5 Aukcja Antykwariatu Numizmatycznego Stare Monety - Waldemar Matyla
W dniu 19 czerwca 2020 roku odbędzie się 5 Aukcja Antykwariatu Numizmatycznego Stare Monety - Waldemar Matyla. Aukcja rozpocznie się o godz. 17:00. Licytacja oraz składanie limitów odbywać się będzie na stronie: https://onebid.pl/pl/aukcje/-/1126?p=1 .
Antykwariat Numizmatyczny Stare Monety opublikował katalog aukcyjny online pozycji, które znajdą się na najbliższej aukcji. Aukcja 5 - ilość pozycji: 463. Pełen katalog aukcji nr 5 jest dostępny TUTAJ.
Wybrane pozycje z katalogu aukcyjnego aukcji nr 5 Antykwariatu Numizmatycznego Stare Monety:
25 – Projekty graficzne banknotów Banku Polskiego z lat 1830-1865
Praca zbiorowa NBP - Warszawa 2012, 73 stron, rysunki projektów banknotów, format A4.
Stan zachowania: 1
Cena wywoławcza: 80 PLN / Estymacje: 150 - 200 PLN
171 – Polska, Jan II Kazimierz Waza 1649-1668, ort 1663, Toruń NGC MS64, popiersie z Orderem św. Ducha, R5
Popiersie z Orderem św. Ducha; CNCT 1691 (R5); piękny i rzadki, wyśmienity egzemplarz, bardzo rzadki w tym stanie zachowania.
Bardzo efektowna moneta - szeroka, z pięknym portretem, charakterystycznie wygięta od techniki walcowej i przede wszystkim w menniczym stanie zachowania.
Jakość stanu zachowania zachwyca widocznym meszkiem oraz lustrem menniczym praktycznie na wszystkich fragmentach powierzchni, niezależnie czy to tła, czy portretu.
Rzadko spotykany rocznik ortów toruńskich z popiersiem z Orderem św. Ducha w pięknym, menniczym stanie zachowania.
Imponującej urody egzemplarz w którym możemy policzyć z ilu kropek została wykonana korona oraz możemy spojrzeć w doskonale wybitą twarz anioła w herbie Torunia.
Podsumowując, gwarantujemy, że w ślad za nami, nabywca numizmatu będzie miał poważny problem ze znalezieniem słów, którymi mógłby oddać jego piękno.
Najładniejszy ort tego trudnego do zdobycia rocznika na polskim rynku.
Stan zachowania: NGC MS64
Cena wywoławcza: 2500 PLN
172 – Polska, Jan II Kazimierz Waza 1649-1668, ort 1664, Toruń NGC MS63, RZADKI i PIĘKNY
Odmiana z błędem a rewersie w napisie TIIRVNENSIS.
Bardzo efektowna moneta - szeroka, z pięknym portretem, charakterystycznie wygięta od techniki walcowej i przede wszystkim w menniczym stanie zachowania. Moneta wyróżniająca się doskonałym odbiciem stempli awersu i rewersu.
Jakość stanu zachowania zachwyca widocznym meszkiem oraz lustrem menniczym praktycznie na wszystkich fragmentach powierzchni, niezależnie czy to tła, czy portretu. Ponadto moneta wyróżnia się doskonałym odbiciem stempli awersu i rewersu.
Rzadko spotykany rocznik ortów toruńskich w pięknym, menniczym stanie zachowania. Imponującej urody egzemplarz, w którym możemy policzyć z ilu kropek została wykonana korona oraz możemy spojrzeć w doskonale wybitą twarz anioła w herbie Torunia.
Podsumowując, gwarantujemy, że w ślad za nami, nabywca numizmatu będzie miał poważny problem ze znalezieniem słów, którymi mógłby oddać jego piękno.
Najładniejszy ort tego trudnego do zdobycia rocznika na polskim rynku.
Literatura: CNCT 1698 (R4)
Stan zachowania: NGC MS63
Cena wywoławcza: 2500 PLN
197 – Polska, August III Sas 1733-1763, ort 1760, Gdańsk. Kolekcja Kałkowskiego
Pięknie zachowany ort gdański z kolekcja pana Tadeusza Kałkowskiego, do monety dołączona oryginalna kopertka. Ciemna, stara patyna, spod niej przebija połysk menniczy. Odmiana bez miecza nad herbem Gdańska.
Literatura: Kopicki 7769 (R2)
Stan zachowania: 2+
Cena wywoławcza: 2000 PLN
215 – Królestwo Polskie, Aleksander I 1815-1825, 10 złotych 1820 I.B., Warszawa
Bardzo ładny egzemplarz, w starej, oryginalnej, szarej, równomiernej patynie.
Literatura: Bitkin 819 (R), Plage 23
Stan zachowania: 3+
Cena wywoławcza: 8000 PLN
246 – Polska, II Rzeczpospolita, Nike 5 złotych 1931 Warszawa - rzadka i bardzo ładna
Rzadki rocznik w bardzo ładnym stanie zachowania w starej patynie z lustrem menniczym.
Literatura: Parchimowicz 114d
Stan zachowania: 2-
Cena wywoławcza: 3500 PLN
374 – Niemcy, Frankfurt - miasto, talar pamiątkowy 1863
Piękny egzemplarz pamiątkowego talara Wolnego Miasta Frankfurtu z okazji Dnia Księcia w sierpniu 1863 roku.
Literatura: AKS 45
Stan zachowania: 1
Cena wywoławcza: 1000 PLN
446 – Śląsk, medal dotyczący pierwszej wojny śląskiej 1741
Medal nawiązujący do śmierci cesarza Austro-Węgier Karola VI Habsburga, ostatniego męskiego potomka rodu Habsburgów oraz do rozpoczęcia pierwszej wojny śląskiej z cesarzową Marią Teresą.
"Na jego awersie ukazano postać siedzącej, płaczącej personifikacji Silesii (Śląska) przy sarkofagu o barokowych formach z napisem CAROL. VI, wspierającej się na owalnej tarczy z orłem śląskim. Po prawej ukazano zachodzące słońce. To ewidentne nawiązanie do aktualnej sytuacji ówczesnego Śląska i żalu ze zmiany sytuacji. Wokół krawędzi umieszczono napis: NACH UNSERER FRIEDENS SONNE PRANGEN, a w tzw. odcinku, w dolnej części pod kreską datę 1740. Na rewersie ukazano pole bitwy z drzewem po lewej, płonącymi domami w głębi po prawej i leżącymi na polu ciałami poległych, nad którymi widoczna planeta Mars. Wokół krawędzi umieszczono napis: IST MARS MIR BLUTROTH AUFGEGANGEN, w odcinku w dwóch wierszach: KRIEG IN SCHLESIEN / 1741. Napis na jednej i drugiej stronie możemy odczytać: Gdy nasze słońce pokoju przestało lśnić (w domyśle Karol VI), wzeszedł krwistoczerwony Mars (w domyśle Fryderyk II).".
Medal niesygnowany, przypisywany wrocławskiemu medalierowi Georgowi Wilhelmowi Kittelowi (1694-1769).
Medal bez defektów, z dużą ilością połysku menniczego.
Srebro, śr. 32 mm, waga 9,65 g.
Literatura: F.u.S. 4247
Stan zachowania: 2+
Cena wywoławcza: 400 PLN
Pełna prezentacja oferty aukcji nr 5, opisy pozycji i szczegółowe zdjęcia na stronie: 5 Aukcja Antykwariatu Numizmatycznego Stare Monety - Waldemar Matyla - Onebid.
Autor: Józef Smurawa / Źródło: Antykwariat Numizmatyczny Stare Monety