Noc Muzeów 2024
Noc Muzeów (niem. Lange Nacht der Museen, ang. Long Night of Museums) to impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych. Organizatorzy na ta szczególną noc często przygotowują specjalne atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, poczęstunki, warsztaty, scenki rodzajowe itp. Zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną kwotę płaconą przy pierwszym wejściu lub za darmo.
Noc Muzeów 2024 w Polsce odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 roku, w dniu Europejskiej Nocy Muzeów 2024. Wyjątkiem jest Kraków, gdzie Noc Muzeów odbędzie się dzień wcześniej, w piątek 17 maja 2024 roku.
W wielu muzeach przygotowano atrakcje z dziedziny numizmatyki. Oto kilka z nich:
– Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie (Kraków, ul. Marszałka Piłsudskiego 10-12) 17.05.2024 -w godz. 19.00 – 01.00. Liczba miejsc ograniczona, rezerwacja: tel. 12 433 57 44 lub e-mail [email protected].
Dostępne będzie zwiedzanie wystawy stałej oraz czasowych.
19.00 – 01.00 / Wystawa czasowa „Biblioteka Edwarda Goldsteina”, I piętro oraz wystawa czasowa „Blask złota – z kolekcji Gabinetu Numizmatycznego”, I piętro.
21.00 / Oprowadzanie kuratorskie, dr Agnieszka Smołucha-Sładkowska, Anna Bochnak.
Wystawa czasowa „Memento vitae. Kolekcja malarstwa Józefa Czapskiego w zbiorach MNK, Pawilon Józefa Czapskiego, I piętro.
19.15 i 21.15 / Oprowadzanie kuratorskie, Agnieszka Kosińska.
Pokaz rzeźb „Postacie kroczące” Magdaleny Abakanowicz (ogród).
19.00 / „Kroczę sobie - ćwiczenia choreograficzne”. Spotkanie ma na celu nie tylko przybliżyć widzów do rzeźb i pomóc im spojrzeć na nie z innej perspektywy, ale przede wszystkim zwrócić uwagę na ich ciała. Prowadzenie Monika Szpunar.
19.00 i 20.00 / „Odkrywamy Tajemnice Sztuki” - spotkanie w Laboratorium Badań Obiektów Zabytkowych (LANBOZ). Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
– Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Krakowie (Kraków, ul. Basztowa 20) 17.05.2024 - w godz. 18.00 – 22.00. Wstęp bezpłatny.
Zwiedzający będą mogli zobaczyć sejf, użyć gogli VR oraz pogłębić swoją wiedzę o zabezpieczeniach znaków pieniężnych.
Możliwość zwiedzania ekspozycji stałej podzielonej na trzy moduły tematyczne tworzące:
Salę Polską - na której przedstawione zostaną dzieje pieniądza na ziemiach polskich,
Salę NBP z Gabinetem numizmatycznym - gdzie zostaną zaprezentowane monety okolicznościowe i obiegowe wraz z banknotami oraz rola NBP jako centralnego banku państwa,
Salę Krakowską - w której przedstawiono rody bankierów oraz historię krakowskiego oddziału NBP,
Ponadto będzie można zwiedzić wystawę czasową związaną z 100. rocznicą utworzenia Banku Polskiego S.A.
___________________________________
– CENTRUM PIENIĄDZA NBP IM. SŁAWOMIRA S. SKRZYPKA (Warszawa, ul. Świętokrzyska 11/21) 18.05.2024 -godz. 19.00-24.00 Ostatni goście będą mogli wejść do Centrum Pieniądza NBP o godz. 23.00.
Grosz do grosza… Grosz jest obecnie setną częścią złotego i nie budzi większych emocji, ale nie zawsze tak było… Podczas zwiedzania ścieżki poświęconej ponadtysiącletniej historii polskiego pieniądza zaprezentowany zostanie publiczności grosz krakowski Kazimierza Wielkiego zajmujący szczególne miejsce w polskiej numizmatyce.
Tą rzadką i niezwykłej urody monetę, obok której żaden kolekcjoner nie przejdzie obojętnie, zakupiono do zbiorów NBP we wrześniu 2023 roku. Liczne atrakcje dostępne na dziedzińcu banku umilą zwiedzającym oczekiwanie na wejście do Centrum Pieniądza NBP.
25-osobowe grupy zwiedzających będą zapraszane do Centrum Pieniądza NBP co 15 minut. Spacer po ekspozycji z animatorem potrwa około godziny.
– POLSKIE TOWARZYSTWO NUMIZMATYCZNE (Warszawa, ul. Jezuicka 6/8) 18.05.2024 - w godz. 18.00-01.00.
Noce Muzeów w siedzibie Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego organizowane są od 2019 roku.
Program:
18:00 – 1:00 / Wystawa starożytnych monet rzymskich – Bartosz Awianowicz / Mirosław Szczepański/.
18:15 – 19:45 / System monetarny Kopernika – zajęcia interaktywne dla dzieci – Roussana Alex-Nowakowska.
20:00 – 20:45 / Wykład pt. “Skarb denarów rzymskich z Cichobórza“ – dr hab. Kyrylo Myzgin, Uniwersytet Warszawski.
W marcu 2020 roku rolnik Pan Mariusz Dyl, dobrowolnie przekazał do Muzeum imienia ks. S. Staszica w Hrubieszowie ponad 1600 monet, które on przypadkowo odkrył w pobliżu wsi Cichobórz w województwie lubelskim. Od tego czasu rozpoczyna się historia studiów nad jednym z największych skarbów denarów rzymskich w historii Polski. Po przeprowadzeniu badań archeologicznych w miejscu znaleziska ogółem udało się zgromadzić 1776 monet z tego depozytu. Spośród nich 1769 okazów to denary wybite w Rzymie w latach 70-197/198 po Chr. Kolejne siedem monet okazało się barbarzyńskimi naśladownictwami denarów, a jedna moneta była odlewaną kopią (tzw. denarius flatus). W wykładzie o niezwykłym skarbie pochylimy się nie tylko nad historią jego odkrycia i badań, ale również dowiemy się, jakie monety z niego pochodzące były najciekawszymi. Ponadto wspólnie zastanowimy się, kto, kiedy i dlaczego ukrył te monety na terenie Kotliny Hrubieszowskiej ponad 1600 lat temu. W reszcie, zostanie zaprezentowana zbiorowa monografia poświęcona dwuletnim interdyscyplinarnym studiom nad skarbem przez międzynarodowy zespół archeologów i numizmatyków.
21:00 – 21:45 / Wykład pt. “Nie tylko denary, czyli czym płacili Rzymianie“ – dr hab. Bartosz Awianowicz, prof. UMK w Toruniu.
Z mennictwem starożytnego Rzymu najbardziej kojarzymy obecnie srebrny nominał zwany denarem. Choć od momentu wprowadzenia go około 212/211 r. p.n.e. aż po jego postępującej dewaluację w połowie wieku III wybito miliony denarów, które rozprzestrzeniły się na obszar całego Imperium Romanum oraz na terytoria Barbaricum, denar stanowił tylko jeden z kilku kilkunastu obowiązujących na różnych obszarach kontrolowanych przez Rzym nominałów. Przed wprowadzeniem denara rzymski system opierał się na brązowym asie i jego frakcjach oraz srebrnej didrachmie. W III w. p.n.e. Rzymianie pełnymi garściami czerpali w swym mennictwie z systemów obowiązujących u ich greckich i etruskich sąsiadów. Natomiast w czasach cesarstwa poza denarem wybijano również w dużej liczbie inne – już rdzennie rzymskie – nominały –brązowe: quadrantes, smiesses, asy, dupondii i sesterce, a także srebrne kwinary (quinarii) i złote aureusy (łacińska nazwa “aureus” = złoty). W zdominowanych wcześniej przez kulturę hellenistyczną prowincjach wschodnich obowiązywały natomiast systemy oparte na srebrnych drachmach (ale też di-, tri- i tetradrachmach) oraz na brązowych assarionach (niekiedy z oznaczeniem nominałów), w Egipcie zaś podstawowym nominałem była bilonowa tetradrachma i niższe nominały brązowe. Pełną unifikację systemów menniczych pod koniec III w. n.e. zaprowadził Dioklecjan, za którego zdewaluowany denar pozostał, jak się wydaje, jedynie jako nominał obliczeniowy, a w jego miejsce pojawiły się nowe nominały nazwane później follisami, Konstantyn I natomiast wprowadził w 309 r. po raz pierwszy lżejszy nominał złoty – solidus, który przetrwa w Bizancjum aż po wiek XI. Pamięć o nazwach rzymskich nominałów zachowały niektóre ze współczesnych języków europejskich –w hiszpańskim pieniądze to “dinero”, a we włoskim “i soldi”.
22:00- 23:00 / Warsztat fałszerski monet rzymskich.
– MENNICA POLSKA Sp. z o.o. 18.05.2024 - w godz. 19.00-23.00. MP zaprasza na swoje stoisko w Łazienkach Królewskich (Warszawa, ul. Agrykola 1).
Strefa relaksu w ogrodach między Pałacem na Wyspie a kawiarnią Trou Madame.
W strefie relaksu będziecie mogli poleżeć na wygodnych leżakach, posłuchać wieczornych śpiewów ptaków i popatrzeć jak nasz mincerz wybija dla Was pamiątkowe numizmaty.
– Muzeum Narodowe w Bydgoszczy / Europejskie Centrum Pieniądza (Bydgoszcz, ul. Mennica 4) 18.05.2024 - w godz 18.00-24.00. Wstęp: 3 zł/os.
Europejskie Centrum Pieniądza oferuje zwiedzanie wystawy „Skarb Bydgoski”. W skład odkrytego w 2018 roku Skarbu bydgoskiego wchodzi 486 złotych monet.
– Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi (Łódź, plac Wolności 14) 18.05.2024 - w godz. 18.00-01.00.
Dostępna dla zwiedzających będzie m.in. stała wystawa numizmatyczna.
– Muzeum Okręgowe w Sieradzu (Sieradz, ul. Dominikańska 2) 18.05.2024 - w godz. 17.00 - 22.00.
19.00 – prezentacja skarbu z Wilczego Dołu pod Sieradzem (piwnica, ul. Dominikańska 2)
Denar Princes Polonie odnaleziony w skarbie średniowiecznych monet w miejscowości Wilczy Dół zostanie wystawiony z okazji tegorocznej Nocy Muzeów. Znajduję się on w zbiorach Działu Numizmatycznego naszego Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
Denar Princes Polonie stanowił jeden z kilkunastu typów monet wybijanych przez mennicę książęcą za panowania Chrobrego. Stosunkowo najliczniejszy, ładnie wybity, przedstawia wizerunek ptaka w koronie. Ze względu na skalę znaczenia dla historii naszego kraju, monety księcia Bolesława są niezwykle cenne.
– Stowarzyszenie Kolekcjonerów we Wrocławiu (Aula Przestrzeni Trzeciego Wieku – Wrocław, pl. Solidarności 1/3/5, IV piętro) 20.05.2023 - w godz. 9.00-23.00; wystawa czynna będzie również w piątek 19.05, w godz. 9:00 – 15:00.
XXVI Wrocławska Krajowa Wystawa Kolekcjonerska – Wrocław 2024 „Sto lat złotego” odbędzie się w dniach 16-18 maja 2024 r. Tradycyjnie wystawa zaprezentowana zostanie w auli Przestrzeni Trzeciego Wieku Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego na Placu Solidarności nr 1/3/5. Wystawa będzie upamiętnieniem setnej rocznicy wprowadzenia nazwy „złoty” jako waluty narodowej oraz setnej rocznicy wprowadzenia reformy walutowej przez Władysława Grabskiego. Nazwa „złoty” pojawiła się już podczas Insurekcji Kościuszkowskiej. W tym roku przypada 230 rocznica tego wydarzenia, więc będzie to również okazja do upamiętnienia postaci Tadeusza Kościuszki. Motywem przewodnim tegorocznego ZO wrocławskiej wystawy jest budynek mieszczący oddział Narodowego Banku Polskiego we Wrocławiu. Uroczyste otwarcie dla Wystawców i zaproszonych gości odbędzie się w dniu 16 maja (czwartek ) o godz. 12:00. Wystawa czynna będzie w następujących terminach 17.05 (piątek) od godz. 9:00 do 18:00 oraz 18.05 (sobota) od godz. 9:00 do 21:00.
Tradycyjnie wystawa będzie brała udział w corocznej edycji wrocławskiej Nocy Muzeów.
Autor: Józef Smurawa
Źródła:
- Polskie Towarzystwo Numizmatyczne
- CENTRUM PIENIĄDZA NBP IM. SŁAWOMIRA S. SKRZYPKA
- Muzeum Narodowe w Bydgoszczy / Europejskie Centrum Pieniądza
- Muzeum Okręgowe w Sieradzu
- Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie
- Stowarzyszenie Kolekcjonerów we Wrocławiu