AUKCJA ZIMOWA 2021 GNDM
W dniach 6-12 lutego 2021 roku odbędzie się AUKCJA ZIMOWA 2021 Gabinetu Numizmatycznego D. Marciniak. Początek poszczególnych sesji: SESJA I - godz. 10:00, SESJA II - godz. 11:00 oraz SESJE III-VII - godz. 17:30. Ilość pozycji: 5301. Lista pozycji Aukcji Zimowej 2021 jest dostępna na stronie aukcyjnej – zobacz TUTAJ. Licytacja oraz składanie limitów odbywać się będzie na stronie aukcje.gndm.pl oraz . Otwarcie aukcji planowane jest na 25. Stycznia br. Wśród wystawionych przedmiotów znalazły się monety, medale, banknoty, literatura numizmatyczna, pieniądz zastępczy oraz historyczne papiery wartościowe. W grupie monet antyku wystawiono 380 monet z kolekcji Bartosza Awianowicza.
Wybrane pozycje z AUKCJI ZIMOWEJ 2021:
18. Władysław II Wygnaniec, Denar - Książę i Biskup - PIĘKNY
Wyśmienity, menniczy egzemplarz w złotawej patynie.
Rzadsza odmiana z leżącą literą E umieszczoną pod pierścieniem z punktem w środku.
Jak na ten typ jest to egzemplarz z bardzo ładnie odbitym napisem w otoku.
Literatura: Kopicki 51 (R1), Stronczyński T.42.r
Stan zachowania: NGC MS65
Cena wywoławcza: 2000 PLN
776. Władysław IV Waza, 10 dukatów Gdańsk 1644 G-R - Donatywa majestatowa
Królewski nominał - 10 dukatów, będące odpowiednikiem portugała pod postacią efektownej, "majestatowej" donatywy.
Przepiękna pozycja. Jedna z najbardziej efektownych polskich donatyw. Szeroka i wykonana ze znakomitym kunsztem.
Tego typu monety w epoce często służyły jako dekoracja. Były noszone przez właścicieli na zawieszkach, łańcuchach, co powodowało, że dziś egzemplarze te noszą ślady noszenia (wyraźne wyoblenia) czy pozostałości mocowań. Niniejszy egzemplarz wyróżnia się na ich tle. To donatywa z pięknym, misternie wykonanym, złotym łańcuszkiem, na wspaniale wykonanym kółku. Z zachowanym miejscami blaskiem menniczym, dobrym reliefem bez nietypowych uszkodzeń. Bardzo atrakcyjny.
Piękny wyrób gdańskiej mennicy, będącej wówczas pod zarządem Gerharda Rogge (z jego inicjałami G-R), dla której stemple wykonał słynny medalier Jan Höhn (sygnatura I-H). Duża donatywa majestatowa nowego typu - widokowa. Emisja, która nie nawiązuje już do monet czasów Zygmunta III, gdzie na rewersie zamiast herbu miejskiego, możemy zobaczyć piękną panoramę Gdańska, umieszczoną pomiędzy herbem miasta, a boskimi symbolami (świadczącymi o oddaniu się miasta pod Boską Opiekę). Jak pisał o niej Jarosław Dutkowski: "Ukazywała ona otoczone wałami i bastionami miasto. Wyeksponowano większość znaczących budynków miejskich takich jak wieże Ratusza Głównego i Starego Miasta, hełm zdobiący bramę więzienną. Rozpoznawalne są wieże niemal wszystkich kościołów gdańskich...".
Rzadka, piękna, efektowna.
Awers: półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z Orderem Złotego Runa na piersi, ramieniem związanym chustą, przepasany szarfą dowódcy. Z berłem i jabłkiem królewskim w dłoniach. W otoku legenda: VLADISLAUS IIII D:G: REX POL:& SUEC:M:DUX LITV:RUS:PRUS:.
