Jak powiedzieli tak zrobili - będzie numizmat z Wałęsą.
Spór wokół tego, aby upamiętnić 25-rocznicę Nobla dla Lecha Wałęsy na monecie był tematem numer jeden wśród zwolenników i przeciwników byłego prezydenta. Pisaliśmy o tym w artykule pt. „Nie było "Lecha" w IIRP, nie będzie i teraz!!!”. Władze Gdańska zapowiedziały jednak, że „nie odpuszczą” i takowy numizmat wydadzą. Jak zrobili tak się stało. Miasto Gdańsk postanowiło z tej okazji wydać okolicznościowy dukat lokalny o nazwie „Talar Gdański”. Zapewne dla wielbicieli książki „SB a Lech Wałęsa” i zwolenników spiskowej teorii o TW „Bolek” będzie to ogromy cios, ale to już problem tych osób, będą musiały przełknąć ten „czar goryczy”.
Emisja talara gdańskiego rozpocznie się 5 grudnia 2008 i prowadzona będzie przez pięć punktów wymiany. Jako „środek płatniczy” będzie obowiązywał w wybranych punktach usługowych na terenie miasta do końca lutego 2009. Lista takich punktów zostanie umieszczona na stronach UM Gdańska oraz na www.talargdanski.pl – stronie dotyczącej owej emisji.
„Choć talar gdański nie będzie on prawnym środkiem płatniczym, część emisji będzie miała charakter obiegowy. Jej celem będzie promocja miasta, z którym osoba polskiego noblisty kojarzona jest na całym świecie.”
Talar Gdański jako „obiegowy bon towarowy” będzie wyemitowany w dwóch nominałach; „4 talary gdańskie”, wykonany z mosiądzu oraz „7 talarów gdańskich”, wykonany w postaci bimetalicznego krążka. Dla rynku kolekcjonerskiego zaplanowano emisję żetonów ze srebra i złota; odpowiednio 70 i 700 talarów gdańskich. Wizerunek awersu i rewersu będzie identyczny dla wszystkich emitowanych nominałów. Awers talara gdańskiego przedstawiać będzie herb Gdańska oraz panoramę miasta, a jego rewers postać Lecha Wałęsy.
„Talar ma być formą promocji Miasta Gdańska, nawiązującą do średniowiecznej tradycji wprowadzania na rynek własnych środków płatniczych. Z punktu widzenia prawnego, w okresie emisji talar będzie bonem towarowym, za który w wyznaczonych miejscach nabyć będzie można towary i usługi o wartości nominalnej.”
Planuje się następującą wielkość emisji.:
talar gdański o nominale 4 120 tys. sztuk,
talar gdański o nominale 7 20.tys.sztuk
talar gdański srebrny 2.tys. sztuk,
talar gdański złoty 100 sztuk.
talar gdański o nominale 4 120 tys. sztuk,
talar gdański o nominale 7 20.tys.sztuk
talar gdański srebrny 2.tys. sztuk,
talar gdański złoty 100 sztuk.
Organizatorami emisji są.:
Emitent: Miasto Gdańsk, które decyduje o wielkości emisji i jej temacie.
Producent: Mennica Polska S.A., której uczestnictwo w projekcie gwarantuje wysoką jakość artystyczną i technologiczną talara gdańskiego, a w konsekwencji jej przyszłą wartość kolekcjonerską.
Administrator Emisji: Re-akcja spółka z o.o., której zadaniem będzie administrowanie przebiegiem emisji oraz organizacja wszystkich działań, których efektem ma stać się wprowadzenie talara gdańskiego do obiegu. Wprowadzenie do obiegu nastąpi za pośrednictwem Punktów wymiany, w których będzie można je nabywać, zgodnie z Regulaminem Emisji. Projekt graficzny Talara wykona artysta plastyk, mający doświadczenie w projektowaniu monet dla Narodowego Banku Polskiego.
Dziękujemy za nadesłanie i udostępnienie informacji biuru prasowemu UM Gdańska.
www.talargdanski.pl