Aukcja 38e Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk
W dniach 18-21 marca 2023 roku (sobota-wtorek) odbędzie się Aukcja 38e Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk, która składać się będzie z czterech sesji. Rozpoczęcie sesji o godz. 9.00 (sesje I i II) oraz 17:00 (sesja III i IV). Będzie to aukcja internetowa (bez licytacji na sali). SESJA 1 (licytacja 18 marca, w sobotę) to monety Polski Królewskiej, Polski z okresu zaborów i monety Rosji. SESJA 2 (licytacja 19 marca, w niedzielę) to przede wszystkim monety II RP i III RP oraz PRL, a także monety antyczne i średniowieczne monety ze świata. SESJA 3 (licytacja 20 marca, w poniedziałek) to monety ze świata. SESJA 4 (licytacja 21 marca, we wtorek) to falerystyka, banknoty polskie i zagraniczne oraz notgeldy.
Lista wszystkich pozycji aukcyjnych znajduje się na stronie internetowej Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk: www.aukcjamonet.pl. Organizatorzy zapraszają do licytacji online, zobacz TUTAJ.
Wybrane pozycje z katalogu aukcyjnego Aukcji 38e:
Lot: 1 Miecław (1037-1047). Naśladownictwo denara saskiego Ottona i Adelajdy - RZADKOŚĆ
Awers: Krzyż grecki, w jego kątach: O / D / O / D, dookoła: CIVCH.
Rewers: Kaplica z kulami po bokach, dookoła: CIDOHSV.
Po śmierci króla Mieszka II i ucieczce z kraju na Węgry jego syna księcia Kazimierza Odnowiciela w państwie polskim zapanował chaos, wybuchło w roku 1038 powstanie ludowe. Właśnie w tym okresie do władzy doszedł Miecław, wprowadzając zupełnie nowy ład i zakładając tzw. Państwo Miecława znajdujące się na terenach Mazowsza. Ważną sprawą akcentującą powagę całej sprawy stało się wprowadzenie własnej monety. Po powrocie do kraju Kazimierza I Odnowiciela w 1039 roku, Miecław przeciwstawił się mu zbrojnie w 1041 roku, sprzymierzając się z Pomorzanami i Jaćwingami. Całe zajście jest znane dzisiaj pod nazwą "bunt Miecława". Bitwa rozegrała się w okolicach wsi Pobiedziska na terenie Wielkopolski, w której to bitwie książę Kazimierz odniósł zwycięstwo. Po przegranej zupełnie upadła koncepcja utworzenia nowej dynastii i niejako odrębnego państwa. Dalsze dzieje i śmierć Miecława nie są historykom dobrze znane. Historia niezwykle intrygująca i ciekawa w dziejach średniowiecza polskiego.
Niezmiernie rzadka moneta znana wyłącznie ze skarbu ze Stryjewa Wielkiego i Żukowa.
Literatura: Mateusz Bogucki "Some Polish imitations of Otto-Adelheid-Pfennige" - ryc. 12, strona 124
Stan zachowania: 3 (VF)
Waga: 2,14 g Ag
Cena startowa: 2000 PLN
Lot: 261 Zygmunt II August. Dukat 1555 - odmiana TO - Gdańsk – NIEZNANY WARIANT
Awers: Popiersie króla w koronie i w zbroi ze szpiczastą brodą w prawo, SIGIS AVG REX PO D TO PRVS.
Rewers: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. W otoku napis: MONE NO AVR CIVI GEDANEN 1555.
Ekstremalnie rzadki wariant z zapisem tytulatury z użyciem TO, w postaci REX PO D TO PRVS.
Stempel awersu najczęściej wykorzystywany był dopiero od roku następnym 1566, a dukat z tego typu legendą z rocznika 1555 nie został do dziś ujęty w fachowej literaturze. Nie udało nam się odnaleźć tej odmiany na aukcjach.
Dukaty Zygmunta II Augusta po dukatach Zygmunta Starego należą do najrzadszych złotych polskich monet na rynku.
Pęknięty krążek z pofalowaną powierzchnią. Ogromna rzadkość pomimo pęknięcia krążka.
Literatura: Kopicki 7377 (R6) var.; Gumowski (-); CNG 97- podobny; Złoto czasów Jagiellonów 97 (R7) - podobny
Stan zachowania: 3+ (VF+)
Waga: 3,51 g Au
Cena startowa: 60 000 PLN
Lot: 272 Stefan Batory. Talar koronny 1586 NB, Nagybanya
Awers: Półpostać w koronie i zbroi. W otoku: STEPHAN D G REX POLON MAG DVX – L.
Rewers: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa, w polu sercowym herb Batorych. Data 15-86 po bokach, poniżej litery N-B. W otoku: RVS PRVS MAS SAM LIVO PRIN TRAN.
Talary Batorego zawierały nieco więcej srebra niż inne monety będące wówczas w obiegu na terenie Europy. Doprowadziło to do masowego wyławiania tej monety z obiegu i przetapianie jej. W rezultacie do dnia dzisiejszego zachowała niewielka ilość talarów Batorego.
