X Seminarium Numizmatyczne w Praszce / Wystawa: „Pieniądz obozów jenieckich . . .”
W dniu 20 września w Praszce już po raz dziesiąty odbyło się X Ogólnopolskie Seminarium Numizmatyczne. Organizatorami seminarium było Muzeum w Praszce, Praszkowskie Towarzystwo Numizmatyczne oraz Redakcja „GROSZA”. Tematem przewodnim seminarium była numizmatyka śląska. Z okazji jubileuszu Praszka gościła również gości z zagranicy, dzięki czemu pierwszy raz seminarium miało charakter międzynarodowy.
Każdy z uczestników otrzymał pakiet ciekawych materiałów z okazji zjazdu, w tym między innymi okolicznościowy żeton. Kolekcjonerzy mogli również powiększyć swoją biblioteczkę – do wyboru była szeroka oferta numizmatycznych wydawnictw z całej Polski. Zaproszeni goście mogli również podziwiać okolicznościową wystawę „Pieniądz obozów jenieckich w czasie I wojny światowej” przygotowaną ze zbiorów pana Andrzeja Musiała.
Uczestnicy spotkania wysłuchali między innymi wykładów:
- „Znaki mennicze na 15-krajcarówkach z mennic śląskich”;
- „Monety Przemyślidów na Śląsku”;
- „Kryteria klasyfikacji i atrybucji średniowiecznych halerzy śląskich”;
- „Mennica w Kluczborku”;
- „Nieznany medal ks. Leopolda Szersznika, założyciela Muzeum w Cieszynie”;
- „Ciekawostki numizmatyczne Ziemi Kłodzkiej”.
W Muzeum w Praszce (Praszka, Plac Grunwaldzki 15) okolicznościowa wystawa „Pieniądz obozów jenieckich w czasie I wojny światowej” dostępna będzie dla zwiedzających jeszcze do 5 października 2014 roku. Organizatorzy serdecznie zapraszają zainteresowanych w godzinach pracy muzeum (wtorek-piątek 9.00-15.00, środa do 17.00, sobota 9.00-13.00, w niedzielę 9.00-13.00 po uprzednim telefonicznym zgłoszeniu).
Wystawa poświęcona jest mało w Polsce znanej problematyce pieniądza obozów jenieckich z okresu I wojny światowej, który emitowany był w celu zapłaty żołdu i wynagrodzenia dla jeńców wojennych w poszczególnych obozach. Podczas wojny nazywano je lagermarkami. Umieszczano na nich nazwę obozu i miejscowości (w której się znajdował), nominał, czasami datę emisji itp. Na niektórych bonach z terenów Austro-Węgier umieszczono napisy w j. rosyjskim.
Prezentowane na wystawie walory podzielone są na dwie grupy:
– pierwsza to pieniądz obozowy z terenów Cesarstwa Austro-Węgierskiego
W latach 1914-1918 w 51 obozach jenieckich na tym terenie wyemitowano 345 typów bonów obozowych.
– druga to pieniądz niemieckich obozów jenieckich umiejscowionych na dzisiejszych terenach Polski
Oblicza się, że w 156 obozach niemieckich wyemitowano 1059 typów bonów.
Z terenów obecnego województwa opolskiego, na wystawie prezentujemy bony z obozów w Łambinowicach (niemiecki Lamsdorf) i w Nysie (niemiecka Neiss).
Autor: Józef Smurawa / Źródła: BERESKA NUMIZMATYKA; Muzeum W Praszce