„Ara hiacyntowa” z Mennicy Polskiej S.A.
Mennica Polska S.A. zaprezentowała pierwszą monetę z nowej serii „Zagrożone gatunki zwierząt”. Moneta przedstawia wizerunek ary hiacyntowej. Emitentem tej serii jest Niue Island. Moneta ta, jak wiele innych, powstała w systemie bicia royalty*. Myślę jednak, że ze względu na perfekcję jej wykonania przez Mennicę Polską warta jest zaprezentowania.
Monety w serii „Zagrożone gatunki zwierząt” emitowane będą raz w miesiącu. Sprzedaż pierwszego tematu w serii rozpocznie się już w grudniu 2013 roku. Kolejnymi monetami w serii będą m.in. „Tygrys syberyjski”, „Panda wielka”, „Zebra Grevy’ego”, „Nosorożec czarny” i „Goryl górski”.
Ara hiacyntowa (Anodorhynchus hyacinthinus) - największy ptak z rodziny papug, osiągający 100 cm długości. Żyje w Ameryce Południowej, w lasach oraz podmokłych gajach palmowych wschodniej Brazylii, na południe od Amazonki. Ubarwienie obu płci jednakowe, kobaltowoniebieskie, z żółtym paskiem u nasady dzioba i wokół oka. Ary hiacyntowe żyją parami.
Żerują wśród koron wysokich drzew poszukując owoców i nasion. Gnieżdżą się w dziuplach. Biologia rozrodu słabo poznana. Samica składa 2-3 jaja, młode opuszczają gniazdo po ok. 4 miesiącach. Ara hiacyntowa należy do gatunków zagrożonych wyginięciem na skutek polowań i odłowów (liczbę osobników żyjących na wolności szacuje się na 2500-5000 sztuk).
Rewers monety przedstawia dwa wielobarwne wizerunki osobników ar hiacyntowych oraz mapę z lupą, wskazującą miejsce jej występowania. Cechami stanowiącymi o wyjątkowości monety są oryginalna stylistyka, unikalność gwarantowana niskim nakładem oraz liczne zdobienia w postaci motywów dekoracyjnych, SWAROVSKI ELEMENTS i druku cyfrowego.
Dane techniczne monety:
Nominał: 1 dolar
Emitent: Niue Island
Producent: Mennica Polska S.A.
Materiał: srebro (Ag.999)
Średnica: 38,61 mm
Waga: 17,5 g
Stempel: lustrzany
Nakład: 2 000 szt. / ozdobne opakowanie + certyfikat
Zdobienie: druk cyfrowy, kryształy Swarovskiego
* royalty – system bicia monet obcych emitentów na zasadzie kupionej od nich koncesji. Firma dostaje prawo do używania znaków charakterystycznych dla środków płatniczych danego państwa (godło, nazwa państwa, nominał) przy produkcji własnych kolekcji. Na tej podstawie firma może wybić określoną w koncesji ilość monet. Wyprodukowanymi w tym systemie monetami można teoretycznie płacić w kraju koncesjonodawcy. W praktyce jednak raczej nikt tego nie robi, ponieważ monety produkowane w tym systemie przeznaczane są z reguły na sprzedaż jako kolekcjonerskie. Niektóre z nich są bardzo ładnie zaprojektowane i bite przy użyciu bardzo ciekawych technologii. Zakup takich monet jako inwestycja może być jednak nieopłacalna. Ich rozpoznawalność wśród kolekcjonerów na świecie jest minimalna. Ewentualna sprzedaż tych monet w przyszłości może być bardzo trudna a uzyskane ceny oscylować w granicy wartości kruszcu użytego do ich produkcji.
Również Mennica Polska S.A. od wielu lat, poza produkcją monet dla NBP, zajmuje się także produkcją i sprzedażą rozmaitych numizmatów na własny rachunek. Bijąc monety w systemie royalty czasem robi nawet konkurencję swojemu wieloletniemu klientowi, czyli NBP. Przykładem takich działań może być wybicie monet z wizerunkiem Jana Pawła II pod „szyldem obcych emitentów” wcześniej niż tych dla NBP.
Autor: Józef Smurawa
Źródła: mennica.com.pl/; portalwiedzy.onet.pl/; pl.wikipedia.org/