Aukcja 25e Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk
W dniach 20-22 czerwca 2020 roku (sobota-poniedziałek) odbędzie się Aukcja 25e Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk, która składać się będzie z trzech sesji. Rozpoczęcie aukcji o godz. 9.00 (sesje I i II) oraz 17:00 (sesja III). Będzie to aukcja internetowa (bez licytacji na sali). SESJA 1 (licytacja 20 czerwca, w sobotę) to przede wszystkim monety antyczne, monety Polski Królewskiej, monety Rosji, monety spółdzielni wojskowych oraz literatura numizmatyczna. SESJA 2 (licytacja 21 czerwca, w niedzielę) to głównie monety II RP, PRL, monety kolekcjonerskie po 1990 roku, próby, beletrystyka i banknoty. SESJA 3 (licytacja 22 czerwca, w poniedziałek) to monety świata.
W ofercie znalazło się 2882 lotów, czyli ponad 3500 monet, medali, banknotów, odznak i dekoracji wojskowych. Lista wszystkich pozycji aukcyjnych znajduje się na stronie internetowej Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk: www.aukcjamonet.pl. Organizatorzy zapraszają do licytacji online, zobacz TUTAJ.
Wybrane pozycje z katalogu aukcyjnego Aukcji 25e:
Lot: 7 Kartagina, Zeugitania Stater Elektronowy (Elektron) 350 - 300 r. p.n.e. - RZADKIE
Awers: Głowa Tanit w wieńcu z kłosów zboża, oraz ozdobnym naszyjniku, w lewo.
Rewers: Koń stoi w prawo.
Intencjonalne nacięcia i porysowania na awersie, prawdopodobne zrobione przez jakiegoś rzymianina w czasie któreś z wojen punickich, stąd nacięcie na bogini czczonej przez Kartagińczyków.
Wiadomo z historii, że takie praktyki były często praktykowane przez rzymian na znienawidzonych wrogach i ludziach objętych Damnatio Memoriae.
Literatura: Sear 6457, SNG Cop. 129
Stan zachowania: 3 (VF)
Waga: 7,60 g Elektron
Cena startowa: 1200 PLN
Lot: 25 Cesarstwo Rzymskie. Zenon 474-491. Solidus, Konstantynopol
Awers: Popiersie cesarza i napis.
Rewers: Wiktoria w lewo i napis.
Bardzo ładnie wybity i zachowany.
Literatura: RIC 910
Stan zachowania: 2 (EF)
Waga: 4,40 g Au
Cena startowa: 1200 PLN
Lot: 46 Bolesław II Śmiały (Szczodry) (1058-1080). Denar ok. 1070-1076 , Wrocław - RZADKOŚĆ R8
Awers: Monogram IS w kształcie krzyża. W otoku: BOLEXSLAVS (częściowo nieczytelne)
Rewers: Głowa św. Jana. W otoku: + S IOHΛNNES (częściowo czytelne)
Ekstremalnie rzadka moneta notowana zaledwie kilka razy w sprzedaży aukcyjnej. Niedobicie, czytelna część legendy. Ogromna rzadkość w takim stanie zachowania.
Literatura: Kopicki 29a (R8); Stanisław Suchodolski - „Początki mennictwa we Wrocławiu”; Gumowski - CNP, zeszyt 1 - „monety X i XI wieku”, Kraków 1939. CNP 1212-1219; Kazimierz Stronczyński – „Dawne Monety Polskie dynastii Piastów i Jagiellonów”; część 2., Piotrków 1884, Str. 34
Stan zachowania: 2-/3+ (EF-/VF+)
Waga: 0,78 g Ag
Cena startowa: 2000 PLN
Lot: 175 Zygmunt II August. Trojak (3 grosze) szyderczy 1565, Tykocin - RZADKOŚĆ R5
Awers: Pogoń litewska w lewo. Pod koniem nominał III. W otoku: SIGISM AVG REX POL MAG DVX LIT.
Rewers: U dołu pod koroną monogram królewski SA (Sigismundus Augustus). Po bokach data 15-65 Napis w czterech wierszach: QVI / HABITAT IN / COELIS IRRI / DEBITEOS.
Trojak z cytatem z Księgi Psalmów 2:4: Ten który mieszka w niebiosach, wyśmiewa ich.
Trojak ten w literaturze jest nazywany szyderczym.
Końcówka napisu LIT, gwiazdki po bokach nominału na awersie i w napisie na rewersie.
Ładny, czytelny egzemplarz jak na ten typ monety. Ślady manipulacji w tle. Delikatny połysk, patyna. Ślady manipulacji w tle.
Literatura: Kopicki 3308; Tyszkiewicz 15 Iger V.65.1.e (R5)
Stan zachowania: 3/3+ (VF/VF+)
Waga: 2,78 g Ag
Cena startowa: 2000 PLN
Lot: 201 Stefan Batory. Dukat 1583, Gdańsk
Awers: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: STEPHANVS D G REX POL D PRVS.
Rewers: Dwa lwy podtrzymują tarczę z herbem miasta. Skrócona data w otoku. Między dwoma ozdobnymi krzyżami znak menniczy pierścień. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 83.
Bardzo ciekawy typ dukata gdańskiego, charakteryzujący się heraldycznym błędem, gdzie głowy lwów skierowane są ku sobie i żadna nie spogląda na patrzącego.
Odmiana z otokiem wewnętrznym z korali i zewnętrznym perełkowym. Odmienna gałązka nad herbem Gdańska. Egzemplarz sporadycznie pojawiający się w handlu.
Menniczej świeżości egzemplarz. Wyraźne szczegóły reliefu. Połysk. Starannie wybity egzemplarz.
Literatura: Kopicki 7444 (R4); Friedberg 3; Kaleniecki str. 58; H-Czapski 710 (R2); Kurpiewski 393 (R3); Parchimowicz (Batory) 176f
Stan zachowania: 2+/1- (EF+/UNC-)
Waga: 3,51 g Au
Cena startowa: 17 000 PLN
Lot: 403 Zygmunt III Waza Dukat koronny 1628, Bydgoszcz - Odmiana z NO-SVE- RZADKOŚĆ R7-R8
Awers: Popiersie króla w koronie w prawo. Bogato dekorowana zbroja, płaszcz spięty broszą na ramieniu. Na piersi Order Złotego Runa. Za ramieniem zawiązana batystowa chusta. U dołu w legendzie herb Półkozic w tarczy, podskarbiego wielkiego koronnego. Data po bokach korony. W otoku: 28 SIGIS III D G REX POOLO – M D LIT RVS P M 16.
Rewers: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza polsko-litewsko-szwedzka. Całość opasana łańcuchem Orderu Złotego Runa. Po bokach korony inicjały I-I. Jan Jakobson, generalny dzierżawca mennic koronnych. W otoku: SAM LIV NE NO SVE – GOT VAD Q HRI REX.
W 1628 roku mennica w Bydgoszczy ponownie przystąpiła do wybijania dukatów koronnych. W mennicy przygotowano dwie pary stempli. Różniące się rozłożeniem tytułów na rewersie i odmiennym zapisem nazwy Szwecji: SV i SVE. Przedstawione z barokowym przepychem popiersie króla podkreśla wielkość i majestat władcy. Ikonografia portretu miała wyjątkowe znaczenia propagandowe, w kontekście zagwarantowania tronu polskiego swoim potomkom. Pamiętać należy, że władza królewska nie była w Polsce dziedziczna. Po śmierci Zygmunta III nie było gwarancji, że w czasie elekcji to właśnie któryś z królewiczów otrzyma polską koronę. Na rewersie umieszczono dziewięciopolową tarczę herbową. Wyrażała ona pretensje do tronu szwedzkiego, króla jak i następców. Mocno rozbudowana tytulatura prezentuje pełny terytorialny zakres sprawowanej przez króla władzy. Ikonografia obu stron podkreślać ma potęgę majestatu królewskiego. Dukat ten jest przykładem wysokiej klasy medalierskiej sztuki baroku. Należy do najpiękniejszych monet tego władcy.
Typ ze skróconym tytułem króla Szwecji SVE i NO na rewersie. Notowany wyłącznie w zbiorach Czapskich w Krakowie, Wrocławie i Budapeszcie.
Dziś na rynku znamy jest nie więcej niż trzy z egzemplarze, nasz oferowany jest czwartym. Dodatkowo o rzadkości monety świadczy fakt iż sam Czapski określił go jako R7, co w przypadku tego kolekcjonera to niezwykła skala.
Ekstremalnie rzadka moneta. Delikatnie gięty, resztki połysku.
Literatura: Kopicki.1413 (R7); Friedberg.82; Kurpiewski.1709 (R8) ; H-Cz.9650 (R7); Kaleniecki s. 83 (dwa notowania) ; Dutkowski(złoto Wazów).27 (R7) ; Tyszkiewicz 300mk
Stan zachowania: 3 (VF)
Waga: 3,14 g Au
Średnica: 22 mm
Cena startowa: 45 000 PLN
Lot: 428 Zygmunt III Waza. Donatywa wagi 6 dukatów 1614 Gdańsk - RZADKOŚĆ R7-R8
Awers: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi, z Orderem Złotego Runa i w płaszczu spiętym agrafą, w którą wpisano datę 1614. Rok 1614 pojawia się też nad koroną króla. Na ramieniu inicjały S.A. (Samuel Ammon, medalier). Napis rozpoczęty i zakończony ozdobnym ornamentem roślinnym. W otoku: SIGISMVNDVS∙III∙D:G:REX∙POLONIÆ∙MAG:DVX∙LIT:RVS∙PRVSSIÆ.
