Numizmatyka Poznańska – czasopismo Poznańskiego Oddziału PTN
Numizmatyka Poznańska to nowe czasopismo wydawane przez Poznański Oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Do tej pory ukazały się dwa numery – podsumowujące rok 2010 i 2011. Na kilkudziesięciu stronach każdego z nich przedstawiono historie monet wielkopolskich oraz ludzi związanych z lokalnym ruchem numizamtycznym. O czasopismo można pytać podczas zebrań PTN (drugi i czwarty czwartek miesiąca) lub w poznańskim Muzeum Archeologicznym.
Pierwszy numer nowej serii Numizmatyki Poznańskiej przedstawia początki zorganizowanego ruchu numizmatycznego na terenie Wielkopolski. Trzecia na ziemiach polskich organizacja skupiająca kolekcjonerów monet i medali powstała właśnie w Poznaniu. Jednak w przeciwieństwie do towarzystw powstałych w Warszawie oraz Krakowie, poznańskie było zrzeszeniem niemieckim.
W pierwszym numerze przeczytamy także fantastyczne artykuły dotyczące monet i banknotów funkcjonujących na terenach Wielkopolski pod zaborami.
Spis treści numeru 1 (2010)
- Słowo wstępne
- Agnieszka Murawska – Numizmatyczne życie naukowe w świetle zasobów archiwalnych Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Narodowego w Poznaniu (okres Provinzal- i Kaiser-Friedrich-Museum 1894-1918).
- Witold Garbaczewski – Powstanie i działalność niemieckiego Towarzystwa Numizmatycznego w Poznaniu (1899- 1918).
- Kazimierz Krawiarz – Towarzystwo Zbieraczów Starożytności Krajowych w Szamotułach (1840- 1846). U źródeł zorganizowanego ruchu numizmatycznego w Wielkopolsce.
- Michał Jeske – Nieznany kwartnik śląski.
- Krzysztof Kinal – Monety Prus Południowych 1796- 1798.
- Krzysztof Szafran – Banknoty Banku Prowincjonalnego Wielkiego Księstwa Poznańskiego.
- Zbigniew Bartkowiak – Monety wczesnośredniowieczne na wystawie „Tu powstała Polska”.
Drugi numer Numizmatyki Poznańskiej poświęcony został doktorowi Marianowi Gumowskiemu. Przeczytamy w nim o działalności naukowca w stolicy Wielkopolski w okresie przedwojennym, a także o jego zbiorze w czasach wojennej okupacji. Oprócz tego, na kolorowych fotografiach przedstawiono talary poznańskie Jana Kazimierza, a także inne rzadkie monety i medale związane z Wielkopolską.
Spis treści numeru 2 (2011)
- Krzysztof Szafran – Słowo wstępne na 50-lecie powojennej zorganizowanej działalności numizmatyków poznańskich.
- Witold Garbaczewski – Julian Olejniczak – 50-lecie pracy naukowej.
- Jarosław Dutkowski – O talarze poznańskim króla Jana Kazimierza z 1652 r. słów kilka.
- Tadeusz I. Grabski – Działalność dra Mariana Gumowskiego w Poznaniu w latach 1919 – 1932.
- Agnieszka Murawska – Rozwój, regres czy stagnacja? Funkcjonowanie Działu Monet i Medali Muzeum Wielkopolskiego w świetle zachowanych dokumentów.
- Witold Garbaczewski – Hiszpański Order Dobroczynności.
- Dariusz Kinal – Rzadkie monety i medale związane z Wielkopolską.
- Krzysztof Szafran – Sprawozdanie z działalności Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego za okres 11 marca 2011 – 8 marca 2012.
Poznańskim numizmatykom życzymy wytrwałości przy redagowaniu świetnego czasopisma.
Autor: Michał Gazda