Emisje NBP 2016: „Polskie Kluby Piłkarskie – Legia Warszawa”
W marcu 2016 roku zostanie wyemitowana moneta kolekcjonerska z serii „Polskie Kluby Piłkarskie” poświęcona Legii Warszawa, która będzie trzecią monetą z tej serii. Wcześniej wyemitowano numizmaty poświęcone Polonii Warszawa (2011) i Warcie Poznań (2013). Emisje te składały się z dwóch monet: srebrnej o nominale 5 złotych oraz dwuzłotówki ze stopu Nordic Gold. Trzecia emisja to wyłącznie moneta srebrna o nominale 5 złotych, ponieważ jak wiemy w 2014 roku zaprzestano bicia monet okolicznościowych o nominale 2 złote.
Przyszłoroczna emisja monety poświęconej Legii Warszawa, podobnie jak dwóch wcześniejszych emisji, również upamiętni 100-lecie istnienia tego klubu. Wiadomo już, że znajdzie się na niej wizerunek Stanisława Mielecha, który był pomysłodawcą nazwy (Drużyna Sportowa „Legia”), ale też zdobywcą historycznej bramki dla Legii, podczas pierwszego meczu rozegranego w Warszawie (29 kwietnia 1917 roku na Agrykoli) przeciwko Polonii Warszawa (1:1). Zaplanowano nakład monety w ilości 20 000 szt.
Stanisław Feliks Mielech (ur. 29 kwietnia 1894 w Stanach, zm. 17 listopada 1962 w Warszawie) – polski piłkarz, napastnik, reprezentant kraju. W reprezentacji rozegrał dwa spotkania. Brał udział w historycznym, pierwszym meczu międzypaństwowym polskiej kadry – 18 grudnia 1921 Polska przegrała w Budapeszcie z Węgrami 0:1. Był wówczas graczem Cracovii. Z klubem tym zdobył mistrzostwo Polski w 1921. W latach 1916-1917 był zawodnikiem legionowej drużyny sportowej.
Stanisław Mielech (stoi dziesiąty od lewej) przed pierwszym meczem reprezentacji Polski, 1921 – fot. WIKIPEDIA
Od 1923 r. do 1927 był związany z Legią Warszawa, której nazwy był pomysłodawcą. Z wykształcenia był doktorem praw – ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, przed wojną pracował jako inspektor ceł w Wolnym Mieście Gdańsk. Publikował w prasie, m.in. Przeglądzie Sportowym i Życiu Warszawy. Napisał kilka książek o tematyce sportowej.
W sezonie2015/2016 Legia Warszawa uhonorowała dodatkowo swoich kibiców, tych, którzy zdecydowali się na kupno karnetu. Każdy z nich odebrał unikalny, kolekcjonerski dukat, wykonany przez specjalistów z Mennicy Polskiej. Na awersie numizmatu znalazły się trzy historyczne herby, którymi posługiwał się klub, a na rewersie krzyż legionów z wpisaną w niego „eLką” oraz łacińska sentencja: „Semper Invicta, Semper Heroica” [„Zawsze Niezwyciężona, Zawsze Bohaterska”].
Autor: Józef Smurawa / Źródło: http://www.legia.sport.pl/legia/; WIKIPEDIA