Boratynki warte zachodu - 5
Kokardka
W katalogu C. Wolskiego pod numerem LU.61.E.11.11.2 znajduje się boratynka litewska z szacowaną rzadkością R2 bez kokardy na końcu wieńca na awersie i omyłkowym herbem Ślepowron zamiast Sakowicz na rewersie.
Podobna moneta tyle, że z kokardą i tym samym błędem herbowym jest popularna. Wydawać by się mogło, że moneta bez kokardy z szacowaną rzadkością R2 / zachowało się od 3 do 15 tysięcy szt. / jest stosunkowo łatwa do zdobycia, a szukałem jej 9 lat.
Wraz z upływem czasu nabierałem przekonania, że taka moneta nie istnieje, tym bardziej, że egzemplarz w katalogu jest słabo zachowany i przez to niejednoznaczny. Aż w styczniu 2019 roku zupełnie przypadkowo zauważyłem ofertę sprzedaży starego zbioru monet Polski królewskiej, a w nim poszukiwaną boratynkę. Po kosztownym boju stała się moją własnością i po konserwacji tak wygląda:
Do dzisiaj widziałem 2 sztuki, a więc moneta bardzo rzadka, moim zdaniem R6. W katalogu autor błędnie oszacował rzadkość tej monety, ale nie można mieć pretensji, bo przy opisywaniu takiej ilości monet łatwo o pomyłkę. Warto być cierpliwym.
Zdzisław Szuplewski