Noc muzeów - Gabinet Numizmatyczny MW
Wczorajsza noc tj. sobota 17.05.2008 w całym kraju przebiegła pod hasłem „Idziemy do muzeum”. To pospolite ruszenie związane było z wydarzeniem kulturalnym „Noc muzeów”. W Warszawie na ulicach i przed muzeami były istne tłumy. Ja postanowiłem na początek spokojnie pójść tam gdzie wielkich tłumów się nie spodziewałem, do gabinetu numizmatycznego Mennicy Polskiej przy ulicy Waliców. I tak też było. W środku spokojnie, jedyny tłumek był wokół mincerza wybijającego pamiątkowe żetony. Czegoś brakowało aby bardziej przyciągnąć ludzi, aby dowiedzieli się nieco więcej o tym gdzie i jak wyrabia się monety. Zapraszam do obejrzenia zdjęć z gabinetu numizmatycznego.
Ogromnych tłumów nie było. Wokół gablot niewielkie grupki ludzi. Można było spokojnie pooglądać numizmaty, zrobić ciekawe zdjęcia, dowiedzieć się wielu ciekawych informacji od pracowników mennicy. Czuję jednak pewien niedosyt ( i nie tylko ja). Zabrakło mi projekcji filmu mówiącej o samej produkcji monet, czyli mennicy od kuchni. Wiele tego typu pytań padało, więc widać, że ludzi to interesuje jak robi się monety, którymi płacimy w sklepie.
Jednym z głównych punktów była promocja nowego produktu mennicy z serii „Słynni medalierzy Mennicy Polskiej”. Pierwszym zestawem są trzy medale upamiętniające Stanisławę Wątróbską-Frindt (1934-1994). Można je było obejrzeć w gablocie oraz zakupić. Więcej o serii na FORUM lub stronie MENNICY.
Gablota przedstawiająca repliki monet okresu międzywojennego, okolicznościowe żetony jak i inne produkty mennicy.
Mnie najbardziej zainteresowały dwie gabloty. Oto pierwsza z nich. jedna z monet z okresu Królestwa Polskiego. Piękna 10zł ( 1 i ½ rubla) z 1836 roku.
Piękny i bardzo rzadki zestaw pamiątkowy monet i banknotu z okresu Powstania Listopadowego (1831r.)
Gablota zawierająca monety z serii „Poczet królów i książąt Polskich” oraz „Ochrona Środowiska”. Większość to śliczne egzemplarze próbne.
Tego chyba próżno szukać w kolekcjach (choć niewiadomo). Próba w złocie monet 10zł z 1969 roku.
Awers w bardzo dużym powiększeniu okolicznościowej 100zł „Mieszko i Dąbrówka” z 1966 roku. Moneta wybita z okazji 1000-lecia państwa polskiego. Wg mnie najpiękniejsza moneta okresu PRL.
Gablota z próbami niklowymi pełna prawdziwych rarytasów wybitych w ilości zaledwie 500 sztuk każda. Oto 1 i 5 zł z 1958 roku. Te próby nie doczekały się realizacji jako monety obiegowe.
Żeton pamiątkowy z okazji „Nocy muzeów” z wizerunkiem medalierki S. Wątróbskiej-Frindt.
FORUM IKM
Autor: Piotr Kosanowski