„Skarb z Głogowa” w Lubaniu
Od 8 grudnia 2013 roku w lubańskim Muzeum Regionalnym (Lubań, Rynek – Ratusz, wtorek - piątek w godz. 9.oo-15.3o, w soboty w godz. 10.oo-16.oo; natomiast w poniedziałki muzeum jest zamknięte dla zwiedzających) oglądać możemy nową wystawę. A jest na co popatrzeć, bo „Skarb z Głogowa” jest jednym z najwspanialszych skarbów monet z XI-XII-XIII wieku w Polsce i Europie. Autorem wystawy jest przedstawiciel Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie. „Skarb z Głogowa” w lubańskim muzeum oglądać będzie można do 16 marca 2014 roku.
Na wystawie zaprezentowano srebrne monety, odkryte w październiku 1987 roku podczas prac ziemnych, prowadzonych na terenie ogródków działkowych w Głogowie.
Odkrycia tego skarbu dokonali dwaj mieszkańcy Głogowa. O swoim odkryciu powiadomili dyrekcję Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie. Przybyli na miejsce odkrycia archeolodzy potwierdzili, że w ziemi zalegała ogromna ilość starych numizmatów. Zostały one zabezpieczone i przewiezione do głogowskiego muzeum. Po przeliczeniu okazało się, że w skarbie znajdowało się w sumie 20 638 srebrnych monet, kilka tysięcy ich fragmentów oraz siedem sztabek i jedna bryłka srebra. Udało się również zabezpieczyć kilkanaście drewnianych klepek z naczynia, w którym zostały ukryte.

Fot. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie
Większość numizmatów pochodzi z drugiej połowy XII w. Najstarsze zaś pojedyncze monety wybite zostały pod koniec XI wieku. Interesujący jest fakt, że odnotowano wśród nich nieznane dotąd typy monet. Wśród numizmatów pochodzących z Polski dominują monety księcia śląskiego Bolesława I Wysokiego i księcia raciborsko-opolskiego Mieszka I Plątonogiego.
Wśród monet znajduje się również egzemplarz z wizerunkiem Bolesława IV Kędzierzawego na tronie, trzymającego miecz na kolanach, na rewersie zaś widnieje wizerunek głowy świętego Wojciecha, zamkniętej w relikwiarzu.
Najmłodsze monety, odnalezione w skarbie, wybito w mennicach księcia śląskiego Henryka Brodatego. Przypisuje się temu władcy zagadkowy dwustronny denar z przedstawieniem budowli sakralnej na jednej stronie oraz budowli świeckiej na stronie drugiej. Wyobrażenia na tej monecie przedstawiają jedność dwóch najistotniejszych aspektów władzy w średniowieczu: świeckiej i duchowej.
Autor: Józef Smurawa / Źródło: http://eluban.pl/ - „Skarb z Głogowa” już w Lubaniu (09.12.3013 r.)