Aukcja 15e Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk
W dniach 26-27 maja 2018 roku (sobota-niedziela) odbędzie się Aukcja 15e Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk, która składać się będzie z dwóch sesji. Rozpoczęcie aukcji o godz. 9.00 (obie sesje). Będzie to aukcja internetowa (bez licytacji na sali). SESJA 1 (licytacja 26 maja, w sobotę) to przede wszystkim monety i medale Polski Królewskiej, monety XIX-wieczne oraz z Rosji i zagranica. SESJA 2 (licytacja 27 maja, w niedzielę) to monety PRL, II RP, banknoty, odznaczenia, monety i banknoty Wolnego Miasta Gdańska oraz PRÓBY CuNi, Al, M, w tym duży zbiór monet niklowych.
W ofercie znalazło się ponad 2000 przedmiotów - monet, banknotów, medali, odznaczeń - od antyku po czasy współczesne. Lista wszystkich pozycji aukcyjnych znajduje się na stronie internetowej Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk: www.aukcjamonet.pl. Oferty można składać już teraz (po zalogowaniu się na stronie, złożone oferty są ukryte), organizatorzy zapraszają również do licytacji online.
Wybrane pozycje z katalogu aukcyjnego Aukcji 15e:
Lot: 3 Persja, Pontos Mithradates VI. AV Stater 120-63 p.n.e NGC Ch AU
Typ Lisimach (Tracja)
Bardzo ładny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i zachowana jakość detali. Delikatna patyna. Rzadszy w takim stanie zachowania.
Stan zachowania: NGC Ch AU
Cena startowa: 3400 PLN
Lot: 16 Grecja. Królestwo Bosporu. Sauromates I AV - Stater 93-123
Awers: BACIΛEWC CAYPOMATOY, Popiersie króla.
Rewers: HIY, Głowa Hadriana z wieńcem laurowym na małej kuli ziemskiej.
Bospor Cymeryjski rok 418 = 121/122 AD.
Macdonald 392/2
Stan zachowania: 2-/3+ (EF-/VF+)
Waga: 7,8 g Au
Cena startowa: 4500 PLN
Lot: 28 Bolesław III Krzywousty (1102-1138) Brakteat protekcyjny, 1135-1138
Awers: Książę w prawo, na ugiętych kolanach, wyciąga dłonie do św. Wojciecha, który stoi w lewo unosząc prawą dłoń nad głową księcia, a w lewej zaś dzierży pastorał. W otoku: + VEVBESLV (zdeformowane wsteczne Adalbertus i proste Boleslaus).
Brakteat, niegdyś nazywany pokutniczym i błędnie wiązany ze wspomnianą powyżej pokutą za zbrodnię krzywoprzysięstwa, powstał — jak wykazał Ryszard Kiersnowski — dużo później. Stanowi propagandową odpowiedź dworu polskiego na zmuszenie Bolesława Krzywoustego do hołdu przed cesarzem Lotarem III w Merseburgu w 1135 r. Moneta pokazuje obrazem i napisem, że w istocie zwierzchnikiem i opiekunem księcia Polski jest nie cesarz, lecz św. Wojciech patron królestwa, którego relikwie, zrabowane przed wiekiem przez Czechów, cudownie znaleziono w Gnieźnie w 1127 roku.
Moneta znana z wielu odmian (najistotniejsze to krzyż kropkowy, pojawiający się nad głową księcia i frontalne przedstawienie twarzy świętego), była wybijana przez kilka lat według silnie obniżanego standardu; przedstawiony egzemplarz, z racji ciężaru, należy do wczesnych.
Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania.
Kopicki 47 (R4)
Stan zachowania: PCGS MS62
Cena startowa: 2500 PLN
Lot: 75 Węgry. Ludwik I Andegaweński 1342-1382. Grosz (bez daty)
Awers: Król na tronie.
Rewers: Tarcza herbowa.
Bardzo ładny egzemplarz, połysk menniczy, delikatna patyna.
Huszar 552
Stan zachowania: 3/3+ (VF/VF+)
Waga: 3,23 g Ag
Cena startowa: 2500 PLN
Lot: 79 Islam. Ajjubidzi Abu Bakr I z al-Kamilem (596-615 AH/1199-1218 AD) AV Dinar
Ajjubidzi (Ayyubidzi) Abu Bakr I z al-Kamilem jako suwerenem.الأيوبيون Abu Bakr I (596-615 AH/1199 - 1218 AD) AV Dinar.
Ładnie zachowany egzemplarz, czytelny.
Stan zachowania: 2+ (EF+)
Waga: 5,52 g Au
Średnica: 20 mm
Cena startowa: 950 PLN
Lot: 123 Zygmunt II August. Trojak (3 grosze) SZYDERCZY 1566, Tykocin (R7)
Awers: Pogoń litewska w lewo. Pod nią nominał III. W otoku: SIGISM AVG REX POL MAG DL.
Rewers: Napis w czterech wierszach: QVI / HABITAT IN / COELIS IRRI / DEBIT EOS (Ten, który mieszka w niebie, będzie ich wyśmiewał). U dołu pod koroną monogram królewski SA i data 1566.
Niezwykle rzadki, występujący tylko w jednej odmianie ostatni trojak Zygmunta II Augusta. Ivanauskas przypisuje tę monetę mennicy w Tykocinie.
Szczególny charakter trojak ten zawdzięcza łacińskiemu cytatowi z drugiego Psalmu Dawida (ten, który mieszka w niebie, będzie ich wyśmiewał).
Według przekazów, napis ten traktowany był jako szyderstwo adresowane do przeciwników podskarbiego wielkiego litewskiego, żądających powrotu do tradycyjnej od czasów Zygmunta Starego, czterowierszowej formy rewersu monety 3-groszowej, zmienionej kilka lat wcześniej.
Sprzeciw i konflikt związany z tym incydentem doprowadził do przerwania emisji trojaków, ich bojkotu, co uczyniło te monety wyjątkowo dzisiaj rzadkimi.
Ekstremalnie rzadka moneta, od dziesiątków lat oferowana po raz drugi w sprzedaży aukcyjnej. Jedyna niepowtarzalna okazja do nabycia takiej monety do zbioru.
Delikatnie niedobity , bardzo dobrze zachowany jak na ten typ monety. Moneta bez defektów, nie czyszczona, naturalna i w lekkiej, przyjemnej patynce ze zbioru.
W zakamarkach zachowana nawet śladowa poświata połysku. Bardzo atrakcyjna sztuka.
Iger V.66.1.a (R7), Ivanauskas 9SA63-9 (RRRR), Kop. 3309 (R7), Tyszkiewicz 60
Stan zachowania: 3 (VF)
Waga: 2,81 g Ag
Średnica: 21 g
Cena startowa: 12 000 PLN
Lot: 158 Henryk III Walezy, Ecu d`or 1578 T, Nantes
Awers: Pod koroną tarcza herbowa Francji – trzy lilie. W otoku od dołu: HENRICVS III D G – FRANC ET POL REX – 78- T (Nantes).
