Premium Aukcja 35 – Hotelowa i Aukcja 36e Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk
W dniu 17 września 2022 roku (sobota) odbędzie się Premium Aukcja 35 - Hotelowa Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk. Rozpoczęcie aukcji o godz. 9.00. Aukcja odbędzie się w Hotel Raffles Europejski w Warszawie. Na aukcji znajdą się najrzadsze i najpiękniejsze walory z Polski i świata. W dniach 18-21 września 2022 roku (niedziela-środa) odbędzie się Aukcja 36e Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk, która składać się będzie z czterech sesji. Rozpoczęcie aukcji o godz. 9.00 w dniu 18 września (sesja I) oraz 17:00 w dniach 19-21 września (sesja II, III i IV). Będzie to aukcja internetowa (bez licytacji na sali). Sesja I to monety średniowieczne, trojaki i orty, monety Polski królewskiej, monety Rosji oraz banknoty; sesja II to monety II Rzeczypospolitej, monety kolekcjonerskie i falerystyka, sesja III to monety antyczne i monety spółdzielni wojskowych, sesja IV to numizmaty z całego świata.
Lista wszystkich pozycji aukcyjnych znajduje się na stronie internetowej Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk: www.aukcjamonet.pl. Organizatorzy zapraszają do licytacji online, zobacz TUTAJ.
Wybrane pozycje z katalogów aukcyjnych:
Lot: 3 Grecja. Scythia - dynastia Koson. Stater około 54 p. n. e.
Awers: Rzymski konsul w towarzystwie dwóch lektorów.
Rewers: Orzeł z rozpostartymi skrzydłami, siedzący na berle, trzymający wieniec laurowy.
Wspaniale zachowany egzemplarz, połysk i w pełni czytelne detale. Rzadkie.
Literatura: RPC I 1701
Stan zachowania: 1- (UNC-)
Waga: 8,56 g Au
Średnica: 18-19 mm
Cena startowa: 5000 PLN
Lot: 65 Zygmunt II August. Dukat 1556, Gdańsk ex. Styka - RZADKOŚĆ
Awers: Popiersie króla w prawo w koronie i w zbroi. Broda królewska zapleciona w szpic. W otoku: SIGIS AVG REX POLO D PRVS.
Rewers: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANEN 1556.
Mennica w Gdańsku rozpoczęła wybijanie dukatów miejskich za panowania Zygmunta Starego. Kontynuowano tę działalność także za panowania Zygmunta Augusta. Najintensywniej mennica w Gdańsku pracowała w 1555 i 1556 roku. W 1556 roku w mennicy wykonano aż osiem par stempli do bicia dukatów. Wszystkie odmiany należą do monet bardzo rzadkich.
Na naszym dukacie powtórzono popiersie z 1555, gdzie król ma brodę przystrzyżoną w długi szpic. Awers z nowym rewersem z datą 1556.
Moneta znana tylko z największych zbiorów, między innymi J. Sawickiego, H. Karolkiewicza. Była też odnotowana w historycznych kolekcjach Z. Chełmińskiego, O. Kubickiego, M. Frankiewicza, ale nie posiadał jej Emk Hutten Czapski.
Ogromnej rzadkości dukat gdański, do monety oryginalna karteczka z aukcji z 1962 roku.
Piękny egzemplarz. Wspaniały detal, połysk menniczy. Delikatnie gięty.
Egzemplarz z aukcji Coins Galleries, New York 9-10 November 1962 lot 290 (kupiony za 290$).
Literatura: Kopicki 7378 (R6); Frieberg 2; Dutkowski, Suchanek CNG 98; Dutkowski (Złoto Jagiellonów) 100 (R6 R7); Frankiewicz 118
Stan zachowania: 1- /2+(UNC-/EF+)
Waga: 3,52 g Au
Średnica: 22 mm
Cena startowa: 170 000 PLN
Lot: 97 Kurlandia, Gotthard Kettler (1562-1587). Talar 1576, Mitawa NGC XF45 - EKSTREMALNIE RZADKI R* c. a.
Awers: Bogato zdobiona, czteropolowa tarcza heraldyczna herbem rodowym pośrodku. W otoku: GOTHARDI D G DVCIS CVR ET SEMIGA.
Rewers: Polsko-litewska tacza herbowa, powyżej skrócona data (15) 7-6, na dole 2 ¼ - R. W otoku: MONETA NOVA ARGENTE DVCIS CVRLAND.