Bardzo rzadki rocznik, odmiana z małą ostatnią literą w słowie TRAN i kropką po DUX.
Stara, szlachetna patyna, ślad po zawieszce. Numizmat bardzo rzadki i poszukiwany przez kolekcjonerów.
Literatura: Kopicki 10505 (R4); H-Czapski 757 (R2); Davenport 8457; Parchimowicz (Batory) 128.b4; Tyszkiewicz 80
Stan zachowania: 3+ (VF+)
Waga: 28,36 g Ag
Cena startowa: 20 000 PLN
Lot: 477 Zygmunt III Waza. Talar 1630 Toruń – WYŚMIENITY - RZADKOŚĆ R6
Awers: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: SIG III D G REX POL ET SVEC M D LIT RVS PRVS.
Rewers: Anioł trzyma tarczę miejską, pod nią drobne litery I-I. W otoku: MONETA NOVA ARGENT CIVIT THORVNENSIS 1630.
Bardzo rzadka odmiana talara toruńskiego z szarfą dowódcy przewiązaną przez prawe ramię. Końcówka legendy na awersie zapisana w postaci PRVS, na rewersie inicjały I-I, mincerza Jakuba Jacobsona. Talar w podręczniku J. Tyszkiewicza wyceniony na 30 marek w złocie.
Pięknie zachowany egzemplarz, widoczne najdrobniejsze szczegóły, bardzo starannie wybity. Talary toruńskie w tak znakomitej kondycji występują na rynku niezmiernie rzadko.
*Moneta z 5 Aukcji Pawła Niemczyk lot 129.
Literatura: Kopicki 8262 (R3); Davenport 4371; Tyszkiewicz18; CNCT 1365 (R6); Tyszkiewicz 30 mk
Stan zachowania: 1- (UNC-)
Waga: 28,71 g Ag
Cena startowa: 30 000 PLN
Lot: 552 Zygmunt III Waza. Ort (18 groszy) 1609, Gdańsk - RZADKI ROCZNIK
Awers: Popiersie króla w prawo, w koronie, w zbroi i w kryzie. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M DL R PR.
Rewers: Tarcza z herbem miasta podtrzymywana przez dwa lwy. Przed legendą znak Daniela Clüvera łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1609.
Bardzo rzadki i poszukiwany rocznik. Odmiana z kropką nad łapą niedźwiedzia.
Ładna patyna, niestety drobne defekty powierzchni na awersie.
Literatura: Kopicki 7482 (R3); Shatalin/Grendel GD09-1 (R4); KOG 1609/1 (R4)
Stan zachowania: 2-/3+ (EF-/VF+)
Waga: 6,42 g Ag
Cena startowa: 4000 PLN
Lot: 576 Władysław IV Waza. Donatywa koronna wagi 7 dukatów bez daty, Bydgoszcz (ok. 1636) stemplem talara medalowego - RZADKOŚĆ R8
Awers: Popiersie króla w prawo. Bogato dekorowana zbroja. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku od lewej: VLADISLAUS IIII DG REX POL M DUX LITV RUSS.
Rewers: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z małą tarczą z herbem Wazów w środku. Całość opasana dekoracją z owoców i kwiatów i Orderem Złotego Runa. W otoku: PRUSS MAS SAS LIV NEC NON - SVE GOT VAND HARED REX.
Historia / Po raz pierwszy półtalar medalowy odbity w złocie został opisany w 1769 roku w Monnoies en Or, zawierającej wizerunki złotych monet z kolekcji Gabinetu Numizmatycznego Marii Teresy. Przez niektórych autorów, jak F. Bentkowski był traktowany jako medal. Jednak regularne odmiany wagowe i trzymanie się parametrów dukata, sprawia, że należy je traktować, jako wielodukaty. Jego wykonanie przypisuje się przybyłemu w 1635 roku do Polski medalierowi Jano Hoehnowi. Istnieją, bowiem podobne donatywy medalowe sygnowane jego inicjałami i datą 1635. Ich wybicie związane było z zawarciem traktatów rozejmowych i pokojowych z Turcją, Szwecją i Moskwą. Król nagradzał nimi magnatów i posłów, którzy przyczynili się do tego wydarzenia.
Stemple do bicia talarów w złocie / Monety te wybijano w mennicy w Bydgoszczy w latach 1635-1636. Stemple te potem używano do bicia półtalarów i talarów w srebrze. W dawniejszej literaturze nazywano je talarami medalowymi.
Egzemplarze złote stanowią wielokrotność dukata, natomiast te odbite w srebrze nie trzymają prawidłowej wagi talarowej. Stemple wykonano do bicia sztuk złotych, stąd należy traktować je, jako donatywy królewskie lub donatywy medalowe. Odbicie siedmiodukatowe jest znane ze zbioru E.H. Czapskiego w Krakowie oraz widnieje w kolekcji wiedeńskiej. Donatywa medalowa o wadze siedmiu dukatów była też czterokrotnie notowana na aukcjach. Ten egzemplarz pochodzi z aukcji Guia Collection (Bowers & Merena, 23 March 1988), 452.
Tym samym stemplem odbito jeszcze donatywy medalowe o wadze 10, 8, 6 i pięciu dukatów.
Rzadkość / Ekstremalnie rzadka moneta. Wyjątkowa szansa do uzupełnienia kolekcji o wielodukatówkę z okresu Władysława IV Wazy.
Ładny egzemplarz, ślady manipulacji w tle, drobne defekty obrzeża.
- Ekstremalnie rzadka pozycja do zaawansowanych kolekcji złota Polski królewskiej. To jedyna szansa zakupu dużej złotej monety Władysława IV Wazy, bo mowa o jedynym znanym egzemplarzu na aktualnie w handlu - Michał Niemczyk.
Literatura: Kopicki.1465 (R8); Parchimowicz. 1853c; Friedberg (-); H-Cz. 10311; Kaleniecki s. 223; Dutkowski (Złoto Wazów).W.148 (R8)
Stan zachowania: 2-/3+ (EF-/VF+)
Waga: 23,48 g Au
Cena startowa: 200 000 PLN
Lot: 653 August II Mocny, Talar Drezno 1713 ILH – RZADKI
Awers: Popiersie króla w prawo, w zbroi okrytej płaszczem rzymskim. W otoku: DG FRID AUGUST REX POL DUX SAX I C M A & W.
Rewers: Pod koroną dwie tarcze herbowe z herbami Polski i Saksonii. U dołu data 1722, poniżej inicjały I G S i znak menniczy hak. W otoku: SAC ROM IMP ARCHIM ET ELECTOR.
Talar z mennicy drezdeńskiej z inicjałami ILH (Johanna Lorenza Hollanda) i znakiem hak. Ładny egzemplarz ze starej kolekcji.
Talary August II rzadko spotykamy wpięknych stanach zachowania ze względu na fakt, że były w obiegu kilkadziesiąt lat do końca panowania Augusta III w 1763 roku. Rzadki i poszukiwany talar.
Literatura: Kahnt 108; Kopicki 10980 (R1)
Stan zachowania: 2/2- (EF/EF-)
Waga: 29,15 g Ag
Cena startowa: 6000 PLN
Lot: 708 Stanisław August Poniatowski. Medal nagrodowy Merentibus wagi 10,5 dukata, Warszawa
Awers: Głowa króla w prawo. Pod szyją monogram IPH. W otoku: STANISLAUS AUGUSTUS DG REX POLONIAE M D LITUA.
Rewers: 3 splecione wieńce z gałązek oliwnych, laurowych i dębowych. Łacińska dewiza: MERENTIBUS (zasłużonym).
Medal nagrodowy MERENTIBUS został przez króla ustanowiony w 1766 roku. Jego wykonanie powierzono Janowi Filipowi Holzhauesserowi, nowo zatrudnionemu w mennicy warszawskiej rytownikowi i medalierowi. Była to jedna z jego pierwszych prac medalierskich w służbie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Medal MERENTIBUS był przyznawany ludziom nauki i wynalazcom, oraz zasłużonym w różnych dziedzinach wiedzy i sztuki. Wybijano go w złocie, srebrze i brązie. Opisywany jest kolejną, późniejszą wersją tego medalu. Stempel został wykonany przez medaliera w 1784 roku. Jak wynika z zapisków Antoniego Schrödera, byłego mincerza warszawskiego, opublikowanych w 1797 roku, stało się to po tym, gdy stemple do poprzednich medali uległy zniszczeniu. Medal w tej wersji ikonograficznej był wybijany niemal do końca panowania króla Stanisława Augusta.
Medale nagrodowe tej odmiany bite w złocie, są bardzo rzadkie. Największą wagę wśród wszystkich znanych egzemplarzy, które ważą około 12-13 dukatów. Nasz egzemplarz waży 10,5 dukata. Nie można wykluczyć, że były to pierwsze odbitki stempla, kiedy to dopiero ustalano standard wagowy dla tego typu medali nagrodowych, odpowiadający 12 dukatom.
Oferowany egzemplarz pochodzi z znakomitej starej kolekcji Polaka mieszkającego zagranicą.
Ekstremalnie rzadki, duży złoty medal. Bardzo ładny egzemplarz, wspaniała patyna podkreślająca detale.
Literatura: Raczyński 497; Więcek. 9
Stan zachowania: 2 (EF)
Waga: 36,35 g Au
Cena startowa: 110 000 PLN
Lot: 756 Zygmunt II August i Katarzyna Austriacka. Medal 1561 – RZADKOŚĆ
Awers: Popiersie króla w prawo, w zbroi, z zarzuconym płaszczem. W otoku: SIGISMVND AVGVSTVS D G REX POLONIAE 1651.
Rewers: Popiersie Katarzyny w bogato zdobionej szacie, z klejnotami na szyi. W otoku: CATHERINA D G REGINA POLONIAE.
Zygmunt II August pomimo starań i ślubu z trzema kobietami nigdy nie doczekał się potomka. Jego pierwsza żona Elżbieta Habsburżanka była bardzo schowana, cierpiała na epilepsję, zmarła w 1543 roku. Dwa lata później król pod przymusem brata Mikołaja Radziwiłła Rudego potajemnie poślubił Barbarę Radziwiłłównę, będącą kochanką Augusta jeszcze za życia Elżbiety. Ślub nie spodobał się Zygmuntowi I i matce Bonie, związek uważany była za mezalians. Radziwiłłówna długo nie nacieszyła się koroną królewską i po upływie roku zmarła. Trzecią żoną Zygmunta II Augusta została młodsza siostra Elżbiety Habsburżanki - Katarzyna, przedstawiana na medalu jak młoda kobieta. W rzeczywistości sytuacja wyglądała zgoła odmiennie. Katarzyna była wyniosłą damą, najlepsze lata miała już za sobą, a w dodatku chorowała. Królowi nie podobało się to i zapragnął rozwodu. Nieudolne próby spłodzenia potomka Jagiellonów prowadziły do licznych niezadowoleń i kłótni na dworze królewskim. Katarzyna wyjechała z Polski w roku 1566 roku do Austrii i jak się później okazało bezpowrotnie. Zmarła kilka miesięcy przed swoim mężem w roku 1572.
Ogromny, odlewany medal autorstwa Stevena van Herwijcka. Podobny egzemplarz sprzedany na naszej 35 aukcji za ponad 85.000 złotych. Ogromna rzadkość.
Literatura: Hutten-Czapski 514 (R7)
Stan zachowania: 2 (EF)
Waga: 262,3 g Ag
Cena startowa: 20 000 PLN
Lot: 929 Królestwo Polskie. Aleksander l. 10 złotych 1823 IB, Warszawa – RZADKIE
Awers: Głowa cara w prawo. W otoku: ALEXANDER I CESARZ SA W ROS KRÓL POLSKI.
Rewers: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Na piersi, na tle gronostajowego płaszcza, tarcza z orłem polskim. Po bokach korony data 1823, u dołu inicjały I-B. W otoku: 10 ZŁOTYCH POLSKICH - Z SREBRA KRAIOWEGO.
Bardzo rzadka i poszukiwana moneta.
Piękna, wiekowa, kolorowa patyna na całej powierzchni. Sporo połysku menniczego. Ryska przed głową cara.
Rzadkość w tym stanie zachowania.
Literatura: Kopicki 2718; Davenport 248; Plage 26; Bitkin 822 (R); Berezowski 25; Parchimowicz 1041d
Stan zachowania: 2 (EF)
Waga: 31,05 g Ag
Cena startowa: 10 000 PLN
Lot: 965 Polska XIX w. / Rosja. 3 ruble = 20 złotych 1839 przebitka z MW na ПД, NGC AU53 (2 MAX)
Bardzo rzadka i pięknie zachowana moneta 3 ruble 20 złotych z 1839 roku w wariancie z przebitymi oznaczeniami mennicy z MW na ПД.
Ta moneta została wywieziona do Sankt Petersburga razem ze stemplem, który to został przerobiony. Następnie moneta została przebita stemplem z inicjałami petersburskimi. Taka praktyka z wywiezieniem stempla do Rosji była dość częsta stosowana w tamtych latach i właśnie dla tego monety z Mennicy Warszawskiej są monetami rzadkimi. Rok 1839 jest jednym z najrzadszych roczników zarówno w mennicy Warszawskiej tak i Petersburskiej. Znane są tylko dwie monety ogradowane przez firmę NGC.
Rzadkość tego rocznika dla monet warszawskich: Wybito 57 monet.
Literatura: Bitkin 1129 (R3). Mennica Petersburska wybiła 10.706 sztuk, Bitkin 1080 (R)
Stan zachowania: NGC AU53 (2 MAX)
Cena startowa: 20 000 PLN
Lot: 1073 Rosja. Katarzyna II. 5 kopiejek 1787 TM, Teodozja - RZADKOŚĆ
Awers: Ukoronowany monogram EII I i data.
Rewers: Dwugłowy orzeł rosyjski.
Bardzo rzadka moneta, mennica Teodozja.
Wariant z rantem sznurowatym w lewo.
Ryski w polu.
Literatura: Bitkin 854 (R1); Petrov 9 rub.; Ilyin 10 rub
Stan zachowania: 3 (VF)
Waga: 54,21 g Cu
Cena startowa: 700 PLN
Lot: 1127 Rosja. Suita Medal (29) Dymitr Aleksandrowicz 1277-1281
Rosyjski suita, seria 65 medali z portretami rosyjskich wielkich książąt, carów i cesarzy.
Historyczna seria, którą po raz pierwszy wybito w 1770 roku. Zawierała wówczas 50 numerowanych medali, jednak w późniejszym czasie doczekała się wielu wznowień, doczekała się w sumie aż do 65 egzemplarzy stanowiących dziś komplet. Późniejsze bicie.
Pięknie zachowany egzemplarz. Kolorowa patyna.
Literatura: Diakov-1632
Stan zachowania: 2 (EF)
Waga: 31,05 g Ag
Cena startowa: 500 PLN
Lot: 1166 Rosja. Katarzyna II. 10 Rubli 1767, Petersburg
Awers: Popiersie carycy w małej koronie i w sukni, u dołu inicjały TI (Timofiej Iwanow) i СПБ.
Rewers: W polu pięć tarcz herbowych, nominał i data.
Odmiana z wąskim popiersiem.
Moneta sporadycznie notowana na aukcjach. Przyzwoicie zachowany egzemplarz z resztkami połysku menniczego. Drobne wady blachy na awersie przy portrecie carycy.
Literatura: Bitkin 15 (R1); Conros 4/12; Ilyin 20 rub.; Petrov 22 rub.
Stan zachowania: 2- (EF-)
Waga: 12,99 g Au
Cena startowa: 10 000 PLN
Lot: 2027 MONNAIES SOUS L´EMPIRE ROMAIN - Henry Cohen, przedruk 1955 roku - 8 Tomów
Komplet 8 tomów (446 + 426 + 532 + 545 + 570 + 496 + 510 stron), oprawa twarda ze złocieniami, język francuski. Stan bardzo dobry.
Piękna płócienna oprawa ze złoceniami, bardzo rzadka i ceniona pozycja.
Cena startowa: 600 PLN
Lot: 2044 10 + 20 złotych 1925 Chrobry (parka) - zestaw w oryginalnym pudełku
Pięknie zachowane egzemplarze. Do monet dołączane oryginalne pudełko. Jedyne złote monety obiegowe z okresu II RP.
Literatura: Fischer OB 024 + 025; Parchimowicz 125 + 126
Stan zachowania: 1/1- (UNC/UNC-)
Waga: 3,24 g + 6,48 g Au .900
Cena startowa: 7500 PLN
Lot: 2431 5 złotych 1939 Matka Boska Częstochowska - Amrogowicz 1939, cynk
Moneta stworzona na podstawie projektu słynnych monet numizmatyka Walerego Amrogowicza. Na własny koszt zamówił wykonanie stempli i wybicie dwu nominałów – dwa i pięć złotych, u wybitnego niemieckiego medaliera Karla Goetza. Przedsięwzięcie to było utrzymywane w głębokiej tajemnicy, aż do lat powojennych, kiedy pojawiły się pierwsze wzmianki.
Brak napisu na rencie. nieznany wariant wybity prawdopodobnie w cynku.
Stan zachowania: 2+ (EF+)
Waga: 15,92 g Zn
Średnica: 36 mm
Cena startowa: 2000 PLN
Lot: 2438 Grudziądz - 5 złotych Kaszubskiego 66 Pułku Piechoty - RZADKOŚĆ Rx
Awers: SPÓŁDZ. 66 P. PIECHOTY KASZUB. / GRUDZIĄDZ, rozdzielone dwiema kropkami, pośrodku emblemat pułku (gryf) w obwódce liniowej.
Rewers: Liczba 5 umieszczona nieco powyżej środka, nałożona na fantazyjną literę Z, wokół wieniec laurowy z jagódkami, przewiązany szarfą.
Ekstremalnie rzadka moneta wojskowa w przyzwoitym stanie zachowania.
Literatura: Jakubowski 73.1 (Rx) c. a.
Stan zachowania: 2-/3 (EF-/VF )
Waga: 7,65 g CuZn
Cena startowa: 1200 PLN
Lot: 2444 Wolne Miasto Gdańsk/Danzig. 25 guldenów 1930 NGC MS65 PL - PROOF LIKE (MAX)
Najwyższa nota NGC na świecie z dopiskiem PL - PROOF LIKE, prezencja lustrzanki.
Egzemplarz rzadkiej złotej międzywojennej monety wybitej w nakładzie 4000 egzemplarzy.
Warto podkreślić iż na prawie 2000 za certyfikowanych egzemplarzy zaledwie TRZY egzemplarze zostały docenione oceną PROOF LIKE z czego właśnie ten ezegmplarz to najwyższa nota na świecie.
Praktycznie moneta do najbardziej wysublimowanych kolekcji monet WMG.
Ogromna rzadkość w tym stanie zachowania.
Literatura: Parchimowicz 71
Stan zachowania: NGC MS65 PL - PROOF LIKE (MAX)
Cena startowa: 15 000 PLN
Lot: 2504 PRL. PRÓBA Nikiel 100 złotych 1979 Ryś NGC PF65 ULTRA CAMEO – RZADKOŚĆ
Jedna z najbardziej cenionych i poszukiwanych prób niklowych.
Piękny, wyselekcjonowany egzemplarz.
Nakład tylko 500 szt.
Literatura: Fischer P 227
Stan zachowania: NGC PF65
Cena startowa: 3200 PLN
Lot: 2568 PRL. WPINKA 1 złoty 1989 - stempel rewersu złotówki na krążku z brązu
Wybity przez Mennicę Warszawską stemplem rewersu złotówki z 1989 lub 1990 roku na krążku z brązu, rewers 1 złotówki, wykorzystywany jako forma przywieszki/pinezki dla pracowników mennicy. Na stronie odwrotnej znak wytwórcy MW i MET.
Duża ciekawostka dla kolekcjonerów monet PRL.
Stan zachowania: 1/1- (UNC/UNC-)
Waga: 1,95 g Brąz
Cena startowa: 100 PLN
Lot: 2583 Wyspy Zielonego Przylądka 100 Escudos 1990 Jan Paweł II
Perfekcyjnie zachowany egzemplarz ze wspaniałą głębią lustra.
Moneta w oryginalnym pudełku.
Stan zachowania: L (Proof)
Waga: 33,22 g Ag.900
Cena startowa: 8500 PLN
Lot: 2584 III RP. 200.000 złotych 1990 Solidarność 39 mm – RZADKA
Rzadka moneta, sporadycznie pojawiająca się w handlu.
Pięknie stan zachowania. Niski nakład 2000 egzemplarzy.
Literatura: Fischer KZ 034; Friedberg 155; Parchimowicz 632
Stan zachowania: L (Proof)
Waga: 31,1 g Au.999
Cena startowa: 8500 PLN
Lot: 2773 Grecja - Królestwo Bosporańskie, Stater, Sauromates I 92 - 124 n.e., Olbia - RZADKI
Awers: Popiersie Sauromatesa w prawo. BACIΛEΩC CAYΡOMATOY.
Rewers: Głowa Trajana w wieńcu laurowym w prawo, pod data Y (400 rok ery bosporańskiej = 103/104 n.e.).
Bardzo ładny egzemplarz. Rzadka pozycja.
Literatura: Anokhin 394, RPC 795
Stan zachowania: 2- (EF-)
Waga: 7,81 g Au
Cena startowa: 2500 PLN
Lot: 2853 Bizancjum. Michał VII Dukas (1071–1078). Histamenon nomisma, Konstantynopol
Awers: Popiersie Chrystusa Pantokratora, IC-XC.
Rewers: Popiersie władcy z jabłkiem królewskim, napis.
Przyzwoicie zachowany egzemplarz.
Literatura: Sear 1868; DOC 2a
Stan zachowania: 2 (EF)
Waga: 4,38 g Au
Cena startowa: 1200 PLN
Lot: 2885 Anglia. Harold I Harefoot (1035-1040). Denar typu jewel cross - PIĘKNY i RZADKI
Awers: Popiersie w diademie w lewo, napis wokół.
Rewers: Krzyż złożony a klejnotów, napis wokół.
Pięknie zachowana moneta ze szlachetną patyną.
Literatura: Seaby 1163
Stan zachowania: 2+ (EF+)
Waga: 1,16 g Ag
Cena startowa: 1200 PLN
Lot: 3025 Australia 30 dolarów 1999 - 1 kg Ag .999 kookaburra
Wielka 1-kilogramowa moneta wykonana z czystego srebra w mennicy Perth.
Stan zachowania: L (Proof)
Waga: 1000 g Ag.999
Cena startowa: 3500 PLN
Lot: 3073 Francja, 100 euro 2006, 100. Rocznica Śmierci Juliusza Verne – DUŻA RZADKOŚĆ
Piękna moneta wybita stemplem lustrzanym przez Mennice Francuską o nominale 100 euro z 2006 upamiętniającą 100 - rocznicę śmierci wybitnego pisarza i dramaturga Juliusza Gabriela Verne.
Egzemplarz w kapslu ochronnym i oryginalnym menniczym pudełku, obitym w miękki granatowy materiał wykonany z weluru wraz z certyfikatem autentyczności Mennicy Francuskiej.
Nakład tylko 99 sztuki co czyni wyjątkową pozycją dla kolekcjonera.
Stan zachowania: L (Proof)
Waga: 155,5 g Au.999
Cena startowa: 41 000 PLN
Lot: 3090 Niderlandy, Flandria, Ludwik von Male 1346-1384. Chaise d’or bez daty - PIĘKNE
Awers: Król na tronie na wprost, w otoku: LVDOVICVS DEI GRA COM F DNG FLAND.
Rewers: Krzyż w czterolistnej rozecie, w otoku: XPC VINCIT XPC REGNAT XPC IMPERAT.
Nieznacznie podgięty krążek, ale moneta pięknie zachowana.
Literatura: Delmonte 454; Friedberg 152
Stan zachowania: 1- (UNC-)
Waga: 4,4 g Au
Cena startowa: 4500 PLN
Lot: 3145 Niemcy, Anhalt. 5 marek 1896 A, Berlin NGC MS65+ (MAX) - WYŚMIENITE
Wyśmienicie zachowana moneta w pełnym lustrem menniczym i subtelną patyną.
Moneta doceniona najwyższą notą gradingową w NGC. Dodatkowy plus oznacza, że niewiele zabrakło do uzyskania noty pkt wyżej.
Literatura: AKS 39; Jaeger 21
Stan zachowania: NGC MS65+ (MAX)
Cena startowa: 5000 PLN
Lot: 3350 Szwajcaria. 1000 franków 1990. Festiwal strzelecki w Winterthur
Awers: 1990 EIDGENÖSSISCHES SCHÜTZENFEST WINTERTHUR.
Rewers: EINLÖSBAR AM SCHÜTZENFEST.
Pięknie zachowana moneta w kapslu ochronnym i oryginalnym pudełku. Dołączony certyfikat.
Literatura: Krause X# S35
Stan zachowania: L (Proof)
Waga: 26,02 g Au
Cena startowa: 7500 PLN
Lot: 3353 Włochy, Król Wiktor Emanuel III (1900 - 1946). 20 lirów 1912 - RZADKOŚĆ
Awers: VITTORIO EMANUELE III.
Rewers: LIRE 20 R 1912 REGNO D'ITALIA.
Moneta autorstwa Egidio Boninsegna, Evaristo Luigi Giorgi podpisani na rewersie.
Rzadka pozycja.
Literatura: KM 48
Stan zachowania: 2+ (EF+)
Waga: 6,48 g Au
Cena startowa: 4500 PLN
Lot: 3355 Węgry. Ludwig II. (1516-1526). 1 1/2 Schautaler (talara) 1525, Kremnica - RZADKOŚĆ
Awers: Król na koniu zwrócony w lewo, w pełnej zbroi. Na zbroi konia herb węgiersko-czeski. W polu inskrypcja. W otoku: LVDOVICVS DEI GRACIA REGIS HVNGARIE DALMACIA CROACIA REX.
Rewers: Pod koroną herby pary królewskiej, poniżej monogram z inicjałami (Lajos i Maria) w otoczeniu ozdobionych, siedmioma mniejszymi herbami (węgierski, chorwacki, morawski, mołdawski, śląski, bośniacki i dalmatyński), kartuszy. W otoku: MARCHIO MORAVIA DVX LVCENBVRGENSIS SILESIA M D XX V.
Drobne manipulacje w tle. Ładny egzemplarz w wiekowej patynie. Bardzo rzadki typ monety wagi około 1 ½ talara.
Literatura: Davenport 557 - podobny
Stan zachowania: 3 (VF)
Waga: 40,13 g Ag
Cena startowa: 16 000 PLN
Lot: 3366 Wielka Brytania. 2 funty (suwereny) Victoria, 1887
Piękny egzemplarz, intensywny połysk menniczy i wspaniale zachowane detale.
Bardzo rzadki w takim stanie zachowania.
Literatura: Friedberg 391
Stan zachowania: 1- (UNC-)
Waga: 16,0 g Au.916
Cena startowa: 4200 PLN
Lot: 3387 Tonga. 1/2 Hau 1967, PALLAD 50-te urodziny króla
Napis na obrzeżu: HISTORICALLY THE FIRST PALLADIUM COINAGE.
Pięknie zachowana moneta.
Literatura: Friedberg 11
Stan zachowania: 1/1- (UNC/UNC-)
Waga: 32,45 g Pd .980 (1,023 oz. Pd)
Cena startowa: 6500 PLN
Lot: 3394 USA. Dolar 1880 / 1879 CC, Carson City MS66 (MAX) - RZADKOŚĆ
Ekstremalnie rzadka moneta z mennicy Carson City w takim stanie zachowania.
Poszukiwana i ceniona mennica.
Wyśmienicie zachowany egzemplarz zasłużenie doceniony najwyższą notą w rankingu PCGS.
Stan zachowania: PCGS MS66 (MAX)
Cena startowa: 2500 PLN
Lot: 4001 Polska. Powstanie Listopadowe (1831) Order Virtuti Militari IV kl. krzyż złoty, Warszawa – RZADKOŚĆ
Złoty krzyż Orderu Virtuti Militari IV klasy, prawdopodobnie wykonany w zakładzie Pawła Siennickiego w Warszawie. Ramiona i puszka orderowa wykonane ze złotej blachy, puste wewnątrz. Stan zachowania bardzo dobry. Odpryski emalii w wieńcach na puszce centralnej i Pogoni. Bardzo rzadka pozycja.
Waga: 12,2 g Au
Wymiary: 40 x 38,2 mm
Cena startowa: 15 000 PLN
Lot: 4036 II RP. Odznaka 19 Pułk Ułanów Wołyńskich, Ostróg, srebro - RZADKOŚĆ
Srebrna odznaka ma kształt wielopromiennej gwiazdy orderowej, ciemno oksydowanej. Na gwiazda nałożona jest srebrna podkowa z umieszczonym wewnątrz proporczykiem w barwie anatowej z białym katem. W otoczeniu proporczyka wpisano daty związane z tradycjami pułku 1918 1831 1920. Na środkową część podkowy nałożonej jest emaliowany herb województwa wołyńskiego. Nakrętka sygnowana o numerze „23”. Odznaka rzadko spotykana. Uszkodzenia emalii herb województwa wołyńskiego. Niezwykle rzadka i efektowna pozycja w bardzo ładnym stanie zachowania. Cześć starej kolekcji.
Wykonawca: Jan Knedler
Literatura: Sawicki; Wielechowski str. 196
Wymiary: 51 mm
Cena startowa: 7000 PLN
Lot: 4127 Insurekcja Kościuszkowska 100 złotych 1794 seria A - RZADKOŚĆ R4
Insurekcja, czyli Powstanie Kościuszkowskie było zrywem narodowym przeciwko zaborcom, Rosji i Prusom.
Rozpoczęło się 24 marca 1794, a zakończyło 16 listopada 1794 roku. Powstanie sprowokowane zostało II rozbiorem Polski i rządami kolaborującej z zaborami Targowicy. W Krakowie 24 marca ogłoszono akt powstania, z mocy którego Tadeusz Kościuszko został najwyższym naczelnikiem Sił Zbrojnych Narodowych. Gdy naród pod wodzą Kościuszki stanął do walki o niepodległość, idea wypuszczania papierowych pieniędzy doczekała się realizacji.
Na polecenie Kościuszki, Rada Najwyższa Narodowa podjęła 8 czerwca 1794 roku uchwałę o utworzeniu Dyrekcji Biletów Skarbowych. Banknoty o nominałach od 5 do 1000 złotych polskich zostały zatwierdzone przez Kościuszkę, a symbole wolności, wzorowane na Rewolucji Francuskiej, demonstracyjnie zostały wyeksponowane na centralnym miejscu. Bilety skarbowe wprowadzono do obiegu 16 sierpnia 1794 roku i tuż przed upadkiem Powstania przestały być prawnym środkiem płatniczym (6 listopada 1794 roku).
Banknoty Insurekcji to najstarsze i bardzo rzadko spotykane banknoty polskie. Do dnia dzisiejszego zachowało się ich niewiele.
100 zł Insurekcja to nominał, który już jest dość trudny do zdobycia w pięknym stanie zachowania, ale jednocześnie osiągalny.
Bardzo ładny egzemplarz. Niemal w całości widoczni herbowy znak wodny. Mocno nasycona kolorystyka, naturalny z czytelnym suchym stemplem. Duża rzadkość w tym stanie zachowania.
Literatura: Lucow 33 (R5); Miłczak A5
Stan zachowania: 2- (EF-)
Cena startowa: 4000 PLN
Lot: 4218 1.000 złotych 1919 seria A - RZADKOŚĆ
Niezmiernie rzadka pozycja w tym stanie zachowania.
Literatura: Lucow 599 (R5); Miłczak 55
Stan zachowania: 1- (UNC-)
Cena startowa: 2500 PLN
Lot: 4408 WZÓR/SPECIMEN 2.000 złotych 1982 seria BP, PMG 66-67 EPQ, zestaw 3 sztuk - KOLEJNE NUMERY
Duża ciekawostka - banknoty z numeracją serii: 0092, 0093, 0094.
Rzadkość jako całość.
Wyśmienicie zachowane egzemplarze w gradingu PMG z notami od 66-67 i dopiskiem EPQ.
Literatura: Lucow 1475 (R3); Miłczak 163Wa
Stan zachowania: PMG 66-67 EPQ
Cena startowa: 1700 PLN
Lot: 4465 Duża kolekcja notgeldów w klaserze Leuchtturm, ponad 285 szt.
Duża kolekcja notgeldów w eleganckim klaserze Leuchtturm.
Notgeldy z takich miast jak: Bierutów, Duszniki Zdrój, Dzierżoniów, Góra Śląska, Kąty Wrocławskie, Kłodzko, Kudowa Zdrój, Niemcza, Oleśnica, Polanica Zdrój, Srebrna Góra, Szczawno Zdrój, Środa Śląska, Świdnica, Świebodzice, Trzebnica, Wałbrzych, Wołów, Wrocław.
Ponad 285 egzemplarzy, w znacznej przewadze w pięknym stan zachowania.
Stan zachowania: 1/2- (UNC/EF-)
Cena startowa: 600 PLN
Lot: 4475 USA. Confederate States of America - Richmond. 50 dolarów 1864 seria A, PCGS 50 – RZADKI
Rzadki banknot już w tym stanie zachowania.
Literatura: Friedberg CS 66
Stan zachowania: PCGS 50
Cena startowa: 500 PLN
Lista wszystkich przedmiotów - Aukcja 38e Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk dostępna jest TUTAJ.
Autor: Józef Smurawa / Źródło: Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk