Prezentacja banknotu kolekcjonerskiego z okazji 100-lecia PWPW oraz kolejnej monety z serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”
Narodowy Bank Polski zaprezentował nowy banknot kolekcjonerski o nietypowym nominale 19 złotych, który wyemitowany zostanie z okazji 100-lecia powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Nominał ten jest nawiązaniem do roku powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Banknot do obiegu wejdzie 2 października 2019 roku.
W dniu 16 października 2019 roku NBP wprowadza do obiegu dziewiątą monetę z serii pt. „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”. Jest to: 10 złotych - Łukasz Ciepliński „Pług”. Monetę zaprojektowaną przez Dobrochnę Surajewską wybito w srebrze (Ag.999) z tampondrukiem. Ustalono cenę emisyjną monety, która wynosić będzie 130,00 zł.
19 ZŁOTYCH - 100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych
- Projektant: Justyna Kopecka
- Nominał: 19 zł
- Wymiary: 150 mm x 77 mm
- Nakład: do 55 tys. szt.
- Cena emisyjna: 80,00 zł
Na rewersie widnieje wizerunek Ignacego Paderewskiego - pierwszego premiera międzywojnia. Na awersie natomiast - wizerunek gmachu głównego PWPW. Znak wodny nawiązuje zaś do orła z pierwszego polskiego banknotu wyprodukowanego po odzyskaniu niepodległości.
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych powstała 25 stycznia 1919 roku. Decyzję podjęła Rada Ministrów pod przewodnictwem Ignacego Paderewskiego. Nazywała się wtedy - Państwowe Zakłady Graficzne. W 1926 roku wybudowano nowy gmach, który do dzisiaj jest siedzibą PWPW. Podczas II wojny światowej, w gmachu działała konspiracyjna grupa złożona z pracowników PWPW, którzy produkowali banknoty i dokumenty dla Armii Krajowej.
10 ZŁOTYCH - Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni
– Łukasz Ciepliński „Pług”
Specyfikacja monety:
Emitent: Narodowy Bank Polski
Producent: Mennica Polska S.A.
Materiał: srebro (Ag.925)
Stempel: lustrzany
Bok: gładki
Średnica: 32 mm
Techniki dodatkowe: tampondruk
Masa: 14,14 g
Nakład: do 13 000 szt.
Projekt: Dobrochna Surajewska
Data emisji: 16-10-2019
Cena emisyjna: 130,00 zł
Łukasz Konrad Ciepliński ps. „Pług”, „Ostrowski”, „Ludwik”, „Apk”, „Grzmot”, „Bogdan”, urodził się 26 listopada 1913 w Kwilczu. Był synem Franciszka i Marii z domu Kaczmarek. Po ukończeniu szkoły powszechnej uczęszczał do Korpusu Kadetów w Rawiczu. W latach 1934-1936 był słuchaczem Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie-Ostrowi Mazowieckiej, którą ukończył w stopniu oficerskim. Od 1936 służył w 62 pp. w Bydgoszczy. Podczas kampanii 1939 r. walczył w bitwie nad Bzurą i w Puszczy Kampinoskiej. Podczas walk został odznaczony osobiście Orderem Virtuti Militari V klasy przez gen. Tadeusza Kutrzebę. W konspiracji objął początkowo funkcję komendanta Obwodu Rzeszów ZWZ, a następnie dowódcy Inspektoratu Rejonowego ZWZ-Podokręg Rzeszów Armii Krajowej. W ramach akcji „Burza” wspólnie z podległym mu oddziałem 39 pp. AK brał udział w wyzwalaniu Rzeszowa. Był zdecydowanym przeciwnikiem narzuconego przez sowietów komunistycznego zniewolenia Polski. W styczniu 1945 r. został przeniesiony do sztabu Okręgu Krakowskiego AK. Tam współorganizował działalność organizacji NIE i Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj. Po utworzeniu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość został prezesem Okręgu Krakowskiego WiN, a w grudniu 1945 r. komendantem Obszaru Południowego. W styczniu 1947 r. utworzył IV Zarząd Główny WiN. 28 listopada 1947 został aresztowany w Zabrzu przez funkcjonariuszy UB. Po trzyletnim brutalnym śledztwie prowadzonym pod bezpośrednim nadzorem NKWD w październiku 1950 r. stanął przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie. 14 października ppłk Łukasz Ciepliński został skazany na 5-krotną karę śmierci oraz 30 lat więzienia. Wyrok śmierci został wykonany 1 marca 1951 r. w piwnicy więzienia na Mokotowie w Warszawie. Miejsce pochówku Łukasza Cieplińskiego nie jest znane.
Świadectwem jego życia i wartości, które mu przyświecały są słowa, które skierował do swego syna przekazując je na Wielkanoc w jednym z grypsów: „…Ofiarowując Ciebie opiece Matki Bożej, proszę Ją, aby z ducha Twego wyrosło w czyn moje serce zdławione rękami wrogów. Ażeby moje marzenia zapadły do Twego serca jak iskry płomienne. Ażebyś był mężnym i słowo dane wobec Boga, Ojczyzny i własnego ducha przedkładał nad życie. Abyś był szlachetny i miał zawsze czyste serce. Aby uśmiech nie schodził z Twoich ust nawet w momencie, gdyby szatańskie ręce życie Tobie – jak mnie – odebrać chciały. Abyś utulił w bólu i otarł łzy Matce i był dla niej prawdziwą radością. Pamiętaj, że istnieją trzy świętości: Bóg, Ojczyzna i Matka. Bądź dobry dla Matki. Zostań lekarzem, inżynierem, naukowcem lub ekonomistą, co wolisz. Nie zapominaj o ojcu i jego idei. Bądź Polakiem, to znaczy całe zdolności zużyj dla dobra Polski i wszystkich Polaków. [...] Bądź katolikiem, to znaczy pragnij poznać Wolę Bożą, przyjmij ją za swoją i realizuj w życiu. Katolik to nie niedołęga, ale zdolny, przedsiębiorczy, służący dobru i walczący ze złem.”
Autor: Józef Smurawa / Źródło: Narodowy Bank Polski