NBP: 20 złotych – 140-lecie Muzeum Narodowego w Krakowie - prezentacja monety
Narodowy Bank Polski zaprezentował nową monetę kolekcjonerską, poświęconą 140-leciu Muzeum Narodowego w Krakowie. Powołano je uchwałą Rady Miasta Krakowa w 1879 r., jest najstarszym i największym polskim muzeum określanym jako narodowe. Srebrny (Ag.925) numizmat o nominale 20 złotych wyemitowany zostanie w dniu 25 września 2019 roku. Numizmat został zaprojektowany przez Dominikę Karpińską-Kopiec.
20 ZŁOTYCH - 140-lecie Muzeum Narodowego w Krakowie
Specyfikacja monety:
Emitent: Narodowy Bank Polski
Producent: Mennica Polska S.A.
Materiał: srebro (Ag.925)
Stempel: lustrzany
Średnica: 38,61 mm
Masa: 28,28 g
Nakład: do 13 000 szt.
Projekt: Dominika Karpińska-Kopiec
Cena emisyjna: 180,00 zł
Data emisji: 25-09-2019
Muzeum Narodowe w Krakowie (MNK), powołane uchwałą Rady Miasta Krakowa w 1879 r., jest najstarszym i największym polskim muzeum określanym jako narodowe. Pierwszy statut muzeum powstał w 1883 r., a pierwszą siedzibą były Sukiennice. Obecnie MNK ma dziewięć oddziałów w Krakowie i jeden w Zakopanem. Główną siedzibą muzeum jest Gmach Główny przy al. 3 Maja 1 w Krakowie.
Muzeum przechowuje i chroni ponad 900 tys. eksponatów prezentowanych na wystawach stałych i ekspozycjach czasowych w Gmachu Głównym oraz w pozostałych oddziałach. Muzealia są udostępniane do kwerend naukowych i celów wystawienniczych. Upowszechnianie wiedzy na temat zbiorów MNK oraz polskiej kultury prowadzone jest za pośrednictwem działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej.
29 grudnia 2016 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w imieniu Skarbu Państwa zakupił zbiory Książąt Czartoryskich, które 21 czerwca 2017 r. zostały przekazane na własność Muzeum Narodowemu w Krakowie. Otwarte w 1801 r. w Puławach, a znajdujące sie od 1876 r. w Krakowie, Muzeum Książąt Czartoryskich to jedna z najstarszych instytucji tego typu w Polsce. W jego kolekcji jest m.in. „Dama z gronostajem” Leonarda Da Vinci. Alegoryczny portret Cecylii Gallerani trafił do polskich zbiorów około 1800 r., kiedy nabył go dla swojej matki Izabeli książę Adam Jerzy Czartoryski. Od tego czasu dzieło znajuje się w kolekcji książąt Czartoryskich, a obecnie należy do Muzeum Narodowego w Krakowie.
Na awersie monety przedstawiono południową fasadę Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie i logo muzeum. Budowę Gmachu rozpoczęto w 1934 r., jednak m.in. z powodu II wojny światowej ukończono ją dopiero pod koniec lat 80. XX w. Monumentalną elewację południową, gdzie znajduje się główne wejście, zdobi kolumnada oraz umieszczone ponad nią kwatery na zaplanowane, niezrealizowane płaskorzeźby.
Na rewersie monety znajduje się wizerunek najcenniejszego obrazu w polskich zbiorach „Damy z gronostajem” Leonarda Da Vinci.
dr hab. Jarosław Bodzek
Autor: Józef Smurawa
Źródło: Narodowy Bank Polski