Rewers: Herb Gdańska podtrzymywany przez dwa lwy. Nad tarczą kompozycja z gałązek lauru i palmy. Pod tarczą rozdzielone inicjały S-A (Samuel Ammon, medalier) i data 16-14, dodatkowo wśród ornamentów inicjały F-B (nieznany rytownik lub medalier). W otoku: EX∙AVRO∙SOLIDO∙CIVITAS∙GEDANENSIS∙FIERI∙F:.
Donatywa jest jedną z najdoskonalszych prac medaliera Samuela Ammona. Przybył on do Gdańska w 1613 roku i podjął pracę w mennicy miejskiej w Gdańsku. Należał on do najwybitniejszych artystów I połowy XVII wieku. W 1621 roku wykonał on stemple do słynnej studukatówki koronnej. Jego prace charakteryzowały się wyjątkową wagą jaką przykładał do szczegółów stempla. Każdy element królewskiego stroju czy tarczy herbowej jest oddany z największą starannością. Niektóre elementy dekoracji widoczne są tylko pod szkłem powiększającym.
Stemple tej donatywy były przeznaczone do egzemplarzy o wadze półportugała (pięciu dukatów). Jednak na polecenie rady miasta odbijano też specjalne egzemplarze o wadze wyższej od 6 do 8 dukatów. Przeznaczano je na podarunki dla wybitnych gości.
Wyjątkowej klasy donatywa Zygmunta III Wazy, potwierdzająca kunszt warsztatu medalierskiego Samuela Ammona z Gdańska - autora i wykonawcy stempli.
Tylko dwa znane egzemplarze na rynku dostępne w sprzedaży. Trzy donatywy znajdują się w kolekcjach publicznych: Muzeum Narodowe, Zamek Królewski oraz Ermitaż. O rzadkości monety świadczy również fakt iż nie posiadał jej w swoim zbiorze H. Czapski. Moneta do najlepszych kolekcji!
Idealnie zachowany egzemplarz, w pięknej kolorowej patynie.
Literatura: Kopicki (-); Friedberg. (-) ; Kaleniecki ; CNG (-) ; H-Czapski (-) ,; Złoto Wazów (T1) 165 (R7-R8)
Stan zachowania: 1/1- (UNC/UNC-)
Waga: 21,06 g Au
Cena startowa: 250 000 PLN
Lot: 441 Władysław lV Waza. Donatywa wagi 2 dukatów 1647, Gdańsk, NGC MS63
Awers: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi, z wyłożonym koronkowym kołnierzem. W otoku: VLAD IIII D G REX POL & SVEC M D L RVS PRVS.
Rewers: Panorama miasta, u dołu tarcza miejska trzymana przez dwa lwy, nad miastem słońce, w nim napis hebrajski JAHWE Data u dołu rozdzielona herbem Gdańska 16-47, poniżej inicjały G-R. W otoku: EX AURO SOLIDO CIVITAS GEDANENSIS FIERI F.
Za panowania Władysława IV mennica w Gdańsku wybijała donatywy o wadze od 2 do 10 dukatów z charakterystycznym napisem: EX AURO SOLIDO CIVITAS GEDANENSIS FIERI FECIT (z czystego złota miasto Gdańsk wybić kazało).
W 1645 roku rada miasta Gdańska zdecydowała o zmianie wyglądu donatyw obiegowych. W miejsce tarczy herbowej podtrzymywanej przez dwa lwy na awersie, wprowadzono motyw panoramy miasta. Widnieją na niej charakterystyczne budowle, takie jak Ratusz Głównego Miasta, wieże kościołów, w tym Mariackiego i św. Jana oraz bramy i umocnienia miejskie. Ikonografia ta symbolizowała Boską opiekę, która otacza i chroni Gdańsk. U dołu umieszczono małą tarczę podtrzymywaną przez dwa lwy.
Donatywy z panoramą miejską projektował i rytował wybitny medalier gdański – Jan Höhn starszy. Należą one do najwybitniejszych dzieł sztuki menniczej epoki baroku.
Idealny stan zachowania, perfekcyjne lustro mennicze, moneta wygląda jakby została wybita wczoraj, a nie ponad 350 lat temu - IDEAŁ.
Literatura: H-Czapski 1866 (R6) ale jako trzydukatówka; Kaleniecki 286 ; CNG 252a ; Złoto Wazów 276 (R6)
Stan zachowania: NGC MS 63
Cena startowa: 70 000 PLN
Lot: 443 Jan II Kazimierz. Dukat 1653, Wschowa - NIENOTOWANY
Awers: Popiersie króla w prawo w wieńcu laurowym i zbroi. W otoku: IO CASIMIR - DG REX P & S.
Rewers: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z małą tarczą z herbem Snopek - Wazów w środku. U dołu herb Wieniawa. W otoku: MONET AVREA - MW - REGNI PO 1653.
Mennica we Wschowie została założona przez Andrzeja Tymfa, dzierżawcę mennic koronnych sprowadzonego do Polski przez Jana Kazimierza. W obliczu zbliżającego się konfliktu z Chmielnickim, kłopotami ze szwedzkim sąsiadem, król potrzebował znacznej ilości monety dla opłacenia wojsk. Mennica we Wschowie, oddalona od terenów ewentualnych konfliktów, była bardzo dobrą lokalizacją. Przez pierwsze dwa lata działalności w mennicy oprócz monety drobnej, powstają też grube monety talarowe i złote dukaty. Wyróżniają się spośród innych monet Jana Kazimierza nietypowym portretem królewskim − bez korony lecz w wieńcu laurowym.
Ekstremalnie rzadka moneta z mennicy koronnej we Wschowie. Moneta nienotowana na aukcjach, w zbiorach publicznych, ani w dziś najbardziej profesjonalnie opracowanej książce na monety złote „Złoto Dynastii Wazów” - tom II J. Dutkowskiego. Dukat wyróżnia się innym portretem króla. Inaczej jest ułożona fryzura władcy, przy której brakuje charakterystycznej wstążki. Odmienne są również drobne detale zdobiące zbroję i sam naramiennik, przy którym umieszczono dodatkową kropkę. Rewers również odbiega od dotychczas znanych nam odmian, mincerz inaczej umieścił znaki interpunkcyjne.
Delikatnie gięty, manipulacje w tle (ślady reperacji). Resztki połysku menniczego,
Numizmat do najlepszych kolekcji złotych monet polski królewskiej.
Literatura: Friedberg 90; H-Czapski 6728 (R6), podobny; Kopicki 1861 (R7), podobny; Tyszkiewicz 400 mk; Złoto Wazów - (nienotowany)
Stan zachowania: 3- (VF-)
Waga: 3,4 g Au
Cena startowa: 50 000 PLN
Lot: 533 Stanisław August Poniatowski. Trojak (3 grosze) 1766 G, Kraków - PIĘKNY
Awers: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D L.
Rewers: Pod koroną owalna czteropolowa tarcza herbowa, poniżej wielka litera G. Całość okolona wieńcem z liści. W otoku: GROSSVS POLON TRIPLEX 1766.
Trojak wybity w mennicy krakowskiej - wilka litera G.
Egzemplarz z piękną czekoladową patyną, blaskiem menniczym i znakomitą jakością detali.
Moneta robiąca szczególnie duże wrażenie podczas oględzin na żywo.
Ekstremalnie rzadka pozycja. w takim stanie zachowania. Gorąco polecamy do najlepszych kolekcji.
Literatura: Parchimowicz (SAP) 8.a4; Plage 156; Iger WA.66.1.a (R)
Stan zachowania: 1/1- (UNC/UNC-)
Waga: 12,09 g Cu
Cena startowa: 6000 PLN
Lot: 574 Polska pod zaborami. Medal Władysław Jagiełło 1910, Lyon, srebro - RZADKI
Awers: Popiersie w lewo i napis w otoku.
Rewers: Scena pola walki, daty 1410-1910 i napis u dołu.
Medal wybity w Lyonie w 1910 roku przez Penin Ponceta. Autorstwo medalu: Ignacy Wróblewski i Michał Hankielewicz.
Na rancie napis ARGENT i sygnatura wytwórcy.
Bardzo rzadka pozycja. Piękny stan zachowania. Patyna.
Literatura: Strzałkowski 151
Stan zachowania: 1- (UNC-)
Waga: 78,86 g Ag
Cena startowa: 500 PLN
Lot: 593 Plakieta 2 złote dla Prezydenta M. St. Warszawy Dr. Stanisława Wyganowskiego - Autor Pomnika "Czterech smutnych" - Stefan Momot
Dla Prezydenta M.St. Warszawy Dr. Stanisława Wyganowskiego - Autor Pomnika "Czterech smutnych" - Stefan Momot
Ogromnych rozmiarów plakieta wykonana przez rzeźbiarza i medaliera Stefana Momota autora pomnika "Czterech smutnych" dla prezydenta miasta stołecznego Warszawy dr. Stanisława Wyganowskiego.
Unikalny przedmiot, jedyny znany egzemplarz.
Stan zachowania: 1- (UNC-)
Waga: 1,77 kg mosiądz
Średnica: 19,5 cm
Cena startowa: 2000 PLN
Lot: 617 Habsburg, Leopold I. Złoty Medal wagi 8 dukatów 1699 , Traktat w Karlowitz (M. Brunner/ G.F. Nürnberger) – BARDZO RZADKI
Awers: Pax z gałązką palmową i biczem biczuje uciekającego wojownika z zgaszoną pochodnią, napis w otoku: DIVO LEOPOLDO CAES OCCIDENTE ET ORIENTE PACATIS POP ORBIS TERRARVM.
Rewers: Widok łuku triumfalnego, napis w otoku: OCIVS ORBE FACESSE / CONCLVSIS CVM TVRCIS MDCIC ADDANVBIVM INDVCIIS.
Medal autorstwa M. Brunner/ G.F. Nürnberger wybity za panowania Leopolda I Hasburga, króla Węgier od 1655, króla Czech od 1656, arcyksiążę Austrii od 1657, a także króla Niemiec i Świętego Cesarz Rzymskiego od 1658 roku z dynastii Habsburgów.
Traktat w Karłowicach (Karlowitz) podpisany 26 stycznia 1699 w Karłowicach. Skończył on wojnę pomiędzy państwami Ligi Świętej, w skład której wchodziły Państwo Kościelne, Republika Wenecka, Austria (formalnie jako Święte Cesarstwo Rzymskie), Rzeczpospolita Obojga Narodów i Carstwo Rosyjskie a Imperium Osmańskim jego lennikami, głównie Chanatem Krymskim.
Bardzo rzadki złoty medal, nie udało nam się znaleźć żadnego notowania na aukcjach w Polsce i zagranicą. Wyłącznie występowały wybite w cynku lub miedzi.
Gięty egzemplarz z dobrymi szczegółami i delikatnym połyskiem w tle.
Literatura: Montenuovo 1157 (Ag). Popelka 74. Julius 399, Horsky 2196 ; HTÉ: 570
Stan zachowania: 3 (VF)
Waga: 27,80 g Au
Średnica: 42,8 mm
Cena startowa: 10 000 PLN
Lot: 641 Śląsk, Księstwo Legnicko - Brzesko - Wołowskie, Jerzy, Ludwik i Chrystian. Trzech Braci Dukat 1659 EW, Brzeg NGC MS62 - RZADKOŚĆ R6+
Awers: Trzy półpostacie książąt z gołymi głowami na wprost, w zbrojach przepasanych szarfą dowódcy. W odcięciu u dołu duży dekoracyjny ornament z wiciokrzewu. W otoku: D G GEORGIUS LUDOVIC & CHRISTIA FRAT.
Rewers: Pod potrójnym klejnotem z labrami czteropolowa tarcza książąt legnicko-brzeskich. Szachownica na przemian z orłem śląskim. Przed napisem znak menniczy: serce przebite dwoma hakami i dwoma sztyletami. W otoku: DUCES SILESIÆ LI - GN BREG & WOL 1659.
Dukaty trzech braci cieszą się ogromną popularnością wśród kolekcjonerów. Odmiana z ornamentem z małą gwiazdką. Na rewersie w napisie otokowym WOLAV. Taki sam egzemplarz znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.
Menniczy dukat z pięknym lustrem menniczym i wzorowo zachowanymi detalami.
Literatura: Kopicki 5378; Friedberg 3200; Dutkowski t III L.210 (R4-R5); Grandowski (Trzech Braci) 59.D.04.01 (R6+)
Stan zachowania: NGC MS 62
Cena startowa: 10 000 PLN
Lot: 694 Królestwo Polskie / Rosja. 25 złotych 1825, Warszawa - RZADKOŚĆ
Awers: Głowa w prawo. W otoku: ALEXANDER I CESARZ SA W ROS KRÓL POLSKI
Rewers: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Na piersi, na tle gronostajowego płaszcza, tarcza z orłem polskim, u dołu inicjały I-B, poniżej data. W otoku: 52 Z GRZ CZ KOL *1825* 25 ZŁOT POLSK
Bardzo rzadki przejściowy rocznik złotej dwudziestopięciozłotówki wybity w nakładzie zaledwie 636 egzemplarzy.
W największym katalog na monety rosyjskie Bitkin oceniony na rzadkość R2 co w przypadku tego katalogu odpowiada u nas rzadkości R5-R6. W takiej kondycji wystąpił zaledwie 5 razy - moneta to najlepszych kolekcji.
