Boratynki warte zachodu - 2
Boratynka krakowska z pełnym napisem otokowym rewersu
Bardzo trudno na krążku o średnicy 16 mm umieścić 20 liter i cyfr, herb, rozetę i kropki. Nic więc dziwnego, że w całej emisji boratynek liczącej blisko 2 miliardy monet, tylko dwa razy wybito boratynki z pełnym napisem otokowym rewersu SOLID.REGNI.POLONI co tłumaczymy jako szeląg Królestwa Polskiego. Zazwyczaj posługiwano się skrótami: SOLI, REG, REGN, POL, POLO, POLON.
Pierwszy raz wykonano taki napis w mennicy ujazdowskiej w 1659 roku, a w 1660 roku w mennicy krakowskiej powtórzono ten wyczyn. Moneta krakowska występuje w dwóch wariantach rewersu z kropką lub dwukropkiem przed datą. W przestrzeni publicznej ostatnich 10 lat wariant z kropką pojawił się cztery razy, a z dwukropkiem raz. Pisząc o przestrzeni publicznej mam na myśli fora internetowe, oferty sklepów numizmatycznych, domów aukcyjnych i innych platform internetowych handlujących monetami.
Na awersie duży portret króla Jana Kazimierza z monogramem TLB zarządcy mennicy krakowskiej Tytusa Liwiusza Boratiniego, na rewersie SOLID.REGNI.POLONI, pod Orłem herb Ślepowron podskarbiego wielkiego koronnego Jana Kazimierza Krasińskiego, nad Orłem rozeta. Istnieją drobne różnice w wizerunku Orła co razem z kropką lub dwukropkiem przed datą może sugerować, że tę odmianę wybito jednym stemplem awersu i dwoma stemplami rewersu. W katalogu C. Wolskiego rzadkość tej monety oszacowano na R3, ale moim zdaniem jest rzadsza. Katalog nie notuje monety z dwukropkiem. Cena sprzedaży monet tej odmiany w kolejnych latach nie przekroczyła kwoty 400 zł za sztukę. Polecam do zbioru.
Zdzisław Szuplewski
Zielona Góra, wrzesień 2020