Rewers: Krzyż kwiatowy, w otoku od dołu: CHRISTVS REGNAT – VINCIT ET IMPERAT,
Połysk., rzadka moneta króla polski Henryka III Walezego.
Kopicki 10474; Friedberg 386; Duplessy 1121
Stan zachowania: 3+ (VF+)
Waga: 3,36 g Au
Cena startowa: 6000 PLN
Lot: 170 Stefan Batory. Dukat 1580 Gdańsk
Awers: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: STEPHAN D G REX POL D PRVS.
Rewers: Dwa lwy podtrzymują tarczę z herbem miasta. Między dwoma ozdobnymi krzyżami znak menniczy pierścień Kacpra Goebla, dzierżawcy mennicy w Gdańsku. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 80.
Jedyny wariant dukata gdańskiego z datą 1580. Rzadko występujący na aukcjach.
Patyna, resztki połysku, defekt blachy.
H-Cz. 656 (R3), Kaleniecki s. 55, Tyszkiewicz 50 ; Parchimowicz (Batory) 176.c
Stan zachowania: 3+ (VF+)
Waga: 3,45 g Au
Cena startowa: 16 000 PLN
Lot: 246 Zygmunt III Waza. Dukat 1625 Gdańsk
Awers: Popiersie króla w prawo koronie z Orderem Złotego Runa na piersi. W otoku: ∙SIGIS∙3∙DG REX∙POL M D L R PR∙.
Rewers: Dwa lwy podtrzymują półowalną tarczę miejską wspartą na konsoli ze złączonych półksiężyców. Nad tarczą wielolistna gałązka. Ogony lwów podwójnie zaplecione. W otoku: MONE∙AVREA∙CIVI∙GEDANENSIS∙1625∙.
Dukaty z roku 1625 wybijane były za pomocą jednej pary stempli. Na dukatach z lat 1625 i 1626 brak jest inicjałów menniczych SB, Samuela Bermana, które widnieją na dukatach z 1623 roku, jak i potem na dukacie z 1628 roku. Co wskazuje, że ich wybijaniem zajmować się musiał innych mincerz.
Jest to moneta ekstremalnie rzadka, większość znanych egzemplarzy znajduje się w zbiorach publicznych. Tylko cztery razy notowana była na aukcjach. Obecnie dostępne na rynku są nie więcej niż trzy egzemplarze. E. Kopicki mocno zaniża ich rzadkość, sugerując się obecnością tego rocznika w zbiorach publicznych. Jednak dukat taki nie występuje w kolekcji MNW i tego rocznika nie posiadali w swoich zbiorach wielcy kolekcjonerzy, tacy jak: G. Radziwłł, Z. Chełmiński, M. Frankiewcz, A. Potocki, K. Sobański.
Delikatnie wytarty egzemplarz, wspaniale zachowane lustro mennicze na rewersie.
Bardzo rzadki dukat gdański. Po raz pierwszy w ofercie na polskim rynku.
Vossberg(1865).697a; Friedberg.10; Kopicki.7536 (R4); H.Cz.1522 (R3); CNG.189; Kaleniecki s.191 ; Dutkowski (Złoto Wazów).130 (R6)
Stan zachowania: 3+ (VF+)
Waga: 3,28 g Au
Cena startowa: 45 000 PLN
Lot: 269 Jan II Kazimierz. Donatywa wagi 6 dukatów 1660, Gdańsk ex. Lighthouse collection
Awers: Popiersie króla w prawo, w wieńcu laurowym i zbroi okrytej płaszczem. Płaszcz spięty broszą na ramieniu,na piersi Order Złotego Runa. Pod ramieniem inicjały I.H. (Jan Höhn starszy).
Rewers: Panorama Gdańska z charakterystycznymi budowlami i umocnieniami. Nad miastem przebijający się przez chmury orzeł z wieńcem laurowym dziobie. U dołu splecione liście palmowe i gałązki winnego grona i inicjały IH (Jan Höhn starszy). W otoku: PAX AETERNA AD GEDAN A CD DCLXIII MAII CONDITA (Pokój wieczny dla Gdańska roku 1660, 3 maja zawarty).
Donatywa należy do serii numizmatów wybitych z okazji zawarcia Pokoju w Oliwie w 1660 roku. Jedna z najładniejszych donatyw i ostatnich prac wykonanych przez Jana Höhna. Charakteryzuje się wyjątkowo udanym portretem króla i bogatą symboliką towarzyszącą widokowi miasta Gdańska. Interesująca jest inskrypcja umieszczona na donatywie. Zawarty pokój uznano za wieczny, a sukces jego zawarcia powiązano z królewskim imieniem. W interesie Gdańska leżało podkreślanie znaczenia pokoju, dzięki któremu bogaciło się miasto i królestwo polskie. Pokój zawarty w Oliwie sprawił, że zarówno port gdański jak morze bałtyckie stały się bezpieczne dla handlu. Z okazji podpisania układu pokojowego, rada miasta Gdańska wyemitowała szereg medali, którymi obdarowano króla, radnych miejskich i inne znaczące osobistości. Znane są trzy odbitki w złocie i srebrze. W złocie wybijano egzemplarze o wadze 5, 6 i 8 dukatów. Odbitka o wadze 6 dukatów znana jest w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie, Ossolineum, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, ponadto w zbiorach Berlina. W zbiorach Czapskich w Krakowie jest egzemplarz o wadze 5 dukatów. Przed wojną posiadał go Zygmunt Chełmiński, po wojnie 6-dukatowa donatywa była notowana w kolekcji Zalewskiego (drugi znany egzemplarz).
Bardzo ładny egzemplarz, drobne defekty tła.
Kopicki nie notuje; Raczyński 145; Stahr (2008) 63; CNG 360; Złoto czasów dynastii Wazów t.II G434 (R7)
Stan zachowania: 2 (EF)
Waga: 20,32 g Au
Średnica: 42 mm
Cena startowa: 150 000 PLN
Lot: 298 Bogusław Radziwił medal (dwudukat) poświęcony księciu
Awers: Popiersie w peruce w otoku: D.G;BOGVSLAVS. – RADZIVVIL DVX.
Rewers: Pod tarczą słoneczną z promieniami dłoń ze szpadą i wińcem wyłaniająca się z chmur, wokoło napis: PROMP - TITUDINE PRUDENTIA (Pośpiechem i roztropnością).
