Popiersia, orły i korony – fotorelacja z wystawy „Władcy świeccy i duchowni...” w Poznaniu
Poznańskie Muzeum Archeologiczne przygotowało wystawę pt. „Władcy świeccy i duchowni. Wizerunki i symbole na monetach”. Zaprezentowano kilkadziesiąt monet z różnych okresów historycznych i krajów. Autorzy wystawy, Zbigniew Bartkowiak i Katerina Zisopulu-Bleja, poprzez popiersia i symbole przenoszą widza w magiczny świat dawnych wierzeń oraz nie do końca dziś jasnych symboli.
fot. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
Dzięki powszechności monety możliwe stało komunikowanie istotnych ideologicznie treści. Chociaż środki artystycznego wyrazu, estetyka i techniczne warunki produkcji przez wieki ulegały zmianom, wciąż aktualna w wyobrażeniach monetarnych była idea ukazywania majestatu i potęgi władzy. W zrozumieniu tych wyobrażeń kluczowe znaczenie mają gest, atrybut czy postawa.
fot. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
Najstarsze eksponowane monety, z okresu Cesarstwa Rzymskiego, przykuwają wzrok dumnymi popiersiami kolejnych władców tego starożytnego imperium. Wieńce z liści laurowych ozdabiają ich skronie, a bogato zdobione zbroje, ich pierś.
fot. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
Jedną z ciekawszych monet prezentowanych na wystawie jest drachma Chusro II, władcy Cesarstwa Sasanidzkiego (tereny obecnego Iranu).
fot. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
Kolejne gabloty prezentują monety ery denarowej. Znajdziemy m. in. popularny typ „Otton i Adejalda”.
Niemcy, Otton i Adelajda 983, denar
Symbolem władzy wybitym na monecie może być również krzyż, który identyfikuję brakteat jako monetę Zakonu Krzyżackiego.
Innymi symbolami określającymi eminentna monety może być orzeł lub korona. Czasem przedstawiono również samego władcę, jak np. w przypadku Kazimierza Wielkiego i jego kwartnika.
W okresie dukatowym stosowano głównie popiersia królów lub władców na monetach. Jadnak można również spotkać ukoronowane symbole (jak np. poniższy patagon) lub też monogramy (np. tymfy Jana Kazimierza).
Niderlandy Hiszpańskie, Filip IV 1621-1665, patagon 1624
Królestwo Polskie, Jan II Kazimierz 1649 – 1668, ort 1651, mennica Poznań
Wystawę można oglądać w gmachu Muzeum do końca września br. Serdecznie zapraszam!
Więcej o wystawie: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
Autor: Michał Gazda