Gotthard Kettler objął urząd w 1559 r., armia zakonu została pokonana przez Rosjan 2 sierpnia 1560 r. pod Ermes. Mistrz zakonu nie znalazł poparcia ze strony cesarstwa, oddał się pod opiekę polsko-litewską. W traktacie zawartym w Wilnie 28 listopada 1561 Kettler otrzymał tereny na południe od Dźwiny jako dziedziczne księstwo Kurlandii i Semgalie, a tereny na północ od rzeki miał zarządzać jako feudalny pan korony polskiej. 5 marca 1562 został ogłoszony księciem, a tym samym wygasło państwo religijne. Wojna inflancka wszczęta przez Iwana IV nie skończyła się wraz z wygaśnięciem zakonu, trwała ponad 20 lat, ponieważ Polska i Litwa, Szwecja i Dania interweniowały militarnie i nie chciały przyjąć obszaru władzy cara bezpośrednio na Morzem Bałtyckim, a sam car musiał wkrótce zrzec się roszczeń do Inflant.
Ekstremalnie rzadki talar kurlandzki, którego notowań nie odnaleźliśmy. Jedna sztuka dostępna w ofercie aukcyjnej. Prawdziwa perełka i ozdoba naszej aukcji.
Literatura: Kopicki 4011 (R)* c. a.; Davenport 8450 RARE! - tylko rocznik 1575!; Neumann 297
Stan zachowania: NGC XF45
Średnica: 42 mm
Cena startowa: 100 000 PLN
Lot: 132 Zygmunt III Waza donatywa wagi 7 dukatów 1614 Gdańsk – JEDYNY NA RYNKU
Awers: Popiersie króla w prawo w koronie i zbroi wyłożoną krezą. Na ramieniu płaszcz spięty agrafą, w którą wpisano rok 1614 ułożony w krzyż. Na piersi łańcuch Orderu Złotego Runa. Miniaturowa data 1614 u góry nad koroną. Pod ramieniem inicjały medaliera S.A. W otoku: napis rozpoczęty i zakończony ozdobnym ornamentem roślinnym. SIGISMVNDVS III DG REX POLONIÆ MAG DVX LIT RVSS PRVSSIÆ.
Rewers: Dwa lwy podtrzymują kartusz miejski stojący na bogato zdobionej konsoli. Nad tarczą złączone dwa liście palmowe i gałązki laurowe. Środek konsoli w kształcie serca, w której znajduje się miniaturowa tarcza miejską trzymana przez dwa lwy. Pod kartuszem herbowym, w zakończeniu belki poziomej rozdzielone inicjały S-A. Na belce, pod nią i u samego dołu trzykrotnie umieszczony rok 16-14, dodatkowo wśród ornamentów konsoli inicjały F-B. W otoku: EX AVRO SOLIDO CIVITAS GEDANENSIS FIERI F.
Donatywa jest jedną z najdoskonalszych prac medaliera Samuela Ammona. Przybył on do Gdańska w 1613 roku i podjął pracę w mennicy miejskiej w Gdańsku. Należał on do najwybitniejszych artystów I połowy XVII wieku. W 1621 roku wykonał on stemple do słynnej studukatówki koronnej. Jego prace charakteryzowały się wyjątkową wagą jaką przykładał do szczegółów stempla. Każdy element królewskiego stroju czy tarczy herbowej jest oddany z największą starannością. Niektóre elementy dekoracji widoczne są tylko pod szkłem powiększającym. Stemple tej donatywy były przeznaczone do egzemplarzy o wadze półportugała (pięciu dukatów). Jednak na polecenie rady miasta odbijano też specjalne egzemplarze o wadze wyższej, od 6 do 8 dukatów. Przeznaczano je na podarunki dla wybitnych gości. Egzemplarz o wadze 7 dukatów był w dawnych zbiorach Gimnazjum Gdańskiego. Kolejny znajduje się w Bode Museum w Berlinie. Przed wojną odnotowano jeden egzemplarz na aukcjach w 1911 i potem w 1913 roku w firmie Riechman. Zapewne ten egzemplarz pojawił się w 1954 roku na aukcji Coin Galleries w USA. Jest to obecnie jedyny egzemplarz tej wagi dostępny na rynku numizmatycznym. W pracy J. Dutkowskiego „Złoto czasów dynastii Wazów” umieszczono ilustrację egzemplarza ze zbiorów berlińskich.
