o tym wydarzeniu zapisano zaledwie kilka lat później.
Na to pytanie archeologia nie potrafi odpowiedzieć. Potrafi natomiast odpowiedzieć numizmatyka: Gdańsk był tam, gdzie znaleziono monety z czasów świętego Wojciecha - między innymi monetę jego brata...
19:00 (D)
Monety IIRP - co wiemy, a czego nie wiemy / Jerzy Chałupski
20:00 (M)
Co zbierać - banknoty polskie od 1794 do 1993 - część 2 / Damian Marciniak
20:00 (D)
Numizmatyka dla początkujących / Dariusz Marzęta
Transmisja na żywo na stronie:
https://www.youtube.com/GNDMtv
Wybrane pozycje z aukcji GNDM nr 12:
31. Mieszko III Stary (1173-1202), Brakteat łaciński - Książę z proporcem - RZADKOŚĆ
Literatura: Garbaczewski -, Kopicki 66 (R7), Stronczyński 96
Nie tylko wyjątkowo piękny, ale i wielkiej rzadkości brakteat.
Egzemplarz z wybitnej kolekcji średniowiecza sprzedawanej na Aukcji 10 GNDM.
Moneta, którą E. Kopicki znał jedynie z 6 egzemplarzy (wliczając w to zbiory muzealne), a W. Garbaczewski określił "jednym z najciekawszych pomników polskiego mennictwa".
Brakteat Mieszka III ukazujący otoczone napisem MEZICO popiersie władcy w szacie, z proporcem opartym o prawe ramię i dłonią uniesioną do góry. Wyjątkowy pod względem ikonografii, w której uwagę przykuwają szczególnie dwa elementy.
Pierwszym z nich jest nieproporcjonalnie duża lewa dłoń Mieszka, która nie jest wynikiem braku umiejętności rytownika, a zabiegiem charakterystycznym dla średniowiecznej sztuki. W ten sposób podkreślano istotę elementów również w iluminowanych rękopisach, na freskach. Niniejsze powiększenie to znak, że gest ten pełni tutaj nadzwyczajną rolę. Jest to tzw. gest władczy, wykonywany przez suwerennych panujących, wskazujący na ich dostojeństwo, wielkość i siłę.
Drugim jest chorągiew, istotny symbol władzy książęcej. Oparta o ramię pojawia się w piastowskiej ikonografii tylko raz. Właśnie w tym typie. I nie jest to przypadkowy proporzec, bowiem jest to chorągiew zwycięska (vexillium triumphale) - atrybut władcy niepokonanego, równego statusem królom i cesarzom. W ten właśnie sposób (oparty o prawe ramię) trzyma często krzyż triumfujący Chrystus, a przejęcie tego ujęcia przez władców świeckich i zastąpienie krzyża chorągwią oznaczało sprawowanie władzy z Bożego nadania, absolutną suwerenność w stosunku do innych ziemskich panujących.
Rzadkość, a przy tym nadzwyczaj piękny egzemplarz. W pełni czytelny, głęboko wybity. Lekko gięty, ale bez pęknięć, czy uszkodzeń. Wykonany z wielkim kunsztem, piękny stylistycznie.
Poza niniejszą sztuką w archiwach polskich firm tylko JEDNO notowanie wyraźnie słabiej zachowanego i wykonanego egzemplarza.
Srebro, średnica 20.5 mm, waga 0.21 g.
Stan zachowania: 2
Cena wywoławcza: 28 000 PLN
168. Zygmunt I Stary, Dukat Gdańsk 1546 - RZADKOŚĆ
Literatura: Dutkowski 25 (R6), Kopicki 7342 (R7), Hutten-Czapski 412, CNG 80.III, Tyszkiewicz 225 mk
Typologicznie jest to najwyższej klasy numizmat, mogący stanowić ozdobę nawet znakomitych zbiorów.
Dukat gdański Zygmunta I Starego.
Rzadkość.
Złoto, średnica 21.3 mm, waga 3.507 g
Stan zachowania: 3-2
Cena wywoławcza: 180 000 PLN
169. Zygmunt I Stary, SZÓSTAK Kraków 1528 – RZADKOŚĆ
Literatura: Hutten-Czapski 282 (R6), Kopicki 439 (R6), Kurpiewski 74 (R8), Tyszkiewicz 350 mk
Pierwszy polski szóstak.
Potrzebna typologicznie, ważna historycznie, moneta ogromnej rzadkości.
Szóstaki krakowskie 1528 to jedna z najwyżej wycenianych w Tyszkiewiczu srebrnych monet tego króla (350 marek!, gdzie rzadkie trojaki tej emisji to tylko 40-50 mk). Moneta, którą spośród 4 wielkich, polskich kolekcji monet sprzedawanych na aukcjach w latach 1904-1932, miał w swoim zbiorze jedynie Frankiewicz.
Emisja niskopróbnego srebra, co dobrze widać po utlenionej powierzchni niniejszego egzemplarza. Jest to cecha charakterystyczna tego typu monet. Na awersie stare zarysowania, a głębsze skrobnięcie przed portretem króla może być dawnym sprawdzaniem próby. Pierwsza moneta tego rozmiaru bita na ziemiach polskich. Szeroka i na grubym krążku. Mennica, która po raz pierwszy stanęła przed problemem wybicia takiej monety, widać, że słabo podołała temu zadaniu. Moneta z wyraźnym niedobiciem, z niską czytelnością napis otokowego. Jego słaba prezencja wynika więc w dużej mierze z niedoskonałości produkcyjnych i słabej jakości materiału z jakiego był wybity.
Duża, gruba moneta (większa i niemal dwukrotnie cięższa od innych szóstaków Zygmunta I), za którą stoją zmiany w polskim mennictwie.
W 1526 roku, po niemal 10 latach nieudanej walki o wycofanie zalewających Polskę monet Ludwika (bratanka Zygmunta I), wprowadzona zostaje nowa ordynacja mennicza. Stanowi ona pierwszy krok na drodze wielkich reform menniczych Zygmunta I Starego, jakie mają miejsce w latach kolejnych. A największe z nich odbywają się w roku 1528. Podczas sejmu piotrkowskiego z lutego tego roku zapada decyzja o wprowadzeniu nieznanych wcześniej w polskim mennictwie typów monet, w tym właśnie szóstaków!
Kruszec na ich wybijanie pozyskano z wycofanych z obiegu, przetopionych półgroszy świdnickich. Szóstaki, zgodnie z ordynacją menniczą, miały zawierać 4,63 grama czystego srebra. Wykorzystanie niskopróbnego srebra (raptem 6-łutowej próby), spowodowało, że monety są stosunkowo dużych rozmiarów. Przez co dziś, zarówno z powodu bardzo podatnego na utlenianie niskiej jakości kruszcu, jak i prawa Kopernika (pieniądz gorszy wypiera pieniądz lepszy), przetrwały nieliczne egzemplarze tej charakterystycznej emisji.
Jak opisuje jej początki Marian Gumowski: "Projekt odnośnie uchwały sejmowej został zredagowany w całości przez J.L. Deciusa i przez stany następnie przyjęty. W uchwale zawarte są ponadto przepisy odnoszące się do wyglądu zewnętrznego nowych monet. Tak na trojaki jak i na szóstaki wprowadzono teraz portret królewski, po raz pierwszy w dziejach menniczych, a przy szóstakach jeszcze dewizę DEVS IN VIRTVTE TVA LETABITVR REX" (w cnocie twojej Król radować się będzie).
Duża, efektowna i ważna historycznie moneta, którą w swoich zbiorach mogły pochwalić się nieliczne, wielkie kolekcje.
Egzemplarz z 6 aukcji GNDM (poz. 2292, sprzedana za 46.000 złotych).
Srebro, średnica 32 mm, waga 9.704 g.