Wyśmienity stan zachowania, bardzo sporadycznie spotykany na aukcjach.
Literatura: Kopicki 2720 (R5) ; Friedberg 105; Plage 18; Bitkin 818 (R2); Berezowski 80; Parchimowicz 1050 b ; Petrov: 20 rub ; Ilyin 15 rub. ; Conros 461/13
Stan zachowania: 1 (UNC)
Waga: 4,89 g Au
Cena startowa: 25 000 PLN
Lot: 948 Rosja. Aleksander III. Medal 1881 Akademii Handlowej w Moskwie za osiągnięcia w naukach ekonomicznych, ZŁOTO - RZADKOŚĆ (R5)
Medal nagrodowy Moskiewskiej Akademii Handlowej autorstwa A. Grilichesa
Drobne ryski w tle. Minimalnie zapiłowany rant. Dobrej jakości detale.
Ekstremalnie rzadka pozycja.
Literatura: Diakov 917,5 (R5)
Stan zachowania: 2-/3+ (EF-/VF+)
Waga: 21,26 g Au
Średnica: 29 mm
Cena startowa: 44 000 PLN
Lot: 1109 Gdynia - 1 złoty Warsztatów Portowych Marynarki Wojennej - Rzadkie (c.a).
II emisja. Atrakcyjny egzemplarz z dużą ilości połysku menniczego.
Niezmiernie rzadka moneta wojskowa.
Literatura: Bartoszewicki 239 Nienotowane? (Rx) (c.a).
Stan zachowania: 2 (EF)
Waga: 1,24 g Al
Cena startowa: 400 PLN
Lot: 1163 Polska. Zestaw 26 dokumentów sygnowanych znakami opłaty skarbowej XVIII/XIX wiek
Dokumenty obejmują rządy Stanisława Augusta Poniatowskiego, czasy Księstwa Warszawskiego i Królestwa polskiego.
Różny stan zachowania.
Stan zachowania: 2-/3+ (EF-/VF+)
Cena startowa: 1500 PLN
Lot: 1172 Niemieckie Władze Okupacyjne. 1 fenig 1917 - NAJRZADSZY ROCZNIK
Rzadka moneta w bardzo dobrym stanie zachowania.
Wspaniałe detale, doskonałe lustro mennicze, piękny połysk, jednak mocne defekty powierzchni widoczne na awersie i rewersie.
Okazja do uzupełnienia kolekcji o bardzo rzadką monetę.
Literatura: Parchimowicz 4a
Stan zachowania: 2- (EF-)
Waga: 1,95 g Fe
Cena startowa: 1500 PLN
Lot: 1282 II RP. 5 złotych 1931 Nike - PIĘKNE
Bardzo rzadki i poszukiwany rocznik. Moneta trudna do zdobycia w tak niespotykanym stanie zachowania.
Piękny menniczy egzemplarz, mocny połysk, piękne detale, widoczne pełne krawędzie sukna pod piersiami Nike. Kilka mikrorysek w tle.
Literatura: Parchimowicz 114d
Stan zachowania: 1- (UNC-)
Waga: 18,03 g Ag .750
Cena startowa: 6000 PLN
Lot: 1412 II RP. PRÓBA brąz 20 złotych 1924, Monogramy - NAKŁAD 120 szt.
Duża rzadkość wybita w nakładzie 120 szt.
Próbna dwudziestozłotówka wykonana w brązie na bazie projektu T. Załuskiego.
Charakterystyczne dla tej monety próbnej pęknięcie stempla.
Urokliwa kolorowa patyna, niewielka wada powierzchni na rewersie.
Literatura: Parchimowicz P162b
Stan zachowania: 1- (UNC-)
Waga: 6,30 g brąz
Cena startowa: 5000 PLN
Lot: 1414 II RP. PRÓBA srebro 5 złotych 1925 Konstytucja 100 perełek - Rzadkość
Bardzo rzadka i efektowna międzywojenna próbna moneta.
Odmiana 100 perełek, srebro. Stempel zwykły. Nakład 1000 szt.
Pierwotnie przeznaczona do obiegu, nie trafiła do niego wraz ze złotymi 10- i 20-złotówkami z tego (1925) roku. Przed wojną kolekcjonerzy mogli kupować tę monetę w sklepie Mennicy, dzisiaj moneta jest ozdobą najznakomitszych kolekcji monet II RP. Moneta będąca obiektem pożądania wszystkich kolekcjonerów monet II RP - zarówno monet obiegowych, jak i próbnych.
Pięknie zachowany egzemplarz z patyną starego zbioru. Dużo blasku menniczego.
Moneta pochodzi z kolekcji monet próbnych II RP którą tworzył dla naszego klienta śp. Paweł Niemczyk.
