65 rocznica powstania w getcie warszawskim
I przyszedł czas na kolejną emisję monet w tym roku. NBP ujawnił dziś wizerunki monet „65 rocznica powstania w getcie warszawskim”. Nakład niestety po raz kolejny zaskoczył wszystkich. 145.000 sztuk monety srebrnej to najwyższy w historii IIIRP nakład monety o nominale 20zł. NBP wykazuje tendencję zwyżkową, każda kolejna emisja jest coraz większa. Czy możemy się w tym roku spodziewać 150.000? Niestety obawiam się, że tak.
Nominał: 2 zł
Metal: Nordic Gold
Stempel: zwykły
Waga : 8,15g
Średnica: 27mm
Nakład: 1.700.000
Emisja: 14.04.2008
Nominał: 20zł
Metal: Ag 925
Stempel: Lustrzany
Waga : 28,28g
Średnica: 38,61mm
Nakład: 145.000
Emisja: 15.04.2008
Nominał: 200zł
Metal: Au900
Stempel: lustrzany
Waga : 15,5g
Średnica: 27mm
Nakład: 12.000
Emisja: 15.04.2008
Krótko o......
Poznaliśmy wczoraj wizerunki kolejnych monet, których emisję NBP przewiduje na 14 i 15 kwietnia. „65. rocznica powstania w getcie warszawskim” , znalazła się w planie emisyjnym na rok 2008 w ostatnim niemalże momencie, bo w styczniu tego roku tuż przez emisją sokoła wędrownego. Wizerunkami wszystkich trzech monet jestem mile zaskoczony. Widać piękno i tragedię zarazem, doskonałe dopracowanie szczegółów i surowość jednocześnie. Na tym jednak pochwały należałoby zakończyć, gdyż po raz kolejny NBP obdarował nas gigantycznym nakładami. Złoto – 12.000, srebro – 145.000 , GN – 1.700.000 . To już nawet nie jest śmieszne, to staje się wręcz żałosne. Jest to ewidentne działanie na szkodę polskiej numizmatyki. Spekulacje, które miały miejsce na przełomie roku spowodowały, że drastycznie przez każda następną emisją podnoszono nakłady. Pytam jednak dlaczego??? Spekulacje zawsze były, są i będą. Zarówno giełda, rynki surowcowe czy inne rynki nazwijmy to „inwestycyjne” nie są wolne od spekulacji. A wystarczyło tylko jedno proste posunięcie, które napisze dużymi literami aby było bardziej czytelne – OGRANICZYĆ ILOŚĆ ZAMAWIANYCH MONET PRZEZ SKLEPY NUMIZMATYCZNE. To one mając większą cześć nakładu mogły swobodnie ustalać ceny rynkowe. Jakiś czas temu w odpowiedzi na list wysłany na adres „skargi i zażalenia” do NBP uzyskałem odpowiedź, że monety srebrne to przede wszystkim walory kolekcjonerskie (czyt. o ograniczonym nakładzie). Widać jednak, że pojęcie „ograniczony nakład” jest co najmniej względne. Podczas emisji sokoła wędrownego wszyscy łapali się za głowy, widząc nakład 107.000 sztuk. Dziś mogę śmiało powiedzieć, że jeśli tendencja wzrostowa względem nakładów zostanie utrzymana to do końca roku dobijemy do 200.000 sztuk srebrnej monety. Wtedy to owy sokół będzie być może srebrem o najniższym nakładzie w roku 2008. To byłoby naprawdę kuriozum.
Dwa słowa jeszcze o samych monetach. Jak już napisałem wizerunki bardzo mi się podobają, lecz miałem cicha nadzieję, że srebro będzie oksydowane i niejako stworzy tandem z monetą 20zł z 2004 roku upamiętniającą getto łódzkie. Niestety jednolitość kolejnych monet w serii nie jest mocną stroną polskiej numizmatyki – widać to doskonale po „obrzędach”, na które składają się: Kolędnicy, Śmigus dyngus, Dożynki i Noc Świętojanka. Każda z monet z osobna jest bardzo ładna, ale jakoś seria – jak to się mówi „każda z innej parafii”. Ciekawe tylko, czy idąc za ciosem domorośli chemicy zajmą się na własną rękę oksydowaniem "getta warszawskiego" aby upopobnic do łódzkiego.
Tak mogłaby wyglądać oksydowana wersja 65. rocznica powstania w getcie warszawskim. Oddałoby to bardziej wymowę jaką niesie ze sobą wizerunek.
Kilka dni temu zapytałem Bartka: „Bartek co ludzie będą robili w tymi monetami jak tyle tego natłuką”?
W odpowiedzi usłyszałem: „Po sztuce do kolekcji, a resztą będzie się w kapsle grać”.
Bardzo słuszne i trafne stwierdzenie. Niech to będzie podsumowaniem tego krótkiego felietonu...........bo szkoda słów.
Tu można przeczytac o getcie i powstaniu w getcie warszawskim: http://pl.wikipedia.org/wiki/Getto_warszawskie
Zapraszam do dyskusji na nasze FORUM.
Autor: Piotr Kosanowski ([email protected])