Stan zachowania: ~3
Cena wywoławcza: 15 000 PLN
207. Stefan Batory, Dukat Gdańsk 1583 - lwy z profilu - rzadki
Literatura: Hutten-Czapski 9456 (R3), Kopicki 7444 (R4), Dutkowski 127 (R3), Parchimowicz 176.f, Tyszkiewicz 35 mk
Piękny egzemplarz z lustrem menniczym.
Charakterystyczny dukat z czasów zarządu nad mennicą Jana Goebla, z jego pierścieniem umieszczonym na rewersie.
Starszy dla tego rocznika typ: z głowami lwów z profilu.
Wariant z otokiem z korali i perełek na awersie.
Rzadka w takim stanie moneta.
Stan zachowania: NGC MS61
Cena wywoławcza: 22 000 PLN
226. Zygmunt III Waza, Dukat Gdańsk 1589
Literatura: Dutkowski O5b (R5), Hutten-Czapski 811 (R4), Kopicki 7511 (R5), Tyszkiewicz 75 mk
Ładnie zachowany, bardzo rzadki dukat z początków panowania Zygmunta III Wazy.
Drugi rocznik emisji Zygmunta, który był w obiegu ponad 40 lat.
Atrakcyjny egzemplarz. Bez wad częstych dla dukatów Polski Królewskiej, z dobrym reliefem i lekkim połyskiem.
Jest to pierwszy typ portretu świeżo wybranego króla. Charakteryzujący się popiersiem Zygmunta III bez brody, która towarzyszy jego przedstawieniom, aż do śmierci.
Odmiana ze znakiem menniczym "ręka z mieczem" pomiędzy kropkami, daleko od legendy.
Awers: popiersie króla w prawo, w koronie, zbroi, kryzie i płaszczu związanym węzłem na ramieniu.
SIGISMVND III D G REX POL D PRVS.
Rewers: dwa lwy podtrzymują kartusz z herbem miasta. Między głowami lwów monogram. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 89 [ręka z mieczem].
Stan zachowania: NGC AU55
Cena wywoławcza: 20 000 PLN
873. August III Sas, Medal upamiętniający śmierć ojca - króla Augusta II 1733 (H.P. Groskurt)
Literatura: Hutten-Czapski 2689 (R2) - notuje w brązie, Raczyński –
Srebro, średnica 64.9 mm, waga 114.82 g.
Stan zachowania: 2
Cena wywoławcza: 10 000 PLN
911. Medal Virtuti Militari 1792
Pierwszy raz na aukcji w Polsce oryginalny egzemplarz Orderu Virtuti Militari za wojnę polsko-rosyjską 1792 roku.
Jedna z nielicznych zachowanych sztuk i to egzemplarz w znakomitym stanie zachowania z proweniencją dawnego zbioru.
Cena wywoławcza: 180 000 PLN
913. Stanisław August Poniatowski, Medal za Długoletnią Służbę
Literatura: Raczyński 494
Medal za długoletnią służbę wykonany przez Jana Filipa Holzhaeussera, około 1772 r. jako nagroda za odsłużenie 18 lat w wojsku.
Awers: Królewska Korona, pod nią poziomy napis STANISŁAW AUGUST KRÓL, a pod nim gałązka oliwna i palmowa.
Rewers: Napis poziomy ZA DOSŁUŻONE WCIĄŻ 18 LAT W IEDNYMŻE CORPUSIE, a pod nim dwie gałązki palmowe.
Srebro, średnica: 39,2 mm, waga: 22,31 g.
Cena wywoławcza: 10 000 PLN
980. Insurekcja kościuszkowska - 1.000 złotych 1794 - najwyższy nominał emisji - pięknie zachowany i bardzo rzadki
Literatura: Miłczak A7
Najwyższy nominał emisji banknotów Insurekcji kościuszkowskiej.
Wysoka wartość nabywcza w epoce i krótki, niespełna trzymiesięczny okresu obiegu w epoce, sprawił że praktycznie nie zdążył rozproszyć się w obiegu. Wprowadzony 16 sierpnia 1794 roku został wycofany już 6 listopada. Od zawsze uważany za największą rzadkość kolekcjonerską i ceniony już w XIX wieku. Jedyne nieliczne kolekcje mogą się poszczycić jego posiadaniem. Brakuje nie tylko w zbiorach prywatnych, ale i w wielu istotnych kolekcjach muzealnych.
W bieżącym tysiącleciu nominał ten na aukcjach publicznych w Polsce wystąpił tylko dwukrotnie, a ten niniejszy egzemplarz jest trzecią okazją do jego zakupu.
Jeden z największych rarytasów wśród polskich banknotów
Pięknie zachowany egzemplarz.
Kilka złożeń poziomych, ale bez żadnych naddarć. Papier czysty, a druk dobrze wybarwiony i kontrastowy. Na odwrocie dwie dawne, papierowe podlepki kolekcjonerskie (niegdyś tak przechowywano banknoty w kolekcjach). Stan zachowania w pełni naturalny, bez żadnych zabiegów konserwatorskich.
Stan zachowania: 3++
Cena wywoławcza: 160 000 PLN / Estymacje: 250 000 - 300 000 PLN
1061. Colberg (Kołobrzeg), 2 Groschen 1807 - emisja II
Literatura: Pick S1454, Grabowski 23.3.708
Cena wywoławcza: 1500 PLN
1289. Malbork - matryca rewersu bonu 1 mk 1920
Wymiary: 7 x 9.5 cm
Cena wywoławcza: 2500 PLN
1362. Królestwo Polskie, 5 złotych 1830
Literatura: Miłczak A19c
Odmiana z podpisem Głuszyńskiego.
Cena wywoławcza: 15 000 PLN
1355. WZORY Talarów - KOMPLET 1, 2 i 5 - RZADKOŚĆ
Wizerunki biletów kasowych Księstwa Warszawskiego o nominałach 1, 2 i 5 Talarów - ich wzory - wydrukowano na jednym arkuszu zbiorczym, a arkusz ten dołączono do Dziennika Praw Księstwa Warszawskiego - Tom III.
Cena wywoławcza: 5000 PLN
1785. Das preussische Münzwesen im 18. Jahrhundert. Beschreibender Teil, F. Schrötter - Zeszyty 1-3
Literatura: BNP 2624
Zeszyty 1-3 (do kompletu brakuje zeszytu 4).
Wydanie: Berlin 1902, 1904, 1911.
Format: 24 x 31 cm.
Oprawa: twarda, oryginalna.
Stan zachowania: drobne przetarcia i skaleczenia rogów, poza tym bardzo dobry
Cena wywoławcza: 4000 PLN
3001. Zestaw Odznaczeń i Medali po Generale Brygady Ryszardzie Wilczyńskim
Zestaw imienny po generale Ryszardzie Wilczyńskim.
Urodzony w 1930 roku, w Łodzi. Swoją karierę wojskową rozpoczął w 1949 roku wstępując do Oficerskiej Szkoły Wojsk Pancernych w Poznaniu, którą ukończył w stopniu porucznika. Nominację na generała brygady otrzymał w roku 1978. W stan spoczynku przeszedł w roku 1993.
Przedmiotem aukcji zestaw pamiątek po nim, obrazujący jego karierę wojskową i przebieg służby.
W skład zestawu wchodzą jego medale, odznaczenia, dokumenty i zdjęcia. Nie są jego wszystkie ordery, nadania i pisma, ale zestaw jest bardzo obszerny.
Cena wywoławcza: 12 000 PLN
3139. Medalion GIPS (39.5cm), Henryk Weyssenhoff
Gips, średnica 39.5 cm.
Podobny egzemplarz znajduje się w zbiorach Galerii Rzeźby Polskiej, w Łazienkach Królewskich, ale bez oryginalnej ramki.
Eksponowany wśród kolekcji medalionów i plakiet Czesława Makowskiego (1873-1921). Muzealny egzemplarz zilustrowany w katalogu wystawy w Łazienkach Królewskich, z roku 2006.
Cena wywoławcza: 900 PLN
3231. Śląsk, Karol VI, Talar Wrocław 1716
Literatura: F.u.S. 850, Herinek 404
Stan zachowania: 3+
Cena wywoławcza: 1000 PLN
3284. Gdańsk, 25 guldenów 1923 - rzadkie
Literatura: Parchimowicz 70.a
Złoto, średnica 21.9 mm, waga 7.97 g.
Stan zachowania: 2
Cena wywoławcza: 20 000 PLN
3310. KLIPA 10 złotych 1933 Traugutt
Literatura: Chałupski 2.30.1.PR1 (R5), Parchimowicz P.156.a
Rzadka i efektowna KLIPA dziesięciozłotówki z Trauguttem. Pamiątkowa moneta wyemitowana w 70. rocznicę Powstania Styczniowego.
Piękny stan zachowania.
Nakład 100 szt.
Cena wywoławcza: 25 000 PLN
4186. Fabryka Chemiczna dawniej Carl Scharff & Co., 50.000 zł 1928
Literatura: IBAP #515, Koziorowski 243-1, Niegrzybowski IX-A-10
Olbrzymiej rzadkości papier, który został wyemitowany w ilości tylko 31 sztuk (kapitał akcyjny 1.55 mln podzielone na 31 akcji po 50 tys zł).
Na przełomie lat 20-tych i 30-tych XX wieku spółka ta stała się zależną od firmy Giesche S.A.
Cena wywoławcza: 1500 PLN
4542. Ernest Erbe = oryginalna książka = 100 szt. akcji
Oryginalny "pakiet emisjyjny", tzn. 100 szt. papierów w oryginalnej, opisanej, papierowo-płóciennej kopercie.
Wszystkie akcje w pięknych stanach zachowania, choć papier ich jest kruchy i łamliwy.
Atrakcyjna pozycja z punktu widzenia zarówno inwestycyjnego jak i handlowego.
Cena wywoławcza: 1800 PLN
5022. Irak, 1 Dinar 1931 (1942)
Literatura: Pick 18a
Stan zachowania: PMG 53
Cena wywoławcza: 2500 PLN
5098. Republika Rzymska, Geminus, Denar Rzym - JEDNOSTRONNY (brockage)
Literatura: Crawford 244 lub 250
Bardzo rzadki destrukt, tzw. "brockage" - bicie brakteatowe.
Panowanie: C. Aburius Geminus lub M. Aburius M.F. Geminus.
Awers: Głowa Romy w prawo, za nią GEM, przed nią oznaczenie wartości.
Rewers: Wklęsłe odbicie awersu.
Srebro, średnica 17.5 mm, waga 3.86 g
Stan zachowania: 3+
Cena wywoławcza: 200 PLN
5180. Niemcy, Moguncja, Jan II von Nassau, Goldgulden Hoechst (1409-1411)
Literatura: Friedberg 1616
Złoto, średnica 23 mm, waga 3.52 g
Stan zachowania: 2
Cena wywoławcza: 1000 PLN
5557. USA, 20 dolarów 1850 Liberty Head
Literatura: Krause KM# 74.1
Wczesny, rzadki rocznik.
Złoto (Au.900), średnica 34 mm, waga 33.38 g
Cena wywoławcza: 7000 PLN
5298. Nepal, Asarphi VS2031 (1974) - Nosorożec
Literatura: Krause KM# 844
Panowanie: Birendra Bir Bikram.
Stempel zwykły.
Nakład 2.176 szt.
Złoto (Au.900), średnica 34 mm, waga 33.61 g
Stan zachowania: 1
Cena wywoławcza: 8000 PLN
5513. Rosja, Paweł I, Medal nagrodowy dla absolwentek Gimnazjum Żeńskiego w Petersburgu 1889
Literatura: Diakov 258.1
Srebro, średnica 50.6 mm, waga 59.43 g
Stan zachowania: 2
Cena wywoławcza: 8000 PLN
Pełna prezentacja oferty aukcji nr 12, opisy pozycji i szczegółowe zdjęcia na stronie: aukcje.gndm.pl oraz .
Autor: Józef Smurawa / Źródło: Gabinet Numizmatyczny D. Marciniak