Ekstremalnie rzadka pozycja, notowana tylko raz na aukcji w 1954 roku w USA. Nie posiadał jej w swojej kolekcji nikt z wielkich kolekcjonerów monet polskich (H. Czapski, Potocki, Sobański). Aktualnie znajduje się tylko w jednym zbiorze publicznym w Berlinie. Prawdopodobnie oferowany to drugi i jedyny egzemplarz dostępny na rynku.
Wspaniały egzemplarz. Wspaniale zachowane detale, połysk menniczy, kolorowa, piękna wiekowa patyna. Droben defekty obrzeża.
Kopicki nie uwzględnia, Friedberg nie notuje tej wagi; Dutkowski, Suchanek CNG.206; Dutkowski(złoto Wazów t.I).164 R8, Kaleniecki s. 208 (tylko jedno notowanie)
Egzemplarz kupiony od Donadla Crowthera 03.03.1970 za 399 GBP.
Literatura: Kopicki nie uwzględnia, Friedberg nie notuje tej wagi; Dutkowski, Suchanek CNG.206; Dutkowski(złoto Wazów t.I).164 R8, Kaleniecki s. 208 (tylko jedno notowanie)
Stan zachowania: 2+ (EF+)
Waga: 24,55 g Au
Średnica: 43 mm
Cena startowa: 250 000 PLN
Lot: 252 S. A. Poniatowski. Medal wagi 11,5 dukata na Odsłonięcie pomnika Jana III Sobieskiego - Holzhaeusser - ZŁOTO - RZADKOŚĆ
Awers: Popiersie Jana III w wieńcu laurowym, w prawo. W otoku: IOANNES III. REX POLON:.
Rewers: Dwie skrzyżowane kopie przechodzące przez wieniec laurowy. W otoku sentencja ANIMAMQUE VOCAMUS HEROIS.virg. (I duszę bohatera wzywamy). W odcinku: STATUAM DICAVIT MAGNO DECESSORI | 14.SEPT:1788. | S.A.R. (Posąg postawił wielkiemu poprzednikowi dnia 14-go września 1783 | Król Stanisław August).
Medal wykonany przez jednego z najwybitniejszych medalierów polskich, Holzhaeussera. Został wybity na pamiątkę odsłonięcia pomnika Jana III Sobieskiego. Pomnik autorstwa Monaldiego, który stanął w Łazienkach Królewskich w Warszawie, 105 lat po uwolnieniu Wiednia.
Jak opisuje go Edward Raczyński: "Imię króla Jana III nie mogło niezostawać w wiekuistej pamięci i szanownej czci u Polaków upatrujących w jego panowaniu ostatnie ślady wiekopomnej chwały swojej. Najświetniejsza życia jego epoka, rok 1683, szczególniej tę szanowną pamięć tem skuteczniej wskrzeszała, iż ją w tym samym czasie po upłynieniu stu lat gdzie indziej pogrążyć w niepamięci usiłowano. Dla tej więc przyczyny stoletnią pamiątkę tak wielkiej dla sąsiadów i dla całej Europy przysługi, dzieła tak heroicznego, i zwycięztwa tak wspaniałego, obchodzono po całej Polszcze z przyzwoitą onej uroczystością. Wszystkie szkoły, tak główne jako też pośrednie i drobniejsze, za powinność sobie poczytały, bobatera tego i bohaterskie dzieła jego przed stem lat wykonane prozą i wierszem wystawiać. Król Stanisław August oddający winny hołd chwały temu bohaterowi, i godzien ze wszech miar oddawać go, postanowił na onczas uwiecznić tę pamiątkę nieprzemijającym ale trwałym dowodem, zastąpić mającym tegoż dzieła pamiątki, gdzie indziej zarzucone lub z widoku powszechnego uprzątnione. Kazał więc biegłemu w swej sztuce snycerzowi Monaldi wykuć z kamienia posąg Jana III na koniu siedzącego z niewolnikiem tureckim pod koniem leżącym, z przydaniem po dwóch stronach znaków zwycięzkich, z rozmaitej broni złożonych i stosownemi napisami. Wykonanie tego posągu zabrało lat kilka, i dopiero w roku 1788 uskutecznione zostało. Nie zostawało więc, jak tylko posąg ten na wyznaczonem jemu