VII Aukcja Salonu Numizmatycznego Mateusz Wójcicki
W dniach 27-28 lutego 2021 roku odbędzie się VII Aukcja Salonu Numizmatycznego Mateusz Wójcicki, która składać się będzie z pięciu sesji. Poszczególne sesje rozpoczynać się będą o godz. 09:00 i 16:00 w dniu 27 lutego oraz o godz. 10:00, 17:00 i 20:00 w dniu 28 lutego. Licytacja oraz składanie limitów odbywać się będzie na stronie: https://onebid.pl/pl/auction/-/1223?p=1 .
Salon Numizmatyczny Mateusz Wójcicki opublikował katalog aukcyjny online pozycji, które znajdą się na najbliższej aukcji. Na aukcji pojawi się wiele ciekawych monet, banknotów, papierowych pieniędzy zastępczych, medali i innych. Aukcja 7 - ilość pozycji: 2552. Pełen katalog aukcji nr 7 jest dostępny TUTAJ.
Wybrane pozycje z katalogu aukcyjnego aukcji nr 7 Salonu Numizmatycznego Mateusz Wójcicki:
6 – Zastaw pamiątek po więźniu obozu koncentracyjnego
Stan zachowania: bardzo dobry
Cena wywoławcza: 350 PLN
Zastaw pamiątek po więźniu obozu koncentracyjnego Anatolu Indulskim:
- Krzyż Oświęcimski, Polska Rzeczpospolita Ludowa, ustanowiony w 1985 roku wraz z miniaturą i pudełkiem, wersja z literami PRL,
- Odznaka Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych obozu koncentracyjnego STUTTHOF,- legitymacje członkowskie A. Indulskiego tegoż związku,
- album pamiątkowy ze zdjęciami z obozu Auschwitz, na ostatniej stronie kserokopia legitymacji.
216 – Jan II Kazimierz, Dukat Gdańsk 1660 DL - NGC MS62 - RZADKIE POPIERSIE
Stan zachowania: NGC MS62
Cena wywoławcza: 35 000 PLN
Zjawiskowy dukat Jana Kazimierza.
Rzadka odmiana, z nowym typem portretu królewskiego, notowana zaledwie 4-krotnie na rynku aukcyjnym w Polsce, wielokrotnie rzadsza od wczesnego typu.
Moneta o fenomenalnej prezencji. Znakomity, ostry detal i znakomita jakość bicia. Postać królewska jest wybornie odwzorowana, tak jak i lwy w herbie Gdańska. Tło z zachwycającym, mocnym lustrem menniczym.
Najładniejszy egzemplarz tej jakże rzadkiej odmiany popiersia jaki kiedykolwiek został odnotowany.
Awers: popiersie w koronie i w zbroi okrytej płaszczem w prawo, na piersi Order Złotego Runa, IOH•CAS•D•G•REX•POL•& SUEC•M•D•L•R•P.
Rewers: dwa lwy podtrzymujące owalną tarczę z herbem miasta, w wieńcu gałązka z liściem rozdzielającym napis, pod łapami lwów inicjały D-L Daniela Lesse, MON•AUREA CIVITAT•GEDANENS•1660•.
W 1656 roku po śmierci kierownika mennicy gdańskiej Gerharda Rogge, jego następcą został Daniel Lesse, którego to inicjały widnieją na prezentowanym dukacie. Lesse zarządzał mennicą gdańską, aż do okresu panowania Jana III Sobieskiego. Wardajnem i kontrolerem mennicy ze strony miasta był znany z poprzedniego panowania Christian Schirmer. Po śmierci Schirmera w 1660 roku, czyli w roku wybicia naszego dukata, jego funkcje przejął jego syn Christian Schirmer Młodszy. W tym czasie rytownikiem w mennicy gdańskiej był Jan Höhn, niezwykle utalentowany i znany medalier gdański. Za panowania Jana Kazimierza w Gdańsku wybijano monety srebrne: szelągi, dwugrosze, orty, półtalary i dwutalary oraz monety złote: dukaty, półtoradukaty i dwudukaty. Dukaty były bite na stopę węgierską z 23,5 karatowego złota po 56 sztuk grzywny krakowskiej brutto i miały przeciętnie 3,56 g wagi.
Literatura: Dutkowski G358 (R5), Kaleniecki 395, Kopicki 7662 (R4)
218 – Jan II Kazimierz, Półtalar Gdańsk 1649 GR - WIELKA RZADKOŚĆ
Stan zachowania: 3
Cena wywoławcza: 15 000 PLN
Najwyższej rzadkości półtalar znany ze zbioru Emeryka Hutten-Czapskiego, Gabinetu Królewskiego w Kopenhadze.
Notowany na aukcjach, tylko 3-krotnie.
Prezentowany egzemplarz został sprzedany na aukcji ANMN w roku 2013 za kwotę 23.000 PLN.
Pierwszy rocznik półtalarów gdańskich Jana Kazimierza.
Odmiana z napisem RUS w legendzie otokowej awersu, królewskie popiersie przedstawione jest w gładkiej zbroi z wyłożonym na nią charakterystycznym kołnierzem obszytym koronką. Na piersi króla zawieszony jest łańcuch z Orderem Złotego Runa.
Zdrowy egzemplarz w naturalnej patynie. Dobry, czytelny detal, tło z zarysowaniami, a zarazem z fragmentami połysku.
Awers: popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi, na piersi Order Złotego Runa, IOAN CAS:D:G:REX POL•& SUEC:M:D:L:RUS:P•.
Rewers: w wewnętrznym otoku, ukoronowany herb Gdańska w owalnym kartuszu, podtrzymywanym przez dwa lwy, powyżej gałązki w wieńcu, między łapami lwów inicjały GR Gerharda Rogge zarządcy mennicy gdańskiej w latach 1639-1656, MONETA ARGENTEA CIVITATIS GEDANENSIS•.
Mennica w Gdańsku rozpoczęła bicie talarów dopiero w okresie panowania Władysława IV Wazy w 1636 roku. Po wyborze nowego króla Jana Kazimierza mennica natychmiast rozpoczęła bicie talarów i półtalarów z jego wizerunkiem. Administratorem mennicy gdańskiej w tym czasie był Gerhardt Rogge. Stosowano się do stopy menniczej ustalonej dla talarów w 1633 roku. Mennica uzyskała tak wysoki, poziom efektywności, że na początku 1650 roku, do wybijania talarów tegoż rocznika używano jeszcze awersów z pierwszego typu talarów z roku 1649. Nowa ordynacja wydana przez Jana Kazimierza w 1650 roku spowodowała znaczne ograniczenie bicia talarów, aż do całkowitego zaprzestania ich wybijania w latach kolejnych.
Literatura: Dutkowski G.74 (R7), CNG.298b, Hutten-Czapski 7599, Parchimowicz 1755 a
236 – Jan III Sobieski, Dukat Gdańsk 1688 - PCGS MS63 - PIĘKNY
Stan zachowania: PCGS MS63
Cena wywoławcza: 25 000 PLN
Fenomenalny egzemplarz gdańskiego dukata króla Jana III Sobieskiego.
Cudowna wręcz prezencja i niesamowita jakość bicia, bez centralnych niedobić, jakże charakterystycznych dla tego typu.
Spektakularna pozycja doceniona przez PCGS maksymalną notą gradingową. Jedyna sztuka z notą MS63 w rejestrze PCGS i raptem jeden z dwóch egzemplarzy z tak wysoką oceną gradingową w połączonym rejestrze NGC i PCGS.
Niewątpliwą ciekawostkę w przypadku tych dukatów, stanowi data, w której ewidentnie ostatnia cyfra 8 została nabita na cyfrę 3.
Odmiana z portretem króla w koronie, w zbroi z naramiennikiem z głową lwa i orderem Ducha Świętego na piersi. Wybity w mennicy gdańskiej pod zarządem Christiana i Dawida Schirmera, stemplami z roku 1683 roku, autorstwa Höhna, wybitnego, gdańskiego medaliera.
Dukat z 1688 roku jest jedną z nielicznych, złotych monet gdańskich bitych bez znaków mincerskich.
Awers: popiersie króla w zbroi w prawo, w koronie, z orderem Ducha Świętego na piersi, IOAN•III D G•REX POL•M•D•L•R•PR•.
Rewers: dwa lwy podtrzymujące tarczę miejską, nad tarczą wieniec kwiatowy, w środku trzy gałązki, pod łapami lwów kwiatki, MON•AUREA CIVITAT•GEDAN*1688/3.
W dniu 16 luty 1685 roku, w związku z zarzutami pruskich posłów co do jakości monety bitej w Bydgoszczy, Sejm Rzeczypospolitej wydał uchwałę o następującej treści: "Ponieważ Menica srebrna od Roku 1676 w Koronie otworzona mało fruktyfikowała, tędy onę ... od przyszłego Seymu zawieramy." Uchwała jednak nie dotyczyła miast pruskich, które funkcjonowały już w innym systemie monetarnym. Gdańsk w tym okresie cierpiał na permanentny brak kruszcu, co poniekąd wymusiło jedynie dwa rodzaje emisji. W 1688 roku wybito dukaty oraz szelągi bilonowe.
Marian Gumowski w swoim opracowaniu "Mennica Gdańska" o dukatach Jana III Sobieskiego pisze tak: "Dukaty bite były na stopę węgierską z 23,5 karatowego złota. Z grzywny krakowskiej uzyskiwano 56 sztuk o wadze jednostki 3.5 g. W handlu dukata można było kupić za 6,5 do 7,5 złotych polskich w monecie srebrnej i 14 do 15 złp w miedziakach."
Literatura: CNG 375, Kopicki 7693 (R3), Hutten-Czapski 2503 (R2), Tyszkiewicz 18 mk
264 – Poniatowski, 3 Dukaty Warszawa 1794 - 19 listków
Stan zachowania: 2
Cena wywoławcza: 20 000 PLN
Rzadka i pożądana przez wielu kolekcjonerów, trzydukatówka Stanisława Augusta Poniatowskiego, wprowadzona Uchwałą z czerwca 1794 i pozostająca najwyższym jego nominałem.
Prezentowany egzemplarz w ponadprzeciętnej kondycji. Bardzo dobry detal. Tło z menniczym obustronnym lustrem. Na powierzchni drobne ślady, prawdopodobnie po mocowaniu. Niemniej moneta o znakomitej prezencji.
Dodatkowego smaczku w przypadku tej monety dodaje fakt, że nie posiada ona dostrzegalnych śladów justunku.
Odmiana z 19-stoma listkami po lewej stronie wieńca.
Naszym zdaniem jest, to jedna z ładniejszych trzydukatówek, oferowanych w ostatnim czasie na aukcjach w Polsce.
Waga 12.20 g.
Awers: głowa króla w prawo, STANISLAUS AUG.D.G.REX POL.M.D.L.
Rewers: w ukoronowanym wieńcu laurowym Orzeł i Pogoń, poniżej herb Ciołek i w wieńcu cyfra 3, AUREUS 1794 POLONIÆ.
W roku 1794 uchwalono zmianę stopy menniczej i wprowadzono zapis o dwóch nowych, niespotykanych dotąd nominałach: dukat półtoraczny (oznaczony 1½) i dukat potrójny (oznaczony 3). Zawartość czystego złota w tych dukatach odpowiadała dukatom holenderskim, ale ich waga była większa. Król wprowadził zwyczaj nazywania monet wzorem francuskim, imieniem władcy - francuski luidor. Dukat potrójny zyskał nazwę "stanislasdor", a z kolei dukat półtoraczny "pół stanislasdora". Wspomniane monety doczekały się tylko jednej emisji w roku 1794.
Literatura: Parchimowicz-Brzeziński 45.a, Plage 459, Kopicki (R3), Tyszkiewicz 40 mk, Berezowski 100.00 zł
314 – Wolne Miasto Gdańsk, Grosz 1812 M - NGC MS 64 - W CZYSTYM SREBRZE - RZADKOŚĆ
Stan zachowania: NGC MS 64 MAX
Cena wywoławcza: 10 000 PLN
Rzadka i niezwykle pożądana, przepiękna odbitka w czystym srebrze ostatniego grosza Wolnego Miasta Gdańsk.
W pełni mennicza sztuka, z prezencją najwyższych lotów.
Jeden z dwóch egzemplarzy, z najwyższą oceną w rejestrze NGC.
Pozycja zdecydowanie do wysoce wyselekcjonowanych kolekcji monet WMG.
Literatura: Parchimowicz P.58.b, CNG 444.IIa, Kopicki 7815 (R5), Berezowski 12.00 zł
463 – 1 grosz 1933 - NGC MS65 BN PL - JAK LUSTRZANKA - RZADKIE
Stan zachowania: NGC MS65 BN
Cena wywoławcza: 3000 PLN
Egzemplarz wybity świeżym stemplem z efektem lustrzanki z bardzo trudnym do uzyskania oznaczeniem PROOF LIKE od NGC.
Mennicza moneta z lustrzanym blaskiem. Kolor brązowy.
Duża gratka dla kolekcjonerów groszy II RP.
Literatura: Parchimowicz 101h
522 – Wolne Miasto Gdańsk, 5 guldenów 1927 - PCGS PR62CAM - STEMPEL LUSTRZANY
Stan zachowania: PCGS PR62CAM
Cena wywoławcza: 15 000 PLN
Najwyższej rzadkości moneta lustrzana WMG wybita w niskim, symbolicznym nakładzie. Znanych kilka notowań aukcyjnych na przestrzeni ostatniej dekady.
Moneta o zjawiskowej prezencji z efektem Cameo, co ukazaliśmy na filmie prezentacyjnym dedykowanym dla najlepszych egzemplarzy.
Projekt autorstwa Fryderyka Fischera.
Awers: herb miasta Gdańska podtrzymywany przez dwa lwy, nad herbem 5-ramienna gwiazda, poniżej napis w stylu gotyckim, 5 GULDEN.
Rewers: kamienice staromiejskie, za nimi Kościół Najświętszej Marii Panny w Gdańsku, w otoku gotycki napis, FREIE STADT DANZIG FÜNF GULDEN 1923.
Literatura: Parchimowicz 65b, Kopicki 7848 (R8)
627 – 5 złotych 1958 Rybak - BAŁWANEK - NGC MS66 - z efektem lustrzanki - ZJAWISKOWA
Stan zachowania: NGC MS66
Cena wywoławcza: 3000 PLN
Najbardziej efektowny, jakże rzadki "Bałwanek" jaki mieliśmy w ofercie aukcyjnej.
Naszym zdaniem najlepsza sztuka jaka dotychczas była przedmiotem publicznej licytacji.
Znakomity i w pełni menniczy egzemplarz, wybity świeżym stemplem.
Awers bezdyskusyjnie z efektem lustrzanki, z tłem wpadającym w typową lustrzaną czerń. Lustro rewersu nieznacznie "zamglone", ale nadal w znaczącym stopniu z efektem PROOF LIKE.
Najwyższa nota w rejestrze NGC.
Jedna z najbardziej poszukiwanych monet PRL z unikalnym jak na ten typ, lustrzanym efektem.
Literatura: Parchimowicz 220aa
644 – 200 złotych 1995 Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina - RZADKOŚĆ
Stan zachowania: L
Cena wywoławcza: 12 000 PLN
Pierwsza, najrzadsza kolekcjonerska dwustuzłotówka III RP.
Bezapelacyjnie najbardziej poszukiwana moneta 200 złotowa.
Nakład jedynie 500 szt.
Egzemplarz z aukcji tygodniowych WCN. Bez dedykowanego certyfikatu NBP.
Złoto 900 Waga 15,5 g.
Literatura: Parchimowicz 730
679 – Monety wojskowe, Białystok, Spółdzielnia 42 pułku piechoty, 1 złoty
Stan zachowania: +3
Cena wywoławcza: 100 PLN
Emisja wojskowa z lat 1926-1939.
Literatura: Bartoszewicki 42 (R7)
2002 – A. Podczaski - Dawny zabór rosyjski Tom II, wydanie II - z rozszerzeniem od autora
Cena wywoławcza: 850 PLN
Najnowsze wydanie II, poprawione oraz uzupełnione.
Katalog papierowych pieniędzy zastępczych z dawnego zaboru rosyjskiego 1919-1924.
Bezapelacyjnie najlepsze opracowanie poruszające tematykę pieniądza zastępczego.
Skrajnie niski nakład, prawdopodobnie nie więcej niż 50 egzemplarzy.
Własnoręcznie sygnowany oraz numerowany przez autora. Oferowany z numerem 45.
W komplecie rozszerzenie od autora z roku 2020, niedostępne dotychczas dla szerokiej publiki.
Wydanie Warszawa 2019, oprawa twarda, format A4.
2010 – Trembki/Giżyce, Ludwik Małkowski, 2 złote 1863
Stan zachowania: 1/-1
Cena wywoławcza: 550 PLN
Blankiet bez numeru.
Nazwa emitenta drukiem.
Wyśmienicie zachowane.
Literatura: Jabłoński 989/276
2028 – Bytomskie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego, 50 groszy 1945
Stan zachowania: 1/-1
Cena wywoławcza: 150 PLN
Rzadki i pięknie zachowane.
Literatura: Podczaski DO-102.1.a, Jabłoński 4201 - ale nie notuje tego nominału
2059 – 3 ruble srebrem 1854 Tymowski & Englert - UNIKAT
Stan zachowania: 4
Cena wywoławcza: 80 000 PLN
Najrzadszy polski banknot jaki kiedykolwiek mieliśmy w ofercie. Znany wyłącznie z ilustracji w Katalogu Czesława Miłczaka, brakujący nawet w największej kolekcji polskiego pieniądza papierowego - Kolekcji Lucow.
Ruble srebrem stanowią największe wyzwanie przed jakim stoi kolekcjoner polskiego pieniądza papierowego. Nie ma na świecie kolekcji która mogłaby pochwalić się wszystkimi rocznikami, a dotychczasowa literatura tematu nie daje pewności, że wszystkie roczniki zostały odnotowane.
Zbieranie tego okresu nie pozwala na przebieranie w stanach zachowania, poniekąd wymuszając zbieranie sztuk, stawiając stan zachowania jako element drugorzędny.
Trzy ruble srebrem w zmienionej kompozycji graficznej to banknot typologicznie praktycznie nieosiągalny. Jedynie rocznik 1858 znany jest z kilku notowań, pozostałe roczniki znane są w pojedynczych egzemplarzach lub wyłącznie z ilustracji w literaturze tematu.
Oferowany rocznik 1854 to banknot najwyższej rzadkości. Jest to jedyny egzemplarz jaki dotychczas był dostępny w ofercie publicznej i jeden z ostatnich banknotów jakie nadal brakują w Kolekcji Lucow.
Stan zachowania przystępny, a jak na rubla srebrem wręcz ponadprzeciętny. Na wstępie należy zaznaczyć, że banknot jest kompletny, bez ubytków ani śladów uzupełniania, a tym bardziej punktowania. Drobne prześwity widoczne są w świetle przechodzącym. Krawędzie z drobnymi poszarpaniami, ale bez istotnych ubytków. Strona odwrotna z podlepieniami. Papier nadal w akceptowalnej kondycji, bez śladów postępującego wykruszania, choć oczywiście już wiotki.
Druk bardzo dobrze zachowany. Barwy papieru naturalnie wpadają w odcienie różu, sam druk kontrastowy, bez istotnych i rażących przetarć. Numerator znakomicie czytelny, intensywnie czarny. Ogólna prezencja bardzo dobra. Generalnie jest to stan zachowania, który nie wywołuje negatywnych odczuć jak znaczący odsetek banknotów okresu Królestwa Polskiego.
Pozycja, która w dużej mierze gwarantuje nabywcy, że będzie jedynym prywatnym posiadaczem tego jakże rzadkiego rocznika.
Literatura: Miłczak A41, Lucow nie notuje
2108 – 100 marek 1916 Jenerał - 7 cyfr - NIEZWYKŁA RZADKOŚĆ w unikalnym stanie
Stan zachowania: -1
Cena wywoławcza: 40 000 PLN
Banknot, który w stanie emisyjnym należy do prawdziwych rarytasów.
Bez wątpienia jeden z najtrudniej dostępnych banknotów polskich w stanie emisyjnym.
Odmiana z klauzulą "Jenerał" z niezwykle rzadką numeracją siedmiocyfrową.
Banknot w fenomenalnym, praktycznie unikalnym stanie zachowania. Oglądając uważnie banknot w świetle równoległym można dopatrzyć się śladową, zanikającą poświatę fragmentarycznego ugięcia w pionie. Lewy, dolny narożnik lekko zagięty, ale w polu niezadrukowanym.
Papier emisyjnej świeżości. Doskonale czysty z charakterystycznym dla tej emisji naturalnym prążkowaniem, które uchowało się w istnie nietkniętym stanie. Prążki z charakterystycznym dla najświeższych sztuk, wklęśnięciem na szczycie pojedynczego prążka. Banknot zachwyca swoją świeżością.
Kolorystyka wybornie wysycona, a druk z mocnym, oryginalnym lśnieniem.
Najlepiej zachowany egzemplarz jaki mieliśmy okazję oferować, raptem jeden z dwóch znanych w tak wyselekcjonowanym stanie zachowania.
Banknot bezapelacyjnie do najlepszych kolekcji, którego docenią szczególnie kolekcjonerzy z doświadczeniem, bowiem pozycja tej klasy w tym stanie będzie stanowić ozdobę każdej kolekcji.
Literatura: Miłczak 6b
2377 – 20 złotych 1965 - KH - podpis A. Heidrich - PMG 64 - UNIKAT
Stan zachowania: PMG 64
Cena wywoławcza: 20 000 PLN
Unikat w prawdziwym tego słowa znaczeniu.
Ukończony projekt, niewprowadzonego do obiegu banknotu z serii tzw. Miast Polskich z roku 1965. Emisja zaprojektowana przez Andrzeja Heidricha, którego oryginalny podpis widnieje w polu niezadrukowanym. Banknot wydrukowany zaawansowaną techniką drukarską w odcieniach purpuru. Seria KH pochodząca od inicjałów córki projektanta.
Wyśmienity, bez najdrobniejszych uwag egzemplarz.
Maksymalna ocena od PMG dla banknotu z adnotacją.
Walor najwyższej klasy, unikalny z praktycznie niedostępnej na rynku kolekcjonerskim serii, która stanowi istotny etap historii polskiego pieniądza papierowego, a zarazem jest to jeden z pierwszych projektów Andrzeja Heidricha.
2097 – Gdańsk 25 guldenów 1924 - B/A - EKSTREMALNIE RZADKI - pierwsze notowanie w Polsce
Stan zachowania: 4
Cena wywoławcza: 10 000 PLN
Esktremalna rzadkość na polu zbierania banknotów Wolnego Miasta Gdańsk.
Wczesna 25 guldenówka z data 1924 w skrajnie rzadkiej odmianie serii typu ułamkowego B/A.
Banknot nigdy wcześniej nienotowany na aukcjach w Polsce. Znane jedno notowanie ale w wariancie z serią pojedynczą bez ułamka.
Jeden z nielicznych banknotów WMG z wyceną amatorską w katalogu Czesława Miłczaka.
Charakterystyczne dla banknotów WMG skasowanie w kształcie gwiazdki.
Banknot po nierażących, punktowych naprawach, ale nie w formie totalnej konserwacji.
Unikalna pozycja, której okazja zakupu może się już długo nie powtórzyć.
Literatura: Miłczak G43b
3086 – Republika Rzymska, Juliusz Cezar i Aulus Hirtius, Aureus - RZADKI
Stan zachowania: 3/+3
Cena wywoławcza: 5000 PLN
Gajusz Juliusz Cezar i Aulus Hirtius, Aureus 46 pne, mennica Rzym
Awers: głowa kobiety w chuście w prawo (Vesta lub Pietas), C CAESAR COS TER.
Rewers: przyrządy sakralne, lituus, dzban i topór, A HITRIVS PR.
Waga: 8.06 g.
Aulus Hirtius był kluczowym zwolennikiem Cezara, który mógłby skończyć jako jego następca u władzy, gdyby wydarzenia potoczyły się inaczej. Doświadczony żołnierz, służył jako jeden z legatów Cezara w Galii od około 54 roku pne, a w 50 roku pne był posłem do Pompejusza. Służył lojalnie Cezarowi podczas wojny domowej przeciwko Pompejuszowi i jego następcom w latach 48-45 pne i został mianowany mistrzem mennicy Cezara w Rzymie w 46 roku pne, kiedy to z łupów wypraw Cezara zdobył pierwszą naprawdę dużą emisję złotych aureusów. Te aureusy, które na awersie mają dość enigmatyczną zakrytą kobiecą głowę, były używane do płacenia żołnierzom Cezara po wielkiej triumfalnej paradzie. Po zabójstwie Cezara Hirtius początkowo wspierał Marka Antoniusza, ale po objęciu stanowiska konsula w 43 roku pne podniósł armię przeciwko Antoniuszowi za namową Cycerona i Oktawiana. Jego armia pokonała Antoniusza pod Mutiną w kwietniu 43 roku pne, ale Hirtius zginął w walce, jego konsularna koleżanka Pansa zmarła kilka dni później, pozostawiając Oktawiana i Antoniusza w Rzymie. Współcześni historycy są winni Hirtiusowi dług wdzięczności za zachowanie i redagowanie komentarzy Cezara do wojen galijskich i wojen domowych.
Literatura: Friedberg 16, Crawford 466/1, Sydenham 1017
3124 – Cesarstwo Rzymskie, Neron, Aureus - RZADKI
Stan zachowania: 3
Cena wywoławcza: 3000 PLN
Rzadki aureus Nerona z przedstawieniem Jowisza jako Strażnika (CVSTOS), upamiętniający ochronę Nerona przed spiskiem Gajusza Kalpurniusza Piso. Wydarzenia z lat 64-65 zdefiniowały późniejszą reputację Nerona jako okrutnego i pobłażliwego sobie władcy. Jego „ekscesy” zaowocowały spiskiem mającym na celu obalenie go i zastąpienie właśnie Gajuszem Kalpurniuszem Piso. Wśród spiskowców było wielu wysokich rangą członków dworu Nerona, w tym Seneka Młodszy, poeta Lucan i Petroniusz, który nazywał siebie „arbitrem elegancji” Nerona. Dla Nerona niepowodzenie spisku składającego się z bliskich mu osób mogło zostać osiągnięte jedynie dzięki boskiej interwencji. Neron wierzył, że to Jowisz Strażnik (Custos) uratował go przed krzywdą.
Nero (54-68), Aureus 66-67, mennica Rzym
Awers: głowa cesarza w wieńcu laurowym w prawo, IMP NERO CAESAR AVGVSTVS.
Rewers: Jowisz siedzący w lewo, trzymający wiązkę piorunów i berło, IVPPITER CVSTOS.
Waga 6,94 g.
Literatura: RIC 86, Calicó 413
3602 – Rosja, Mikołaj II, Rubel pomnikowy 1898 АГ - NGC MS61 PL - JAK LUSTRZANKA - RZADKOŚĆ
Stan zachowania: NGC MS61 PL
Cena wywoławcza: 10 000 PLN
Wyjątkowej urody moneta wybita świeżym stemplem.
Menniczy egzemplarz z efektem lustrzanki, z tłem wpadającym w charakterystyczną dla lustrzanek czerń i z wyraźnie kontrastującym satynowym reliefem.
Moneta bardzo rzadka z tak unikalną prezencją.
Projekt autorstwa Abrahama Grilichesa.
Awers: głowa Aleksandra II w lewo, РОДИЛСЯ 17 АПРЕЛЯ 1818 ГОДА СКОНЧАЛСЯ I МАРТА 1881 ГОДА АЛЕКСАНДРЪ II ИМПЕРАТОРЪ И САМОДЕРЖЕЦЪ ВСЕРОССIЙСКIЙ.
Rewers: pomnik Aleksandra II, pod nim oznaczenie nominału РУБЛЬ, ИМПЕРАТОРОМЪ АЛЕКСАНДРОМЪ III ИМПЕРАТОРОМЪ НИКОЛАЕМЪ II ЗАЛОЖЕНЪ В 1893 ГОДУ ОТКРЫТЪ В 1898 ГОДУ ВЪ КРЕМЛЕ МОСКОВСКОМЪ
Bicie pamiątkowych srebrnych monet w Rosji rozpoczęło się na przełomie XVIII i XIX wieku. Większość tego typu emisji wybijanych było w mennicy petersburskiej, a wiele z nich nigdy nie trafiło do obiegu. Wraz z monetami okolicznościowymi ustanowiono również bicie medali okolicznościowych.
Prezentowany egzemplarz, to pamiątkowy rubel z 1898 roku, wybity z okazji odsłonięcia pomnika Aleksandra II w Moskwie. W pierwszej połowie lat 90-tych XIX wieku Aleksander III nakazał postawić w Moskwie pomnik swojemu ojcu, Aleksandrowi II, który zginął z rąk terrorysty w 1881 roku. Budowę ukończono w 1898 roku za panowania Mikołaja II. Pomnik ten był kompleksem pamiątkowym, złożonym z trzech części, na które składały się baldachim namiotowy, centralna kolumna i sam pomnik cesarza Aleksandra II. Kompleks był budowany przez pięć lat, znajdował się w centrum moskiewskiego wzgórza na Kremlu. Niestety pomnik cara Wyzwoliciela nie przetrwał w tym miejscu długo. Po rewolucji październikowej pomnik Aleksandra II został zniszczony. W swojej pierwotnej formie ten historyczny punkt przetrwał jedynie na rysunkach, fotografiach i oczywiście w obrazach na pamiątkowych medalach i monetach z 1898 roku. Obecnie spośród wszystkich egzemplarzy rosyjskich okolicznościowych srebrnych monet ta konkretna pozycja jest niezwykle popularna i pożądana wśród kolekcjonerów.
Literatura: Bitkin 323 (R)
3344 – Chiny, Kirin Province, 1 Dolar bez daty (1898) - RZADKI
Stan zachowania: -2
Cena wywoławcza: 2000 PLN
Bardzo rzadka moneta.
Atrakcyjny egzemplarz z dużą ilością połysku. Dobre detale.
Literatura: Yeoman 183
4116 – Litwa, 50 litu 1991 - AA 0000016 - NISKI NUMER
Stan zachowania: 1/-1
Cena wywoławcza: 1400 PLN
Banknot pierwszej emisji z ekstremalnie niskim numerem seryjnym.
Perfekcyjny stan zachowania.
Prawdziwa gratka dla kolekcjonerów banknotów Litwy.
Literatura: Pick# 49a
4157 – Palestyna, 10 funtów 1944 - PMG 30
Stan zachowania: PMG 30
Cena wywoławcza: 10 000 PLN
Ogromnej rzadkości, wysoki nominał z Palestyny. Bardzo rzadki rocznik 1944.
Banknot nienotowany na aukcjach w Polsce.
Atrakcyjny egzemplarz. Nieliczne ugięcia i załamania w polu. Drobna poprawka konserwatorska.
Bardzo dobra prezencja.
Literatura: Pick# 9d
5010 – Gdańsk, Danziger Elektrische Strassenbahn AG, 100 funtów, WZÓR nakładowy - OGROMNA RZADKOŚĆ
Cena wywoławcza: 1500 PLN
Ogromnej rzadkości wzór nakładowy obligacji Danziger Elektrische Strassenbahn AG z brytyjskiej drukarni Bradbury Wilkinson & Co LTD. Wzór z numeracją zerową, dodatkową numeracją nakładu (0001 - 2250) na górnym marginesie oraz odręcznym numerem ewidencyjnym i datą 15.10.1928.
Tramwaje Gdańskie to jedna z najstarszych firm transportowych, które powstały na terytorium ówczesnych Niemiec. Pierwsza linia tramwaju konnego została uruchomiona w Gdańsku 23 czerwca 1873 r. przez firmę Deutsche Pferdeeisenbahn. Decyzja o elektryfikacji sieci tramwajowej w Gdańsku zapadła w 1894 r. Elektryfikację przeprowadziła firma AEG, która po zakończeniu robót przekazała tramwaje pod administrację przedsiębiorstwa Allgemeinen Lokal- und Straßenbahngesellschaft. Danziger Elektrische Strassenbahn AG (Gdańskie Tramwaje Elektryczne SA) została założona w 1899 r. jako drugie przedsiębiorstwo tramwajowe w Gdańsku. W 1900 r. oddało 2 nowe linie (z Wrzeszcza do Brzeźna i z Brzeźna przez Nowy Port do Stoczni Schichaua). W 1903 r. oba gdańskie przedsiębiorstwa tramwajowe połączyły się - powstała nowa spółka Danziger Elektrische Strassenbahn AG z siedzibą we Wrzeszczu.
7% pożyczka została wyemitowana 1 kwietnia 1929 r. w funtach szterlingach na okres 20 lat, umorzenie miało nastąpić najpóźniej 1 października 1948 r. Suma emisji wyniosła 225.000 funtów (emitowano 2.250 szt. obligacji po 100 funtów).
Zarówno wydane obligacje jak i wzory tej emisji są niezwykle rzadkie. W Polsce znane jedno publiczne notowanie wzoru tej obligacji (ale inny typ wzoru - bez numeracji). Szansa na nabycie tego papieru może się nie powtórzyć przez wiele lat.
5054 – 10% pożyczka kolejowa 1924, obligacja 25 franków złotych - OGROMNA RZADKOŚĆ
Cena wywoławcza: 2000 PLN
Niezmiernie rzadka obligacja 10% pożyczki kolejowej z 1924 r. o nominale 25 franków złotych.
Z tej emisji dostępne są jedynie dwa nominały: 10 franków złotych (który od czasu do czasu pojawia się na aukcjach - choć jest bardzo rzadki) oraz dostępny tutaj egzemplarz o nominale 25 franków złotych. Do tej pory w Polsce jedno publiczne notowanie. Moczydłowski wycenia ten nominał jako c.a. Wyższe nominały tej pożyczki (50 oraz 100 franków złotych) pozostają na dzień dzisiejszy nieznane.
Obligacja z aukcji jak większość dostępnych tej pożyczki jest bez arkusza kuponowego. Piękna, charakterystyczna grafika z motywem lokomotywy. Jedna z najładniejszych obligacji pożyczek rządowych II RP. Niezwykła okazja nabycia jednej z najrzadszych obligacji rządowych II RP.
Literatura: Moczydłowski 50, Bykowski 7.2
5114 – Zestaw, Weksle z polskich miejscowości (58 szt.)
Cena wywoławcza: 1200 PLN
Obszerny zestaw różnorodnych weksli z polskich miejscowości.
Dobrze zachowane.
Pełna prezentacja oferty aukcji nr 7, opisy pozycji i szczegółowe zdjęcia na stronie: https://onebid.pl - VII Aukcja SNMW.
Autor: Józef Smurawa / Źródło: Salon Numizmatyczny Mateusz Wójcicki - OneBid