Bogusław był synem Janusza Radziwiłła kasztelana wileńskiego i Elżbiety Zofii córki Jana Jerzego elektora brandenburskiego. W 1655 roku opowiedział się po stronie Karola Gustawa szwedzkiego przeciwko Janowi Kazimierzowi. W bitwie pod Pragą ocalił Gustawa Adolfa, na którego kopią nacierał towarzysz husarski Koralewski, którego książę z rusznicy postrzelił. W 1660 roku podczas rozmów pokojowych uzyskał przebaczenie od króla Jana Kazimierza i za zgodą elektora pruskiego został gubernatorem Prus Książęcych. W grudniu 1669 roku zmarł. Czas i okazja wybicia tego medalu nie jest znana, jego autorstwo przypisuje się Janowi Höhnowi młodszemu. Znane są odbitki medalu w złocie i srebrze. W złocie jest stosunkowo rzadki. Czapski nadaje mu rzadkość R4. Jednak należy sądzić, że jest znacznie rzadszy (R6-R7) i nie zachowało się więcej niż kilka sztuk we wszystkich zbiorach. Wszystkie egzemplarze wybito jako dwudukaty i swoim wyglądem przypominają bardziej monety, niż klasyczne medale. Taka też była prawdopodobnie intencja Bogusława, który wybijając je już jako gubernator Prus, pragnął posiadać monetę z własną podobizną, do czego prawa nie miał.
Ładny egzemplarz, lekko gięty, delikatne pęknięcie blachy.
Zbiory: Radziwiłł (zb. Warszawski), Kraków-HCz.4009(6,91)R4; Wiedeń; Ermitaż;
Mon.en Or, s.212; Bentkowski.170; Raczyński.181; Reichel.2694
Stan zachowania: 2-/3+ (EF-/VF+)
Waga: 6,88 g Au
Cena startowa: 17 000 PLN
Lot: 305 Jan III Sobieski. Dukat 1676, Gdańsk (R5)
Awers: Popiersie króla w prawo, w wieńcu laurowym i rzymskim płaszczu. W otoku: IOANNES III D G REX POL M D L R PR.
Rewers: Dwa lwy podtrzymują stojącą na konsoli owalną tarczę miejską, nad tarczą wieniec z gałązkami. Po bokach inicjały D-L. W otoku: MON AUREA CIVITAT GEDANENIS 76.
Pierwszy rocznik dukatów gdańskich Jana III. Bardzo rzadko spotykany na aukcjach. Jedyny gdański dukat z pełnym imieniem króla i nazwą miasta. Odmienny wieniec z gałązkami nad tarczą miejską. Numizmat z bogatą interpunkcją w porównaniu do dukata oferowanego na naszej Aukcji 3 lot 122.
Ładny egzemplarz. Połysk menniczy, podwójny uderzony stąd napis na awersie wydaje się znajdować w dwóch linijkach.
Kopicki 7689 (R6); Friedberg 36; CNG 372; H-Czapski 9986 (R5); Kaleniecki s.470; Tyszkiewicz 40; Parchimowicz 1528a
Stan zachowania: 2- (EF-)
Waga: 3,49 g Au
Cena startowa: 35 000 PLN
Lot: 380 August lll Sas. Dukat 1734, Gdańsk
Awers: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: AVGVST III D G REX POL M D L R P EL S.
Rewers: Dwa lwy podtrzymują owalną tarczę miejską stojącą na ozdobnej konsoli. W otoku: MON AVREA CIVITAT GEDAN 1734.
Polska z początkiem 1734 roku była miejscem rywalizacji i walki o władzę dwóch królów – Stanisława Leszczyńskiego i ukoronowanego w styczniu tego roku, Augusta III. Leszczyński wspierany przez Francuzów w październiku 1733 roku zbiegł do przyjaznego mu Gdańska. Miasto po ponad czteromiesięcznym szturmie armii rosyjskiej (promującej Augusta) poddało się 9 lipca 1734 roku marszantowi polnemu Munnichowi a Leszczyński w przebraniu wrócił do Prus. 19 lipca August III przybył do Oliwy witany przez deputację miasta. Gdańszczanie musieli Augusta III uznać królem oraz w ramach przeprosin zapłacić 80 tys. złotych, zaś Rosji uiścić olbrzymi haracz w wysokości miliona talarów. Wtedy to, prawie po 20-letniej przerwie, otwarto mennicę gdańską i celem udobruchania nowego monarchy wybito (zapewne w niewielkiej ilości) piękny dukat w darze królowi z jego ukoronowanym popiersiem na awersie i efektownym herbem Gdańska na rewersie. Ten rzadki dukat jest pierwszą monetą potwierdzającą panowanie Augusta III w Polsce (Prusy Królewskie) oraz ostatnim dukatem wybitym w mennicy gdańskiej. Duża rzadkość na rynku numizmatycznym.
Wspaniała moneta, centrycznie wybita. Patyna i lustro mennicze.
Bahrfeld 8654; H-Czapski 2756; Gumowski 2134; Friedberg 42; Kopicki 7788; CNG 429 (błąd w legendzie awersu)
Stan zachowania: 1- (UNC-)
Waga: 3,46 g Au
Cena startowa: 35 000 PLN
Lot: 390 Stanisław August Poniatowski, medal nagrodowy Merentibus wagi 13 dukatów, Warszawa
Awers: Głowa króla w prawo. Pod szyją monogram IPH. W otoku: STANISLAUS AUGUSTUS DG REX POLONIAE M D LITUA.
Rewers: 3 splecione wieńce z gałązek oliwnych, laurowych i dębowych. Łacińska dewiza: MERENTIBUS (zasłużonym).
Medal nagrodowy MERENTIBUS został przez króla ustanowiony w 1766 roku. Jego wykonanie powierzono Janowi Filipowi Holzhauesserowi, nowo zatrudnionemu w mennicy warszawskiej rytownikowi i medalierowi. Była to jedna z jego pierwszych prac medalierskich w służbie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Medal MERENTIBUS był przyznawany ludziom nauki i wynalazcom, oraz zasłużonym w różnych dziedzinach wiedzy i sztuki. Wybijano go w złocie, srebrze i brązie.
Opisywany jest kolejną, późniejszą wersją tego medalu. Stempel został wykonany przez medaliera w 1784 roku. Jak wynika z zapisków Antoniego Schrödera, byłego mincerza warszawskiego, opublikowanych w 1797 roku, stało się to po tym, gdy stemple do poprzednich medali uległy zniszczeniu. Medal w tej wersji ikonograficznej był wybijany niemal do końca panowania króla Stanisława Augusta.
Medale nagrodowe tej odmiany bite w złocie, są bardzo rzadkie. Wystawiony zasługuje na szczególną uwagę. Ma bowiem największą wagę wśród wszystkich znanych egzemplarzy, które ważą około 12 dukatów. Jest to jedyny znany egzemplarz złoty o wadze 13 dukatów. Nie można wykluczyć, że było to pierwsze odbicie stempla, kiedy to dopiero ustalano standard wagowy dla tego typu medali nagrodowych, odpowiadający 12 dukatom.