miejscu postawić, przy moście na kanale w łazienkach prosto w okna stojącego tamże pałacu. Poczytano za rzecz przywoitą, obchodzić stawienie tego posągu z niejaką uroczystością. Postawiono wiec na miejscu w tychże łazienkach upatrzonem amfiteatrom przestronne, otoczone gankami ozdobnemi dla przedniejszych widzów, i szrankami na dole zawarte. Tam karuzel ozdobny mile zabawiał patrzących. Roty w odmiennym kształtnym stroju ubiegały się na wyścigi do pierścienia, a potem zmieszawszy się, pozór konnej bitwy stawiały, gdzie zręczność bieżących, dzielność koni, w zamieszaniu nawet zachowany porządek, i w takowem ćwiczeniu biegłość, podziwienie i pochwały sobie zjednały. Nastąpiła sztuka teatralna od samych ochotników częścią śpiewaniem, częścią zwykłem udaniem na nowym teatrum przy łazienkach grana. Nastąpiło misterne około posągu i po bokach kanału w przezroczystych kolorach, aż do pałacu i za pałacem główniejszych ulic oświecenie. Zakończyło się to ucztą w pałacu dla zaproszonych gości, a stołami różnemi potrawami i napojem okrytemi po różnych miejscach w przestrzeni łazienek dla ludu. Huk armat w przyzwoitym czasie, odgłos muzyki prawie nieustannie pomnażał wspaniałość i wdzięk tej uroczystości, która się w lat 105 i dwa dni po uwolnieniu Wiednia od obleżenia odprawiła. Medal stawia wyobrażenie tego, którego nieśmiertelna pamiątka powodem do tych igrzysk była; z drugiej strony kopie znaczą te gonitwy, a wieniec nadgrodę im wyznaczoną, oliwny zaś jest, iż nierzeczywistą walką, ale wyobrażeniem sposobnej walki były. Napis wzięty z odmianą jest z Wirgiliusa Eneidy k. V. wiersza 98, gdzie w podobnej przygodzie o Eneaszu pisze."
Nie udało nam się odnaleźć notowania podobnego złotego egzemplarza. Z przesłanek od właściciela i notatek rodzinnych egzemplarz może pochodzić z kolekcji Frankiewicza.
Piękny, ekstremalnie rzadki złoty medal.
Literatura: Raczynski 532, Hutten-Czapski 3298 (R3)
Stan zachowania: 1- (UNC-)
Waga: 40 g Au
Średnica: 39,2 mm
Cena startowa: 110 000 PLN
Lot: 399 Niemcy, Würzburg. Christoph Franz von Hutten (1724-1729). Medal 1724 wagi 10 dukatów – RZADKOŚĆ
Awers: Popiersie w religijnym insygniach w prawo, poniżej podpis medaliera. W otoku: CHRIST FRANC D G EP HERB S R I PR FR OR DVX.
Rewers: Frankonia siedząca, oparta o usytułowany na piedestale herb miasta Würzburg, lewą ręką wsparta o ul. W polu rój pszczół, całość w ogrodowej scenerii.
Złoty medal (1724) wagi 10 dukatów autorstwa A. Vestnera wybity z okazji wyboruChristopha Franza von Hutten na księcia-biskupa.
Szczegóły reliefu nietknięte, ryski na lustrzanym tle. Niezwykle rzadka pozycja.
Literatura: Bernheimer 397; Helmschrott 573
Stan zachowania: 1- (UNC-)
Waga: 34,63 g Au
Średnica: 44 mm
Cena startowa: 20 000 PLN
Lot: 491 PRÓBA nikiel 50 groszy 1919, ex Faruk, ex Karolkiewicz collection - UNIKAT - PCGS SP62 (MAX)
Znakomita proweniencja, moneta z legendarnej kolekcji ostatniego króla Egiptu Faruka. Najwyższa nota gradingowa na świecie.
Moneta wybita w nieznanym nakładzie. Na awersie, pod orłem monogram JH.
Zdjęcie dokładnie tego egzemplarza zostało użyte w książce Janusza Parchimowicza "Monety Rzeczypospolitej Polskiej 1919-1939", str. 122/123 (nowe wydanie).
Jedyny znany egzemplarz.
