Prehistoryczna kopalnia zaklęta w metalu – emisja monet Krzemionki Opatowskie
Dziś Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu nowe monety kolekcjonerskie. Upamiętniają one prehistoryczną kopalnię krzemienia pasiastego w Krzemionkach Opatowskich. Do rąk kolekcjonerów trafi srebrna dwudziestozłotówka oraz dwuzłotówka wybita w stopie Nordic Gold. Pierwsza z nich zyskała dodatek z tego cennego kamienia. Przez to osiągnęła cenę 170 zł na aukcji w systemie Kolekcjoner. Projektantką wszystkich monet jest Ewa Tyc-Karpińska.
20 Złotych
Awers: Z lewej strony, na tle stylizowanego fragmentu komory eksploatacyjnej w kopalni krzemienia, wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Nad orłem oznaczenie roku emisji: 2012. Po prawej stronie orła napis: 20 ZŁ. U dołu napis: RZECZPOSPOLITA/POLSKA. Pod orłem, po prawej stronie, znak mennicy: MW.
Rewers: U dołu, po prawej stronie, na tle stylizowanego fragmentu komory eksploatacyjnej w kopalni krzemienia, inkrustowana konkrecja krzemienia pasiastego. Po lewej stronie stylizowane wizerunki dwóch górniczych narzędzi z krzemienia. U dołu, półkolem, napis: KRZEMIONKI OPATOWSKIE.
Próba: Ag 925
Stempel: lustrzany
Średnica: 38,61 mm
Masa: 28,28 g
Nakład: 45 000 (z czego 38 250 szt. przeznaczono do sprzedaży)
Data emisji:18-07-2012
Cena emisyjna: 170 zł
Uwagi: na rewersie krzemień pasiasty
2 Złote
Rewers monety dwuzłotowej przedstawia wizerunek ostrza siekiery z krzemienia pasiastego oraz narzędzia górnicze: rekonstrukcję kilofa z krzemiennym ostrzem, krzemienne ostrze kilofa bez oprawy, dźwignię z rogu jeleniego oraz kamienne ostrze kilofa. U dołu widoczny jest stylizowany wizerunek „oranta” z wyrobiska podziemnego kopalni, tj. schematycznie ujętej sylwetki ludzkiej z rozpostartymi ramionami.
Metal: Nordic Gold (CuAl5Zn5Sn1)
Stempel: zwykły
Średnica: 27,00 mm
Masa: 8,15 g
Nakład: 800 000
Data emisji:18-07-2012
Dwuzłotówki można od dziś wymieniać w kasach Narodowego Banku Polskiego. Również od dziś, aż do 8 sierpnia można odbierać w kasach wylicytowane monety. Osoby, które nie wzięły udziału w aukcji, a chciałyby stać się posiadaczami takiej monety mogą od 20 lipca kupić ją w kasie NBP lub sklepie interetowym Banku. Więcej o monetach i kopalni można przeczytać w folderze towarzyszącym emisji.
Autor: Michał Gazda
Źródło: Narodowy Bank Polski