Medale o wadze 12 dukatów znane są z historycznych kolekcji Z. Chełmińskiego, oraz F. Mańkowskiego. Posiadał taki egzemplarz Adam Styka, którego zbiór wyłącznie złotych polskich monet i medali licytowano w 1960 roku. Dwunastodukatowy egzemplarz jest też w kolekcji E. Hutten-Czapskiego w Krakowie.
Ekstremalnie rzadki, duży złoty medal. Niespotykana waga medalu. Piękny egzemplarz, lustro mennicze na całej powierzchni, niewielkie rysy w tle, wyśmienita prezencja.
Raczyński 497; Więcek. 9
Stan zachowania: 1 (UNC)
Waga: 45,07 g Au
Cena startowa: 100 000 PLN
Lot: 423 Śląsk, Wrocław. Owalny medal wagi 12 dukatów Karol Ferdynand Waza 1642. UNIKAT
Awers: Popiersie z długimi włosami zwrócone w prawo. Napis w otoku CAROLVS FERDINAN D.G. PRINC: POLON: ET SVEC:,na ramieniu HR 1642.
Rewers: Tarcza herbowa polsko-szwedzka zawieszona na berle, druga tarcza z herbami biskupstwa wrocławskiego zawieszona na pastorale, wyżej herb Wazów i promieniste słońce z ludzką twarzą, berło i pastorał połączone łańcuchem, niżej data 1642, wokół napis OMNIS POTESTAS A DEO EST.
Karol Ferdynand Waza syn króla Zygmunta III, biskup wrocławski i płocki. Owalny medal złoty wagi 12 dukatów z 1642 roku autorstwa Hansa Riegera. Prawdopodobnie jedyny 12-dukatowy medal na rynku.
Znany numizmatyk Leon Mikocki posiadał w swojej kolekcji taki medal lecz wagi 10 dukatów (Joseph Bermann - Wiedeń 1850 r. poz. 1717), w kolekcji M. Frankiewicza był egzemplarz również wagi 10 dukatów (Hamburger/ Schlesinger 1930 r, poz. 727), na aukcji 48 UBS w Bazylei sprzedano w 2000 roku egzemplarz złoty o wadze 10 dukatów za 39 000 CHF (poz. 294).
O rzadkości tego medalu świadczy również fakt, iż nie posiadał go w swojej kolekcji E. H-Czapski.
Jedyny znany egzemplarz w złocie. Drobne ryski w tle. Najwyższej klasy numizmat, do najlepszych kolekcji. Bardzo ładny egzemplarz, delikatna patyna.
FuS. 2679 (srebro) ; H-Cz. 1891 (srebro) ; Racz. 153
Stan zachowania: 3+ (VF+)
Waga: 41,04 g Au
Wymiary: 41/36 mm
Cena startowa: 120 000 PLN
Lot: 429 Władysław IV Waza. Medal zaślubinowy, Jan Höhn, Gdańsk, srebro
Awers: Para młodych w odświętnych strojach otoczona symbolami miłości.
Rewers: Wokół nakrytego stołu pięcioosobowa rodzina w modlitwie przed posiłkiem.
Medal odlewany w epoce. Na początku XVII stulecia przyjął się w Gdańsku zwyczaj wręczenia przez radę miejską królowi polskiemu, jako najwyższemu zwierzchnikowi i władcy miasta, upominków w postaci medali z okazji zaślubin, urodzin syna, odwiedzin miasta czy odniesionych wojennych zwycięstw. Najczęściej były to okazałe sztuki złota, często o dość dużej wartości liczonej w dukatach. Zwyczaj stosowania medali jako upominków szybko rozpowszechnił się wśród miejscowego mieszczaństwa i szlachty. Były to również krążki bite w srebrze, często także w bardziej pospolitych metalach, wykonywane przez medalierów i artystów o wyrobionej renomie. Dla mniej zamożnych, mających jednakże wyższe aspiracje, liczne warsztaty złotnicze odlewały kopie dość drogich i nie dla wszystkich dostępnych medali, stąd właśnie mamy liczne dzisiaj odlewane repliki pochodzące z epoki mistrzów gdańskich Höhna i Dadlera. Medal odlewany w epoce.
Inicjały IH Jan Höhn na rewersie.
Höhn i Dadler to najznakomitsi medalierzy gdańscy XVII wieku. Często wykonywali wspólnie prace medalierskie, dzieląc się sławą i sukcesami.
Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania.
Stan zachowania: 1 (UNC)
Waga: 48,82 g Ag
Cena startowa: 4000 PLN
Lot: 445 Polska. Medal. Krajowe Zawody Lotnicze 1938 Aeroklub RP
Dużej rzadkości medal.
Piękny egzemplarz, połysk menniczy. Ładna delikatna patyna. Rzadki w takim stanie zachowania.
Strzałkowski 784 str. 177
Stan zachowania: 1- (UNC-)
Waga: 98,09 g
Cena startowa: 5000 PLN
Lot: 454 Śląsk. Ferdynand III. Dwudukat 1649 GH, Wrocław NGC AU
Awers: Popiersie księcia w prawo. W otoku napis.
Rewers: Dwugłowy Orzeł. W otoku napis.
Najwyższa nota gradingowa na świecie.
Bardzo świeży egzemplarz z połyskiem menniczym. Rzadka moneta, szczególnie w takim stanie zachowania.
F.u.S 338, Fr. 223
Stan zachowania: NGC AU
Cena startowa: 10 000 PLN
Lot: 498 Zamość. 2 złote 1813, Zamość z bombą NGC MS61 (2 MAX)
Druga najwyższa nota gradingowa na świecie.
Moneta praktycznie niespotykana w takim stanie zachowania, w pełni czytelna. Bardzo rzadki egzemplarz. Na rewersie napis otokowy wybity drobną czcionką. Dwuzłotówki wybijano ze sreber kościelnych, zarekwirowanych na polecenie dowódcy obrony Zamościa, generała Maurycego Hauke. W obiegu były praktycznie przez jeden dzień, bowiem zaraz po ich wybiciu twierdza została poddana armii rosyjskiej.
Wspaniale zachowany egzemplarz, intensywny połysk menniczy. Piękna kolorowa patyna. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania.
Moneta do najlepszych kolekcji.
Kopicki 8450; Plage 125; Parchimowicz 1013; Berezowski 125
Stan zachowania: NGC MS61 (2MAX)
Cena startowa: 8000 PLN
Lot: 500 Królestwo Polskie/Rosja. Aleksander l. 50 złotych 1818 IB, Warszawa PCGS AU58
Awers: Głowa cara w prawo. W otoku: ALEXANDER I CESARZ SA W ROS KRÓL POLSKI.
Rewers: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Na piersi, na tle gronostajowego płaszcza, tarcza z orłem polskim, u dołu inicjały I-B, poniżej data. W otoku od lewej: 26 Z GRZ CZ KOL *18-18* 50 ZŁOT POLSK.
Piękny egzemplarz, połysk menniczy. Ładna delikatna patyna. Rzadki w takim stanie zachowania.
Kopicki 2736; Friedberg 105; Plage 2; Bitkin 842; Berezowski 80; Parchimowicz 1050 b
Stan zachowania: PCGS AU58
Cena startowa: 13 000 PLN
Lot: 517 Powstanie Listopadowe. Dukat 1831, odmiana z kropką przed pochodnią NGC AU50
Awers: Stojący rycerz z mieczem i pękiem strzał. W tle data 1831, w otoku napis, pochodnia i orzeł polski.
Rewers: W kwadracie z ornamentami napis w czterech wierszach. Odmiana z kropką przed pochodnią.
Bardzo ładny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i zachowana jakość detali. Delikatna patyna. Rzadszy w takim stanie zachowania.
Kopicki 2750; Plage 269; Parchimowicz 1059a; Berezowski 37,5; H-Czapski 3659 (R)
Stan zachowania: NGC AU50
Cena startowa: 4000 PLN
Lot: 594 Rosja. Ivan i Piotr Alexiejewicz 1682-1689 Siewski czech (półtorak) 1686 Siewsk
Awers: Dwugłowy orzeł carski, legenda otokowa.
Rewers: Jabłko królewskie, napis w otoku.
Ekstremalnie rzadka moneta emitowana w Siewsku w 1686 roku po rozejmie a 1667, skutkiem którego Rzeczpospolita traciła ziemie smoleńskie, siewierskie i czerniakowskie. Moneta ta nazywana czechem siewskim miała zastąpić polskie półtoraki, podstawowe monety obejmujące te tereny w XVII w.
Stan zachowania: 2+ (EF+)
Waga: 0,87 g Ag
Cena startowa: 5000 PLN
Lot: 617 Rosja. Katarzyna II. Połtina 1777, Petersburg
Ekstremalnie rzadka moneta, rocznik sporadycznie pojawiający się na aukcjach.
Ładny egzemplarz z zachowanymi resztkami połysku. Dobra prezencja, delikatna patyna.
Bitkin 295 (R1); Petrov 4 rub; Ilyin -3 rub.; Conros #111/1
Stan zachowania: 3/3+ (VF/VF+)
Waga: 12,25 g Ag
Średnica: 31 mm
Cena startowa: 10 000 PLN
Lot: 690 Rosja. Mikołaj I. 2 kopiejki 1830 EM Nowodiel
Awers: Dwugłowy orzeł rosyjski i data 1830.
Rewers: Nominał.
Wspaniale zachowany egzemplarz, intensywny połysk menniczy. Piękna kolorowa patyna. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania. Moneta do gradingu.
Bitkin H504 (R2)
Stan zachowania: 1 (UNC)
Waga: 9,94 g Cu
Średnica: 29 mm
Cena startowa: 3400 PLN
Lot: 732 Rosja. Aleksander III. 10 rubli 1894 AT, Petersburg, NG MS62
Awers: Głowa cara w prawo, legenda otokowa.
Rewers: Pod koroną dwugłowy orzeł rosyjski, u dołu nominał i data 1894.
Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania.
Friedberg 167; Bitkin 23
Stan zachowania: NGC MS62
Cena startowa: 11 000 PLN
Lot: 842 Rosja. Medal nagrodowy, szkolny,1909. Złoto
Awers: Popiersie cara Piotra I w lewo.
Rewers: Panorama St. Petersburga na tle wschodzącego słońca.
Gimnazjalny medal, poświęcony 200-leciu zwycięstwa pod Połtawą.
Bardzo rzadki medal.
Diakov 1468.2 (R3)
Stan zachowania: 2/2- (EF/EF-)
Waga: 25,96 g Au
Średnica: 32 mm
Cena startowa: 10 000 PLN
Lot: 872 Austria. Dukat 1651 Wiedeń
Ferdynand II 1637-16576
Bardzo ładny egzemplarz z zachowanym połyskiem menniczym i ładną prezencją detali. Rzadki w takim stanie zachowania.
Herinek 204: Friedberg 149
Stan zachowania: 2+ (EF+)
Waga: 3,47 g Au
Cena startowa: 4000 PLN
Lot: 895 Austria Jubileuszowa edycja 2009 Filharmonicy
Elegancka, przeszklona gablota zawierająca 4 monety złote i 1 srebrną oraz dwie sztabki srebrne.
Monety złote:
100 Euro - 31,1 g Au .999
50 Euro - 15,55 g Au .999
25 Euro - 7,77 g Au .999
10 Euro - 3,11 g Au .999
Moneta srebrna:
1,5 Euro - 31,1 g Ag .999
Dodatkowo dwie sztabki srebra 110 g i 34,4 g Ag .999
Srebrne pierścienie przy monetach złotych i pozłocony przy monecie srebrnej ważą razem ponad 70 g Ag.999
Piękne, mennicze egzemplarze.
Stan zachowania: 1 (UNC)
Cena startowa: 11 000 PLN
Lot: 896 Bułgaria 20 Lewa 1894 Ferdynand I
Nakład 100 000 egzemplarzy.
Bardzo ładny, świeży egzemplarz. Zachowany połysk menniczy, wspaniała prezencja.
Friedberg: 3
Stan zachowania: 2 (EF)
Waga: 6,41 g Au.900
Cena startowa: 2300 PLN
Lot: 921 Iran. 2 1/2 Pahlevi 1355 SH (1976 AD)
Dynastia Pahlavi.
Mennica: Teheran.
Menniczy egzemplarz, wspaniale zachowany.
Friedberg: 100; KM 1201
Stan zachowania: 1 (UNC)
Waga: 20,59 g Au.900
Cena startowa: 3000 PLN
Lot: 924 Izrael. 500 Lirot 1974 David ben Gurion
Piękny, menniczy egzemplarz.
Friedberg: 12
Stan zachowania: 1 (UNC)
Waga: 27,98 g Au.900
Cena startowa: 4600 PLN
Lot: 974 Niemcy. Prusy. Podwójny Friedrichs d'or 1750 A, Berlin
Fryderyk II 1740-1786.
Friedberg 2378; Olding 396
Stan zachowania: 2 (EF)
Waga: 13,12 g Au
Cena startowa: 12 000 PLN
Lot: 1003 Niemcy, Sachsen - Gotha. Dukat 1732
Friedrich II 1691-1732 na swoją śmierć.
Bardzo rzadka moneta w każdym stanie zachowania.
Friedberg nie notuje
Stan zachowania: 3 (VF)
Waga: 3,48 g Au
Cena startowa: 8000 PLN
Lot: 1037 Rumunia. 12 1/2 Lei 1906 40-lecie Karola I
Nakład tylko 32 000 egzemplarzy.
Friedberg 8
Stan zachowania: 3 (VF)
Waga: 4,01 g Au.900
Cena startowa: 2700 PLN
Lot: 1043 Turcja 500 Kurush 1923/37 (1960)
Piękny, menniczy egzemplarz.
Friedberg: 213
Stan zachowania: 1 (UNC)
Waga: 36,01 g Au.917
Cena startowa: 6000 PLN
Lot: 1054 USA. 5 Dolarów 1858 S (San Francisco) PCGS XF
Ładny egzemplarz. Delikatna patyna.
Bardzo rzadki rocznik, sporadycznie notowany na aukcjach.
Stan zachowania: PCGS XF
Cena startowa: 5000 PLN
Lot: 1065 Węgry. Franciszek Józef 100 koron 1907 KB, Kremnica
Połysk menniczy. Oryginalne bicie. Moneta wybita z okazji 40-lecia koronacji Franciszka Józefa na króla Węgier.
Rzadka moneta.
Friedberg: 256
Stan zachowania: 1-/2+ (UNC-/EF+)
Waga: 33,85 g Au.900
Cena startowa: 9000 PLN
Lot: 1076 Banknot. Powstanie Listopadowe 1 złoty 1831 Głuszyński PMG 20
Podpis Głuszyński, litera A, numeracja 138618.
Jest to pierwszy polski banknot drukowany techniką litograficzną i z sygnaturą projektanta. Arkusze z papierni Jeziorna koło Warszawy. Gruby, zielony papier.
Rzadki i poszukiwany.
Lucow 133 (R4); Miłczak A22
Stan zachowania: PMG 20
Cena startowa: 1300 PLN
Lot: 1102 Banknot. Generalne Gubernatorstwo 20 marek polskich 1916 Generał PMG 53
Pięknie zachowany banknot w gradingu PMG, rzadki.
Miłczak 4; Lucow 260 (R4)
Stan zachowania: PMG 53
Cena startowa: 1000 PLN
Lot: 1128 Banknot. Polska 20 złotych 1931 PRÓBNY DRUK PMG UNC
Próbny podwójny druk strony odwrotnej.
Lucow (R8)
Stan zachowania: PMG UNC
Cena startowa: 800 PLN
Lot: 1140 Banknot. Bank Polski na emigracji 500 złotych 1939 seria C
Idealnie zachowany i bardzo rzadki, brak złamań i zgięć, super prezencja, dla najbardziej wymagających. Przepiękny sztywny papier.
Wymiary: 181 x 90 mm
Miłczak 86; Lucow 1051 (R6)
Stan zachowania: 1/1- (UNC/UNC-)
Cena startowa: 3000 PLN
Lot: 1141 Banknot. Bank Polski na emigracji 5 złotych 1939
Piękny, menniczy egzemplarz.
Wymiary: 97 x 60 mm
Miłczak 81; Lucow 1016 (R5)
Stan zachowania: 1 (UNC)
Cena startowa: 1800 PLN
Lot: 1207 Banknoty. Komplet Miasta Polskie 1-500 złotych 1990 WZÓR/SPECIMEN
Kompletny zbiór 1-500 złotych (9 sztuk).
Miłczak: 179-187 (Wa)
Stan zachowania: 1 (UNC)
Cena startowa: 600 PLN
Lot: 1233 Królestwo Polskie. 5 fenigów 1918 FF NGC PF65 CAMEO (MAX)
Najwyższa nota gradingowa na świecie.
Parchimowicz 5b; Fischer ON 005
Stan zachowania: NGC PF65 MAX
Cena startowa: 2000 PLN
Lot: 1244 II RP. Zestaw 10 i 20 złotych 1925 Bolesław Chrobry
Piękne egzemplarze z intensywnym połyskiem menniczym i wspaniale zachowanymi detalami. Bardzo rzadkie w takim stanie zachowania.
Parchimowicz 126 (20 złotych); Parchimowicz 125 (10 złotych)
Stan zachowania: 1
Cena startowa: 2700 PLN
Lot: 1256 II RP. 10 złotych 1933 Traugutt PCGS MS62
Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Bardzo rzadki wtakim stanie zachowania.
Delikatna patyna.
Parchimowicz 122; Fischer OB 021
Stan zachowania: PCGS MS62
Cena startowa: 1200 PLN
Lot: 1290 II RP. 5 złotych 1928 Nike z przesuniętym znakiem NGC MS62 RZADKA ODMIANA
Bardzo rzadka odmiana z przesuniętym znakiem mennicy.
Wspaniały menniczy egzemplarz z subtelną patyną spod której przebija połysk menniczy. Doskonale zachowane detale.
Zdjęcie powiększenia: A - przedstawia przesunięty znak mennicy licytowanego egzemplarza, natomiast B - standardowe położenie znaku mennicy.
W przypadku tego egzemplarza należy zwrócić szczególną uwagę na przesunięty znak mennicy, co w tych monetach występuje niezwykle rzadko.
Niepowtarzalna okazja do uzupełnienia kolekcji monet II RP o bardzo rzadki egzemplarz
w menniczym stanie zachowania. Moneta praktycznie niespotykana na rynku kolekcjonerskim - do tej pory nie spotkaliśmy egzemplarza z tak bardzo przesuniętym znakiem menniczym od stopy.
Niepowtarzalna okazja do uzupełnienia kolekcji o selekcjonowany egzemplarz rzadkiej monety obiegowej w ciekawej i rzadkiej odmianie.
Parchimowicz 114a
Stan zachowania: NGC MS62
Cena startowa: 2400 PLN
Lot: 1295 II RP. 5 złotych 1930 Sztandar, STEMPEL GŁĘBOKI
Jedna z najrzadszych obiegowych monet okresu II RP wybita głębokim stemplem.
Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale. Urokliwa, złocista patyna.
Parchimowicz 115 b; Fischer OB 014
Stan zachowania: 1- (UNC-)
Waga: 17,92 g Ag
Cena startowa: 6000 PLN
Lot: 1311 II RP. 5 złotych 1932 Nike - OGROMNA RZADKOŚĆ
Najrzadsza, obiegowa moneta II RP (R6). Najtrudniejsza do pozyskania moneta międzywojenna. W 1932 roku inflacja była tak duża, że wartość srebra zawartego w tej monecie przewyższyła jej wartość nominalną, wobec czego większość nakładu wycofano i przetopiono, dlatego dziś bardzo rzadko spotykana na rynku numizmatycznym moneta - okazja, aby uzupełnić kolekcję o najrzadszą monetę II RP. W katalogach polskich wyceniana na 20 000 zł w stanie 3, w stanie 2 już 35 000 zł, w stanie 1 cena amatorska. W 2015 roku taka moneta w stanie 1 osiągnęła cenę 75 900 złotych (Aukcja Niemczyk nr 6 - lot 305). Moneta ma wszystkie cechy charakterystyczne oryginalnej 5-złotówki z 1932 roku.
