Frombork: Mikołaj Kopernik – 500. rocznica wygłoszenia traktatu o monecie
Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku w dniach 18 i 21 marca 2022 roku organizuje blok wydarzeń upamiętniający 500. rocznicę od wygłoszenia przez Mikołaja Kopernika traktatu o monecie, w którym autor zawarł wciąż aktualne prawo głoszące, że gorszy pieniądz wypiera z obiegu lepszy. Organizatorzy serdecznie zapraszają do odwiedzenia Muzeum z tej okazji. Zaprezentowana zostanie m.in. nowa wystawa posterowa „O szacunku monety – ekonomiczne poglądy Mikołaja Kopernika”, która stanowić będzie rozwinięcie wystawy stałej „Mikołaj Kopernik – życie i dzieło”.
Dodatkową atrakcją będą także otwarte warsztaty edukacyjne „Co Kopernik myślał o monecie?”. Warsztaty, wzorem traktatu Kopernika, składać będą się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Uczestnicy podczas zajęć będą badać skład monet przy pomocy kamienia i cieczy probierczej, a także wykonywać model monety Zygmunta Starego (z czasów Kopernika).
Dzień rocznicy poprzedzać będzie piątkowa kawiarenka historyczna „Ekonomiczne poglądy Mikołaja Kopernika. 500 lat po wygłoszeniu traktatu o monecie”, organizowana wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Fromborka.
Program wydarzenia:
18 marca
– godz. 17.00 – kawiarenka historyczna „Ekonomiczne poglądy Mikołaja Kopernika. 500 lat po wygłoszeniu traktatu o monecie” we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Fromborka (Dawny Pałac Biskupi – Gmach Główny Muzeum);
– godz. 12.00 – premiera nowego seansu w Planetarium (dla dzieci 5+ i nie tylko).
Po premierze seans prezentowany będzie co weekend o godz. 12.00 i 14.30.
21 marca
– godz. 11.00 – otwarcie wystawy posterowej i prelekcja „O szacunku monety – ekonomiczne poglądy Mikołaja Kopernika” (Dawny Pałac Biskupi);
– godz. 13.00 – warsztaty edukacyjne „Co Kopernik myślał o monecie?” (Dawny Pałac Biskupi).
Zapisy na warsztaty telefonicznie (055 244 00 86) lub mailowo ([email protected]).
Online – Quiz „Pieniądze w rękach Kopernika” (Instagram Stories).
W Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku (Dawny Pałac Biskupi, ryzalit północny, witryny na I i II piętrze) dostępna jest także wystawa czasowa pt. „Wizerunki Mikołaja Kopernika w medalierstwie i numizmatyce”.
Mikołaj Kopernik budził zainteresowanie artystów malarzy i drzeworytników od XVI wieku. W medalierstwie nastąpiło to około dwa wieki później bo dopiero w XVIII wieku, a w Polsce na początku XIX wieku. Najpóźniej Mikołaj Kopernik zagościł na numizmatach, na banknotach pojawił się pierwszy raz w drugiej połowie XIX wieku, a na monetach na początku wieku XX.
Autor: Józef Smurawa / Źródło: Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku