"Czarna Perła Mozambiku" - Eusebio w Mennicy Polskiej - fotorelacja.
Chyba pierwszy raz zdarza się aby przyjazd gwiazdy futbolu był wydarzeniem zarówno dla środowiska piłkarskiego jak i numizmatycznego. Eusebio (właść. Eusébio da Silva Ferreira) przyjechał z dwudniową wizytą do Polski. We wtorek (25.11.2008) otworzył uroczyście kolejne boisko dla młodych adeptów piłkarstwa na warszawskim Targówku. W dniu dzisiejszym (26.11.2008) Eusebio odwiedził Mennicę Polską S.A. Głównym punktem programu była uroczysta konferencja prasowa z udziałem „króla”, na którą przybyło mnóstwo osób.
Eusebio przyjechał do kraju na zaproszenie Mennicy Polskiej S.A. Pierwszego dnia pobytu, we wtorek 25.11 uczestniczył w otwarciu boiska dla młodych adeptów piłkarstwa na warszawskim Targówku. Nazwane zostało imieniem tego wielkiego piłkarza. Najbardziej wyczekiwali go najmłodsi piłkarze, którzy na żywo mogli spotkać się z legendą piłki nożnej. To spotkanie zapewne zostanie w ich pamięci na długie lata. Kto wie może dzięki spotkaniu, na nowo otwartym boisku wyrośnie polska gwiazda piłki nożnej.
Środa, czyli drugi dzień wizyty Eusebio w Polsce to uroczysta konferencja z jego udziałem, która odbyła się w budynku Mennicy Polskiej „Aurum”. Wcześniej jednak szanowny gość odwiedził Dział Produkcji, gdzie sam wybił monetę z własnym wizerunkiem. Około godziny 12.30 „król futbolu” wszedł na patio budynku „Aurum” w towarzystwie Dyrektor Działu Handlu, Promocji i Marketingu Pani Agnieszki Dziedzic. Eusebio został przywitany przez widzów gromkimi brawami.
Życiorys Eusebio
Eusébio da Silva Ferreira (ur. 25 stycznia 1942 w Lourenço Marques – dzisiejsze Maputo, Mozambik), portugalski piłkarz urodzony w stolicy Mozambiku, ówczesnej kolonii portugalskiej. Środkowy napastnik, nazywany Czarną Panterą lub Czarną Perłą z Mozambiku. Brązowy medalista i król strzelców (9 bramek) MŚ 66. Zdobywca Złotej Piłki w plebiscycie France Football w 1965.
Do Europy Eusébio przybył w 1961, zasilając szeregi lizbońskiej Benfiki. Z klubem tym zdobył 10 tytułów mistrza kraju oraz 5 pucharów Portugalii. W latach 1964-1968, 1970 i 1973 zdobywał tytuł króla strzelców portugalskiej ligi, a w 1968 i 1973 także Złoty But dla najlepszego ligowego strzelca Europy. Pod jego wodzą Benfica pięciokrotnie dochodziła do finału Pucharu Europy, dwukrotnie, w 1962 i 1963, go zdobywając. Grał także w klubach amerykańskich.
W reprezentacji Portugalii w latach 1961-1973 Eusébio rozegrał 64 spotkania i strzelił 41 bramek. Jego rekord zdobytych goli w reprezentacji pobił dopiero Pedro Pauleta w 2005. Mistrzostwa świata w Anglii były jego jedyną wielką imprezą. W czasie kariery w meczach oficjalnych strzelił 692 udokumentowane bramki.
Legenda Benfiki i portugalskiej piłki. Przed stadionem Estádio da Luz stoi jego pomnik, a on sam należy do sztabu szkoleniowego lizbońskiego klubu.
W dowód uznania dla Czarnej Pantery, Włodzimierz Smolarek nazwał swego syna Euzebiusz.
KONFERENCJA PRASOWA – FOTOREPORTAŻ
Przy wejściu na patio stała gablota, w której można było podziwiać „elementy składowe” monety. Zaprezentowano gipsowe modele, stemple a także krążki ( prawy górny róg pierwszego zdjęcia) na których wybito monety.
Większość osób zajęła swoje miejsca, przy dźwiękach piłkarskich melodii wyczekiwano na głównego bohatera.
Punktualnie o godzinie 12.30 „król” wszedł na salę przy dźwiękach muzyki, przez którą przebijały się gromkie brawa widowni.
Konferencję poprowadził znany dziennikarz sportowy Włodzimierz Szaranowicz. Obecni byli także m.in. prezes Mennicy Polskiej S.A. pan Tadeusz Steckiewicz, przedstawiciel emitenta – Centralnego Banku Armenii, oraz z-ca dyrektora dział u handlu, promocji i marketingu pan Jacek Jakóbczak.
Na widowni byli obecni także nasi piłkarze z lat 70-80 tych. Dzięki nim polska piłka nożna świeciła tryumfy.
…Wśród widowni był obecny także piłkarz młodszego pokolenia Tomasz Iwan.
Podczas konferencji kilka słów powiedział także pan Robert Kotowicz – jeden z najbardziej znanych polskich projektantów monet. Jest także twórcą projektu monety z wizerunkiem Eusebio.
Eusebio, na życzenie dziennikarzy, zaprezentował się także z wybitą przez siebie monetą z własną podobizną.
Na koniec była chwila dla fanów, którzy tłumnie otoczyli gościa. Ci co mieli więcej szczęścia otrzymali autograf.
…I chwila na zdjęcia…
Jak zawsze, tak i teraz wybijano okolicznościowy żeton z okazji wizyty Eusebio w Polsce.
Na koniec wylosowano trzech szczęśliwców, którzy otrzymali koszulki z autografem Eusebio. ( na zdjęciu dziennikarz sportowy Włodzimierz Szaranowicz, oraz pani Agnieszka Dziedzic – dyrektor Działu Handlu, Marketingu i Promocji Mennicy Polskiej S.A.
O serii „KRÓLOWIE FUTBOLU”.
W październiku bieżącego roku Mennica Polska S.A rozpoczęła nową serię srebrnych monet kolekcjonerskich „Królowie Futbolu”. Dedykowana jest najbardziej znanym piłkarzom. Emitentem jest Centralny Bank Armenii, na którego zamówienie mennica Polska wybija tą serię. Jako pierwsza wyemitowano monetę z wizerunkiem Pele, drugą jest natomiast numizmat upamiętniający Eusebio. Na grudzień zaplanowano emisję monety z wizerunkiem Lva Ivanowicha Yaschina.
Cała seria ma się składać z około 20 monet emitowanych przez okres 5 lat. Na kolejnych będą upamiętnieni tacy piłkarze jak: FRANZ BECKENBAUER, Z. BONIEK, LEO MESSI, RONALDINHO, ROBERTO BAGGIO, CRUYFF i wielu innych znakomitych piłkarzy. Na każdej z monet zastosowano także ciekawą technikę dodatkową w postaci tampodruku na rewersie.
Cała seria ma się składać z około 20 monet emitowanych przez okres 5 lat. Na kolejnych będą upamiętnieni tacy piłkarze jak: FRANZ BECKENBAUER, Z. BONIEK, LEO MESSI, RONALDINHO, ROBERTO BAGGIO, CRUYFF i wielu innych znakomitych piłkarzy. Na każdej z monet zastosowano także ciekawą technikę dodatkową w postaci tampodruku na rewersie.
Ruszyła strona poświęcona serii „Królowie Futbolu” WEJDŹ I ZOBACZ.
Dane techniczne dla wszystkich monet z serii:
Kraj: Republika Armenii
Emitent: Centralny Bank Republiki Armenii
Stan zachowania monety: I (menniczy)
Nominał: 100 dram
Stop: Ag 925, tampodruk
Stempel: lustrzany
Waga: 28,28 g
Średnica: 38,61 mm
Krawędź: gładka
Nakład: 200.000 szt.
Projektant: Robert Kotowicz
Więcej o serii można przeczytać na stronie „Królowie Futbolu”.
Relację przygotował: Piotr Kosanowski
Życiorys Eusebio pochodzi z - wikipedia.pl