Literatura: Parchimowicz P116
Stan zachowania: PCGS SP62 (MAX)
Waga: 6,34 g Ni
Średnica: 26 mm
Cena startowa: 40 000 PLN
Lot: 623 20 marek 1916 Generał – seria A - PMG 64 -RZADKOŚĆ
Typologicznie banknot ekstremalnie bardzo rzadki w tak znakomitym stanie zachowania.
Piękny egzemplarz z doskonale zachowaną, naturalnie prążkowaną fakturą papieru.
Sztywny papier, brak złamań i zgięć, po prostu dla najbardziej wymagających idealnie zachowany egzemplarz.
O rzadkości świadczy również fakt iż tylko trzy banknoty uzyskały wyższą notę w PMG.
Literatura: Lucow 296 (R3); Miłczak 14
Stan zachowania: PMG 64
Cena startowa: 5000 PLN
Lot: 707 Rosja. Mikołaj I. Polski Znak Honorowy IV klasy (Virtuti Militari) za stłumienie Powstania Listopadowego - RZADKOŚĆ
Polski Znak Honorowy był wyróżnieniem ustanowionym przez Mikołaja I w dniu 12 stycznia 1832 roku. Miał na celu wyróżnienie osób uczestniczących w wojny polsko-rosyjskiej 1830 roku po stronie Rosji. Równocześnie miał pełnić rolę propagandową w oczach społeczeństwa polskiego. Nawiązując wyglądem do Krzyża Wojskowego Polskiego, zwanego popularnie od swojej dewizy Orderem Virtuti Militari, miał stanowić jego swoistą kontynuację. Krzyż Wojskowy Polski nadawany przez Rząd Narodowy w powstaniu, wręczany był jako najwyższe wyróżnienie w zbrojnej walce z Rosją. Przez Polaków był niezwykle szanowany. Dlatego Piotr I chciał z jego niesławnego kontynuatora uczynić antytezę tego, czym dla powstańców był order ze słynną dewizą Virtuti Militari. Krzyże IV klasy, a więc złote, wręczane były starszym oficerom, kapelanom wojskowym i urzędnikom medycznym IX rangi lub niższej, którzy uczestniczyli kampanii przeciw powstaniu listopadowemu. Od 1834 roku mogli się o niego ubiegać także Ci, którzy nie brali bezpośredniego udziału w tłumieniu powstania, ale służyli w oddziałach biorących w nich udział. Wreszcie od 1837 roku rozszerzono prawo ubiegania się o wyróżnienie na osoby, które służyły w oddziałach które stacjonowały na terenie dawnego Królestwa Polskiego w czasie powstania, choć w nim nie uczestniczyły. W ten sposób społeczeństwo polskie zmuszone było oglądać dewizę Virtuti Militari na piersiach osób odpowiedzialnych za utratę marzeń o niepodległości. Jednocześnie rosyjskie przepisy sytuowały nowe wyróżnienie bardzo nisko w hierarchii odznaczeń.
Szacowana liczba nadań Polskiego Znaku Honorowego IV klasy wynosi ok. 5.200 egzemplarzy. Jest to relatywnie niewielka liczba nadań jak na warunki rosyjskie oraz w stosunku do krzyży V klasy, których nadano ok. 100.000.
Obecnie jest to walor ceniony i poszukiwany na rynku kolekcjonerskim. Niezbędny dla osób interesujących się powstaniem listopadowym, a w uwzględniających w swojej kolekcji obie strony konfliktu.
Złoto, ramiona dmuchane. Na uszku do zawieszenia nabita punca wykonawcy.
Stan bardzo dobry. Niewielkie ślady noszenia. Duża rzadkość.
Stan zachowania: bardzo dobry
Waga: 8,3 g Au (całość)
Średnica: 32,8 x 35 mm
Cena startowa: 15 000 PLN
___________________________________________
Lot: 2252 Zygmunt III Waza. Talar 1627, Bydgoszcz – RZADSZY ROCZNIK
Awers: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa. W otoku: SIGISIII D G REX POLO M D LIT RVSS PRVS MA.
Rewers: Pod koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa opasana Orderem Złotego Runa, po bokach data 16-27. W otoku: SAM LIV NEC NO SVE – GOT VAD Q HRI REX.
Rzadszy rocznik talarów bydgoskich Zygmunta III Wazy. Odmiana z herbem Półkozic bez kropek. W napisie otokowym na awersie POLO.
Stara patyna. Dobra prezencja.
Literatura: Kopicki 1365; Davenport 4315; Davenport 4315; Tyszkiewicz 6 mk; Dostych 27.1.04 (R6)
Stan zachowania: 2-/3+ (EF-/VF+)
Waga: 27,74 g Ag
Cena startowa: 7500 PLN
Lot: 2745 Rosja, Mikołaj II. 15 rubli 1897, Petersburg, typ I
Awers: Głowa cara w lewo, legenda otokowa. Dwie ostatnie litery legendy otokowej poza krawędzią szyi.
Rewers: Dwugłowy orzeł rosyjski. U dołu nominał i data 1897.
Bardzo ładnie zachowane. Rzadszy wariant.
Literatura: Bitkin 1 (R)
Stan zachowania: 2 (EF
Waga: 12,9 g Au.900
Cena startowa: 3500 PLN
Lot: 2828 100 złotych 1934 seria CY, PMG 64 - RZADKI
Przedruk na banknocie z datą 1934.
Egzemplarz w gradingu PMG doceniony wysoką notą 64. Wspaniale zachowany, sztywny papier, brak przybrudzeń.
Duża rzadkość w tym stanie zachowania.
Literatura: Lucow 762 (R4); Miłczak 90c
Stan zachowania: PNG 64
Cena startowa: 4000 PLN
Lot: 3013 Palestyna. 1 pound (1000 mils) 1939 seria L, PMG 30 - RZADKOŚĆ
Niezmiernie rzadka emisja banknotów ceniona przez kolekcjonerów z całego świata.
Świeży, czysty papier.
Literatura: Pick 7C
Stan zachowania: PMG 30
Cena startowa: 2000 PLN
Lot: 4001 II RP. 20 złotych 1925 Bolesław Chrobry
Moneta coraz bardziej doceniana i poszukiwana przez kolekcjonerów.
Drobne ryski w polu, ale moneta bardzo dobrze zachowana.
Literatura: Parchimowicz 126
Stan zachowania: 1-/2+ (UNC-/EF+)
Waga: 6,45 g Au
Cena startowa: 4000 PLN
Lot: 4277 PRL. PRÓBA mosiądz 10 złotych 1984 Bolesław Prus - RZADKOŚĆ
Niezmiernie rzadka próba technologiczna 10 złotych 1983 z głową Bolesława Prusa, wybita w nieznanym nakładzie, na krążku monety dwuzłotowej.
Dotarliśmy jedynie do jednego notowani aukcyjnego.
Dodatkowo właśnie nasza moneta została zilustrowana w katalogu Parchimowicza „Polskie Monety Próbne 1949-1990”.
Literatura: Parchimowicz P286k
Stan zachowania: 1- (UNC-)
Waga: 3,01 g CuZn
Średnica: 21,5 mm
Cena startowa: 2000 PLN
Lot: 4364 III RP. 1 grosz 100 saszetek po 100 sztuk (10.000 monet) - WOREK PARCIAK 2002 - RZADKOŚĆ
Oryginalny, nierozpieczętowany worek Mennicy Państwowej zawierający 100 saszetek po 100 sztuk nominału 1 grosz z roku 2002.
Dla porównania pojedynczej saszetki (100 sztuk monet w każdej) z roku, np.: 2007 warte są około 3 złotych, zaś jedna saszetka z parciaka z rocznika 2002 potrafi osiągnąć na aukcji cenę około 180 złotych.
Duża rzadkość jako całość.
Stan zachowania: 1 (UNC)
Cena startowa: 2000 PLN
Lot: 4367 III RP. 200 złotych 2003 Przemysł Naftowy NGC PF70 ULTRA CAMEO (MAX)
Menniczy egzemplarz ze wspaniałym, głębokim lustrem i matowymi wypukłymi elementami co zostało docenione najwyższa notą w NGC PF69 ULTRA CAMEO.
Stan zachowania: NGC PF70 ULTRA CAMEO (MAX)
Waga: 15,5 g Au.900
Cena startowa: 3800 PLN
Lot: 5247 Sycylia, AE 23,5 mm, Agathokles 317 – 289 r. p.n.e., Syrakuzy - RZADKI
Brązowa patyna dodająca monecie uroku.
Literatura: SNG ANS 708
Stan zachowania: 2-/3+ (EF-/VF+)
Waga: 10,46 g
Cena startowa: 2000 PLN
Lot: 5278 Celtowie Iberyjscy, AE AS , 76 – 45 p.n.e., Castulo
Awers: Głowa młodzieńca w prawo, ISCER SACAL.
Rewers: Sfinks idzie w prawo, w odcinku SOCED, CAST.
Piękna ciemnozielona patyna wyłaniająca się spod piaskowego osadu.
Literatura: Burgos (2008) 709; Ripolles 905; Villaronga 14
Stan zachowania: 2 (EF
Waga: 20,69 g
Cena startowa: 1000 PLN
Lot: 5492 Cesarstwo Rzymskie. Follisy z Bramą Obozową IV w n. e. , DUŻA KOLEKCJA 109 monet
Klaser follisów z IV wieku naszej ery których motywem są bramy obozowe. Campgate.
Zbiór składa się z monet wielu cesarzy, jak Liciniusz I i II, Constatin I wielki, Crispus i Konstantyn II, Konstantiusz I bitych w różnych mennicach. Pierwsze „bramy” zaczął bić Liciniusz I w Heraklea do 320 roku, kiedy to mennice przejął Konstatntyn I.
Oferowana kolekcja zawiera 109 monet w różnych stopniach rzadkość wg katalogu RIC, w tym:
rzadkość C/S – 14 szt.
rzadkość R1/R2 – 16 szt.
rzadkość R3 – 29 szt.
rzadkość R4 – 29 szt.
rzadkość R5 – 23 szt.
Monety nie opisane w katalogu RIC - 10 sztuk
W zestaw wkomponowane również 2 rzadkie nummisy.
Monety zbierane przez wiele lat, przez jednego kolekcjonera, w stanach od menniczych do bardzo przyzwoitych.
Stan zachowania: 1-/4 (UNC-/F)
Cena startowa: 6000 PLN
Lot: 5494 Bizancjum, Solidus, Anastazjusz I 491-518, Konstantynopol
Awers: Popiersie cesarza w zbroi i hełmie na wprost, trzyma włócznię na plecami., DN ANASTASIVS P P AVG.
Rewers: Wiktoria stoi w lewo trzyma krzyż , po lewo przy krzyżu gwiazda, w odcinku: CONOB, VICTORIA AVGGG S.
Pięknie zachowana moneta.
Literatura: DOC 3f; MIBE 4a; Sear 3
Stan zachowania: 1- (UNC-)
Waga: 4,5 g Au
Cena startowa: 2000 PLN
Lot: 6089 Austria. Leopold I (1657-1704). Talar medalowy z tytulaturą Jana III Sobieskiego 1683, Wiedeń
Talar wybity z okazji pokonania Turków Osmańskich pod Wiedniem.
Bardzo rzadki i efektowny talar noszący również tytulaturę Jana III Sobieskiego jako króla Polski.
Mały ślad po zawieszce. Patyna. Dobra prezencja.
Literatura: Raczyński 228; H-Czapski 2468
Stan zachowania: 2-/3+ (EF-/VF+)
Waga: 27,76 g Ag
Cena startowa: 2000 PLN
Lot: 6108 Australia. Wiktoria (1837- 1901). Funt 1870, Sydney
Ciekawszy typ monety.
Resztki połysku.
Literatura: Friedberg 10
Stan zachowania: 3+ (VF+
Waga: 7,98 g Au.916
Cena startowa: 2000 PLN
Lot: 6111 Albania, Ahmed Zogu. 20 franga 1927 R, Rzym - RZADKIE
Dużo połysku, drobne ryski. Rzadka moneta.
Literatura: Friedberg 2
Stan zachowania: 2+ (EF+)
Waga: 6,44 g Au.900
Cena startowa: 3000 PLN
Lot: 6349 Węgry. Maciej Korwin (1458-1490).Goldgulden 1470–1477, Nagyszeben
Awers: Madonna z Dzieciątkiem, kruk z pierścieniem w dziobie w napisie otokowym, w otoku: MATHIAS DG - R VNGARIE.
Rewers: Św. Ładysław, w polu litery h-T, w otoku: S LADISL - AVS REX.
Bardzo ładnie zachowany.
Literatura: Huszár 677, Lengyel 39/4
Stan zachowania: 2 (EF)
Waga: 3,15 g Au
Cena startowa: 2500 PLN
Lista wszystkich przedmiotów dostępna jest TUTAJ - Aukcja 35 i 36e Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk dostępna jest TUTAJ.
Autor: Józef Smurawa / Źródło: Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk