Drzwi otwarte w rzeszowskim NBP.
Rzeszowski oddział NBP stworzył w dniach od 27 września do 3 października dla mieszkańców Rzeszowa i okolic rzadką okazję podejrzenia czym zajmuje się ta instytucja. Dzień otwarty ściągnął do siedziby banku wielu zwiedzających, którzy oprócz poznania zasad pracy NBP mogli również zobaczyć wiele ciekawych ekspozycj, pokazów i wystaw.
Perłą eksponatów, która wzbudziła wielkie zainteresowanie była sztaba złota o wadze czterystu uncji (ok 11,3 kg), a obecna jej wartośc rynkowa jest szacowana na ok. półtora milina złotych. Zwiedzających zdziwiło jak jest ciężka mimo swoich niewielkoch gabarytów. Sztaba ma przypiłowany jeden z rogów. Oprowadzajcy wyjaśniali, że jest tak dlatego, aby sztaba ważyła dokładnie czterysta uncji. W takich sztabach lokowana jest część rezerw państwowych.
Zwiedzający mogli podejrzeć z czego i posłuchać w jaki sposób produkowany jest papier na banknoty, jak wytłacza się w nim znak wodny i poznać na czym polega proces powstawania banknotu. Szczegóły wyjaśniali przedstawiciele Wytwórni Papierów Wartościowych SA. Wytwórnia przygotowała też ekspozycje prezentującą zakres i efekt jej pracy.
Bankowość nie jest tworem współczesnym. Przypomnieniem tego była wystawa numizmatów od czasów insurekcji kościuszkowskiej po czasy współczesne. Prezentowane były zarówno historyczne banknoty jak i monety. Pokazano też mniej czy bardziej cenne eksponaty kolekcjonerskie, a także zabytkowe maszyny bankowe.
Na zwiedzających czekało wiele atrakcji, m.in.: konkurs rozpoznawania autetyczności banknotów, pokaz liczenia bilonu, podglądanie monet przez specjalne urządzenie - numiskop, można było przymierzyć mundur strażnika bankowego.
Po zakończeniu zwiedzania chętni mogli nabyć pamiątkowy żeton wybijany na miejsu przez mincerza czy brykiet ze zmielonych pieniędzy.
Kolejna edycja drzwi otwartych NBP będzie miała miejsce w Olsztynie w dniach 18 - 24 października. W roku 2010 NBP planuje dzwi otwarte jeszcze w Bydgoszczy, Zielonej Górze i Lublinie. Terminy można podejrzeć na stronie Narodowego Banku Polskiego.
Wiktor Czujko