VIII Aukcja Salonu Numizmatycznego Mateusz Wójcicki
W dniach 18-19 września 2021 roku odbędzie się VIII Aukcja Salonu Numizmatycznego Mateusz Wójcicki, która składać się będzie z pięciu sesji. Poszczególne sesje rozpoczynać się będą o godz. 10:00 i 17:00 w dniu 18 września oraz o godz. 09:00, 14:00 i 21:00 w dniu 19 września. Licytacja oraz składanie limitów odbywać się będzie na stronie: https://onebid.pl/pl/auction/-/1601 .
Salon Numizmatyczny Mateusz Wójcicki opublikował katalog aukcyjny online pozycji, które znajdą się na najbliższej aukcji. Na aukcji pojawi się wiele ciekawych monet, banknotów, papierowych pieniędzy zastępczych, medali i innych. Aukcja 8 - ilość pozycji: 2704. Pełen katalog aukcji nr 8 jest dostępny TUTAJ.
Wybrane pozycje z katalogu aukcyjnego aukcji nr 8 Salonu Numizmatycznego Mateusz Wójcicki:
45 – Zygmunt III Waza, Ćwierćtalar Toruń 1630 - EKSTREMALNIE RZADKI
Stan zachowania: +3
Cena wywoławcza: 50 000 PLN
Ekstremalnie rzadki ćwierćtalar toruński Zygmunta III Wazy, nominał znany tylko z kolekcji Czapskiego, Sobańskiego, Potockiego i Frankiewicza.
Odmiana z napisem THORVNENSI na rewersie, oznaczona w Corpvs Nvmmorvm Civitatis Thorvnensis stopniem rzadkości R8, co oznacza, że autorom katalogu znane były jedynie 2-3 egzemplarze tej monety.
Pozycja, która w Polsce na aukcjach notowana były tylko jeden raz i w roku 2003 została sprzedana na aukcji WCN za ogromną wówczas kwotę 58.300 PLN. Drugi znany ćwierćtalar w prezentowanej odmianie THORVNENSI pojawił się w katalogu aukcyjnym Merzbachera w 1896 roku, podczas sprzedaży Kolekcji Jungfera z Berlina.
Ćwierćtalary wybite w Toruniu, należały do emisji próbnej, ale ze względu na to, że umieszczono na nich oznaczenie nominału 1/4, zostały uznane za monetę ortową. W związku z tym podlegały ustawowo pod wydany przez Zygmunta III Wazę w 1627 roku, zakaz wybijania monety drobnej. Stąd też na przestrzeni wielu lat można zaobserwować praktycznie całkowity brak tej monety na rynku aukcyjnym (jedynie powyższe dwa notowania).
Ostatnia okazja do zakupu ćwierćtalara toruńskiego pojawiła się 18 lat temu i po sprzedaży naszego egzemplarza może się znowu przez wiele kolejnych lat nie powtórzyć. Oferujemy Państwu wyjątkową szansę do nabycia wyjątkowo rzadkiej i niezwykle pożądanej pozycji.
Pozycja bezapelacyjnie do najlepszych zbiorów Polski Królewskiej.
Awers: grube popiersie króla w koronie i zbroi ozdobionej łańcuchem Orderu Złotego Runa, z wystającą krezą, w ugiętej ręce miecz wsparty na ramieniu i jabłkiem królewskim w drugiej dłoni ✿ SIG•III•D•G•REX•POL•ET•SVEC•M•D•L•R•P ✿.
Rewers: Anioł z długimi skrzydłami trzyma tarczę z herbem miejskim (brama o trzech wieżach), pod tarczą inicjały H-L Hansa Lippe, data w napisie, u dołu nominał 1/4 w owalu przerywa napis u dołu ✿ MON•NO•ARG•CIVIT (1/4) THORVNENSI•1630 ✿.
Waga 6.92 g, średnica 28-29 mm.
Literatura: CNCT 1409 (R8), Hutten-Czapski 1641 (R8), Shatalin-Grendel TR30-1 (R8)
159 – Władysław IV Waza, Dukat Toruń 1638 - RZADKI i PIĘKNY
Stan zachowania: +2/-1
Cena wywoławcza: 30 000 PLN
Rzadki i pięknie zachowany, menniczej świeżości egzemplarz dukata toruńskiego Władysława IV Wazy.
Minimalne niedobicie na rewersie, ale generalnie bardzo dobry detal, szczególnie jak na ten typ monety.
Egzemplarz z obustronnie zachowanym, pięknym lustrem menniczym.
Znakomita sztuka do najlepszych kolekcji.
Awers: popiersie króla w zbroi i w koronie z wyłożonym prostym kołnierzem i z łańcuchem orderu Złotego Runa VLAD:IIII·D:G·REX·POL·ET·SVEC·M·D·L·R·P·M·.
Rewers: Anioł z tarczą miejską z herbem Torunia w obwódce sznurowej, po bokach inicjały I-I Jakuba Jacobsona, napis wokoło ·MONETAoAVRoCIVIToTHORVENSIS·.
Waga 3.4 g.
W okresie panowania Władysława IV Wazy mennica toruńska wybijała zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami emitowania monet drobnych, jedynie talary i dukaty. W 1645 roku podążając za mennicą gdańską, Toruń rozpoczął wybijanie okolicznościowych donatyw.
Pomimo zmiany władcy, miasto nadal obowiązywała umowa zawarta za czasów Zygmunta III Wazy, na mocy której kierownikiem mennicy pozostawał Jan Jakub Jacobson. Po śmierci Jacobsona w 1639 roku, Rada Miasta pozyskała w jego miejsce Melchiora Schirmera, którego ojciec i brat byli zatrudnieni w mennicy gdańskiej, a on sam zdobył ogromne doświadczenie pracując jako wardajn w cesarskiej mennicy w Kłodzku.
Literatura: CNCT 1435 (R5), Hutten-Czapski 1795 (R4), Friedberg 58
201 – PRÓBA, Poniatowski, Dwugrosz (półzłotek) 1771 MIEDŹ - NGC MS62 BN - UNIKAT, NIENOTOWANY
Stan zachowania: NGC MS62 BN MAX - JEDYNY
Cena wywoławcza: 10 000 PLN
Unikatowa i nienotowana w żadnym ze znanych nam katalogów, XIX-wieczna odbitka w miedzi próbnego dwugrosza Poniatowskiego w odmianie napisowej FIDEM SERVAT z dwoma krzyżującymi się gałązkami.
Pozycja niezilustrowana w żadnej literaturze fachowej, jak również nienotowana na żadnej aukcji na świecie.
Jedyny dostępny egzemplarz (wybity w srebrze) jaki pojawił się na rynku aukcyjnym (2008 rok Aukcja WDA Nr.3) sprzedał się za kwotą 12.650 PLN.
Odbitka w miedzi, która jest przedmiotem licytacji, nieznana jest nawet w największych zbiorach numizmatycznych.
Egzemplarz wybity oryginalnymi stemplami co można porównać ze srebrnym dwugroszem, ilustrowanym w katalogu Parchimowicza-Brzezińskiego pod pozycją 56 rozdział Monet Próbnych. Moneta ta znajduje się obecnie w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Znakomita, w pełni mennicza sztuka w pięknym naturalnym kolorze i z bardzo dobrym detalem.
Ze względu na swą unikatowość, oczywiście jest to jedyny egzemplarz z najwyższą nota w rejestrze NGC.
Jedyna okazja do nabycia tak ekstremalnie rzadkiej pozycji, następna może się już nie powtórzyć przez wiele kolejnych lat.
Pozycja zdecydowanie do najlepszych kolekcji.
Awers: ukoronowany monogram królewski.
Rewers: napis w dwóch wierszach nad skrzyżowanymi gałązkami FIDEM SERVAT.
Dwugrosz (półzłotek) próbny został wybity w 1771 roku w czystym srebrze w dwóch odmianach, z sentencją FIDEM SERVAT oraz z salamandrą. Odmiana z salamandrą jest dużo bardziej pospolita od prezentowanego typu. Portal Numizmatyczny na swojej stronie Facebook napisał o prezentowanej pozycji tak: "Dotychczas jednak w żadnym katalogu monet Stanisława Augusta Poniatowskiego nie wspomniano o odbitce w miedzi. Brak jest również jakiegokolwiek notowania aukcyjnego. Najprawdopodobniej zatem mamy tu do czynienia z unikatem, który po raz pierwszy trafi na aukcję. Jedyna wzmianka, którą udało mi się znaleźć to książka Pana Adama Więcka "Jan FIlip Holzhaueusser, nadworny medalier króla Stanisława Augusta Poniatowskiego", gdzie w części katalogowej przy numerze 113 opisującym tę właśnie monetę jest wzmianka o wersji srebrnej i miedzianej. Innych informacji brak."
Literatura: Parchimowicz-Brzeziński nie notuje, Plage nie notuje
202 – Poniatowski, 3 Dukaty Warszawa 1794 - PCGS AU58 - PIĘKNA
Stan zachowania: PCGS AU58
Cena wywoławcza: 50 000 PLN
Rzadka i pożądana przez wielu kolekcjonerów, trzydukatówka Stanisława Augusta Poniatowskiego, wprowadzona Uchwałą z czerwca 1794 i pozostająca najwyższym jego nominałem.
Prezentowany egzemplarz w niespotykanej, znakomitej kondycji. Menniczej świeżości egzemplarz z pięknym, obustronnym lustrem. Bardzo dobre, śladowo ruszone detale. Minimalne ślady justunku, ale moneta o niespotykanej prezencji. Naszym zdaniem jest to egzemplarz nadający się na niskiego MS'a.
Odmiana z 19-stoma listkami po lewej stronie wieńca.
Najładniejsza trzydukatówka oferowana na aukcjach w Polsce.
Awers: głowa króla w prawo STANISLAUS AUG.D.G.REX POL.M.D.L.
Rewers: w ukoronowanym wieńcu laurowym Orzeł i Pogoń, poniżej herb Ciołek i w wieńcu cyfra 3 AUREUS 1794 POLONIÆ.
W roku 1794 uchwalono zmianę stopy menniczej i wprowadzono zapis o dwóch nowych, niespotykanych dotąd nominałach: dukat półtoraczny (oznaczony 1½) i dukat potrójny (oznaczony 3). Zawartość czystego złota w tych dukatach odpowiadała dukatom holenderskim, ale ich waga była większa. Król wprowadził zwyczaj nazywania monet wzorem francuskim, imieniem władcy - francuski luidor. Dukat potrójny zyskał nazwę "stanislasdor", a z kolei dukat półtoraczny "pół stanislasdora". Wspomniane monety doczekały się tylko jednej emisji w roku 1794.
Literatura: Parchimowicz-Brzeziński 45.a, Plage 459, Kopicki (R3), Tyszkiewicz 40 mk, Berezowski 100.00 zł
311 – PRÓBA, Kobieta i kłosy, 2 złote Filadelfia 1924 - "ODWROTKA" wybita jako NIE odwrotka NGC MS62+ - PIĘKNA
Stan zachowania: NGC MS62+
Cena wywoławcza: 8000 PLN
Dużej rzadkości próbna moneta wybita w Filadelfii, bez znaków mennicy, ale nie wybita odwróconym stemplem, co jest cechą charakterystyczną finalnie dopuszczonej, obiegowej wersji.
Moneta bez oznaczenia PRÓBA, rant ząbkowany, z nakładem według katalogu Janusza Parchimowicza 100 sztuk.
Oferowany egzemplarz w stanie menniczym. Uwagę zwraca charakterystyczny dla tej klasy monet delikatny menniczy meszek. Tło z przyjemnym zegarowym połyskiem.
Piękno monety docenione plusem przez NGC za zachwycającą prezencję, choć eksperci NGC nie dostrzegli, że jest to moneta próbna. Regrading z obszernym opisem powinny przynieść poprawną klasyfikację monety.
Duża ciekawostka i zarazem duża rzadkość.
Moneta do najlepszych kolekcji monet próbnych okresu II RP.
Literatura: Parchimowicz P.133a
502 – Specjalistyczna i starannie prowadzona kolekcja monet oraz destruktów PRL
Cena wywoławcza: 4000 PLN
Wysokiej klasy, pięknie prowadzona kolekcja monet PRL zbierana przez specjalistę i miłośnika okresu. Całość w dwóch estetycznie ułożonych albumach, wszystkie strony sfotografowane i pokazane na załączonych kolażach.
Kolekcja budowana latami z nastawieniem na najdrobniejsze warianty.
Istotnym kryterium włączenia egzemplarzy do zbioru był stan zachowania z nieustanną próbą podmiany na najwyższej jakości egzemplarze. Takie właśnie znajdziemy w tym zbiorze.
Monety w zdecydowanej większości luzem - nie są w gradingu, z wyjątkiem dwóch egzemplarzy w gradingu NGC. Niemniej praktycznie wszystkie nadają się do gradingu i to na solidne, wysokie oceny.
Wśród wielu pozycji warte wyróżnienia monety zostały przez nas obustronnie, dodatkowo sfotografowane. Dotyczy to 2 złote 1959, 5 złotych 1958 Rybak, 10 złotych 1960 Kościuszko, 1 złoty 1969, 50 groszy 1968, 50 groszy 1949 w miedzioniklu, 20 złotych 1974 (mały orzeł), 10 groszy 1962 oraz 5 złotych 1971.
Znakomitym uzupełnieniem kolekcji stanowi strona poświęcona destruktom, pokazana na odrębnej fotografii. Wśród nich poza klasycznymi skrętkami i końcówkami blachy warto zwrócić uwagę na spektakularne i cenione destrukty jak 20 złotych 1978 Nowotko "Broadstruck" oraz "double die" z Jadwigą.
W kolekcji brakuje kilku pozycji, część nie włączona do pierwszego zbioru ze względu na trudność pozyskania egzemplarzy odpowiedniej jakości.
Bez wątpienia najlepsza kolekcja monet PRL jaką mieliśmy w ofercie.
537 – Miasto Ryga, 1/2 Marki Ryga 1565 - NGC MS63 - ZJAWISKOWA
Stan zachowania: NGC MS63 MAX - JEDYNY
Cena wywoławcza: 5000 PLN
Nieosiągalna pozycja w tak doskonałym i zjawiskowym stanie zachowania.
Najpiękniejszy egzemplarz na rynku aukcyjnym, jaki kiedykolwiek pojawił się w ofercie.
Jedyna sztuka z najwyższą notą w rejestrze NGC oraz jedyna w ogóle gradingu NGC.
Pół marki ryskie, o tak spektakularnej klasie może się już nie pojawić w sprzedaży przez wiele kolejnych lat.
Literatura: Kopicki 8053, Fedorow 586, Haljak 10
311 – Władysław IV Waza, Medal zaślubinowy 1646 - RZADKI, PIĘKNY
Stan zachowania: +2/-1
Cena wywoławcza: 10 000 PLN
Rzadki i przepięknie zachowany medal zaślubinowy Władysława IV Wazy z Ludwiką Marią, autorstwa jednego z najznakomitszych gdańskich medalierów Jana Höhna, sygnowany na awersie IH.
Egzemplarz o niebywałej urodzie, z obustronnym lustrem medalowym, w delikatnej starej patynie.
W serwisie Onebid jedynie trzy notowania z czego najdroższy egzemplarz został sprzedany w 2020 roku za kwotę 28.750 PLN.
W naszej opinii prezentowany przez nas medal, jest najlepiej zachowanym spośród wszystkich dotąd oferowanych.
Awers: łożnica królewska z baldachimem i oponami, na baldachimie orły herbowe Polski i Księstwa Mantuańskiego, przed nią Król i Królowa siedzący na krzesłach, podający sobie prawe ręce SISTE GRADU BELLONA JUBET NUNC JUNO QUIETEM EN FACIAM TIBI SIT DULCIS AMORE QUIES (Zatrzymaj się Bellono! Juno pokój nakazuje. Ja tego dokażę, że doznasz w miłości słodkiego spoczynku).
Rewers: Orzeł nad herbem Gdańska podtrzymywanym przez dwa lwy, poniżej napis w jedenastu wierszach: FATA POLO VENIUNT HOMINUM SUNT VOTA JEHOVA TU DEVOTA JUVA TU SACRA PACTA FOVE SINT EA FAUSTA NOVIS CONSORTIB HIS SUB ALIS PAX REGNUM POPULUS FLOREAT ET GEDANUM M.DC.XLVI 10 MART (losy pochodzą z nieba, śluby są rzeczą ludzi. O Boże ty wspieraj ślubujących. Ty sprzyjaj świętym związkom! Niechże będą pomyślne dla nowych małżonków, niech pod tymi skrzydłami pokój, Królestwo, lud i Gdańsk zakwitną 1646 10 marca) VLADISLAO IV POLONIAE AC SVECIAE REGI ET LUDOVICAE MARIAE MANTUANAE SPONSIS (Władysławowi IV Królowi Polskiemu i Szwedzkiemu, i Ludwice Maryi Mantuańskiej, małżonkom).
Edward Raczyński przy tej pozycji pisze tak: "Napis na stronie głównej medalu pod liczbą 125 rokuje Władysławowi IV i jego żonie Ludwice Maryi słodki pokój w małżeńskiej miłości. Współczesne pamiętniki zachowały nam niektóre szczegóły domowego ich pożycia, które rzecz tę w innem stawiają świetle. Władysław IV pragnąc wojny z Turcyą, gdy mu stany Koronne potrzebnych funduszów opatrzyć nie chciały, postanowił użyć prywatnego majątku Królowej na zaciąg wojska w Polsce, i 100 000 talarów na ten przedmiot wydał. Nieprzestając zaś na tem, chciał więcej jeszcze zaciągnąć na zapis Posła Weneckiego. Królowa przecież z pokorą odpowiedziała: że gotowa była perły z szyi złożyć, aby się przysłużyć Królowi, ale że względem Rzeczypospolitej Weneckiej do żadnego się nie poczuwała obowiązku, bez dostatecznego bezpieczeństwa; więc pieniędzy posłowi pożyczać by nierada.
Uraził się Król tą odpowiedzią żony, i nieprzyjemne z tego powodu między Królestwem powstały niesnaski, które Xiążę Albert Radziwiłł temi słowy opisuje: "Dnia 22 Sierpnia 1646 obiecał się był Król na wesele Staroście Bracławskiemu; tegoż dnia gotując się do wyjazdu, poszedłem do Królowej, aby ją pożegnać. Przede Mszą to było. Królowa zawsze kochająca się w ludzkości, teraz zdała się jej zapomnieć i do siebie mnie nie przypuściła. Dziwuję się temu, aż Sekretarz Wielki, jej Kanclerz wychodzi i prosi mnie, abym tego za złe nie miał, sekretnie przydając: iż Królowa z Królem się poróżniwszy cała była w łzach, że jednak po wysłuchaniu Mszy Śtéj do siebie mnie przypuści. Tak uczyniłem. Zastałem Królową z nabrzmiałemi oczyma i tak pocałowawszy jej rękę poszedłem. Król potem poszedł na pomienione wesele, gdzie przez cały czas ani spojrzał na Królową i gdy ją mijał, ani ruszył czapki, udając jakby jej nie widział; na to patrząc wszyscy ubolewali, wiedząc o niewinności Królowej."
Nie powiodły się zamiary Władysława IV jako przeciwne mniemaniu publicznemu. Zaciągnieni przez Króla żołnierze tyle szkód w kraju poczynili, że Województwa Wielkopolskie trzy tysiące milicyi uzbroiły na obronę prowincyi swojej.
Król pragnąc ująć sobie znaczniejszych Panów, obiecał buławę polną Kasztelanowi Krakowskiemu mimo wiadomości Królowej, której był przyrzekł żadnych nie rozdawać urzędów, tylko przez jej ręce; a to jakby w nagrodę pożyczonej od niej summy, którą niepotrzebnie był rozproszył na żołnierza cudzoziemskiego.
Odebrała nakoniec Królowa "mówi Xiążę Albert Radziwiłł, jakby w nagrodę klejnoty, które przecież nie wyrównywały pożyczonej od niej summy, musiała jednak nieboraczka i tem się kontentować."
Literatura: Hutten-Czapski 1859 (R4), Raczyński 125
625 – Stanisław Leszczyński i Karol XII, Medal przymierza Polski i Szwecji 1705 - BARDZO RZADKI
Stan zachowania: -2
Cena wywoławcza: 8000 PLN
Bardzo rzadki medal wybity z okazji podpisania w listopadzie 1705 roku traktatu warszawskiego gwarantującego pokój i przymierze pomiędzy Stanisławem Leszczyńskim i królem Szwecji Karolem XII.
Egzemplarz w menniczym stanie został sprzedany w 2014 roku na Aukcji Gorny & Mosch za kwotę 9.500 EUR.
Medal taki znajduje się również w kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie.
Edward Raczyński o tej pozycji pisze tak: "Wspomnieliśmy w poprzedzających numerach o elekcyi i koronacyi Stanisława króla. Pierwszem staraniem nowego monarchy było zawarcie traktatu ze Szwecyą i wznowienie stosunków przyjaźni, jakie traktat oliwski był zastrzegł między obu krajami.
Umieszczone tu medale (No. 427 - 431), równie jak i zasady wspomnionego dopiero traktatu, wskazują wdzięczność, a podobno i uległość króla Stanisława, względem Karola XII.
Medale pod liczbą 430 i 431, na których po jednej stronie króla Stanisława, po drugiej Karola XII widzimy, przypominają ów numizmat, na którym August II obrońcę swego Piotra I umieścił pod liczbą 305. Numizmat pod liczbą 428 przedstawia nam obu monarchów Stanisława i Karola pod postacią dwóch gwiazd, Kastora i Poluxa, które żeglarze wśród burzy uważają, jako znak następnej pogody."
Srebro, waga 29.6 g.
Średnica 46 mm.
Awers: statek podczas sztormu, w odcinku napis CAROLI XII ET STANISL AETERNA AMICITIA (Karola XII i Stanisława wieczna przyjaźń) LUCIS SPES CERTA SERENAE.
Rewers: ukoronowane herby z jednej strony królestwa szwedzkiego, z drugiej polskiego, spojone wieńcem laurowym i gałązkami palmowymi, w odcinku SUECIAE ET POLONIAE REGNORUGM AETERNUM FOEDUS (wieczyste przymierze królestw Szwecji i Polski) VIRTUTE CONCORDES CONCORDIA INVICTI (męstwem zgodni, zgodą niezwyciężeni).
Literatura: Raczyński 428
641 – II RP, Odznaka Szkoły Podchorążych Piechoty
Stan zachowania: dobry
Cena wywoławcza: 800 PLN
Odznaka ustanowiona 23 grudnia 1918 roku, przez komendanta Szkoły Podchorążych ppłk. Mariana Kukiela. Zatwierdzona przez Ministra Spraw Wojskowych w 1929 roku. Jej wykonawcą był Józef Michrowski (sygnowanie J.M. na awersie pod naramiennikiem).
Odznaka o wymiarach 40 x 37 mm, wykonana w tombaku srebrzonym (na awersie niewielka ilość powłoki) z kontrą. Odznaka zapatrzona w zgodna sygnowana nakrętkę.
658 – E. Kopicki, Zestaw katalogów (17 szt.) - KOMPLET
Stan zachowania: dobry/bardzo dobry
Cena wywoławcza: 1000 PLN
1. Tom I Średniowiecze, Część 1 Monety królów i książąt polskich 960-1501 r.
Warszawa 1974, s.296, ilustr. w tekście
2. Tom I Średniowiecze, Część 2 Monety pomorskie, śląskie, mazowieckie i krzyżackie
Warszawa 1975, s.186, ilustr. w tekście
3. Tom II Monety ostatnich Jagiellonów, Stefana Batorego i Zygmunta III 1506-1632
Warszawa 1976, s.312, ilustr. w tekście, wkładka, errata s4
4. Tom III 1632-1795
Warszawa 1978, s.296, ilustr. w tekście
5. Tom IV Monety i banknoty okresu porozbiorowego 1772-1886
Warszawa 1978, s.118, ilustr. w tekście
6. Tom V 1916--1978 część 1
Warszawa 1979, s.243, ilustr. w tekście
7. Tom V 1916--1978 część 2
Warszawa 1979, s.203, ilustr. w tekście
8. Tom VI Monety obce władców Polski i pretendentów do korony polskiej 1002-1794
Warszawa 1980, s.234, ilustr. w tekście
9. Tom VII Monety pomorskie XVI-XIX w.
Warszawa 1981, s.177, ilustr. w tekście
10. Tom VIII Część 1 Monety śląskie okresu nowożytnego
Warszawa 1982, s.241, ilustr. w tekście
11. Tom VIII Część 2 Monety śląskie okresu nowożytnego
Warszawa 1983, s.251, ilustr. w tekście
12. Tom IX Kryteria i elementy klasyfikacja Część 1 Systemy klasyfikacyjne i elementy przynależności monet
Warszawa 1985, s.400,
13. Tom IX Kryteria i elementy klasyfikacja Część 2 Wyobrażenia heraldyczne na monetach [tekst]
Warszawa 1986, s.205
14. Tom IX Kryteria i elementy klasyfikacja Część 2 Wyobrażenia heraldyczne na monetach [rysunki]
Warszawa 1986, s.108, ilustr. w tekście
15. Tom IX Kryteria i elementy klasyfikacja Część 3 Monogramy i wyobrażenie nieheraldyczne na monetach
Warszawa 1989, s.199, 93 (w tym tabl.91)
16. Tom IX Kryteria i elementy klasyfikacja Część 4 Legendy, znaki mennicze, gatunki monet i inne elementy klasyfikacji
Warszawa 1989, s.446
17. Tom IX Kryteria i elementy klasyfikacja Część 5 Elementy klasyfikacji pieniędzy papierowych
Warszawa 1989, s.94
2003 – A. Podczaski, Katalog pieniędzy zastępczych, Dawny zabór rosyjski - Tom II
Stan zachowania: drukarski
Cena wywoławcza: 600 PLN
Najnowsze wydanie II, poprawione oraz uzupełnione.
Katalog papierowych pieniędzy zastępczych z dawnego zaboru rosyjskiego 1919-1924.
Bezapelacyjnie najlepsze opracowanie poruszające tematykę pieniądza zastępczego.
Skrajnie niski nakład, prawdopodobnie nie więcej niż 50 egzemplarzy.
Własnoręcznie sygnowany oraz numerowany przez autora.
Oprawa: twarda.
Wydanie: Warszawa, 2019
Strony: 415.
Format: A4.
2028 – 5 złotych 1824 - Małachowski & Szymanowski - RZADKOŚĆ
Stan zachowania: 4
Cena wywoławcza: 15 000 PLN
Ogromnej rzadkości banknot Królestwa Polskiego. W praktyce jedyny dostępny nominał emisji 1824.
Kombinacja podpisów Małachowski & Szymanowski.
Nieliczne, znane notowania pochodzą w zdecydowanej większości ze sprzedaży fragmentu Kolekcji Lucow. Gdyby nie jej sprzedaż, banknot ten uchodziłby dziś za pozycje wręcz unikalną.
Banknot po mistrzowskiej konserwacji z artystycznym punktowaniem i uzupełnieniem w obrębie prawych rogów. Jakość prac zachwyca, a wyczucie konserwatora pozwoliły na zachowanie naturalnej niebieskiej barwy druku. Albumowa prezencja.
Typologicznie bardzo potrzebna pozycja, która nieustannie będzie stanowić o sile każdej kolekcji.
Literatura: Miłczak A15
2032 – 1 rubel srebrem 1855 - PMG 12 NET - PIĘKNY i BARDZO RZADKI
Stan zachowania: PMG 12 NET
Cena wywoławcza: 15 000 PLN
Najwyższej rzadkości rocznik rubla srebrem w dużo rzadszej zielonej barwie druku.
Zbierając ruble srebrem na roczniki, jedynie pierwszy rocznik 1847 można sklasyfikować jako dostępny, pozostałe wydrukowane w odcieniach zieleni należą do bezdyskusyjnych rzadkości w każdym stanie zachowania.
Egzemplarz stanowiący przedmiot licytacji zaliczamy do pięknych jak na rubla srebrem. Pomimo mocnego złamania na cztery z rozwarstwieniem papieru (technicznie nie są to rozdarcia), jest to egzemplarz dużej urody. Powierzchnia papieru poza wspomnianymi liniami złamania na cztery, jest w doskonałej kondycji z nielicznymi załamaniami.
Uwagę zwraca wyjątkowo świeża prezencja. Banknot jest bezdyskusyjnie naturalny, barwy druku są znakomicie zachowane, stąd ogólna prezencja jak na rubla srebrem jest niespotykana. Kruchy i podatny na obieg suchy stempel jest nadal zachowany.
Rzadki rocznik rubla srebrem, naturalny i ładny w prezencji.
Duża gratka dla kolekcjonerów banknotów Królestwa Polskiego.
Literatura: Miłczak A42
2069 – Gdańsk, 500 guldenów 1924 - PMG 66 EPQ - RZADKOŚĆ
Stan zachowania: PMG 66 EPQ MAX
Cena wywoławcza: 12 000 PLN
Niebywałej urody, wysoki nominał guldenowy.
Nominał niegdyś znany wyłącznie z zapasów Rosenberga.
Lata temu dostępny tuż po jego uwolnieniu, dziś praktycznie niewidziany na aukcjach, poszukiwany i z każdym notowaniem coraz bardziej ceniony.
Wyśmienity stan zachowania. Banknot w stanie pełnej drukarskiej świeżości z oryginalnie zachowaną kolorystyką.
Najwyższa nota w rejestrze PMG.
Literatura: Miłczak G45
2192 – 10 złotych 1919 - S.19.A. - brązowa klauzula - WIELKA RZADKOŚĆ
Stan zachowania: +3/-2
Cena wywoławcza: 25 000 PLN
Najwyższej klasy polski banknot, który nieustannie zalicza się do grupy trzech najrzadszych polskich banknotów XX wieku.
Odmiana w poprawionej, dopuszczonej finalnie do obiegu wersji kolorystycznej rewersu z klauzulą w 10 liniach na brązowym tle oraz powiększoną czcionką o wysokości liter 1,87 mm, gwarantującą czytelność klauzuli. Wariant oznaczony serią dwucyfrową.
Banknoty denominowane w złotówkach po reformie Grabskiego to najbardziej prestiżowa oraz ceniona emisja polskich banknotów. Seria ta zawdzięcza swoją rozpoznawalność pięknej szacie graficznej. Druk wykonano w zakładach graficznych Clermont-Ferrand w Paryżu, zaś projekty części nominałów wyszły spod rąk francuskich projektantów, ale jedynie nominał 10 złotowy posiada sygnaturę Ad. Giraldon na dolnym marginesie w lewym rogu.
Fenomenalna emisja, której piękno i klimat francuskich banknotów jest niezaprzeczalnie obecny, czego świadectwem jest charakterystyczny, cienki, delikatnie rypsowany papier, który swoją fakturą nawiązuje do klasycznych emisji banknotów francuskich.
Duża rzadkość praktycznie całej emisji, a szczególnie nominałów 10, 20 oraz 50 złotych wynika przede wszystkim z ich naturalnego zużycia obiegiem. Dodruku brakujących nominałów dokonano już w Warszawie, ale z datą 1924, stąd pierwsza emisja w momencie zużycia nie doczekała się analogicznych serii zastępczych. Cała emisja naturalnie została wycofana z obiegu z rokiem 1928. Zatem można wysunąć hipotezę, że znane zachowane egzemplarze to banknoty, które niezauważone zachowały się po dziś dzień.
Na rynku aukcyjnym znana jest zaledwie garstka notowań, gdzie gro stanowią egzemplarze w stanach mocno obiegowych, nierzadko po pełnych zabiegach konserwatorskich.
Egzemplarz będący przedmiotem aukcji uchował się w znakomitej kondycji jak na tej klasy walor.
Złamany niemocno w pionie i lżej ugięty w poziomie. Drobne zagięcia i załamania w polu. Faktura papieru jest oryginalnie zachowana, ale brak garbów na liniach złamań nakazuje nam przypuszczać, że banknot został z dużym wyczuciem poddany nieinwazyjnemu zabiegowi prostowania. Niemniej lśnienie druku jest nadal obecne.
Banknot o przyjemnej i naturalnej prezencji. Barwy druku są żywe i przyjemne w odbiorze.
Zdecydowanie jeden z najlepiej zachowanych egzemplarzy, jaki oferowano na aukcjach w Polsce, gdzie możemy przytoczyć nie więcej niż trzy notowania lepiej zachowanych sztuk.
Pozycja tak rzadka, że będzie stanowić o sile każdego zbioru polskich banknotów.
Literatura: Miłczak 50b
2540 – Norwegia (Sagen) Feldpost Nr. 32117A - 10 Ore - PMG 55 - UNIKALNY bon wydany w obozie dla polskich jeńców wojennych
Stan zachowania: PMG 55
Cena wywoławcza: 3000 PLN
Feldpost Nr. 32117A to obóz pierwotnie założony w Listopadzie 1940 roku jako obóz pracy w Lubece dla polskich jeńców wojennych, który zimą roku 1941/42 został przeniesiony do Sagen w Norwegii. W roku 1944 został przeniesiony ponownie do Beisfjord Narvik i we wszystkich oddziałach mieścił ponad 1600 polskich jeńców wojennych, przeważnie oficerów. Znane są trzy nominały.
Ogromnej rzadkości walor, podobny egzemplarz raz odnotowany w Polsce na naszej V aukcji (cena końcowa 6325 złotych), na świecie znane raptem trzy notowania.
Odmiana z kremowym wybarwieniem papieru.
Duża gratka dla kolekcjonerów pieniędzy obozowych, szczególnie związanych z historią polskich jeńców.
Banknot z kolekcji David E.Seelye.
2513 – Ravensbrück, 1 marka (1944) - PMG 66 EPQ
Stan zachowania: PMG 66 EPQ
Cena wywoławcza: 800 PLN
Bon z jedynego kobiecego obozu na terenie Niemiec - Ravensbrück - działającego od 1939 do 1945 roku. Początkowo przeznaczony był dla 15.000 kobiet, jednak obszar obozu systematycznie się rozrastał. Kobiety pracowały w wybudowanych w pobliżu halach produkcyjnych, m.in. dla takich przedsiębiorstw jak Siemens & Halske. W latach 1942-44 przeprowadzano tam szereg zabiegów pseudomedycznych, głównie na Polkach.
Kartonik o brązowym kolorze z czarnym nadrukiem oraz trójkątnym stemplem "Kantinen-Werwaltung".
Wyśmienicie zachowane.
Literatura: Campbell 4053b
3028 – Grecja, Lesbos, Mytilene, Hekte elektronowe
Stan zachowania: +3/-2
Cena wywoławcza: 1000 PLN
Ładnie zachowane hekte, wybite z elektronu, naturalnie występującego stopu złota i srebra.
Starożytni Grecy nazywali je również "białym złotem".
Grecja, Lesbos, Mytilene, Hekte elektronowe 377-326 pne.
Awers: głowa młodzieńca z baranim rogiem w prawo.
Rewers: orzeł stojący w prawo z głową zwróconą w lewo, w kwadracie incusum.
Waga 2.5 g.
Najwcześniejsze znane monety elektronowe, to monety lidyjskie i wschodnio-greckie znalezione pod Świątynią Artemidy w Efezie. Obecnie są datowane na ostatnie ćwierć VII wieku pne (625–600 pne). Elektron był znacznie lepszy do bicia monet niż złoto, głównie dlatego, że był twardszy i trwalszy, ale także dlatego, że techniki rafinacji złota nie były wówczas zbyt rozpowszechnione. Elektron składa się głównie ze złota i srebra, ale czasami można w nim znaleźć ślady platyny, miedzi i innych metali. Analiza składu elektronu w monetach starożytnej Grecji z około 600 roku pne pokazuje, że zawartość złota w monetach emitowanych przez Fokaję wynosiła około 55,5%. We wczesnym okresie klasycznym zawartość złota w elektronie wahała się od 46% w Fokai do 43% w Mytilene. W późniejszych monetach z tych obszarów, datowanym na 326 rok pne, zawartość złota wynosiła średnio 40% do 41%. W okresie hellenistycznym Kartagińczycy emitowali monety elektronowe o regularnie malejącej zawartości złota.
Literatura: Bodenstedt 104
3033 – Grecja, Macedonia, Filip II Macedoński, Stater
Stan zachowania: -2
Cena wywoławcza: 5000 PLN
Bardzo ładny egzemplarz statera Filipa II, ojca twórcy imperium macedońskiego Aleksandra Wielkiego. Le Rider wyróżnia kilka trójzębów zarówno z Pelli, jak i Amfipolis. Nie mogliśmy znaleźć stempli użytych do wybicia tej monety w korpusie Le Ridera, ale na podstawie stylu monety można przyjąć, że pochodzi z Amfipolis.
Macedonia, Filip II Macedoński (359–336 pne), Stater 340–328 pne, mennica Amfipolis.
Awers: głowa Apollina w prawo, w wieńcu laurowym.
Rewers: jeździec w bidze w prawo, poniżej trójząb, w odcinku ΦΙΛΙΠΠΟΥ.
Waga 8.5 g.
Filip II był najmłodszym synem Amyntasa III i Eurydyki, urodził się w 383 lub 382 roku pne i był dopiero trzecim synem królewskiej pary. Nie miał praktycznie najmniejszych szans, aby zostać w przyszłosci królem Macedonii. Tymczasem okazuje się, że jest jedną z najbardziej niedocenianych postaci świata antycznego. Król, który własnymi siłami wyciągnął kraj z ruiny i ugruntował jego pozycję, przygotowując go do podbojów m.in. Persji. Filip był wybitnym wodzem i doskonałym reformatorem. Teopomp z Chios pisał o nim z ogromnym szacunkiem i uznaniem „Europa nigdy nie wydała takiego męża, jak Filip syn Amyntasa”.
Literatura: Le Rider jak 117
3272 – Cesarstwo Rzymskie, Klaudiusz, Cystofor - RZADKI
Stan zachowania: +3
Cena wywoławcza: 1500 PLN
Rzadki cystofor Klaudiusza.
Moneta pochodząca z aukcji Classical Numismatic Group Electronic Auction 80 (7 Styczeń 2004), lot 128.
Klaudiusz (41-54), Cystofor 41-42, mennica Efez
Awers: głowa bez ozdób w lewo TI CLAVD CAES AVG
Rewers: świątynia i kultowy posąg Diany z Efezu DIAN EPHE
Waga 10.8 g.
Literatura: RIC 118 corr. (obv. type), RPC 2222
4008 – Czechy, Brzetysław II, Denar - obwódka perełkowa
Stan zachowania: +2/2
Cena wywoławcza: 200 PLN
Literatura: Cach 390
4138 – Niemcy, Bawaria, Medal zaślubinowy Maksymiliana III Józefa i Marii Anny Saskiej 1747 - EKSTREMALNIE
Stan zachowania: -2
Cena wywoławcza: 3000 PLN
Ekstremalnie rzadki medal zaślubinowy Maksymiliana III Józefa i Marii Anny Saskiej (córki Augusta III Sasa) wybity w srebrze. Dużo rzadsza emisja niż pięciodukatowe medale złote. Rant liściasty.
Ślub elektora Maksymiliana III Józefa z księżniczką Marią Anną, córką elektora saskiego Fryderyka Augusta II, odbył się 9 lipca 1747 roku w Monachium.
Medal sygnowany, autorstwa Franza Andreasa Schega.
Awers: dwa popiersia nałożone w prawo, pod nimi sygnatura F·A·S·D·G·MAX· IOS·U·B·& P·S·D·C·P·R·S·R·I·A·& E·L·L·& MAR·AN·R·P·P· & S·.
Rewers: pod promienistym Okiem Opatrzności personifi kacja Bawarii klęcząca przed piramidą z napisem: DA VIVAT BAVARIA IVNCTA SAXONIÆ ITA PRECAMVR STATVS BOIARIÆ, poniżej leżąca tarcza herbowa, w odcinku SCHEGA F·BENEDICAT VOS OMNIPOTENS BENEDICTIONIBUS COELI DESUPERGEN ·C·49·V·25·.
Waga 17.6 g.
Średnica 3.5 cm.
Materiał srebro.
Literatura: Merseburger 1842
4273 – Rosja, Aleksander II, 3 Ruble Jekaterinburg 1869 HI - PCGS MS63
Stan zachowania: PCGS MS63
Cena wywoławcza: 6000 PLN
Menniczy egzemplarz z pięknym i głębokim połyskiem.
Wysoka ocena w rejestrze PCGS, tylko cztery sztuki oceniono wyżej.
Pierwszy rocznik, rzadkiej emisji trzyrublówki.
Literatura: Bitkin 31 (R)
4305 – USA, 10 Dolarów Carson City 1890 CC - RZADKIE
Stan zachowania: 2
Cena wywoławcza: 5000 PLN
Rzadka dziesięciodolarówka z Carson City.
Bardzo ładny egzemplarz z zegarowym połyskiem.
Literatura: Friedberg 161
4619 – Palestyna, 5 funtów 1939
Stan zachowania: -3/+4
Cena wywoławcza: 5000 PLN
Rozprostowany, ale kolory dobrze zachowane.
Rzadki banknot.
Literatura: Pick# 8c
4527 – Niemcy (Prusy), 10 talarów 1856 - RZADKOŚĆ
Stan zachowania: +4
Cena wywoławcza: 3000 PLN
Dużej rzadkości, wysoki nominał talarowy.
Bardzo ładny, naturalny stan zachowania.
Drobny ślad atramentu na awersie, ale pozostała powierzchnia papieru jest względnie czysta.
Papier lekko wiotki, ale jak na tej klasy walor jest to egzemplarz w niespotykanym stanie zachowania.
Zdrowa, przyjemna prezencja.
Literatura: Pick# S446
4623 – Rosja, 1 rubel 1861 - RZADKI
Stan zachowania: 4
Cena wywoławcza: 2000 PLN
Złamany na cztery. Wyraźne przebarwienie.
Bez konserwacji.
Papier naturalny, jeszcze szeleszczący z przyjemnym lśnieniem druku.
Literatura: Muradin 1.19.11, Pick# A33
4873 – Niemcy, III Rzesza, Kriegsmarine, Odznaczenie U-boot - GWL z pudełkiem
Cena wywoławcza: 1000 PLN
Odznaczenie nadawane dla załogi U-Boota, którzy wykonali conajmniej dwa patrole morskie (jeden taki patrol mógł trwać kilka miesięcy więc uzyskanie tej odznaki nie należało do łatwych). Dodatkowo przyznawana była załodze łodzi podwodnych, którzy zostali ranni lub zginęli w akcji.
Na rewersie oznaczenie producenta w formie monogramu GWL. W zestawie niesygnowane pudełko. Bardzo ładnie zachowana.
Literatura: OEK 3920
5026 – 6% obligacja Zgromadzenia Wielkiej Synagogi w Warszawie - UNIKAT
Cena wywoławcza: 5600 PLN
Unikatowa 6% obligacja Zgromadzenia Wielkiej Synagogi w Warszawie, do tej pory nieznana ani nigdzie nie notowana.
Pożyczka wypuszczona w celu zgromadzania środków na budowę Centralnej Biblioteki Judaistycznej w Warszawie, wzniesionej w latach 1928-1936 w bezpośrednim sąsiedztwie Wielkiej Synagogi przy ulicy Tłomackie 3/5 wg projektu architekta Edwarda Ebera (gmach Biblioteki przetrwał zarówno powstanie w getcie warszawskim jak i powstanie warszawskie i istnieje do dziś - obecnie mieści się w nim Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma).
Wydrukowano 5.000 szt. obligacji w odcinkach po 100 zł - zgodnie z zezwoleniem Ministerstwa Skarbu z 26 października 1927 r. suma pożyczki miała wynieść 500.000 zł. Do końca 1933 r. subskrybowano obligacje na łączną kwotę 147.000 zł. W 1935 r. Komitet Synagogi wystąpił do Generalnego Komisarza Pożyczki Narodowej z wnioskiem o możliwość przyjmowania od posiadaczy obligacji Pożyczki Narodowej i cedowania ich na rzecz Zgromadzenia Synagogi w ten sposób by za każde 100 zł obligacji Pożyczki Narodowej Synagoga wydawała 100 zł swoich obligacji. Wniosek przyjęto, dzięki czemu w ciągu kilku miesięcy udało się pozyskać 120.000 zł w obligacjach Pożyczki Narodowej, które bardzo łatwo można było zamienić na gotówkę niezbędną do kontynuowania budowy Biblioteki.
Obligacja wydrukowana przez Towarzystwo Technograf w Warszawie, zaprojektowana przez H. Gliszymskiego. Odręczny podpis Prezesa Komitetu Wielkiej Synagogi Sebastiana Bregmana. Na rewersie stempel informujący o zarejestrowaniu dokumentu zgodnie z dekretem z 3 lutego 1947 r.
Niezwykle ciekawy dokument, pozostający w kręgu zainteresowań zarówno kolekcjonerów papierów dłużnych jak i wszelkiego rodzaju judaików.
Wymiary: 34,5 cm na 27 cm.
5033 – Żegluga Parowa na Rzekach Spławnych "Andrzej hr. Zamoyski i spółka"
Cena wywoławcza: 4600 PLN
Największa spółka transportowa świadcząca usługi przewozu i spedycji na Wiśle. Jej założyciel, Andrzej Zamoyski, znacząco przyczynił się do rozwoju gospodarki Królestwa Polskiego. Oferowany walor jest znakomitym graficznie projektem wykonanym w zakładzie litograficznym Maksymiliana Fajansa. Akcja dawno nie widziana w obrocie. Ozdoba każdego zbioru.
Pełna prezentacja oferty aukcji nr 8, opisy pozycji i szczegółowe zdjęcia na stronie: https://onebid.pl - VIII Aukcja SNMW.
Autor: Józef Smurawa / Źródło: Salon Numizmatyczny Mateusz Wójcicki - OneBid