Wystawa „Euro, waluta europejska” w Rzeszowie
„Euro, waluta europejska” to wystawa przygotowana przez Komisję Europejską we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Ukazuje ona historię wspólnej waluty europejskiej oraz proces, który doprowadził do utworzenia Unii Gospodarczej i Walutowej. Na wystawie w atrakcyjny sposób zaprezentowano historię strefy euro, rolę euro w Unii Europejskiej i świecie oraz jej znaczenia dla obywateli. Wystawa zawiera także informacje na temat polityki gospodarczej UE, warunków uczestnictwa w strefie euro oraz perspektyw przyjęcia wspólnej waluty europejskiej przez Polskę.
W części poświęconej przyjęciu euro przez Polskę przedstawiono bilans korzyści i kosztów członkostwa w strefie euro oraz warunki niezbędne do przyjęcia wspólnej waluty. W związku z prezentacją wystawy w Polsce przygotowano także specjalny panel prezentujący historyczny, sięgający początków XV wieku, dorobek Polski, który stanowił istotny wkład w tworzenie zasad demokracji europejskiej oraz idei federalizmu w Europie.
Zwiedzający dowiadują się również jak zabezpieczone są banknoty i monety euro, a także otrzymają pamiątkowy żeton i dyplom potwierdzający udział w wystawie. Najmłodsi widzowie mogą natomiast poznać banknoty i monety euro, grając w edukacyjne gry komputerowe i oglądając film animowany.
Ekspozycja raz pierwszy zaprezentowana została w Brukseli w 2007 roku. Od tamtego czasu wystawa odwiedziła 10 krajów Unii Europejskiej i prawie 30 miast. Polska jest jedenastym krajem goszczącym wystawę.
Dotychczas odbyły się następujące wystawy:
- w Bydgoszczy (22 listopada-20 grudnia 2013 r.);
- w Szczecinie (17 września-8 listopada 2013 r.);
- w Olsztynie (15 lipca-11 września 2013 r.);
- w Katowicach (11 czerwca-10 lipca 2013 r.);
- w Krakowie (26 lutego-24 maja 2013 r.).
Galeria zdjęć z ubiegłorocznych wystaw w Bydgoszczy i Szczecinie
Obecnie wystawa trafi do Rzeszowa, gdzie w tamtejszym NBP prezentowana będzie w dniach: 25 lutego - 4 kwietnia 2014 roku.
W bieżącym roku przewiduje się również prezentację wystawy w kolejnych polskich miastach, m.in. w Poznaniu.
Autor: Józef Smurawa / Źródło: NBP