Rewers: panorama Gdańska pod wieńcem obłoków z hebrajskim napisem Jahwe. Z chmur wyłaniają się cztery dłonie: pierwsza z gałązką oliwną i palmową, druga z mieczem i wagą, dwie złączone do modlitwy. Pod panoramą, tarcza herbowa podtrzymywana przez lwy, z inicjałami I-H u podstawy, z datą 16-44 i inicjałami G-R po bokach. W otoku legenda: REGIA CIVITAS GEDANENSIS FIERI FECIT.
Złoto, średnica 47 mm (wysokość z łańcuszkiem 79 mm; średnica kółka ~10 mm; grubość kółka ~3.5 mm), waga 42.08 g.
Literatura: Dutkowski 245 (R5-R6), Hutten-Czapski 1845 (R3), Kamiński-Kurpiewski 266 (R4), CNG 268, Raczyński 118
Cena wywoławcza: 150 000 PLN
779. Władysław IV Waza, Talar Gdańsk 1643 - RZADKOŚĆ
Jeden z najrzadszych roczników talarów Gdańskich króla Władysława IV.
Brak notowań w archiwach rodzimych firm (WCN, Niemczyk, Onebid). Nieobecny również w międzynarodowej bazie Coinarchives.
Potwierdza to również Hutten-Czapski przyznający mu stopień R5, czy Tyszkiewicz, który wyceniał go na 25 mk (gdzie talary z dwóch poprzednich roczników między 9-10 mk).
Zapewne niskonakładowy rocznik, do wybicia którego użyto stemple z 1642 zmieniając ostatnią cyfrę daty (nabijając 3 na 2).
Literatura: Hutten-Czapski 6725 (R5), Kopicki 7570 (R5), CNG 226.II, Tyszkiewicz 25 mk
Stan zachowania: 3+/2 R5
Cena wywoławcza: 15 000 PLN
781. Jan II Kazimierz, DWUDUKAT Bydgoszcz 1660 TT - bardzo rzadki
Szeroka, efektowna, złota moneta czasów Jana Kazimierza.
Bardzo rzadki dwudukat koronny z mennicy w Bydgoszczy. Wybity w roku ponownego otwarcia mennicy w tym mieście, już po wyparciu Szwedów z Polski. Będący jedynym dwudukatem z inicjałami Tomasza Tymfa (T-T).
Co warte odnotowania, do wykonania tej emisji zatrudniono rytownika pracującego w Gdańsku, o czym świadczy zbieżność jego portretu z ortami gdańskimi.
Ceniony typologicznie, trudny do zdobycia nominał.
Awers: ukoronowane popiersie w zbroi okrytej płaszczem spiętym broszą, z orderem Złotego Runa na piersi. W otoku: IOH: CAS: D: G: REX POL: &. SUEC. M: D: L: R: PR:.
Rewers: ukoronowana, pięciopolowa tarcza z herbami Polski, Litwy i Wazów, w otoku przedzielona herbem Ślepowron (w owalu) legenda: MON: NOVA AUR-EA REG. POL. 1660.
Literatura: Dutkowski K242 (R5), Hutten-Czapski 2160 (R4), Kopicki 1908 (R5), Kaleniecki s. 350, Tyszkiewicz 70.00 mk
Stan zachowania: PCGS AU55 R5
Cena wywoławcza: 56 000 PLN
782. Jan II Kazimierz, Dukat Gdańsk 1649 GR - PIĘKNY
Wyśmienity egzemplarz dukata z pierwszego roku ich bicia za króla Jana Kazimierza.
Moneta z nietkniętym obiegiem reliefem i blaskiem menniczym, co doceniło NGC, przyznając jej najwyższą notę dla tych monet, bardzo rzadko spotykaną dla dukatów czasów Polski Królewskiej.
Emisja z roku koronacji Jana II Kazimierza, wybita stemplami słynnego, gdańskiego medaliera Jana Höhna starszego, w mennicy zarządzanej przez Gerharda Rogge.
Późny typ dla tego rocznika, z mniejszym, węższym portretem królewskim, znanym również z roku 1650.
Bardzo rzadka odmiana z trójlistną gałązką nad tarczą herbową, oceniana przez Jarosława Dutkowskiego na wysoki stopień rzadkości R7.
Bardzo rzadki w takim stanie nominał.
Literatura: Dutkowski 318 (R7), CNG 340.I, Friedberg 24, Kaleniecki 370, Kopicki 7649 (R4), Tyszkiewicz 14 mk
Stan zachowania: NGC MS65 R7
Cena wywoławcza: 50 000 PLN
1037. Michał Korybut Wiśniowiecki, Medal zaślubinowy wagi 4 dukatów (1670)
Każda duża, złota pozycja w numizmatyce jest bardzo pożądana. Szczególnie, gdy dotyczy ona czasów Polski Królewskiej.
Krótkie panowanie Michała Korybuta nie pozostawiło po sobie wielu emisji monetarnych.
W XVII-wieku, wysokonominałowe mennictwo oparte było na kruszcu. W złocie bito dukaty, bądź ich wielokrotności, oraz medale o wadze dopasowanej do standardu dukata, aby łatwo je było używać również w rozliczeniach. Taki właśnie medal mamy przyjemność Państwu zaoferować na niniejszej aukcji.
Złoty medal wybity z okazji ślubu króla Michała Korybuta z arcyksiężniczką Marią Eleonorą, o wadze 4 dukatów. Wybity w roku zaślubin, które odbyły się w Częstochowie 26 lutego 1670 roku.
Złoto dukatowe, wysokiej próby (986), jest metalem miękkim, a szczególnie ciężkie sztuki bardzo szybko się niszczyły, także egzemplarze ładnie zachowane, bez uszkodzeń i z dobrym reliefem warto docenić.
Egzemplarz będący niegdyś w gradingu NGC z oceną stanu na poziomie About Uncirculated 55. Zachowany z dobrą jakością detali, ale powierzchnia bez lustra menniczego. Stan naturalny, bez uszkodzeń czy czyszczenia.
Rzadziej spotykana wersja, autorstwa Jana Buchheima (medaliera z Wrocławia), z jego sygnaturą menniczą I.B. pod popiersiem Marii. Różniącą się od wersji niesygnowanej również wykonaniem portretów (popiersie Korybuta smuklejsze).
Efektowna, duża, złota pozycja wagi 4-dukatów.
Awers: popiersie króla w prawo, w wieńcu laurowym i draperii, w otoku legenda: MICHAEL D.G•REX POL•M•D•LIT.RUS.PR.
Rewers: popiersie królowej w lewo, w koronie i draperii, w otoku legenda: ELEONORA MARIA REGINA POLONIAE., pod popiersiem inicjały I.B.
Złoto, średnica 34 mm, waga 13.77 g
Literatura: Raczyński 169, Hutten-Czapski 2394 (R5)
Stan zachowania: 2
Cena wywoławcza: 58 000 PLN
1039. August II Mocny, Medal odzyskanie Kamieńca Podolskiego 1699
Pięknie wykonany medal upamiętniający odzyskanie przez Polskę Kamieńca Podolskiego, który przywrócono Koronie na mocy pokoju w Karłowicach z 1699 r.
Mający charakter propagandowy, sławiący czyny Augusta II. Jak czytamy w Katalogu zbiorów Zamku Królewskiego: "corona muralis na głowie personifikacji Kamieńca Podolskiego podkreśla zasługi wojenne i osobisty udział władcy w zwycięskiej wojnie z Turcją. Odzyskanie Podola wraz z twierdzą było zgodne ze zobowiązaniami zawartymi w zaprzysiężonych przez króla pacta conventa".
Autor: Martin Heinrich Omeis (Drezno).
Rzadka pozycja.
Srebro, średnica 44,2 mm, waga 43,55 g.
Awers: ukoronowane popiersie w peruce, zbroi i płaszczu. W otoku: D G FRID AUGUST POLONIARUM REX DUX & ELECT 1699.