Ładny egzemplarz, bardzo rzadki w każdym stanie zachowania. Przetarcia, patyna - mimo to łada prezentacja.
Parchimowicz 114 e; Fischer OB 013 (jedyna obiegowa moneta II RP, która w 1 stanie ma cenę amatorską); Chałupski 2.22.5.a (R6)
Stan zachowania: 3 (VF)
Waga: 17,86 g Ag
Cena startowa: 15 000 PLN
Lot: 1341 II RP. 2 złote 1924 literka H, Birmingham
Najrzadsza obiegowa moneta 2-złotowa z okresu II RP z literką H na awersie.
Bardzo ładny egzemplarz. Graffiti na rewersie. Patyna.
Fischer: OB 009
Stan zachowania: 2 (EF)
Waga: 9,9 g Ag
Cena startowa: 2800 PLN
Lot: 1367 II RP. 2 złote 1936 Piłsudski
Piękny, menniczy egzemplarz, wyśmienicie zachowany. Wiekowa, kolorowa patyna.
Fischer OB 011
Stan zachowania: 1 (UNC)
Waga: 4,41 g Ag
Cena startowa: 3000 PLN
Lot: 1431 II RP. PRÓBA brąz 20 złotych 1924 monogram NGC MS63 BN ex. Pittman collection
Druga najwyższa nota gradingowa na świecie. Menniczy egzemplarz o znakomitej proweniencji. Moneta o znikomym nakładzie − zaledwie 120 sztuk.
Idealnie zachowany egzemplarz, intensywny połysk menniczy.
Piękna kolorowa patyna. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania.
Parchimowicz P162b
Stan zachowania: NGC MS63 BN
Cena startowa: 12 000 PLN
Lot: 1432 II RP. PRÓBA srebro 10 złotych 1925 Warszawa, bez napisu PRÓBA
Ogromnej rzadkości moneta próbna, wybita w Warszawskiej Mennicy, w znikomym nakładzie zaledwie 50 egzemplarzy, bez napisu PRÓBA. Sporadycznie pojawiająca się na rynku.
Popiersie kobiety i mężczyzny zwrócone w lewo.
Dużo połysku menniczego, dobrze zachowane detale, patyna.
Parchimowicz P150b
Stan zachowania: 2- (EF-)
Waga: 4,09 g Ag
Cena startowa: 8500 PLN
Lot: 1434 II RP. PRÓBA srebro 10 złotych 1933 Traugutt NGC PF64 (MAX)
Wspaniała proweniencja z legendarnej kolekcji Petersburskiej.
Ogromnej rzadkości moneta próbna. Nakład tylko 100 egzemplarzy.
Najwyższa nota gradingowa na świecie.
Pięknie zachowany egzemplarz, intensywny połysk menniczy. Piękna kolorowa patyna. Bardzo rzadki w takim stanie zachowania.
Parchimowicz 155b
Stan zachowania: NGC PF64 MAX
Waga: 4,09 g Ag
Cena startowa: 15 000 PLN
Lot: 1437 II RP. PRÓBA srebro 10 złotych 1934, Piłsudski, orzeł strzelecki, klipa PCGS SP64
Druga najwyższa nota gradingowa na świecie. Tylko jeden egzemplarz został oceniony wyżej przez firmę PCGS.
Moneta wybita w 20. rocznicę wymarszu pierwszej kadrowej kompanii legionów. Nakład: 300 egzemplarzy. Jedna z najładniejszych monet okresu międzywojnia.
Wspaniale zachowany egzemplarz, intensywny połysk menniczy. Piękna kolorowa patyna.
Bardzo rzadki w takim stanie zachowania.
Parchimowicz P159
Stan zachowania: PCGS SP64
Cena startowa: 17 000 PLN
Lot: 1439 II RP. PRÓBA srebro, 5 złotych 1925, Konstytucja 100 perełek NGC MS61
Druga najwyższa nota gradingowa na świecie. Niższa nota to dopiero AU58.
Pięć złotych z 1925 roku większość katalogów traktuje jako próbę, natomiast J. Parchimowicz wskazał przesłanki pozwalające uznać ją za monetę o charakterze obiegowym. Wspaniała proweniencja z legendarnej kolekcji Petersburskiej.
Moneta rzadka w takim stanie zachowania.
Parchimowicz 113a
Stan zachowania: NGC MS61
Cena startowa: 25 000 PLN
Lot: 1444 II RP. Matka Boska 2 złote 1928, złoto, NGC MS67 (MAX) RZADKOŚĆ
Najwyższa nota gardingowa na świecie. Tylko jedna moneta została oceniona tak wysoko.
Ekstremalnie rzadki numizmat, szczególnie w tak pięknym stanie zachowania i o tak wspaniałej proweniencji (ex. Lawrence Adams Collection).
Nakład nieznany. Emisja prywatna - wybita na zlecenie znanego kolekcjonera i numizmatyka - Walerego Cyryla Amrogowicza. Moneta wybita stemplem polerowanym.
Wyśmienity stan zachowania. Moneta do najlepszej kolekcji.
Fischer P 048; Kałkowski 394 a, b; Parchimowicz P194
Stan zachowania: NGC MS67 MAX
Cena startowa: 20 000 PLN
Lot: 1448 II RP. PRÓBA miedzionikiel 50 groszy 1919 Ex. Pittman Collection - RZADKOŚĆ
Moneta wybita w nieznanym nakładzie. Na awersie brak inicjałów JH. Znakomita proweniencja, moneta pochodzi z legendarnej kolekcji Pittman'a.
Rewers z tego samego stempla, co 50 groszy 1919 (z dużym orłem) z kolekcji Karolkiewicza i króla Egiptu Faruka (sprzedane na naszej 12 aukcji lot 629).
Drugi znany egzemplarz na rynku, jednak pierwszy który pojawił się kiedykolwiek na oficjalnej aukcji i został odnotowany w literaturze.
Zdjęcie dokładnie tego egzemplarza zostało użyte w książce Janusza Parchimowicza "Monety Rzeczypospolitej Polskiej 1919-1939", str. 96. Autor katalogu zamieścił adnotację NIENOTOWANA, jednak błędnie skatalogowana jako nikiel. Moneta wybita w miedzioniklu (magnes nie przyciąga).
Wyśmienity stan zachowania, niedobita centralnie - typowe dla tej monety. Niezwykłej rzadkości numizmat, do najlepszych kolekcji.
Parchimowicz 115 (błędnie określona jako odbitka w niklu pod numerem P 115, z dopiskiem nienotowana, ale to właśnie nasz oferowany egzemplarz w miedzioniklu)
Stan zachowania: 1/1- (UNC/UNC-)
Waga: 7,08 g CuNi
Średnica: 26 mm
Cena startowa: 15 000 PLN
Lot: 1454 Wolne Miasto Gdańsk/Danzig. 25 guldenów 1923 stempel zwykły NGC MS62
Większość katalogów błędnie podaje, iż monety wybite stemplem lustrzanym są rzadsze niżeli monety bite stemplami zwykłymi - jest dokładnie odwrotnie, znacznie rzadsze są monety wybite stemplem zwykłym.
