16 Zimowa Aukcja GNDM i IX Sesja wykładowa – „W numizmatyce widzisz tyle, ile wiesz”
W dniach 4-10 lutego 2022 roku odbędzie się 16 Zimowa Aukcja Gabinetu Numizmatycznego D. Marciniak. Licytacja na żywo (SESJA II - na sali w hotelu Marriott - Sala konferencyjna „Kometa” (Warszawa, Al. Jerozolimskie 65/79) na żywo i w internecie. Ilość pozycji: 4780. Lista pozycji Aukcji 16 jest dostępna na stronie aukcyjnej – zobacz TUTAJ. Licytacja oraz składanie limitów odbywać się będzie na stronie aukcje.gndm.pl oraz . Finałowa licytacja odbędzie się w dniach 4-10 lutego 2022 r., drugi dzień - godz. 14:00 w hotelu Marriott i przez internet. Pozostałe sesje, w dniach 4 i 6-10 lutego to aukcje internetowe. SESJA I - 04.02.22, godz.18:00; SESJA II - 05.02.22, godz. 14:00; SESJA III – 06.02.22, godz. 10:00; SESJA IV-VII – 07-10.02.22, godz. 18:00.
Gabinet Numizmatyczny D. Marciniak serdecznie zaprasza do Hotelu Marriott - sala Kometa w piątek 5 lutego 2022 roku o godz. 10:00 gdyż sesję II aukcji poprzedzą wykłady IX Sesji wykładowej, pt. „W numizmatyce widzisz tyle, ile wiesz” z odczytami zaproszonych gości i panelem dyskusyjnym.
IX Sesja Wykładowa "W numizmatyce widzisz tyle, ile wiesz"
PROGRAM
Część I | KOLEKCJONER
Tadeusz Kałkowski
Aktor Adam Woronowicz wcieli się w rolę Tadeusza Kałkowskiego, odczytując fragmenty z Jego pamiętnika. Kustosz Gabinet Numizmatyczny. Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego - Mateusz Woźniak przybliży osobę Wielkiego numizmatyka. Głos zabiorą: Pani Roma Włodarczyk - wieloletnia kustosz Gabinetu numizmatycznego Zamku w Malborku, Lech Kokociński - prezes honorowy PTN, Dariusz Jasek - redaktor naczelny "Numizmatyka Kakowskiego" oraz przedstawiciel Forum TPZN im. Tadeusza Kałkowskiego
Część II | ZBIÓR
Zbiór malborski - współcześnie i historycznie
Pani Roma Włodarczyk przybliży historię tworzenia (odtwarzania) zbioru numizmatycznego Zamku w Malborku w okresie powojennym. Pan Lech Kokociński zreferuje losy historycznego Zbioru malborskiego oraz współczesnych prób jego odzyskania.
DODATKI
1. Bułgarska podróż Ateny, Lech Kokociński
2. Przekazanie czeku Fundacji "Las na zawsze" zgodnie z deklaracją z Aukcji jesiennej https://youtu.be/Gw2e3lKPXxg
13:00 zakończenie Sesji
------------------------
Sesja odbędzie się w hotelu Marriott, w sali "Kometa".
Limit osób mogący brać udział w Sesji na żywo, na sali w związku z ograniczeniami Covid ok. 50 osób.
Sesja będzie transmitowana na żywo, na naszym kanale YouTube/GNDMtv.
Przed salą "Kometa" w Hotelu Marriott będzie wystawiony ekran z transmisją sesji na żywo, dla ewentualnych osób które w związku z ograniczeniami Covid nie zmieszczą się w limicie osób mogący wejść do sali sesyjnej.
Na sesję wstęp wolny, bez zapisów, według kolejności przybycia.
Po sesji godzinna przerwa obiadowa, po której w sali "Kometa" o godz. 14:00 rozpoczynamy licytację 450 pozycji z Polski królewskiej wyselekcjonowanych z Aukcji zimowej.
Wybrane pozycje z aukcji GNDM nr 16:
13. Grecja, Syria, Seleukos I Nikator (312–281 p.n.e.) Tetradrachma - Babilon
Tetradrachma wybita w imieniu Aleksandra III Wielkiego.
Awers: Głowa Heraklesa w skalpie lwa, w prawo.
Rewers: Zeus siedzący na tronie w lewo, trzymający orła i berło, w lewym polu MI, pod tronem monogram MP, legenda ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ.
Literatura: Price 3767
Stan zachowania: NGC AU*
Waga: 17,07 g (Ag)
Cena wywoławcza: 8000 PLN
34. Neron (54-68 n.e.) Aureus - Rzadkość
Pożądany typologicznie nominał, będący ozdobą każdej kolekcji starożytnego Rzymu.
Awers: Popiersie cesarza w wieńcu laurowym, w prawo, w otoku legenda: NERO CAESAR AVGVSTVS.
Rewers: Jowisz siedzący na tronie w lewo, trzymający wiązkę piorunów i długi kostur, w otoku legenda: IVPITER CVSTOS, w otoku perełkowym.
Literatura: RIC 52
Stan zachowania: 3
Waga: 7,13 g (Au)
Średnica: 17,8-19,0 mm
Cena wywoławcza: 5000 PLN
218. Chiny, Szechuan, Yuan rok 1 (1912)
Stan zachowania: 2
Waga: 25,73 g (Ag)
Średnica: 39,1 mm
Cena wywoławcza: 500 PLN
275. Rosja, Aleksander II, 5 rubli 1868 HI
Stan zachowania: 1
Waga: 6,53 g (Au)
Średnica: 22,6 mm
Cena wywoławcza: 4000 PLN
561. Francja, Napoleon III, Złoty medal - Ministere de l'agriculture - Moulins 1869
Na rancie punca złota.
Stan zachowania: 1-
Waga: 25,67 g (Au)
Średnica: 33,5 mm
Cena wywoławcza: 5000 PLN
672. Kanada, Wiktoria, 2 dolary 1865
Moneta w gradingu International Coin Certification Service (ICCS) z notą EF-40.
Stan zachowania: EF 40
Waga: 3,32 g (Au)
Średnica: 18,0 mm
Cena wywoławcza: 700 PLN
1005. Bolesław III Krzywousty, Brakteat protekcyjny - JEDNOPOSTACIOWY - rzadkość
Jedna z ikon monet czasów Monarchii Piastów.
Dużej rzadkości jednopostaciowy brakteat protekcyjny Bolesława Krzywoustego.
Emisja, która od lat wzbudza kolekcjonerskie emocje i jest przyczynkiem debat naukowców, co ciekawie jest opisane na łamach Warszawskiego Pamiętnika Numizmatycznego nr. 4 ("Brakteaty Bolesława Krzywoustego" Witold Nakielski).
Piękna moneta z przedstawieniem stojącego na wprost Świętego Wojciecha,w paliuszu, z pastorałem i ewangeliarzem.
Pierwszy raz w ofercie GNDM.
Mennica Kraków lub Gniezno.
Przedstawienie: stojąca na wprost postać w szacie, trzymająca w prawej ręce pastorał, w lewej ewangeliarz. W otoku napis w odbiciu lustrzanym: +[S C S ADA]LBERIAS EPS et NIH tłumaczone jako Święty Wojciech biskup i męczennik.
Literatura: Kopicki jak 46 (R7), Gumowski (Handbuch) 81 (RR)
Stan zachowania: 2
Waga: 0,69 g (Ag)
Średnica: 25,0 mm
Cena wywoławcza: 26 000 PLN
1018. Grzywna srebra (sztabka) - "rubel starolitewski" XIII w. - ex. Kałkowski
Efektowny walor ze znakomitą, pełną proweniencją.
Grzywna litewska z XIII wieku, pochodząca ze skarbu wykopanego w 1930 roku w Rybiszkach pod Wilnem (opisywanego na łamach WNA 1931/32). Kupiona przez Tadeusza Kałkowskiego od Jana Bekisza z Wilna.
Zakup tej pozycji Tadeusz Kałkowski opisał również w swoim dzienniku (10 listopada 1944). Skan dzięki uprzejmości kustosza Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego zaprezentowany na zdjęciu w aukcji (nie jest częścią aukcji).
W komplecie dedykowane pudełeczko z opisem i karteczka ze zbioru z historią tego egzemplarza.
Rzadka pozycja z wyjątkową proweniencją.
W katalogu Ivanauskasa określana jako litewska półmarka, tu w odmianie z jednym nacięciem. Datowana na lata 1236-1263.
Literatura: Ivanauskas 15Mi3
Waga: 104,05 g (Ag)
Wymiary: 120 x 5 mm
Cena wywoławcza: 2000 PLN
1019. Wielkopolska, Przemysł I i Bolesław Pobożny, Denar brakteatowy, Gniezno (1239-1249)
Rzadki typologicznie, wysoko ceniony typ monety.
Wielkopolski denar brakteatowy z przedstawieniem głowy z długimi włosami, na wprost, z imieniem świętego Wojciecha w otoku (+Z ADALBVSTI). Głowę tę część naukowców / numizmatyków, ze względu na towarzyszące jej imię, interpretowała jako przedstawienie świętego. Znane są jednak denary tego typu z umieszczonym tam imieniem VOLDIS. Borys Paszkiewicz zwraca również uwagę na "wygląd raczej świeckiego księcia". Powołanie się na św. Wojciecha mogło być więc odniesieniem się do autorytetu, "opieki" świętego.
Według Stronczyńskiego jednostronne denary można traktować jako pół-denary, co potwierdza też metrologia monet z tej aukcji.
Drugi egzemplarz w ponad 20-letniej historii firmy GNDM. Inny egzemplarz sprzedany został na 15 aukcji GNDM za 41.300 zł (st.2+, pozycja 197).
Ex. wybitna kolekcja średniowiecza z 10 aukcji GNDM.
Mennica: Gniezno.
Datowanie: 1239-1249.
Literatura: Gumowski (Handbuch) 235, Kopicki 148 (R3), Stronczyński 175
Stan zachowania: 2
Waga: 0,20 g (Ag)
Średnica: 14,7 mm
Cena wywoławcza: 10 000 PLN
1037. Kazimierz III Wielki, GROSZ krakowski - błąd KAZIRVS - rzadkość
Oto jedna z ikon polskiego średniowiecza.
Pierwszy, i przez ~150 lat, jedyny polski grosz. Moneta ważna zarówno typologicznie, jak i historycznie.
Piękny egzemplarz. Bardzo ładnie wybity i znakomicie zachowany. Z powierzchnią o świeżości menniczej i nieobiegowym reliefem. Wyobrażenia dobrze podkreśla lekka patyna w zakamarkach.
W czasach Kazimierza III Wielkiego Polska wkracza w nową erę monetarną. Kończą się czasy monety lekkiej - bitych w cienkiej blasze brakteatów, a także drobnych denarów. Rozpoczyna się okres bicia monety grubej, groszowej (grossus, z łac. gruby).
Kazimierz III Wielki nie tylko zmienił wygląd Polski, zostawiając ją murowaną, ale również wprowadził reformę monetarną. Reformę podyktowaną napływem dużej, zagranicznej monety, z której największy wpływ miały obiegające całą Europę Środkową grosze praskie. Szerokie grosze bite w Kutnej Horze od czasów Wacława II.
To właśnie one stanowiły wzór dla ikonografii pierwszych polskich groszy. Na awersie, w podwójnym otoku dookoła korony, umieszczono tytulaturę polskiego władcy: +KAZIMIRVS ↓PRIMVS | +DEI ↓GRACIA REX POLONIE (Kazimierz Pierwszy z bożej łaski król Polski). Na rewersie, zamieniając czeskiego lwa na polskiego orła, w otoku umieszczając nazwę nowej monety: GROSSI CRACOVIENSES (grosz krakowski).
Rzadkość.
Polski grosz szeroki to moneta, której do dziś przetrwały nieliczne egzemplarze, co wynika z dalszych losów tej emisji. Ze względu na to, że Polska nie posiadała swoich kopalń srebra, kruszec na grosze można było pozyskać na dwa sposoby: przetapiając grosze czeskie lub kupując go po wysokich cenach na Węgrzech. Jak pisze T. Kałkowski: "jedno i drugie było jednak nieopłacalne, rychło więc zaprzestano ich bicia. Wycofane po dziesięcioletnim obiegu grosze grosze krakowskie zostały przebite na półgrosze, główną odtąd monetę Kazimierzową. Ich ocalone resztki, bardzo rzadkie w znaleziskach, należą do najrzadszych numizmatów polskich.".
Niniejszy egzemplarz jest to dodatkowo bardzo rzadka odmiana z błędnym zapisem imienia władcy - KAZIRVS zamiast KAZIMIRVS. Jedyne notowanie grosza z tym błędem do jakiego dotarliśmy to 18 aukcja PDA (poz. 123 sprzedana za 96.760 zł, inny rewers).
Grosz krakowski Kazimierza III występuje w historii GNDM dopiero po raz drugi (!). Pierwszy egzemplarz, oferowany na 10 aukcji (stan ~3, z perforacją /dziurą, bez błędu w imieniu króla) osiągnął wówczas cenę 46.000 złotych.
Literatura: Bandtkie jak 4, Gumowski jak 362, Kopicki jak 344 (R5)
Stan zachowania: 2+
Waga: 2,84 g (Ag)
Średnica: 27,0 mm
Cena wywoławcza: 25 000 PLN
1060. Zygmunt I Stary, Grosz Kraków 1548 - rzadki i piękny
Piękna i rzadka moneta.
Menniczy egzemplarz rzadkiego rocznika groszy krakowskich, wybitego w roku śmierci króla Zygmunta I Starego (1 kwietnia). Będącego jego ostatnim groszem koronnym.
Najwyższa i jedyna taka nota w NGC.
Literatura: Kopicki 436 (R2), Kurpiewski 68 (R3), Tyszkiewicz 6 mk
Stan zachowania: NGC MS64 (MAX)
Cena wywoławcza: 2500 PLN
1084. Zygmunt II August, Dwugrosz Wilno 1565 - b. rzadki i ładny
Rzadki typologicznie, wysoko ceniony typ monety.
Bardzo ładny egzemplarz pierwszego dwugrosza Rzeczypospolitej.
Nieznacznie obiegowy, z wyraźną świeżością menniczą. Bardzo atrakcyjny jak na ten nominał.
Charakterystyczny i potrzebny typologicznie nominał, bity tylko w jednym roku w czasach Zygmunta II. Dwugrosze wileńskie wprowadzono do obiegu wraz z czworakami jako wygodną, wspólną walutę dla Litwy i Korony, gdyż jak opisuje to Marian Gumowski przy ewaluacji monet litewskich na koronne otrzymywało się zawsze niewygodne ułamki…. Jednak w przeciwieństwie do czworaków ich emisja została szybko przerwana.
Odmiana legendowa: L / LITV.
Bardzo rzadki.
Literatura: Ivanauskas-Cesnulis 7SA2-1 (RR), Kopicki 3299 (R5), Tyszkiewicz 10 mk
Stan zachowania: 2
Cena wywoławcza: 4000 PLN
1109. Stefan Batory, Talar Nagybanya 1585 NB - bardzo ładny
Ceniona i rzadka talarowa moneta króla Stefana w bardzo ładnym stanie zachowania.
Talary nagybańskie Batorego to ciekawa emisja. Jest ona najprawdopodobniej wynikiem pożyczki zaciągniętej przez Batorego w rodzimym kraju, którą wypłacono mu nie w tamtejszej monecie, ale w monecie wybitej pod jego stemplem, jako króla Polski. Nie jest obecnie znana niestety żadna dokumentacja to potwierdzająca, ale teoria ta brzmi bardzo prawdopodobnie.
Moneta z naturalnym blaskiem, w ładnej, lekkiej patynie. Bardzo dobrze wybita, stemplem bez pęknięcia na rewersie, co jest dość częstą bolączką egzemplarzy z tego rocznika.
Literatura: Parchimowicz 128.a1, Hutten-Czapski 731 (R3), Kopicki 10504 (R4), Tyszkiewicz 70 mk
Stan zachowania: NGC AU58
Cena wywoławcza: 50 000 PLN
1129. Zygmunt III Waza, Talar LEKKI 1621/20, Bydgoszcz - RZADKOŚĆ
Jeden z najbardziej pożądanych typologicznie talarów Zygmunta III - talar lekki.
Bardzo rzadka i równie ciekawa historycznie emisja, nieobecna w wielu zaawansowanych kolekcjach. To właśnie nimi miał zostać zapłacony sułtanowi tureckiemu bajoński okup (3 miliony złotych(!)) m.in. za bezgłowe ciało hetmana Żółkiewskiego.
Talary lekkie, zwane również kopowymi lub złotowymi (ze względu na cyfry 60 i 30 obecne na rewersach), to emisja trwająca zaledwie 4 lata. Pierwsze z nich wybito w 1620 roku, korzystając z braku ordynacji menniczej regulującej zasady bicia monet talarowych. Wyraźnie różniły się one od talarów zwykłych (zwanych również ciężkimi, imperialnymi) tylko wagą - stosunek ten wynosił 7:5 (28.8 do niecałych 20 gram).
Jak czytamy u Jana Dostycha "pewnie dlatego za hetmana Stanisława Żółkiewskiego zapłacono talarami lekkimi", gdyż emisja ta zbiega się z losami bohatera bitwy pod Kłuszynem (gdzie rozbił on kilkunastokrotnie większe wojska Rosji i Szwecji). Zginął w październiku 1620 roku podczas bitwy pod Cecorą. Pozbawiono go głowy, która na pice "zdobiła" wejście pałacu sułtana, zaś za ciało i wciąż żywego syna zażądano astronomicznego okupu - 3.000.000 złotych. Spłacić go miała wdowa, której pomóc zebrać kwotę miało polskie społeczeństwo.
Niniejsza moneta to bardzo rzadki, drugi rocznik emisji. Potwierdza to zarówno "Katalog talarów Zygmunta III" (1 z 9 znanych egzemplarzy (!), z czego aż 4 to egzemplarze muzealne), jak i fakt, że do jego emisji nie przygotowano nowego stempla rewersu, a wyeksploatowano przerobiony stempel z roku poprzedniego (przebijając ostatnią cyfrę daty z O na 1 i zmieniając określenie nominału z 60 na 30).
Ten rocznik wystąpił na aukcjach w Polsce dotychczas tylko 1 raz (Niemczyk 14/130 sprzedany za 86.250 zł, wcześniej PDA 15).
Typ pierwszy raz w ofercie GNDM.
Dobrze wybity i niemocno sfatygowany obiegiem. Na rewersie w dwóch miejscach ślady dawnego mocowania, najprawdopodobniej do klamry. Poza tym bez defektów. Egzemplarz w starej patynie, o dobrej prezencji.
Literatura: Hutten-Czapski 9617 (R7), Kopicki 1351 (R7), Dostych 21.1.01 (R6), Tyszkiewicz 250 mk
Stan zachowania: ~3
Waga: 18,06 g (Ag)
Średnica: 42,0 mm
Cena wywoławcza: 25 000 PLN
1263. Jan II Kazimierz, DWUTALAR Gdańsk 1650 GR - pierwszy - RZADKOŚĆ
Pierwszy i jedyny polski, szeroki dwutalar przeznaczony do obiegu.
Wyjątkowa na tle rodzimego mennictwa emisja tak szerokiej i ciężkiej monety jako środka płatniczego. Polska numizmatyka przed jej wybiciem znała już monety o wadze wielokrotności talara, były to jednak emisje okolicznościowe / pamiątkowe, bądź po prostu wielokrotności bite stemplami jednotalarówek.
Nie dziwi fakt, że mennicą, która ją wybija jest właśnie Gdańsk. Jak pisał Tadeusz Kałkowski "Talary były niezbędnym środkiem płatniczym w handlu zagranicznym, zogniskowanym w Gdańsku, dokąd drogą morską nadchodziły tkaniny, korzenie i inne zachodnie towary".
Piękna kompozycyjnie moneta z okresu zarządu nad mennicą Gerharda Rogge.
Już od lat ceniona i poszukiwana typologicznie, czego potwierdzeniem może być aukcja kolekcji Chełmińskiego, gdzie w 1904 roku dwutalar sprzedany został za 125 marek w złocie (lot. 871). W historii aukcyjnej GNDM obecna tylko 1 raz (podczas aukcji na Zamku Królewskim sprzedany za 166.750 złotych - A9/47).
Atrakcyjny, zdrowy egzemplarz. Mennicze pęknięcie krążka (efekt nacisku stempla). Równomierna patyna dawnego zbioru i naturalna, ładna powierzchnia. Bez defektów czy wad nabytych.
Literatura: Dutkowski G.01 (R5), Hutten-Czapski 1960 (R4), CNG 302, Kopicki 7647 (R5), Davenport 4359, Tyszkiewicz 50 mk
Stan zachowania: 3+
Waga: 56,36 g (Ag)
Średnica: 42,0 mm
Cena wywoławcza: 70 000 PLN
1309. August II Mocny, Medal koronacyjny 1697 - HERCVLI SAXONICO
Piękny medal upamiętniający koronację Augusta II Mocnego.
Przedstawiający go jako "Herkulesa Saksonii", gdy z ubitą hydrą u stóp zmierza ku polskiej koronie.
Wyśmienite, medalowe lustro zachowane w osłoniętych fragmentach tła. Piękny również relief monety. Jedynie otwarte przestrzenie tła bez połysku menniczego, z drobnymi skaleczeniami. Bardzo dobra pozycja.
Na rancie napis (inny niż w Raczyńskim) z chronogramem daty 1697 - EN / VICIT DENIQVE DIGNVS CVIVS PRAECINXIT CELSA CORONA CAPVT.D.XV.SEPT• +.
Na ramienniku sygnowany G.H. (Georg Hautsch)
W komplecie mała karteczka ze starego zbioru (dr. Hartmann, zakup na aukcji 1951).
Awers: Popiersie Augusta II Mocnego w zbroi, w prawo, w otoku legenda: FRID . AVG . D . G . ELECT . SAX • IN REGEM POLON • ELECT • 1697 [Fryderyk August z Bożej łaski elektor saski na króla obrany 1697].
Rewers: Król w całej postaci i zbroi, depczący hydrę, w lewej ręce trzymający maczugę, przed nim bogini wręczająca mu koronę. W otoku legenda: NEC ME LABOR ILLE GRAVABIT; w odcinku HERCVLI SAXONICO [Praca ta mię nie obciąży / Herkulesowi saskiemu].
Literatura: Raczyński jak 266, ale inny napis na obrzeżu
Stan zachowania: 2-
Waga: 27,93 g (Ag)
Średnica: 42,9 mm
Cena wywoławcza: 8000 PLN
1381. Poniatowski, Talar 1776 E.B. - ładny
Zdrowa, dobrze zachowana moneta. Bardzo ładny rewers.
Odmiana z legendą awersu zakończoną LITU, z końcem wstęgi we włosach króla ostrzejszym, skierowanym między N-A.
Rewers z ostatnim liściem dębu pod 6 z daty, zwróconym w prawo.
Literatura: Parchimowicz-Brzeziński 33.h1, Plage 393, Berezowski 12,50 zł
Stan zachowania: 3-2
Cena wywoławcza: 6000 PLN
1385. Księstwo oświęcimsko-zatorskie, 30 krajcarów 1775, Wiedeń - PIĘKNE
Piękny, niespotykany dla tych monet stan zachowania.
Jedna z najładniejszych sztuk 30-krajcarów jakie widzieliśmy.
Mennicza, w seledynowej patynie.
Pierwszy rocznik najwyższego nominału tej rzadkiej emisji dla księstwa oświęcimsko-zatorskiego.
Emisja ta, przez płytkie bicie (niski relief portretu i obrzeże), szybko ścierała się w obiegu, co potwierdzają archiwa firm numizmatycznych. W dotychczasowej historii firmy GNDM nigdy nie było równie pięknej sztuki. Wszystkie 30-krajcarówki, jakie oferował GNDM nie wychodziły ponad obiegowy stan zachowania.
Najwyższa nota w PCGS dla wszystkich roczników 30 kr., ale nieadekwatna do klasy tego egzemplarza.
Literatura: Plage 8, Kopicki 9201 (R2), Berezowski 3.00 zł
Stan zachowania: PCGS AU58
Cena wywoławcza: 2000 PLN
1396. Powstanie Listopadowe, 3 grosze 1831 - ODWROTKA - rzadkość
Bardzo rzadko spotykana, nieopisywana w referencyjnych na ten okres katalogach - odwrotka powstańczej trzygroszówki. Skrętka stempli o 180 stopni.
Pozycja praktycznie niespotykana w handlu. Wyraźnie rzadsza od cenionej odmiany "z łapami zgiętymi".
Pierwszy raz w naszej ofercie. W archiwum Onebid wystąpił tylko jeden inny egzemplarz (AU Details - environmental damage, jego ostatnie notowanie to 19 aukcja WDA - sprzedany za 13.800 złotych).
Bardzo ładna, naturalna sztuka. W równomiernej, brązowej patynie.
Literatura: Iger (-), Bitkin (-), Plage (-), Berezowski (-)
Stan zachowania: 2/2+
Cena wywoławcza: 10 000 PLN
1450. Próba BRĄZ 10 złotych 1925 robotnicy
Rzadka i ceniona próba okresu II RP.
Menniczy stan zachowania.
Próba dziesięciozłotówki projektu Antoniego Madeyskiego, która zajęła drugie miejsce w konkursie na projekt pierwszej złotej monety II RP, ogłoszonym w 1925 roku. Konkursie wygranym przez pracę Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej z Bolesławem Chrobrym.
Charakterystyczny projekt przedstawiający robotnika z siekierą i robotnicę wpisanych w wieniec z owoców i warzyw doczekał się jedynie emisji próbnej.
Nakład 100 szt.
Rant gładki.
Literatura: Parchimowicz P.150.a
Stan zachowania: 1
Waga: 3,45 g (Brąz)
Średnica: 20,5 mm
Cena wywoławcza: 8000 PLN
1448. Konstytucja 5 złotych 1925 - 81 perełek - rzadka
Rzadka, efektowna i symboliczna moneta II RP. Tak w zasadzie można w skrócie scharakteryzować 5 złotych 1925 "Konstytucja".
Oto jeden z najbardziej pożądanych numizmatów okresu II RP.
Charakterystyczna pięciozłotówka projektu Stanisława Lewandowskiego wybita z okazji uchwalenia Konstytucji Rzeczpospolitej, która mimo rozporządzenia Ministra Skarbu nigdy nie trafiła do obiegu.
Odmiana bita stemplem płytkim, charakteryzująca się 81 perełkami w otoku awersu.
Moneta w drugim stanie zachowania. Nieczyszczona, jedynie z lekkimi zabrudzeniami na powierzchni. Ładna w prezencji.
Literatura: Parchimowicz 113.b, Kopicki 2922 (R4), Berezowski 15.00 zł
Stan zachowania: 2
Waga: 24,9 g (Ag)
Średnica: 37,0 mm
Cena wywoławcza: 10 000 PLN
1449. KLIPA 5 złotych 1936 Żaglowiec - PIĘKNA
Ostatnia klipa okresu II RP.
Efektowna, pamiątkowa moneta z wizerunkiem Żaglowca, w formie kwadratu, wybita dla uczczenia 15. rocznicy budowy w Gdyni.
Moneta z wyraźnym połyskiem i ładną patyną. Delikatnie przetarta na powierzchni. O pięknej prezencji na żywo.
Nakład 200 szt.
Rzadka i ceniona pozycja.
Literatura: Parchimowicz P.149.a
Stan zachowania: 2+
Cena wywoławcza: 18 000 PLN
2179. Stefan Batory, Trojak Wilno 1580 - III w OZDOBNEJ tarczy - b. rzadki
Bardzo rzadko spotykana w handlu odmiana pierwszego rocznika trojaków litewskich Batorego.
Wyróżniająca się ozdobną tarczą z cyfrą nominału umieszczoną pod popiersiem króla (zamiast częstej dla tego rocznika - owalnej).
Wariant z tytulaturą zakończoną M.D.L. i trólistkami na rewersie.
Zapiłowanie na portrecie i Pogoni. Dawna patyna, ładna prezencja.
Ex. PTN 22 (poz. 50 rok 2004).
Literatura: Iger V.80.3.f (R3), Parchimowicz 139.a, Kopicki 3361 (R5)
Stan zachowania: 3
Cena wywoławcza: 1000 PLN
2247. Zygmunt III Waza, Talar Bydgoszcz 1630 - szeroki portret
Talar ze śladem po zawieszce, w ciemnej patynie.
Talar koronny Zygmunta III z majestatycznym portretem władcy.
Popiersiem wprowadzonym w tym roczniku, występującym w latach 1630-1631. Z królem w szerokiej, bogato zdobionej zbroi z dużym naramiennikiem.
Odmiana z NEC.NO:SVE w tytulaturze na rewersie.
Literatura: Dostych 30.2.9 (R6), Kopicki 1382 (R), Tyszkiewicz 6 mk
Stan zachowania: PCGS XF
Cena wywoławcza: 4000 PLN
2724. Władysław IV Waza, Talar Toruń 1638 II - rzadki
Rzadka moneta, ze śladem po zawieszce.
Ostatni typ talarów z rocznika 1638.
Popiersie królewskie z dużą głową, Anioł trzymający owalną tarczę miejską z małą głową.
Odmiana z dużymi inicjałami I-I, a małymi cyframi daty.
Literatura: CNCT 1517 (R4), Kopicki 8278.b (R2), Tyszkiewicz 6 mk
Stan zachowania: ~3
Waga: 28,01 g (Ag)
Średnica: 44,0 mm
Cena wywoławcza: 2000 PLN
2901. August III Sas, Talar 1740 FWóF, Drezno
Talar drezdeński polskiego króla z emisji dla Saksonii.
Duża, efektowna moneta.
Dobra prezencja, choć przeczyszczona powierzchnia.
Typ z inicjałami F.W.ó.F. i hakiem bity w latach 1737-1755.
Literatura: Kahnt 531, Kopicki 11442 (R1), Davenport 2665
Stan zachowania: 3
Waga: 28,89 g (Ag)
Średnica: 46,0 mm
Cena wywoławcza: 1500 PLN
2998. Klemens Wacław, Talar Koblencja 1769 - rzadki
Dwa zacięcia na obrzeżu. Dobry detal. Ładna powierzchnia.
Rzadki talar najmłodszego z synów Augusta III.
Klemens 10 lutego 1768 roku został arcybiskupem Trewiru i biskupem Augsburga, bijąc w tym czasie monety zarówno srebrne, jak i złote. Na części z nich, tak jak na niniejszym talarze, umieszczając tytuły: królewicza Polski i Litwy, księcia Saksonii.
Literatura: Kopicki 11607 (R3)
Stan zachowania: 3/3+
Cena wywoławcza: 1000 PLN
4024. Bolesław II Śmiały, Denar królewski - rzadki
Rzadki denar królewski, wybity w latach 1076-1079, którego charakter podkreśla korona na głowie monarchy.
Awers podwójnie uderzony, rewers ładny.
Literatura: Kopicki 27 (R4), Stronczyński T.32
Stan zachowania: 3
Waga: 0,42 g (Ag)
Średnica: 13,3 mm
Cena wywoławcza: 1000 PLN
4029. Bolesław III Krzywousty, Denar Wrocław (przed 1107)
Menniczy stan.
Jedna z najstarszych monet wrocławskich - denar Bolesława Władysławica (Krzywoustego) jako księcia śląskiego.
Typ z głowami na awersie i rewersie, bity na cienkim, szerokim krążku.
Odmiana legendowa BOL-EZXLVS / XIoANNES.
Literatura: Stronczyński 11, Kopicki 45 (R8)
Stan zachowania: 1-
Waga: 0,67 g (Ag)
Średnica: 17,7 mm
Cena wywoławcza: 800 PLN
4167. Księstwo Warszawskie, Talar 1812 IB
Drugi rocznik talarów Księstwa.
Naturalnie obiegowy.
Delikatne uderzenie na godz. 12 od strony awersu.
Literatura: Plage 115, Kopicki 3701 (R2), Berezowski 7.50 zł
Stan zachowania: 3+
Cena wywoławcza: 1000 PLN
4255. Konitz (Chojnice), Bez nominału (2 fenigi), zestaw (2 szt.) - RZADKOŚĆ - ex Kałkowski
Bardzo rzadkie emisje.
Egzemplarze z kolekcji Tadeusza Kałkowskiego, w komplecie z jego kopertkami.
Żelazo, wymiary 20,6 x 20,7 mm, waga 2,84 g.
Żelazo, wymiary 30,7 x 30,6 mm, waga 8,75 g.
Stan zachowania: 1-
Cena wywoławcza: 1000 PLN
4396. Nike i Sztandar, 5 złotych 1928-1930 (4 szt.)
Nike w najsłabszym stanie, wyraźnie podniszczona, poobijana i zupełnie matowa, bez życia.
Sztandary w lepszych stanach, świeższe w prezencji, choć każdy z nich mniej lub bardziej przeczyszczony.
Cena wywoławcza: 3500 PLN
4439. Gdańsk, 5 guldenów 1932 - b. ładne
Jedna z najtrudniejszych do zdobycia gdańskich monet.
Piękny stan. Bez defektów.
Typ z Kościołem Marii Panny.
Literatura: Parchimowicz 66
Stan zachowania: 2/2+
Cena wywoławcza: 2500 PLN
4552. 100 złotych 1984 Wincenty Witos - Odwrotka
Bardzo rzadko spotykany destrukt menniczy Witosa - tzw. "odwrotka" - skręcenie stempli o 180 stopni.
Cena wywoławcza: 300 PLN
4629. 200.000 złotych 1990 Solidarność (39mm) w zgrzewce
Mennicza moneta w zgrzewce, w komplecie z pudełkiem.
Nakład 2.000 szt.
Literatura: Parchimowicz 632
Stan zachowania: L
Waga: 31,1 g (Ag.999)
Średnica: 39,0 mm
Cena wywoławcza: 6000 PLN
5001. Patent Orderu Orła Białego 1794 r. - dla gen. Ignacego Wodzińskiego, adiutanta króla Stanisława Augusta Poniatowskiego
Wymiary: 39 x 23.5 cm
Cena wywoławcza: 22 000 PLN
5120. Ancient Order of Foresters - Gwiazda z łańcuchem 1903-1994
Pięknie zachowane odznaczenie jednego z najstarszych stowarzyszeń w Anglii, mającego swoje początki w połowie XVIII wieku.
Odznaczenie odlewane w brązie lub mosiądzu, złocone i emaliowane.
Główną część odznaczenia stanowi misternie grawerowany klejnot z pięcioma emaliowanymi medalionami. W centralnej części monogram.
Łańcuch metalowy z aksamitną podszewką.
Na łańcuchu i rewersie klejnotu wygrawerowane imiona członków (?) i daty.
Wymiary odznaczenia: 124,5 x 125,1 mm.
Wymiary łańcucha (w ujęciu pokazanym na zdjęciu) 45,0 x 31,0 mm.
Cena wywoławcza: 2500 PLN
5141. Medal Poległym manifestantom-patriotom 1861 r. - EFEKTOWNY
Bardzo rzadki typ medalu, który zazwyczaaj spotykany jest na rynku tylko w formie odlewanych, późniejszy kopii.
Niniejszy egzemplarz bity ze stempla i w dodatku o wysokiej wadze - 336 g (gruby krążek).
Bardzo atrakcyjny kolekcjonersko stan zachowania. Nieznaczne przetarcia, świetny relief. Obie strony z zachowanym połyskiem.
W komplecie piękna, duża karteczka z dawnego zbioru.
Jedno z nielicznych notować tego medalu to 12 aukcja GNDM (poz. 3100, sprzedany za 10.350 zł).
Medal autorstwa B. Podczaszyński i J.N. Dargent.
Piękna zarówno ikonografia, jak i dewiza na awersie "A z krwi waszej powstanie mściciel tej ziemi".
Literatura: Hutten-Czapski 5375
Stan zachowania: 2
Waga: 336,0 g (Brąz)
Średnica: 91,5 mm
Cena wywoławcza: 5000 PLN
5221. Śląsk, Brakteat szeroki - Głowa orła nad skrzydłami - rzadkość
Szerokie brakteaty to efektowne, a przy tym bardzo rzadkie monety. Na Śląsku brakteaty wprowadzono po roku 1250. Obiegały go aż do momentu wyparcia ich przez grubszą monetę typu kwartniki (w pierwszej połowie XIV wieku). Szybko straciły jednak swój nadzwyczajny dla polskiego mennictwa rozmiar, ulegając redukcji do średnicy poniżej 20 mm.
Ich dzisiejsza rzadkość i mnogość typów wynika z renovatio monetae. Szerokie brakteaty bito przez niecałe 50 lat, jednak wymieniano je na nowe co pół roku, skutecznie ściągając z rynku starą monetę.
Przedstawienie: głowa orła zwrócona w lewo, nad skrzyżowanymi skrzydłami.
Rzadkość.
Literatura: Kopicki 7049.- (R5-R8), Fbg 839
Stan zachowania: 2+
Waga: 0,73 g (Ag)
Średnica: 24,4 x 25,5 mm
Cena wywoławcza: 800 PLN
5470. Palestyna, 500 Mils 1939
Literatura: Pick 6c
Stan zachowania: 3+
Cena wywoławcza: 500 PLN
5508. Weimar, 50 pfennig - projekt notgeldu
Unikatowa pozycja, odręczny szkic / projekt bonu miast Weimar na 50 fenigów.
Projekt wykonany w skali 1:1 na cienkim papierze wymiaru 115 x 80 mm. Dodatkowo drugi, odręczny szkic ołówkowy fragmentu bonu, przyklejony do kartony prezentacyjnego. Kartonik formatu 215 x 157 mm.
Na kartonie, u dołu opis ołówkiem i podpis Menzel. Z przekazu ustnego obecnego właściciela informacja, że podpis ten należy mieszkającego w okresie przedwojennym Śląsku syna malarza - Adolpha Menzel (Walcownia huty w Chorzowie).
Projekt zachowany w bardzo dobrym stanie.
Cena wywoławcza: 1600 PLN
5636. USA, 100 Dollar 2017 - numer radarowy - 01111110
Stan zachowania: 1
Cena wywoławcza: 400 PLN
6007. Bank Polski 1828-1928 - Oryginał na 100-lecie Banku Polskiego
Oryginalne wydanie z roku 1928.
Ważna pozycja stanowiąca źródło wiedzy zarówno na temat monet, jak i banknotów i to nie tylko tych pozycji, których emitentem był Bank Polski, gdyż tablice na końcu prezentują różne walory ze zbiorów Banku, w tym monety epoki stanisławowskiej, banknoty kościuszkowskie, emisje lokalne itp. Tablice są pięknie wydane, gdzie monety pokryte są specjalną farbą imitującą metal.
Egzemplarz z epoki, w oprawie twardej. Zachowana również właściwa oprawa kartonowa.
Egzemplarz w pełni kompletny, aczkolwiek bez pergaminowych przekładek tablic, które spotykane są w niektórych egzemplarzach.
Duży format kart: ~26 x 34.5 cm. Druk z dużą ilością "światła" i z zachowaniem pięknych, szerokich marginesów.
Piękna, rzadka w takiej formie, godna polecenia pozycja.
- wydanie 1928, Warszawa
- 203 strony + 62 tablice
- format: 27 x 35 cm.
Cena wywoławcza: 250 PLN
6030. 2 talary 1810 - Sobolewski - ZNAKOMITY
Powiedzieć o tej sztuce, że jest znakomita, to zbyt mało, banknot jest wręcz w zjawiskowym stanie zachowania, stan 2 XF dla banknotów talarowych jest czymś wyjątkowym i niespotykanym, przy tej emisji ze względu na brak ich na rynku kolekcjonerskim, do zbiorów włączane są pozycje wręcz w agonalnych stanach zachowania i nie ma się co dziwić, cienki, bibułkowy papier użyty do druku tych banknotów nie pozostawia złudzeń, że przetrwanie egzemplarzy w pięknych stanach do dnia dzisiejszego było niezwykle trudne, ten wyjątkowy pod względem kondycji egzemplarz z całą pewnością będzie ozdobą każdej kolekcji. Wprawdzie właśnie przy nominale 2 talary 1810 można jeszcze bardzo rzadko spotkać banknot w miarę lepszy, to okazja znalezienia takiej sztuki jak ta z aukcji może się długo nie powtórzyć.
Oczywiście egzemplarz jest w naturalnym stanie zachowania, bez śladów konserwacji, z przepięknie zachowanymi i doskonale czytelnymi suchymi pieczęciami (opracowanie na temat suchych pieczęci można przeczytać tu: Potralnumizmatyczny.pl), jeśli mowa o prezencji w przypadku tego banknotu, to jest ona doskonała.
Wersja dwutalarówki z podpisem kontrolera Walentego Sobolewskiego, na stronie rewersowej mamy prostokątną czarną pieczęć z napisem KOMIS:CENTRAL:LIKWID: oznaczającą, że banknot był wycofany z obiegu i przeznaczony do wykupu. Ciekawostką dotycząca tego nominału jest to, że znane jest jego unikalne fałszerstwo z epoki (z opracowaniem na ten temat można się zapoznać na: Portalnumizmatyczny.pl)
Literatura: Miłczak A13b
Stan zachowania: 2
Cena wywoławcza: 5000 PLN
6032. Bank dla Polski Zachodniej 50 marek 1919
Rzadka, charakterystyczna emisja, barwnie opisana przez Kałkowskiego w Tysiąc lat monety polskiej, ten krótki cytat z jego dzieła doskonale oddaje całe tło historyczne związane z emisją tego banknotu: "Po wybuchu powstania wielkopolskiego w dniu 27 grudnia 1918 roku rządy w oswobodzonej dzielnicy objęła Naczelna Rada Ludowa. Wobec dużych różnic gospodarczych w stosunku do Kongresówki i Małopolski ujawniły się w Radzie ostre tendencje separatystyczne. Postanowiono utrzymać międzydzielnicową granicę celną i założyć dzielnicowy bank emisyjny pod nazwą "Bank dla Polski Zachodniej". Z miejsca przygotowano emisję banknotów (...)
Rychło okazało się, że separacji gospodarczej dzielnicy wielkopolskiej nie da się utrzymać. W całym kraju mógł być w obiegu tylko jeden ogólnopaństwowy pieniądz. Bank dla Polski Zachodniej nigdy nie rozpoczął swojej działalności (...) Nie dowiemy się nigdy, jak wielka miała być przygotowana emisja, jakie były jej nominały. Wydrukowane banknoty poszły do papierni na przemiał; o ile wiemy, ocalały tylko trzy sztuki 50-markowe (...)" Jedno tylko wymaga sprostowania. Dziś znanych jest więcej niż trzy egzemplarze 50-markówki, ale cały czas jest do emisja rzadka, incydentalnie pojawiająca się na rynku aukcyjnym. Warto dodać, że projektantem banknotu był Wiktor Gosieniecki, swoje inicjały wplótł w grafikę banknotu – w środkowej części, na dolnej ramce.
Był to projekt pieniądza z założenia o dość dużym zasięgu, mimo że nie była to oficjalna emisja rządowa.
W emisji projektowano całą serię nominałów, natomiast do naszych czasów - w nielicznych egzemplarzach, zachował się tylko nominał 50 marek. Innych nominałów nie są znane nawet wizerunki.
Nietypowa, ale i ładna szata graficzna z efektownym wizerunkiem orła na rewersie.
Literatura: Podczaski P-002.4.a, Lucow 535 (R7)
Stan zachowania: 3
Cena wywoławcza: 1000 PLN
6206. Gdańsk, 1.000 guldenów 1924 - F
Zachowany w pełni emisyjnym stanie zachowania najwyższy nominał emisji.
Przykuwający uwagę swą intensywną, czerwoną kolorystyką i piękną panoramą z gdańskim Ratuszem Głównym i pomnikiem Neptuna centralnie.
Polecamy, gdyż nominały 500 i 1000 to koronne pozycje emisji Wolnego Miasta Gdańsk.
Najwyższe pod względem wartości nabywczej, największe formatem w emisji guldenowej i o pięknej szacie graficznej.
Na dodatek zachowane w pięknych, emisyjnych stanach stanowią prawdziwą ozdobę nawet zaawansowanych zbiorów, będąc w kręgu zainteresowań nie tylko polskich kolekcjonerów.
Ten nominał w obiegu był od 21.08.1924 do września 1939, gdzie zastąpiły go marki niemieckie. Druk wykonano na zlecenie Senatu Wolnego Miasta Gdańska w brytyjskich drukarniach. Był to banknot o dużej sille nabywczej podczas obiegu, zaś o bardzo niskim nakładzie świadczy wydrukowanie go tylko w jednej serii F.
Literatura: Miłczak G46
Stan zachowania: PMG 64
Cena wywoławcza: 10 000 PLN
7001. Oflag II C Woldenberg, Komis Baraku 7b, bon na 20 fenigów 1943
Egzemplarz bez odręcznego oznaczenia serii i podpisów.
Literatura: Podczaski DO-105.5, Lucow 930 (R7)
Stan zachowania: 1-
Cena wywoławcza: 1000 PLN
7365. Towarzystwo Akcyjne Wyrobów Bawełnianych S. ROSENBLATTA w Łodzi 5.000 rubli 1893
Największa polska akcja o formacie przekraczającym A3.
Piękna szata graficzna i znakomita jakość druku będąca kwintesencją XIX-wiecznej sztuki drukarskiej.
Akcja założycielska spółki powstałej w roku 1892, która działalność swą prowadziła do lat 30-tych XX wieku.
Po roku 1945 budynki spółki - zajmujące obszar 7.6 hektara pomiędzy ulicami Stefanowskiego, Żwirki, Żeromskiego, Radwańską - przekazano powstającej wówczas Politechnice Łódzkiej.
Jedna z najpiękniejszych i najbardziej efektownych akcji polskich.
Wymiary: 42.5 x 39 cm.
Literatura: Koziorowski 1874-1, Niegrzybowski XIII-B-13
Cena wywoławcza: 15 000 PLN
7639. VACUUM OIL COMPANY, 1.000x 500 zł 1930
Najwyższy nominał emisji. Jedna z nielicznych polskich akcji okresu międzywojennego o tak wysokim nominale. Prześcigają ją tylko Giesche i Standard Nobel o nominałach po 1 mln.
Literatura: Koziorowski 2151-5, Niegrzybowski III-B-18
Cena wywoławcza: 800 PLN
Pełna prezentacja oferty aukcji nr 16, opisy pozycji i szczegółowe zdjęcia na stronie: aukcje.gndm.pl oraz .
Autor: Józef Smurawa / Źródło: Gabinet Numizmatyczny D. Marciniak