Rewers: panorama Kamieńca Podolskiego nad Smotryczem nad klęczącą alegorią miasta w koronie murowanej i z tarczą Podola. W otoku: GLORIOSE RECUPERATUM D 22 SEPT CAMINIEC IN PODOLIA. Szczęśliwie odzyskany dnia 22 września Kamieniec Podolski.
Na obrzeżu napis: DIVINO ANNVENTE NVMINE EX VOTO NON INIQVO NON INIVISTO FELICITER ET. Z boskim patronatem i wedle życzenia prawego i sprawiedliwego szczęśliwie (wyróżnione litery tworzą chronostych daty 1699).
Literatura: Hutten-Czapski 2614 (R4), Slg. Merseb. 1420
Stan zachowania: 2 R4
Cena wywoławcza: 15 000 PLN
1252. GIESCHE Sp. Akc. Katowice, 1 miljon zł 1929
Od lat niespotykana w handlu kolekcjonerskim akcja o imponującym nominale miliona złotych.
Firma często występująca obecnie w mediach ze względu na postępowanie reaktywacyjne.
Na niniejszej aukcji oferowana wyłącznie jako atrakcyjny walor kolekcjonerski.
Literatura: IBAP - nienotowana, Koziorowski 673-1, Niegrzybowski V-C-1
Cena wywoławcza: 1000 PLN
1433. Kurów, Haim Tennenbaum, dzierżawca Dochodów Konsumpcji i Propinacji w Kurowie, Barawie i Rykach, 25 kopiejek 1863
Rzadki nominał.
Nazwa emitenta drukiem.
Blankiet bez numeru.
Wymiary bonu: 56 x 80 mm.
Literatura: Jabłoński 430
Stan zachowania: 1/1-
Cena wywoławcza: 1500 PLN
1594. 10 złotych 1928 - W★
Egzemplarz w pełni ukończony z właściwą numeracją, gotowy do użycia w obiegu, choć emisji nigdy nie wprowadzono do niego. Zapewne ze względu na zbyt duże koszty druku zagranicznego.
Obieg uzupełniono rok później banknotem 10 zł drukowanym w PWPW, w szacie graficznej takiej jak emisja 1926.
Wkrótce banknoty 10 zł w ogóle wycofano i zastąpiono srebrnymi monetami o tym nominale.
Bardzo rzadka i efektowna pozycja.
Literatura: Miłczak 66
Stan zachowania: PMG 64
Cena wywoławcza: 10 000 PLN
1782. Pewex KOMPLET WZORÓW z 1969 - Książeczka 1-50 centów i 1-100 dolarów
Znakomity komplet wszystkich nominałów wzorów 1969 roku.
Wzory z numeracją zerową, w stanach emisyjnych, spięte w postaci dwóch oryginalnych książeczek.
Jedna książeczka zawiera nominały centowe, druga dolarowe. Dolary z dodatkową perforacją WZÓR, centy nieperforowane.
Stan książeczek emisyjny, bez uwag.
Literatura: Miłczak B11Wa-B16Wa, B17Wa-B23Wa
Cena wywoławcza: 9000 PLN
2328. Litwa, 10 Litu 1928 - SPECIMEN (WZÓR technologiczny)
Wzór technologiczny, nakładowy - o 2 różnych numeracjach pokazujący zakres numeryczny i nakład 1 mln egzemplarzy.
Na górnym marginesie dobite kolejne cyfry pokazujące krój innych cyfr numeratora.
Skasowany perforacja CANCELLED.
Literatura: Pick 23
Stan zachowania: 1
Cena wywoławcza: 4000 PLN
3275. Złota KULA 2018 złotych 2018 - 100 Lat Niepodległości (1 z 100 szt.)
Najbardziej poszukiwana kolekcjonerska moneta czasów III Rzeczpospolitej.
Złota kula wybita przez Mennicę Polską na 100-lecie Niepodległości.
Nakład zaledwie 100 szt.
Stan zachowania emisyjny, bez zastrzeżeń.
W komplecie zarówno oryginalne pudełko, z certyfikatem, jak i biały karton ochronny i czarna torebka.
Złoto (Au.9999), średnica 27.85 mm, waga 217.70 g.
Stan zachowania: 1
Cena wywoławcza: 100 000 PLN
3286. Złote KLIPY monet powszechnego obiegu 2005 - KOMPLET (1 z 50 szt.)
Piękny zestaw wybity w Mennicy Polskiej S.A. na uczczenie jubileuszu 10-lecia obiegu monet podenominacyjnych i 240-lecia istnienia Mennicy w Warszawie.
Bity w złocie (całość to 261 g Au.900).
Wielkość emisji to tylko 50 kompletów - przedmiotem aukcji komplet nr 10/50.
Stan zachowania całości bez zastrzeżeń.
Klipy w dedykowanej, drewnianej kasecie, z kartonem ochronnym na nią.
Bardzo rzadko spotykany, piękny komplet.
Stan zachowania: 1
Cena wywoławcza: 50 000 PLN
3334. Sztandar 5 złotych 1930 - GŁĘBOKI
Jedna z najrzadszych monet obiegowych okresu międzywojnia. Prawdopodobnie pierwsze wybijane w mennicy "sztandary" bito właśnie stemplem głębokim, lecz ze względu na utrudnienia w ich produkcji (klinowanie się na stemplu stroną sztandaru), zamieniono stemple na płytkie.
Na rewersie, po prawej stronie, numer tuszem (14) z dawnego zbioru.
W komplecie kopertka potwierdzająca zakup w DESA.
Literatura: Chałupski 2.23.1.a (R5), Parchimowicz 115.b
Stan zachowania: R5
Cena wywoławcza: 10 000 PLN
3403. Getto Łódź, 20 marek 1943 - mennicze
Bardzo rzadka moneta.
Niezwykle trudna do pozyskania w stanie menniczym, a jeszcze trudniejsza do zdobycia w gradingu z notą MS, gdyż obecnie firmy gradingowe w ogóle są niechętne w przyjmowaniu do oceny monet getta.
W zestawie certyfikat specjalisty od pieniędzy Getta - Jacka Sarosieka.
Literatura: Sarosiek S.4a, Parchimowicz 16
Stan zachowania: PCGS MS62
Cena wywoławcza: 5000 PLN
3426. Bolesławiec (Bunzlau), KOLEKCJA 5-50 fenigów - ex. KAŁKOWSKI (13 szt.)
Specjalistyczny zbiorek porcelanowych monet miasta Bolesławiec.
Monety pochodzące z kolekcji Tadeusza Kałkowskiego, z jego kopertkami w komplecie. W kopertkach dodatkowe karteczki (drukowane) opisujące odmiany i katalogi.
Cena wywoławcza: 1000 PLN
3481. 50 złotych polskich 1818 IB - b. ładne
Najwyższy nominał monet Królestwa Polskiego.
Drugi rocznik bicia w ponadprzeciętnym stanie zachowania.
Rzadka, złota moneta z czasów okupacji Polski.
Awers: głowa Aleksandra I w prawo, w otoku: ALEXANDER I • CESARZ SA • W • ROS • KRÓL POLSKI *.
Rewers: orzeł rosyjsko-polski, pod łapami inicjały I.B. i data 1818; w otoku: * 50 ZŁOT • POLSK • 26 Z GRZ • CZ • KOL *.
Literatura: Bitkin 805 (R), Plage 2, Berezowski 80.00 zł
Stan zachowania: NGC AU55
Cena wywoławcza: 10 000 PLN
4033. Brzeg, Jan Krystian Brzeski i Jerzy Rudolf Legnicki, Talar 1607
Rzadki i trudny do pozyskania drugi talar wspólnych rządów Jana Krystiana Brzeskiego i Jerzego Rudolfa Legnickiego.
Odmiana z legendą rewersu zakończoną BREG•607.
Mennica Brzeg.
Literatura: Kopicki 5051 (R3), F.u.S. 1416
Stan zachowania: 3
Cena wywoławcza: 5000 PLN
4290. Okres Stanisława Augusta w historii numizmatyki polskiej, K. Plage
Wydanie: Kraków 1913
Format: 31 x 24 cm
Stron: 88 + 34 tablice
Cena wywoławcza: 2200 PLN
5148. Odlew Pieczęci Kazimierza Wielkiego - efektowny - SREBRO
Ponad półkilogramowy, efektowny medalion odlany z wzorem pieczęci majestatowej króla Kazimierza Wielkiego.
Autorstwa W.Pachowicza (sygnowany na obrzeżu).
Najprawdopodobniej wyrób jednostkowy, na prywatne zlecenie, według naszej wiedzy może to być wykonanie z II połowy XIX wieku, ale dokładnej atrybucji nie udało się ustalić.
Niebywale efektowna i okazowa pozycja.
Srebro, średnica ~110 mm, waga 673 g.
Cena wywoławcza: 4000 PLN
5159. Medal, Wojewódzkie Stowarzyszenie Hodowców Drobiu z Dolnego Śląska - Brzeg 1933
Bardzo rzadka pozycja - złoty medal nagrodowy z okresu II RP.
Wykonany na zlecenie Wojewódzkiego Stowarzyszenia Hodowców Drobiu z Dolnego Śląska.
W odcinku rewersu grawerunek BRIEG 1933 (Brzeg).
Znany wykonawca Oertel Berlin (sygnowany na ramieniu)
Na obrzeżu cecha srebra GOLD 985
Złoto, średnica 29,0 mm, waga 12,06 g.
Stan zachowania: 2
Cena wywoławcza: 2000 PLN
5373. Krzyż Walecznych - bez daty, Różycki
Najwcześniejsza z wykonanych odmian Krzyża Walecznych.
Zlecenie na wypełnienie zamówienia MSWojsk. związane z dostarczeniem tego wyróżnienia zaszczytnego otrzymała warszawska firma Albina Różyckiego.
Brąz.
Wymiary: 44,0 x 47,0 mm.
Po stronie rewersu wybity numer "451".
Oryginalna przedwojenna wstążka z zapięciem.
Stan zachowania przedmiotu zbliżony do idealnego.
Krzyże tej odmiany zostały dostarczone w pewnej ilości na front jeszcze przed podpisaniem rozejmu z Rosją Sowiecką 12 października 1920.
Większość krzyży tej partii nadano jednak po wejściu w życie rozejmu.
Ilość wykonanych egzemplarzy tej odmiany ocenić można na nieco powyżej 1500 szt.
Literatura: Grzegorz Krogulec, Krzyż Walecznych, Warszawa 1998, pozycja katalogowa 1, s. 181
Cena wywoławcza: 2000 PLN
5412. Krzyż Zasługi Wojsk Litwy Środkowej - Numerowany - Oryginał
Krzyż Wojsk Litwy Środkowej wykonany w okresie międzywojennym we francuskiej firmie M. Delande.
Tombak.
Wymiary: 45,8 x 42,5 mm.
Oryginalna wstążka.
Po stronie rewersu wybity numer - "47".
Krzyże zamówione we wspomnianej paryskiej firmie dostarczono do Polski bez numerów.
Kwestię ich umieszczenia pozostawiono samym odznaczonym, którzy kierowali się w tej sprawie do lokalnych firm grawerskich.
Po kroju czcionki cyfr umieszczonych na rewersie opisanego krzyża można wnioskować, że był on najprawdopodobniej numerowany w warszawskiej firmie J. Knedlera.
Cena wywoławcza: 3600 PLN
6121. Grecja, Lidia, Sardes, Alyattes-Krezus (610-546 p.n.e.) El Hemihekte
1/12 statera
Awers: Głowa lwa w prawo.
Rewers: Quadratum incusum.
Elektron, średnica 6,9-7,6 mm, waga 1,18 g.
Proweniencja: H.D. Rauch Auktion 94, nr 366: 04.2014
Moneta publikowana w: J. Bodzek, A. Romanowski, "Moneta i imperium. Od Achemenidów po królewstwa hellenistyczne / Coin and Empire. From the Achaemenids to the Hellenistic Kingdoms", Kraków 2017: 14.
Oferowana elektronowa hemihekte należy do najstarszych monet, jakie w ogóle wybijano. Mennica w stolicy Lidii, Sardes, wybijała dla królów z dynastii Mermnadów według standardu milezyjsko-lidyjskiego, w którym stater ważył ok. 14 g. Ówczesne monety lidyjskie były w obiegu również w Jonii i Frygii.
Literatura: SNG Kayhan 101
Stan zachowania: 3
Cena wywoławcza: 2000 PLN
6227. Neron (54-68 n.e.) Aureus
Awers: Popiersie cesarza w wieńcu laurowym, w prawo, w otoku legenda: NERO CAESAR AVGVSTVS.
Rewers: Jowisz siedzący na tronie w lewo, trzymający wiązkę piorunów i długi kostur, w otoku legenda: IVPITER CVSTOS, w otoku perełkowym.
Złoto, średnica 17,8-19,0 mm, waga 7,13 g.
Proweniencja: Künker Auktion 193, nr 576: 09.2011
Literatura: RIC 52
Stan zachowania: 3
Cena wywoławcza: 6000 PLN
7154. Rosja, Piotr I, Medal srebro 1710 - Zdobycie ELBLĄGA - B. ŁADNY
Bardzo ładny, efektownie zachowany medal srebrny z czasów Piotra I.
Medal w gabinetowym stanie zachowania, z piękną patyną, miejscowo nierównomierną tylko przed portretem, a poza tym równą, delikatną sino-brązową. Bardzo dobrze zachowany relief, w dużej mierze lustro mennicze, okazowa sztuka.
Pozycja terytorialnie powiązana z Polską, gdyż jest to medal odnoszący się do zdobycia Elbląga w 1710 roku. Fakt ten upamiętniony wyobrażeniach rewersu i zapisie legendy otokowej. Legenda zapisana w charakterystyczny sposób, gdzie większe litery są jednocześnie cyframi w zapisie rzymskim, a ich suma określa datę - w tym przypadku 1710.
Wersja w srebrze, wykonana przez T. Ivanova (sygnowana TI w przekroju naramiennika).
Bardzo rzadki medal.
Egzemplarz z 4 aukcji ANPN (2013 r., poz. 416, sprzedana za 32.200 zł).
Srebro, średnica 48,0 mm, waga 50,18 g.
Stan zachowania: 2
Cena wywoławcza: 10 000 PLN
7408. Saksonia, Medal, Bitwa w Breitenfeld 1631 r. (Dadler)
Medal autorstwa słynnego, gdańskiego medaliera Sebastiana Dadlera.
Duży, efektowny medal, ale drapany w tle i obity na obrzeżu.
Sygnowany na awersie (S-D).
Srebro, średnica 65,3 mm, waga 67,5 g.
Stan zachowania: 3
Cena wywoławcza: 2500 PLN
7431. Niemcy, Mecklenburg, Fryderyk Franz II - medal pośmiertny pamięci żony Auguste von Reuss
Złoty, XIX-wieczny medal upamiętniający Auguste von Reuss-Köstritz (1822-1862).
Z czasów Friedricha Franza II. (1842-83)
Autor: Kullrich.
Bardzo rzadka pozycja.
Złoto, średnica 19,5-16,4 mm, waga 4,55 g.
Stan zachowania: 3
Cena wywoławcza: 2000 PLN
Pełna prezentacja oferty aukcji zimowej 2021 GNDM, opisy pozycji i szczegółowe zdjęcia na stronie: aukcje.gndm.pl oraz .
Autor: Józef Smurawa / Źródło: Gabinet Numizmatyczny D. Marciniak