Egzemplarz ze znakomitym połyskiem menniczym.
Moneta będzie stanowić ozdobę każdej, nawet najbardziej wymagającej kolekcji monet gdańskich.
Fischer WMG 020; Parchimowicz 70a
Stan zachowania: NGC MS62
Cena startowa: 25 000 PLN
Lot: 1462 Wolne Miasto Gdańsk / Danzig. 5 Guldenów 1927 Kościół NMP stempel LUSTRZANY NGC PF65 CAMEO
Druga najwyższa nota gradingowa na świecie.
Najtrudniejszy rocznik monety 5 guldenów do zdobycia w menniczym stanie zachowania, a wybity stemplem lustrzanym praktycznie nie występuje w handlu. Na 30 lat działalności firmy NGC zaledwie 4 egzemplarze otrzymały notę ULTRA CAMEO – oznaczającą wyjątkowo głębokie lustro mennicze. Moneta ekstremalnie rzadka w tak znakomitym stanie zachowania – warto zwrócić uwagę na niesamowitą jakość detali, piękny mat na wypukłych elementach, co jeszcze dodatkowo zwiększa efekt głębi lustra menniczego. Egzemplarz z piękną tęczową patyną od strony lwów. Po raz pierwszy w Polsce oferowane do sprzedaży lustrzane 5 guldenów 1927 ULTRA CAMEO. Jedyna i niepowtarzalna okazja do uzupełnienia kolekcji o wyjątkowej rzadkości numizmat. Bardzo rzadka moneta w tak znakomitym stanie zachowania.
Parchimowicz 65c; Fischer WMG015
Stan zachowania: NGC PF65 CAMEO
Cena startowa: 30 000 PLN
Lot: 1500 Wolne Miasto Gdańsk / Danzig. 5 fenigów 1923 CuNi LUSTRZANKA PCGS PR62
Bardzo rzadka moneta w wysokim stanie zachowania, wybita stemplem lustrzanym.
Wspaniale zachowany egzemplarz, intensywny połysk menniczy. Piękna kolorowa patyna.
Parchimowicz 55c
Stan zachowania: PCGS PR62
Cena startowa: 1500 PLN
Lot: 1509 Getto Łódź. 20 marek 1943, aluminium PCGS UNC
Najwyższy i najrzadszy nominał monety getta łódzkiego. Moneta wybita w bardzo niskim nakładzie. Oryginalność potwierdzona przez najlepszego specjalistę tematu, Jacka Sarosieka - autora książek o monetach i banknotach Getta. Moneta bardzo rzadko występująca w gradingu.
Parchimowicz 16; Sarosiek S.4a
Stan zachowania: PCGS UNC
Cena startowa: 3500 PLN
Lot: 1522 PRL. PRÓBA Nikiel 5 złotych 1959 szyby kopalniane PCGS SP66 (MAX)
Najwyższa nota gradingowa na świecie.
Piękny, menniczy egzemplarz. Rzadka moneta.
Fischer P 078
Stan zachowania: PCGS SP66 MAX
Cena startowa: 1200 PLN
Lot: 1553 PRL. PRÓBA Nikiel 50 złotych 1972 Chopin NGC MS67 MINT ERROR
Unikatowy egzemplarz, brak notowań w literaturze. Do wybicia monety niklowej użyto stempla, jak do monety srebrnej. W monetach niklowych nominał styka się z tłem, co w przypadku naszego egzemplarza nie ma miejsca. Drugą jakże intratną cechą odróżniającą nasz egzemplarz jest w przypadku monet niklowych brak monogramu na kołnierzu z lewej strony (sprzedawana moneta taki monogram posiada). Obie wymienione różnice są charakterystyczne tylko dla monet bitych w srebrze - prezentowany egzemplarz (mimo, że wykonany jest w niklu) posiada wszystkie wyżej wymienione cechy monety srebrnej.
Stan zachowania: NGC MS67 MINT ERROR
Cena startowa: 2000 PLN
Lot: 1725 PRL. Próba aluminium 5 groszy 1949
Na rewersie wklęsły napis PRÓBA. Nakład nieznany.
Piękny, menniczy egzemplarz.
Parchimowicz P 203g
Stan zachowania: 1 (UNC)
Waga: 1.02 g Al
Cena startowa: 1000 PLN
Lot: 1732 PRL. 10.000 złotych 1989 Jan Paweł II kratka PCGS MS69 (MAX)
Najwyższa nota gradingowa na świecie.
Rzadka moneta wchodząca w skład złotego setu papieskiego.
Nakład 1000 sztuk.
Piękny, menniczy egzemplarz.
Fischer KZ 019
Stan zachowania: PCGS MS69 MAX
Cena startowa: 7500 PLN
Lot: 1907 III RP. 200.000 złotych 1990 Solidarność 39 mm NGCPF68 ULTRA CAMEO (MAX)
Najwyższa nota gradingowa na świecie.
Egzemplarz przepakowany prosto ze zgrzewki bankowej. Piękne lustro mennicze, wspaniałe detale. Menniczy egzemplarz.
Parchimowicz 632
Stan zachowania: NGC PF68 ULTRA CAMEO MAX
Cena startowa: 5000 PLN
Lot: 1939 III RP. KOPIA Donatywa Gdańska Zygmunt III Waza
Współczesne bicie bardzo rzadkiej monety 5 dukatowej z 1614 roku.
Menniczy egzemplarz z doskonale zachowanym lustrem i nieskazitelnymi detalami.
Parchimowicz K56; Fischer KOP 005
Stan zachowania: L (Proof)
Cena startowa: 1300 PLN
Lot: 1996 Rosja. Order Św. Stanisława, krzyż II klasy - złoto
Rosyjskie cechy złota "56" z przełomu wieków na uchu. Imiennik wytwórcy "IŁ" oraz sygnatura "EDUARD".
Bardzo dobry stan zachowania, wszystkie emalie nienaruszone. W komplecie oryginalne pudełko orderowe, brak wstążki.
Waga: 18.05 g Au 14 ct.
Wymiary: 50 x 47 mm
Cena startowa: 7500 PLN
Lot: 2005 Wielka Brytania. Dekoracja Masońska, 1928 - Złoto
Wykonane w złocie 15 ct. (Au 625). Oznaczenia masońskie loży Mesopotamia, oryginalna wstążka i pudełko.
Angielskie cechy złota 15 ct. na każdym elemencie.
Waga: 31 g Au 625
Cena startowa: 5000 PLN
Autor: Józef Smurawa / Źródło: Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk