Aukcja 48e Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk
W dniach 15-19 marca 2025 roku (sobota-środa) odbędzie się Aukcja 48e Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk, która składać się będzie z pięciu sesji. Rozpoczęcie poszczególnych sesji: godz. 9.00 w dniach 15 i 16 marca (SESJA I i II) oraz godz. 17:00 w dniach 17-19 marca (SESJA III, IV i V). Będzie to aukcja internetowa (bez licytacji na sali). SESJA 1 (licytacja 15 marca, w sobotę) to monety Polski Królewskiej, medale polskie XVII-XX wiek oraz monety owiązane z Polską. SESJA 2 (licytacja 16 marca, w niedzielę) to przede wszystkim monety II RP i III RP oraz PRL, a także monety Rosji oraz falerystyka. SESJA 3 (licytacja 17 marca, w poniedziałek) to banknoty polskie do 1948 roku oraz monety Spółdzielni Wojskowych i pieniądz zastępczy. SESJA 4 (licytacja 18 marca, we wtorek) to banknoty polskie PRL-u i III RP, banknoty zagraniczne, papiery wartościowe oraz monety antyczne. SESJA 5 (licytacja 19 marca, w środę) to monety ze świata (średniowieczne i nowożytne).
Lista wszystkich pozycji aukcyjnych znajduje się na stronie internetowej Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk: www.aukcjamonet.pl. Organizatorzy zapraszają do licytacji online, zobacz TUTAJ.
Wybrane pozycje z katalogu aukcyjnego Aukcji 48e:
Lot: 93 Leszek Biały (1202–1227). Brakteat - Książę - BARDZO RZADKI
Awers: Półpostać księcia w prawo, z odkrytą głową, mieczem na ramieniu i trójkątną tarczą podniesioną w lewej ręce. Na tarczy umbo i promienista dekoracja.
Brakteat z grupy około trzydziestu typów brakteatów z pierwszej połowy XIII wieku, zwanej „Dux Azimir”, odkrytej dopiero w 1999 roku. Ich dokładne datowanie i przypisanie do poszczególnych władców jest wciąż dyskutowane. Nie ulega już jednak wątpliwości, że wszystkie lub znaczna ich większość, powstała w Krakowie przed najazdem mongolskim 1241 roku. Wśród monet polskich wyróżniają je z jednej strony bardzo małe rozmiary i waga, z drugiej wyjątkowa uroda rzeźbiarskich przedstawień. Oferowany egzemplarz przedstawia tę cechę w niezwykłym stopniu, pokazując zarówno fizjonomię władcy, jak szczegóły jego uzbrojenia, w dopracowanej, późnoromańskiej postaci. Podobne tarcze widoczne są na brakteatach wielu władców wschodnioniemieckich. Motyw jest zaczerpnięty z niemieckich brakteatów margrabiego Miśni, Ottona Bogatego (1156-1190) lub pana na Münzenbergu w Wetterau, Kunona (1152-1212). Ten ostatni władca zasłynął udzieleniem schronienia Żydom mogunckim, zagrożonym pogromem w 1189 roku. Występowanie motywów hebrajskich na brakteatach grupy „Dux Azimir” pozwala przypuszczać, że to właśnie Żydzi przynieśli do Krakowa wzory monet z Wetterau. (BRP).
Bardzo ładnie zachowany, lekko przesunięty rysunek.
Literatura: Haczewska, Paszkiewicz 23
Stan zachowania: 2 (EF)
Cena startowa: 5000 PLN
Lot: 314 Zygmunt I Stary. Trojak 1535, Gdańsk - PIERWSZY TROJAK - NGC AU RZADKOŚĆ
Najrzadszy trojak gdański Zygmunta Starego.
Moneta wyjątkowa pod względem historycznym i kolekcjonerskim – pierwsza trzygroszówka wybita w Gdańsku.
Już w XIX wieku doceniana przez numizmatyków – hrabia Tyszkiewicz wyceniał ją aż na 30 marek, podczas gdy inne roczniki były warte zaledwie ułamek tej kwoty (1,2–8 mk).
Niezwykle rzadki egzemplarz, od lat trudny do zdobycia. Poszukiwany nie tylko jako pierwszy trojak Gdańska, ale również ze względu na unikalny typ portretu – popiersie występujące wyłącznie w 1535 roku i na początku 1536. Odmiana z tytulaturą SIGIS P (od PRIMUS, czyli „pierwszy”) zamiast cyfry rzymskiej oraz legendą zakończoną PRVSS.
Po raz pierwszy w ofercie Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk po ponad 12 latach od ostatniego notowania, gdzie wówczas w 2013 roku osiągną zawrotną cenę prawie 15.000 złotych.
Najwyższa dostępna nota. Niepowtarzalna okazja do uzupełnienia kolekcji.
Literatura: Iger G.35.1.d (R6), Kopicki 7327 (R5), Tyszkiewicz 30 mk
Stan zachowania: NGC AU
Cena startowa: 9000 PLN
Lot: 341 Zygmunt II August. Półtalar (SUMY NEAPOLITAŃSKIE) 1564, Wilno lub Tykocin - RZADKOŚĆ
Awers: Popiersie cesarza Karola w prawo i napis wokoło CΛROLVS V ROMΛ IMP.
Rewers: Dwugłowy Orzeł z tarczą herbową, w otoku napis R ΛRΛGO VTRIVS SI.
Królowa Bona opuszczając w 1556 roku Polskę wywiozła do rodzinnego Barii gromadzony przez 38 lat panowania ogromny majątek. Wkrótce na prośbę Filipa II Habsburga, króla Hiszpanii i Neapolu udzieliła mu ogromnej jak na owe czasy pożyczki w wysokości 430 tysięcy dukatów. Pożyczka, która wróciła do kraju została wypłacona w srebrnych monetach hiszpańskich: talarach i półtalarach Filipa II i półtalarach Karola V. W tym czasie Polska była zaangażowana w północną wojnę siedmioletnią /1563-1570/, która pochłaniała ogromne koszty. Ponieważ brakowało czynnych mennic koronnych a potrzeba wojenna nagliła o pośpiech, król zdecydował, aby na monetach pochodzących ze spadku po królowej matce nabić kontrsygnatury i tak puścić w obieg. W wydanym równocześnie uniwersale
Zygmunt August zapewnił, że po skończonej wojnie wykupi monety po tym samym kursie i po przetopieniu z tak uzyskanego materiału wybije monety stemplami polskimi lub litewskimi.
Półtalar z kontrasygnatą królewską z mennicy Wileńskiej lub Tykocinie na monecie Karola V. Moneta ceniona zarówno przez polskich jak i litewskich kolekcjonerów.
Duża rzadkość na rynku.
Literatura: Kopicki 3337 (R6); Ivanauskas 14SA20-1 do 14 SA23-1 (RRRR); Tyszkiewicz 70
Stan zachowania: 3+ (VF+)
Waga: 14,60 g Ag
Średnica: 34,7 mm
Cena startowa: 15 000 PLN
Lot: 663 Władysław IV Waza. Donatywa 1644, Gdańsk - Ex Potocki Collection - RZADKOŚĆ
Awers: Półpostać króla w koronie i zbroi, z berłem opartym o ramię, jabłkiem królewskim w dłoni, przy pasie rapier. Na szyi szeroki koronkowy kołnierz i zawieszony na łańcuchu Order Złotego Runa. Na ramieniu zawiązana szarfa dowódcy. W otoku: VLADISLAUS IIII D G REX POL & SUEC M DUX LITV RUS PRUS.
Rewers: Nad panoramą Gdańską wieniec z chmur, z którego na miasto padają promienie słońca, wewnątrz hebrajski napis Jahwe. Z chmur wyłaniają się cztery dłonie. Pierwsza trzyma gałązkę oliwną i palmową, druga miecz i wagę. Nad miastem dwie anielskie dłonie złączone do modlitwy za pomyślność Gdańska. U dołu mała tarcza z herbem miasta, podtrzymywana po bokach przez dwa lwy i data 16-44. Poniżej inicjały G-R, pod tarczą litery I-H (Jan Höhn). W otoku: REGIA CIVITAS GEDANENSIS FIERI FECIT.
Donatywy pełniły rolę nagrodową, mając jednocześnie wysoką wartość nabywczą wyrażoną w dukatach. Gdańsk, często za ich pośrednictwem realizował zobowiązania miasta wobec króla. Wielki przywilej nadany miastu przez króla Kazimierza Jagiellończyka wymagał od Gdańska przekazywania 2000 dukatów rocznie do prywatnej szkatuły króla. To zobowiązanie rada miasta realizowała aż do 1795 roku. Przekazanie tej kwoty w formie donatyw stanowiło nie tylko spłatę zobowiązania miasta. Król otrzymywał piękne, o dużej wartości medale, którymi mógł nagradzać zasłużonych dworzan. Stąd bardzo często spotykamy na donatywach ślady opraw czy zawieszek. Donatywy z panoramą miejską należą one do najwybitniejszych dzieł sztuki menniczej epoki baroku.
Medal ze znakomitą proweniencją z legendarnej kolekcji Potockich. Na awersie po lewej stronie, w polu znak własnościowy - herb Pilawa.
W dużej mierze zachowany połysk menniczy, manipulacje na rancie.
Literatura: CNG 268a; H-Czapski 9727; Raczyński 118; Bentkowski 119; Gumowski (1938) 77; Chełmiński 639; Parchimowicz D19 b
Stan zachowania: 2- (EF-)
Waga: 26,95 g Ag
Średnica: 47 mm
Cena startowa: 40 000 PLN
Lot: 715 Jan II Kazimierz donatywa wagi 3 dukatów bez daty Gdańsk - RZADKOŚĆ
Awers: Popiersie króla w prawo w wieńcu laurowym. W zbroi okrytej płaszczem rzymskim. Insygnium Orderu Złotego Runa zawieszone na piersi. Pod popiersiem monogram medalierski JH. W otoku od lewej: IOAN CASIMIR9 – DG POL&SUEC REX.
Rewers: Panorama miasta pod tarczą słoneczną z promieniami, wewnątrz zapisane po hebrajsku imię Boga – JAHWE. U dołu dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. W otoku: REGIA CIVITAS GEDANENS FIERI FEC.
Donatywa należy do grupy donatyw wybijanych około 1666 roku, pod zarządem Daniela Lesse. Tym stemplem wybijano głównie donatywy o wadze trzech dukatów, znane są też odbicia 4,5 dukatowe. Autorem stempli był sławny medalier Jan Hoehn młodszy, który po zmarłym w 1663 roku ojcu, zajmował się sporządzeniem stempli do donatyw i monet w mennicy gdańskiej.
Jak Kazimierz występuje tutaj w tradycyjnej zbroi okrytej płaszczem rzymskim i w modnym wtedy pośród patrycjatu gdańskiego koronkowym żabocie. Był to element stroju charakterystyczny dla pastorów gdańskich, niespotykany w stroju dworskim. Jan Hoehn młodszy był wyznania luterańskiego. Nie można wykluczyć, że w ten sposób chciał wzmocnić królewski wizerunek. Król jawi się tutaj i jako wódz, o czym świadczy rzymski płaszcz i laurowy wieniec, ale też jako duchowy przewodnik.
Donatywa jest bardzo rzadka. Notowana jest w zbiorach Krakowa, PAN w Gdańsku, Ossolineum, Drezna i Ermitażu. Wystąpił kolekcjach historycznych Z. Chełmińskiego, D. Siedlera i M. Frankiewicza. Była też w zagrabionej kolekcji malborskiej. Posiadaczami tego typu donatywy byli A. Styka, A. Orlowski i H. Karolkiewicz.
Wspaniale zachowana donatywa. Połysk menniczy i idealne idealnie widoczne detale.
Moneta oryginalnie zakupiona prywatnie 1 grudnia 1958 za 55,10 funtów - dołączona oryginalna kopertka potwierdzająca zakup.
Literatura: Kopicki. nie uwzględnia, Dutkowski, Suchanek CNG.337; Friedberg.30; H.Cz.2341; Kaleniecki s. 421
Stan zachowania: 1/1- (UNC/UNC-)
Waga: 10,43 g Au
Średnica: 35,1 mm
Cena startowa: 150 000 PLN
Lot: 781 August III Sas trojak (3 grosze) 1760 odbitka w złocie Gdańsk - EKSTREMALNIE RZADKIE
Awers: Pod królewską koroną monogram A3R (August III Rex). Po bokach data 17-60.
Rewers: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. U dołu inicjały R E OE (Rudolf Ernest Oeckermann). W otoku: GROSSUS ++ TRIPLEX GEDANENSIS.
Mennica miejska w Gdańsku na zlecenie kolekcjonerów odbijała stemplami monet obiegowych także monety "kolekcjonerskie" w czystym srebrze, złocie także jako klipy. Był to na tyle znaczący proceder, że doczekał się listu wydanego w 1760 roku przez króla Augusta III zabraniającego mincerzom takich praktyk. List ten nie odniósł znaczącego skutku, jako że po 1760 nadal takie monety w Gdańsku odbijano. Trojaki odbite w złocie znamy z lat 1755, 1760 i 1763. Nakłady takich monet według informacji źródłowych nie przekroczyły 10 wybitych sztuk. Rocznik 1760 notowany jest w zbiorach publicznych Krakowa i Berlina. Był też przedwojennym zbiorze w Malborku. Po raz pierwszy w ofercie Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk.
Wspaniale zachowany, idealne detale. Moneta godna najlepszych kolekcji.
Moneta oryginalnie zakupiona prywatnie 16 sierpnia 1956 za 9,10 funtów - dołączona oryginalna kopertka potwierdzająca zakup.
Literatura: Kopicki. 7741 R7; Friedberg nie notuje-; Kamiński, Kurpiewski. 942 R7, Dutkowski, Suchanek CNG. 408 Id; H-Cz.7857 R4; Kaleniecki s. 514
Stan zachowania: 1- (UNC-)
Waga: 3,44 g Au
Cena startowa: 100 000 PLN
Lot: 838 Władysław IV Waza. Gdańsk, Medal zaślubinowy bez daty, srebro - Jan Höhn, srebro
Awers: Młoda para, otoczona ciepłymi promieniami słońca, zbliża się do siebie, w gestach miłości i jedności, podając sobie ręce. Nad nimi, w wieńcu z miękkich chmur, unosi się gołębica – Ducha Świętego. Anioł z gracją polewa ich dłonie wodą z dzbana, jakby błogosławiąc ich związek. Tuż przy ich głowach widnieją dewiza: MANUS MANUM LAVAT, co w tłumaczeniu oznacza „dłoń obmywa dłoń” – symbol wzajemnej troski i zaufania. Przed nimi, w tle pełnym symboli, pojawia się Amor z łopatą, gotowy zasiać miłość na nowej drodze życia. U stóp nowożeńców płonie serce, otoczone gałązkami palmy i lauru – symbol wiecznej miłości i zwycięstwa. Z prawej strony widzimy ul, wokół którego wirują pszczoły, przypominając o pracowitości i harmonii w małżeństwie. Z lewej zaś pelikan, z rozpostartymi skrzydłami, symbolizujący ofiarność i troskę. Na dolnym tle, po obu stronach małego serca, otoczonego palmowymi i laurowymi gałązkami, widnieje inicjały I-H. W otoku: CONNUBIUM FELIX AMOR ET LABOR EFFICIT ARDENS.
Rewers: Dwie alegoryczne postacie, pełne symboliki, wymieniają gesty przyjaźni, podając sobie dłonie – jedna z nich, subtelnie dotyka winorośli, druga trzyma gałązkę palmy, nawiązując do wiecznych wartości harmonii i triumfu. W samym centrum wyrasta majestatyczna kolumna, na której spoczywają dwa gołębie, zwrócone ku sobie w geście zrozumienia i pokoju. U podstawy kolumny, na tle rozwijającej się winorośli, pojawia się korona – symbol królewskiej godności i duchowej mocy, a także pień tej samej winorośli, który opływa kolumnę, jakby dążąc do nieśmiertelności. Na samej kolumnie, subtelnie wyryte, dwie turkawki spoglądają na siebie, w ciszy zrozumienia, będąc symbolem wierności i miłości. U szczytu, w wieńcu, pojawia się tajemniczy anagram, w którym ukryte jest imię Boga – Jahwe, zapisane po hebrajsku, jakby zapraszając do medytacji nad duchowym znaczeniem tego, co widzimy. Całość to kompozycja pełna głębokich symboli, łącząca miłość, pokój, boską obecność i nieśmiertelną harmonię natury. W otoku: PROLEBEAT CASTA ET CONSTANS CONCORDIA NUPTOS.
Na początku XVII stulecia przyjął się w Gdańsku zwyczaj wręczenia przez radę miejską królowi polskiemu, jako najwyższemu zwierzchnikowi i władcy miasta, upominków w postaci medali z okazji zaślubin, urodzin syna, odwiedzin miasta czy odniesionych wojennych zwycięstw. Najczęściej były to okazałe sztuki złota, często o dość dużej wartości liczonej w dukatach. Zwyczaj stosowania medali jako upominków szybko rozpowszechnił się wśród miejscowego mieszczaństwa i szlachty. Były to również krążki bite w srebrze, często także w bardziej pospolitych metalach, wykonywane przez medalierów i artystów o wyrobionej renomie.
Rzadko spotykany, gdański medal autorstwa słynnego medaliera - Jana Höhna, datowany na czasy króla Władysława IV.
Bardzo ładnie zachowany medal ze szlachetną patyną starego zbioru. Niewielkie uderzenie na godzinie 12. Świetna prezencja.
Literatura: Kahane 93; Goeppel 1026
Stan zachowania: 2- (EF-)
Waga: 52,75 g Ag
Średnica: 60,5 mm
Cena startowa: 3000 PLN
Lot: 917 Monety Sasko-Polskie. Ksawery (1763-1768). Talar 1766 EDC, Drezno - WYŚMIENITY
Awers: Popiersie władcy i napis w otoku: XAVERIVS D G REG PR POL LITH DVX SAX.
Rewers: Tarcza herbowa pod koroną i napis w otoku: ELECTORATVS SAXONIAE ADMINISTRATOR 1766/ MARCK F - X EINE.Po śmierci Augusta III Sasa i jego syna Fryderyka Christiana w 1763 roku administratorem Saksonii został brat Augusta, Ksawery. Miał on prawo do tytułów księcia polskiego i litewskiego. Ciekawa moneta, historycznie związana z Polską.
Pięknie zachowany egzemplarz. Widoczne najdrobniejsze szczegóły, wszystko podkreślone delikatna patyną i lustrem menniczym powierzchni. Minimalny defekt blachy.
Talary w tak znakomitej kondycji występują na rynku niezmiernie rzadko. Polecamy do zaawansowanych kolekcji monet.
Literatura: Davenport 2678; Kahnt 1021
Stan zachowania: 1/1- (UNC/UNC-)
Waga: 27,99 g Ag
Cena startowa: 3000 PLN
Lot:2066 Rosja. Krzyż Virtuti Militari IV klasy 1831 za stłumienie Powstania Listopadowego, ZŁOTO - RZADKOŚĆ
W czasie, gdy przywódcy Powstania Listopadowego nadali jego uczestnikom Order Virtuti Militari, car Mikołaj I nakazał wykonanie kolejnego Orderu Virtuti Militari, różniącego się od polskiego tym, że zamiast 1792 - daty powstania - na odwrocie widniał numer 1831 - data zniesienia polskiego powstania. Rozkaz został wydany tylko uczestnikom tego wydarzenia.
W sumie najwyższym generałom rozdano 14 dużych krzyży, 188 krzyży dowódczych - generałom i pułkownikom, 1105 rycerskich - oficerom sztabowym, 5219 sztuk Złota - starszym oficerom i około 100 tys. Srebra - żołnierzom. Natychmiast po dystrybucji zamówienia zostało anulowane w Rosji - na zawsze. Dwa inne polskie ordery: Orzeł Biały i św. Stanisława, wstąpił do kapituły zakonów rosyjskich.
Złoto, emalia. Ramiona dęte w złocie, obustronnie emaliowane z umieszczonym po stronie awersu napisem „VIRTUTI MILITARI”, zaś na rewersie stylizowanymi literami „SARP”.
W centralnej części awersu, pośrodku pierścienia z wyobrażeniem dwudzielnego wieńca laurowego srebrny orzeł w koronie. Po stronie rewersu identyczny pierścień oraz umieszczona dewiza „REX ET PATRIA” wraz z datą „1831”. Całość pod bogato zdobioną koroną.
Na zawieszce punca z datą 1832.
Piękny stan zachowania. Niezmiernie rzadka i efektowna pozycja do najlepszych zbiorów.
Stan zachowania: bardzo dobry
Waga: 9,05 g Au
Wymiary 34 x 34 mm
Cena startowa: 17 000 PLN
Lot: 2210 Królestwo Polskie. Aleksander I. 50 złotych 1818 IB, Warszawa
Awers: Głowa cara w prawo. W otoku: ALEXANDER I CESARZ SA W ROS KRÓL POLSKI.
Rewers: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną. Na piersi, na tle gronostajowego płaszcza, tarcza z orłem polskim, u dołu inicjały I-B, poniżej data. W otoku od lewej: 26 Z GRZ CZ KOL *18-18* 50 ZŁOT POLSK.
Rzadka i poszukiwana moneta, nakład 50.040 sztuk.
Pięknie zachowany egzemplarz z blaskiem menniczym, minimalne przetarcie w okolicy cara.
Literatura: Kopicki 2736; Friedberg 105; Plage 2; Bitkin 842; Berezowski 80; Parchimowicz 1050b; Petrov 25 rub
Stan zachowania: 1-/2+ (UNC-/EF+)
Waga: 9,83 g Au
Cena startowa: 14 000 PLN
Lot: 2260 Katalog BITKIN - Swodnyj katalog moniet Rossii, tomy I i II 1699-1917
Obecnie najlepszy dostępny na rynku katalog mennictwa Rosji wraz krajami związanymi historycznie z Rosją: Królestwo Polskie, Finlandia, kraje Azji Środkowej, itd.
Ślady użytkowania, zadrapania okładki tomu pierwszego i drugiego, (w tomie II uszkodzony dolny prawy narożnik). Ogólny stan bardzo dobry.
Komplet 2 tomów, 1029 stron (łącznie), oprawa: twarda (ze złoconymi napisami).
Wszystkie opisywane monety posiadają ilustracje, książki zawierają wycenę stanów zachowania.
Cena startowa: 600 PLN
Lot: 2609 II RP. 2 złote 1928 Matka Boska, złoto
Awers: Orzeł Polski wokół napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA 5 ZŁOTYCH.
Rewers: Matka Boska Częstochowska, data 1928, wokół napis KROLOWA∙KORONY∙POLSKIEJ.
Egzemplarz pochodzi z powojennej kolekcji co m.in złota próba Kopernika, nienotowany dukat malborski oraz dukat gdański w nocie MS65.
Nakład nieznany. Emisja prywatna - wybita na zlecenie znanego kolekcjonera i numizmatyka - Walerego Cyryla Amrogowicza.
Po konsultacji z największym znanym nam kolekcjonerem monet Amrogowicza i porównaniem z innymi sprzedawanymi monetami złotymi z 1928 roku uważamy, że istnieje prawdopodobieństwie iż moneta została dobita w późniejszym czasie oryginalnymi stemplami.
Przy napisie ZŁOTE widać drobne niedoskonałości występujące na monetach wybitych skorodowanymi stemplami (po usunięciu korozji zostały użyte do ponownego wybicia monety w późniejszym czasie). Jednak waga monety różni się od innych egzemplarzy uważanych za późniejsze odbitki, ponieważ oferowana moneta odpowiada wczesnym odbitkom wybitych nieskorodowanym stemplem.
Rzadki i ciekawy numizmat, szczególnie w tak pięknym stanie zachowania i ze znakomitą proweniencją.
Literatura: Fischer P 048; Kałkowski 394 a, b; Parchimowicz P194
Stan zachowania: 1 (UNC)
Waga: 17,50 g Au
Średnica: 27 mm
Cena startowa: 20 000 PLN
Lot: 2744 500 złotych 2012 UEFA EURO Polska-Ukraina (2 oz.) NGC PF70 ULTRA CAMEO (MAX)
Najwyższa nota gradingowa na świecie.
Wyśmienicie zachowany egzemplarz. Rzadka moneta upamiętniająca Mistrzostwa Europy w piłce nożnej zorganizowane przez Polskę i Ukrainę w 2012 roku.
Nakład 1000 sztuk. Moneta o wadze 62,2 g Au.999 (2 uncje złota).
Literatura: Fischer KZ (500) 001; Parchimowicz 1266
Stan zachowania: NGC PF70 ULTRA CAMEO (MAX)
Waga: 62,2 g Au.999 (2 uncje złota)
Cena startowa: 22 000 PLN
Lot: 2861 III RP. Klaser/Album. 2-5 złotych 1995-2014 w tym 2 złote ZYGMUNT AUGUST – KOMPLET
Klaser pt. “Monety Dwuzłotowe emitowane przez NBP w latach 1995-2014. Monety Pięciozłotowe emitowane przez NBP od 2014 …”
Duży zestaw monet dwuzłotowych. W skład zestawu wchodzą wszystkie najrzadsze poszukiwane monety GN oraz dwuzłotówki CuNi z 1995 roku. Monety w stanach menniczych i okołomenniczych.
W zestawie najdroższa moneta 2 złote Zygmunt August z 1996 roku. Rzadka pozycja jako całość.
W klaserze 6 wolnych miejsc na uzupełnienie pięciozłotówek z kilku roczników.
Stan zachowania: 1/1- (UNC/UNC-)
Cena startowa: 2000 PLN
Lot: 3019 Bochnia – Spółdzielnia 5 Dywizjon Taborów - 10 groszy do 1 złoty – OGROMNA RZADKOŚĆ
- 1 złoty - RZADKOŚĆ R8b
- 50 groszy - RZADKOŚĆ Rx c.a.
- 20 groszy - RZADKOŚĆ R7a
- 10 groszy – RZADKOŚĆ R8b
Każda monet z naturalnym otworem.
Pozycje nienotowane w handlu.
Ogromna rzadkość.
Literatura: Jakubowski 188 (R7-Rx)
Stan zachowania: 3-/3+ (VF-/VF+)
Materiał: Cu, Al, Zn
Cena startowa: 3000 PLN
Lot: 3292 Insurekcja Kościuszkowska 5 złotych 1794 seria N.C.2., PCGS 62 (MAX) - RZADKOŚĆ
5 złotych polskich, 8.06.1794, seria N.C.2, numeracja 13391, podpisy Macieja Skaławskiego i Tomasza Żarskiego. Papier bez znaku wodnego.
Zdecydowanie najładniejszy banknot z tej serii, spośród oferowanych do tej pory przez Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk.
Niezmiernie rzadka pozycja w tym stanie zachowania.
Insurekcja, czyli Powstanie Kościuszkowskie było zrywem narodowym przeciwko zaborcom, Rosji i Prusom. Rozpoczęło się 24 marca 1794, a zakończyło 16 listopada 1794 roku. Powstanie sprowokowane zostało II rozbiorem Polski i rządami kolaborującej z zaborcami Targowicy. W Krakowie 24 marca ogłoszono akt powstania, z mocy którego Tadeusz Kościuszko został najwyższym naczelnikiem Sił Zbrojnych Narodowych. Gdy naród pod wodzą Kościuszki stanął do walki o niepodległość, idea wypuszczania papierowych pieniędzy doczekała się realizacji. Na polecenie Kościuszki, Rada Najwyższa Narodowa podjęła 8 czerwca 1794 roku uchwałę o utworzeniu Dyrekcji Biletów Skarbowych. Banknoty o nominałach od 5 do 1000 złotych polskich zostały zatwierdzone przez Kościuszkę, a symbole wolności, wzorowane na Rewolucji Francuskiej, demonstracyjnie zostały wyeksponowane na centralnym miejscu. Bilety skarbowe wprowadzono do obiegu 16 sierpnia 1794 roku i tuż przed upadkiem Powstania przestały być prawnym środkiem płatniczym (6 listopada 1794 roku). Banknoty Insurekcji to najstarsze i bardzo rzadko spotykane banknoty polskie. Do dnia dzisiejszego zachowało się ich niewiele.
Literatura: Lucow 13b (R4); Miłczak A1c
Stan zachowania: PCGS 62 (MAX)
Cena startowa: 10 000 PLN
Lot: 3425 20 złotych 1924 Kościuszko II EM. A - RZADKOŚĆ R7
Bardzo rzadka pozycja w każdym stanie zachowania.
Ładna, naturalna sztuka. Notatki tuszem na stronie głównej.
Literatura: Lucow 612 (R7); Miłczak 59a
Stan zachowania: 3- (VF-)
Cena startowa: 4000 PLN
Lot: 4328 III RP. 20 złotych 1994 seria AA - 100 sztuk - PACZKA BANKOWA
Oryginalna paczka bankowa. Londyńska seria AA.
100 sztuk banknotów w paczce w emisyjnym stanie zachowania.
Numeracja od 0026801 do 0026900.
Literatura: Lucow 1569 (R2); Miłczak 197a
Stan zachowania: 1 (UNC)
Cena startowa: 10 000 PLN
Lot: 4395 Polska / Rosja. Akcja Banku Przemysłowego Warszawskiego na 250 rubli 1911 - RZADKOŚĆ
Jeden z ciekawszych tematów wśród kolekcjonerów papierów wartościowych. Akcje banków i przedsiębiorstw z okresu międzywojennego cieszą się dużym zainteresowaniem.
Bank Przemysłowy Warszawski, założony tuż przed I wojną światową, niestety nie osiągnął większych sukcesów w czasach II Rzeczypospolitej. Akcja ta stanowi dużą rzadkość na rynku.
Papier świeży. Poziome ugięcie, drobne zagniecenia. Zachowany jeden kupon. Wyraźna sucha pieczęć. Bardzo ładny egzemplarz.
Stan zachowania: 2-/3+ (EF-/VF+)
Cena startowa: 2500 PLN
Lot: 4448 Grecja. Macedonia, Stater, Filip II Macedoński 359-336 p.n.e., Pella
Awers: Głowa Apolla w wieńcu laurowym w prawo.
Rewers: Woźnica powozi bigę w prawo, pod brzuchami koni Kantharos, w odcinku ΦIΛIΠΠOY.
Obiegowy egzemplarz, poprawne detale.
Literatura: Le Rider vergl. Pl. 57, 145; Hoover 846
Stan zachowania: 2-/3+ (EF-/VF+)
Cena startowa: 3500 PLN
Lot: 5022 Szwecja, Olaf Skötkonung (Skarbnik) 995–1022, denar typu crvx, mennica Sigtuna - RZADKOŚĆ
Awers: + OΓΛF Λ REX ΛN COΓ, popiersie Olafa z berłem w prawo / + ΓEN•ΛN MO TΛNC•.
Rewers: Dwunitkowy krótki krzyż; C R V X w kątach, kropki w pierwszej i czwartej ćwiartce. Malmer 4.17/67.
Olaf Skötkonung (Skarbnik) znany również jako Olaf Eiríksson, był pierwszym chrześcijańskim królem Szwecji. Syn szwedzkiego króla Eryka Zwycięskiego i Sygrydy Storrådy (Świętosławy), córki księcia Mieszka I. Olaf zaręczył również swoją córkę Ingegerdę z Jarosławem I Mądrym.
Moneta gięta.
Literatura: Person Group VI, Type A, 26; Lagerqvist 16c; Antell 8
Stan zachowania: 3- (VF-)
Waga: 1,92 g
Średnica: 22.00 mm
Cena startowa: 4000 PLN
Lot: 5520 USA. Złote 50 dolarów 2006 Bizon (Buffalo) – LUSTRZANY
Piękny, menniczy egzemplarz. Idealnie zachowany egzemplarz. Moneta w eleganckim pudełku w formie książki z certyfikatem.
Poszukiwana moneta z Bizonem, od zawsze duża premia do kruszcu zawartego w monecie.
Literatura: Friedberg: B 20
Stan zachowania: L (Proof)
Waga: 31,1 g Au 999
Cena startowa: 10 500 PLN
Lot: 5607 Watykan. Jan XXIII (1881-1959-1963). Medal 1962 - Pielgrzymka Papieża do Loreto i Asyżu, złoto
Medal autorstwa Pietro Giampaoli, upamiętniający pielgrzymkę Papieża do Loreto i Asyżu.
Stan zachowania: L- (Proof-)
Waga: 66,20 g Au .917
Średnica: 44 mm
Cena startowa: 16 000 PLN
Lista wszystkich przedmiotów - Aukcja 48e Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk dostępna jest TUTAJ.
Autor: Józef Smurawa / Źródło: Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk