Złoty solid sprzed 1700 lat z nielegalnych poszukiwań
Policjanci i konserwator zabytków odzyskali złotą monetę sprzed 1700 lat, znalezioną w wyniku nielegalnych poszukiwań prawdopodobnie na terenie województwa świętokrzyskiego w okolicach Jędrzejowa. Znaleziona moneta to złoty solid rzymski z przełomu III i IV wieku naszej ery. Widnieje na niej wizerunek cesarza Konstancjusza Chlorusa, który zginął w wyprawie przeciwko Piktom i Szkotom 25 lipca 306 roku. Moneta była używana jako zawieszka. Najpierw miała dorobione uszko, a gdy się ułamało, właściciel wywiercił w niej otwór.
Zdaniem archeologów moneta ta prawdopodobnie była noszona przez jakiegoś znaczącego przedstawiciela ludności kultury przeworskiej, czyli ludu, który zajmował się wytwarzaniem żelaza w świętokrzyskim okręgu hutniczym w IV wieku.
Pierwsze informację o znalezisku uzyskano na Facebooku. Pracownica Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie natknęła się na wpis, w którym ktoś poprosił o identyfikację tej rzadkiej monety. O fakcie tym powiadomiła odpowiednie organa. Okazało się, że autorem wpisu był 13-latek, który twierdził, że monetę znalazł na polu, chodząc z wykrywaczem metali. Ojciec nastolatka dobrowolnie oddał monetę. W stosunku do nastolatka wystąpiono z wnioskiem o umorzenie postępowania. Prawdopodobne jest, że odkrytych monet mogło być więcej, a ich rzeczywistym poszukiwaczem był ojciec chłopca. Jednak nie udało się tego udowodnić.
Jest to kolejny przypadek, kiedy informacje o znaleziskach archeologicznych wychodzą na jaw za pośrednictwem internetu i portali społecznościowych. Nielegalne poszukiwania za pomocą detektorów metali to coraz większa plaga. Zajmują się tym coraz młodsze osoby. Często przez takie dzikie penetracje zniszczeniu ulegają stanowiska archeologiczne i przepadają przedmioty istotne dla kultury, które są prawnie własnością skarbu państwa.
Autor: Józef Smurawa