Literatura: Parchimowicz 113 a
Stan zachowania: 1/1- (UNC/UNC-)
Waga: 24,92g Ag
Cena startowa: 17 000 PLN
Lot: 1434 Wolne Miasto Gdańsk 10 fenigów 1920, PRÓBA, odbitka w srebrze, Ex. Głuchowski Collection
Awers: Herb miasta w owalnej tarczy, u dołu data. W otoku: STADT DANZIG.
Rewers: Nominał w ozdobnej prostokątnej ramce mała cyfra 10.
Utworzone w 1919 roku, decyzją Traktatu Wersalskiego, Wolne Miasto Gdańsk uzyskało prawo do bicia własnej monety. Pierwsze postanowienia Traktatu Wersalskiego dotyczące Gdańska weszły w życie już 10 stycznia 1920 roku. Wtedy właśnie Rada Miasta podjęła decyzję o wybiciu monet o nominale 10 fenigów. Było to konieczne, bowiem miasto borykało się z brakiem drobnej monety, ponadto wszystkie bony zastępcze, wydane w Gdańsku podczas I wojny światowej, wraz z utworzeniem nowego podmiotu państwowego, musiały być jak najszybciej wycofane z obiegu. Zlecenie wybicia monet otrzymały dwa gdańskie zakłady: Gdańska Fabryka Broni oraz firma jubilerska Stumpf und Sohn. Stemple zostały wykonane w firmie jubilerskiej rodziny Stumfów i mają charakterystyczną ciągłą obwódkę perełkową. Wykonawcą był Reinhard Anders, który wybił je w oparciu o modele sporządzone przez Georga Böckera. Projektantem zaś był prskiej Erneofesor politechniki gdańst Petersen. Rozpoczynając emisję, odbito 27 egzemplarzy srebrnych 10-fenigówek. Zostały one przekazane członkom rady miejskiej, zapewne na pamiątkę wprowadzenia do obiegu pierwszych gdańskich monet. Wszystkie obiegowe monety 10-fenigowe wybijano w cynku. Egzemplarze w srebrze nigdy nie trafiły do obiegu. Tragiczne losy miasta sprawiły, że obecnie srebrne 10-fenigówki są monetami ekstremalnie rzadkimi.
Egzemplarz z kolekcji Włodzimierza Głuchowskiego.
Literatura: Kopicki 7834 R7; CNG 504 b; Parchimowicz P51a
Stan zachowania: 2+ (EF+)
Waga: 3,92 g Ag
Średnica: 22 mm
Cena startowa: 8000 PLN
Lot: 1453 500 złotych 2012 UEFA EURO Piłka Nożna Polska-Ukraina (2 uncje złota)
Menniczy egzemplarz. Moneta wybita stemplem lustrzanym.
Nakład 1000 szt.
Moneta w eleganckim, drewnianym pudełku z certyfikatem Mennicy Polskiej S.A.
Literatura: Fischer KZ (500) 001
Stan zachowania: L (Proof)
Waga: 62,2 g Au .999 (2 uncje)
Cena startowa: 15 000 PLN
Lot: 1597 PRL. PRÓBA Nikiel 1000 złotych 1982 Jan Paweł II
Piękny egzemplarz, poszukiwana moneta.
Literatura: Fischer P 316
Stan zachowania: L/L- (Proof/Proof-)
Waga: 13.07 g Ni
Cena startowa: 600 PLN
Lot: 1837 PRL. PRÓBA Nikiel 2 złote 1959 Jagody - Rzadkie
Jedna z najbardziej poszukiwanych prób niklowych.
Piękny, menniczy egzemplarz.
Literatura: Fischer P 072
Stan zachowania: 1/1- (UNC/UNC-)
Waga: 10,00 g Ni
Cena startowa: 2500 PLN
Lot: 2097 III RP. 2 złote 1996 Zygmunt II August
Najrzadsza dwuzłotówka kolekcjonerska.
Piękny stan zachowania.
Literatura: Fischer OB (2) 008; Parchimowicz 732
Stan zachowania: 1 (UNC)
Waga: 8,15 g GN
Cena startowa: 1500 PLN
Lot: 2211 Insurekcja Kościuszkowska 50 złotych 1794 seria D - J HONIG & ZOONEN
50 złotych 8.06.1794, seria D, numeracja 31582.
Widoczny znak wodny firmy J HONIG & ZOONEN. Podpisy J. Klek i J. Gaczkowski.
Bardzo ładny stan zachowania.
Literatura: Lucow 32 (R3); Miłczak A4
Stan zachowania: 2 (EF)
Cena startowa: 3000 PLN
Lot: 2355 Klaser z banknotami miejskimi i zastępczymi - 345 szt.
Klaser obejmuje banknoty miejskie i zastępcze miast zaczynających się od litery K do R.
Całość elegancko zilustrowana przez kolekcjonera na kartach formatu A4 z nazwami miast. Łącznie około 345 szt. tj.: - Kalisz Pomorski, Kamieniec Ząbkowicki, Kamień Pomorski, Kartuzy, Kalisz, Katowice, Kąty Wrocławskie, Kędzierzyn-Pogorzele, Kępno, Kluczbork, Kłodnica, Kłodzko, Kobierzyn, Koło, Kończyce, Knurów, Kołobrzeg, Koszalin, Kościerzyna, Kowary, Kudowa Zdrój, Koźle, Kraków, Krobia, Krosno Odrzańskie, Krzemieniec, Kwidzyń, Lądek Zdrój, Legnica, Leszno, Lębork, Lidzbark Warmiński, Lewin Śląski, Lubliniec, Lubań, Lwów, Łobez, Łódź, Łódź, Malbork, Małomice, Maszewo, Międzylesie, Mikołów, Mirsk, Myślibórz, Nakło, Namysłów, Niemcza, Niemodlin, Nidzica, Nowa Sól, Nowa Ruda, Nowogard, Brodno, Murnau, Dobiegniew, Okoniek, Olecko, Olsztyn, Oława, Opole, Orzysz, Ostróda, Otmuchów, Paczków, Pińsk, Piła, Pisz, Płock, Płoty, Polesie, Poniec, Porajów, Poznań, Proszowice, Prudnik, Przysiecz, Puck, Pyrzyce, Racibórz, Recz, Rawicz, Rzepin.
Banknoty w stanie 1 do 5. Sporo pozycji, które od lat nie pojawiły się w sprzedaży aukcyjnej.
Stan zachowania: 1/5 (UNC/5)
Cena startowa: 1600 PLN
Lot: 2379 Austria, Salzburg. Wolf Dietrich von Raitenau. 2 dukaty 1593 (dwudukat) SR NGC MS62 - PIĘKNY
Awers: Stojąca postać świętego Ruperta, ubrana w mitrę i nimbus. W otoku.: WOLF TEOD D G AREPS SAL AP SE LE 1590.
Rewers: Ukoronowany dwugłowy orzeł. W otoku: RVDOL II IMPE AVGVS P F DECRET.
Wyśmienicie zachowany dwudukat z tytułem Rudolf II.
Moneta z pełnym lustrem menniczym.
Wspaniale zachowane nawet najdrobniejsze szczegóły reliefu.
Rzadka pozycja w tym stanie zachowania.
Literatura: Friedberg 689; Koszyce (-); Probszt 775
Stan zachowania: NGC MS62
Waga: 6,93 g Au
Cena startowa: 7000 PLN
Lot: 2452 Francja. Ludwik XVI (1774-1792). 2 Louis d’or 1787 I, Limoges
W dużej mierze zachowany połysk menniczy.
Bardzo ładny, świeży egzemplarz.
Literatura: Friedberg 470
Stan zachowania: 2 (EF)
Waga: 15,22 g Au
Cena startowa: 3000 PLN
Lot: 2775 USA. 20 dolarów 1869 S, San Francisco NGC AU55 - Rzadkie
Ciekawy starszy rocznik z literką S - San Francisco.
Moneta rzadka w takim stanie zachowania, sporadycznie pojawiająca się w handlu.
Literatura: Friedberg 178
Stan zachowania: NGC AU55
Waga: 33,37 g Au .900
Cena startowa: 7000 PLN
Lot: 2864 Wielka Brytania. Victoria (1837-1901). 5 funtów 1887, Londyn
Awers: Jubileuszowe popiersie.
Rewers: Św. Jerzy na koniu walczący ze smokiem.
Bardzo ładny egzemplarz, wspaniale zachowane detale. Dużo połysku menniczego. Drobne ryski w tle.
Literatura: Friedberg 390
Stan zachowania: 2+ (EF+)
Waga: 39,89 g Au
Cena startowa: 6000 PLN
Lot: 2871 Włochy, Genoa. 96 Lire 1801 NGC MS61
Bardzo wysoka nota gradingowa.
Piękny egzemplarz, połysk menniczy.
Ładna delikatna patyna, ostre detale.
Moneta sprzedana na aukcji w stanie w stanie AU 58 za 5500 $.
Literatura: Friedberg 448; KM 270
Stan zachowania: NGC MS61
Waga: 25,14 g Au
Cena startowa: 10 000 PLN
Lista wszystkich przedmiotów Aukcji nr 25e Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk dostępna jest TUTAJ.
Autor: Józef Smurawa / Źródło: Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk