Świąteczna Aukcja 32e Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk
W dniach 11-14 grudnia 2021 roku (sobota-wtorek) odbędzie się Świąteczna Aukcja 32e Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk, która składać się będzie z czterech sesji. Rozpoczęcie aukcji o godz. 9.00 (sesje I i II) oraz 17:00 (sesja III i IV). Będzie to aukcja internetowa (bez licytacji na sali). SESJA 1 (licytacja 11 grudnia, w sobotę) to monety Polski Królewskiej, Polski z okresu zaborów i monety Rosji. SESJA 2 (licytacja 12 grudnia, w niedzielę) to przede wszystkim literatura numizmatyczna, monety II RP i III RP oraz PRL i falerystyka. SESJA 3 (licytacja 13 grudnia, w poniedziałek) to monety antyczne i monety średniowieczne ze świata. SESJA 4 (licytacja 14 grudnia, we wtorek) to monety świata.
Lista wszystkich pozycji aukcyjnych znajduje się na stronie internetowej Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk: www.aukcjamonet.pl. Organizatorzy zapraszają do licytacji online, zobacz TUTAJ.
Wybrane pozycje z katalogu aukcyjnego Aukcji 32e:
Lot: 1 Mieszko (Bolesławowic, późniejszy król Mieszko II), Denar z łukiem, ok. 1010-1020 - RZADKOŚĆ
Awers: Łuk zwieńczony krzyżem. W otoku słabo czytelne: 3 NLTM (wsteczne i zdeformowane Misico).
Rewers.: Krzyż z kulkami w kątach. W otoku: E E +.
Denar do niedawna uważany był za najstarszą monetę polską, wybitą przez Mieszka I, wkrótce po chrzcie. Okazuje się jednak, że występuje wyłącznie w znaleziskach datowanych na okres znacznie późniejszy. Musiał zostać wybity już za czasów Bolesława Chrobrego, i to w drugiej połowie jego panowania. Z drugiej jednak strony, jest na pewno wcześniejszy niż królewskie panowanie Mieszka II (1025-1031). Nie powstał też w żadnym udziale książęcym, ale w centrum państwa, w Wielkopolsce, gdyż tu najczęściej jest znajdowany. Zwraca uwagę brak tytułu władczego przy imieniu, który potwierdza tezę Stanisława Suchodolskiego, że monetę tę wybito w imieniu następcy tronu. Kontrowersyjne jest przedstawienie w polu awersu, które trzeba rozpatrywać łącznie z drugim typem Mieszkowym, gdzie podobny łuk z krzyżem wzbogacony jest o dwa zagięte do środka pałąki, jakby rogi i przybiera postać podobną do korony. Jest prawdopodobne, ale nie całkiem pewne, że tamta wzbogacona forma jest późniejsza i stanowi wtórną interpretację wyobrażenia. Przez dłuższy czas uważano więc, że łuk z krzyżem z denara jest skrajnie uproszczonym szczytem świątyni, wywodzącym się z tradycji mennictwa karolińskiego, a zaczerpniętym z monet bawarskich. Ostatnio jednak Stanisław Suchodolski zwrócił uwagę na zbieżność tej figury z nakryciem głowy, z którym przedstawiano św. Wacława jako męczennika.
Pofalowana powierzchnia, Przyzwoicie zachowany rysunek łuku - wzgórza, część legendy czytelna. Rzadkość w każdym stanie zachowania.
Literatura: Suchodolski. I.1; Stronczyński. 5b; zestawienie S. Suchodolskiego z 1967 r. wymienia ok. 37 egz. (w tym 1 jednostronny); obecnie szacuje się liczbę znanych egzemplarzy na ponad 40. (BRP); Kopicki 1 (R5)
Stan zachowania: 3- (VF-)
Waga: 1,55 g Ag
Średnica: 20 mm
Cena startowa: 10 000 PLN
Lot: 87 Zygmunt I Stary. Trojak (3 grosze) 1535, Toruń
Awers: Głowa króla w prawo, w czepcu i w zbroi. W otoku: SIGIS I REX POLO DO TOCI PRVSSIE.
Rewers: Napis w sześciu wierszach: III / GROSSVS / ARGENTE / TRIPLEX / PRVSSIE / 1535.
Bardzo rzadki i ceniony przez kolekcjonerów trojak Zygmunta I Starego, dla Ziem Pruskich, z mennicy toruńskiej.
Wariant z zapisem PRVSSIE na rewersie.
Ślad po zawieszce.
Literatura: Iger T.35.1.b (R4); Tyszkiewicz 18 mk
Stan zachowania: 3 (VF)
Waga: 2,56 g Ag
Cena startowa: 1200 PLN
Lot: 127 Zygmunt II August. Trojak (3 grosze) 1547, Wilno
Moneta złocona, ze śladem po zawieszce, ale bardzo rzadka.
Trudno doszukać się notowań aukcyjnych tego rocznika.
Literatura: Iger V.47.1.b (R5)
Stan zachowania: 3 (VF)
Waga: 2,69 g Ag
Cena startowa: 2000 PLN
Lot: 192 Stefan Batory. Dukat 1584, Gdańsk- odmiana z gałązką - ŁADNY
Awers: Popiersie króla w prawo, w koronie izbroi. W otoku: STEPHANVS D G REX POL D PRVS.
Rewers: Dwa lwy podtrzymują tarczę z herbem miasta. Między dwoma ozdobnymi krzyżami znak menniczy pierścień. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 84.
Wczesny typ popiersia, rzadziej występujący na aukcjach. Odmiana z gałązką nad herbem Gdańska. Znane są dwa typy dukata z datą 1584: w zbroi folgowej (ten egzemplarz) lub husarskiej, zdobionej głową lwa.
Wszystkie dukaty Stefana Batorego są rzadkie i poszukiwane.
Egzemplarz z intensywnym połyskiem menniczym. Delikatnie gięty.
Literatura: Kopicki 7446; Friedberg 3; CNG nie notuje; Kaleniecki nie notuje; Tyszkiewicz 35 (wszystkie odmiany); Parchimowicz (Batory) 177b
Stan zachowania: 1-/2+ (UNC-/EF+)
Waga: 3,50 g Au
Średnica: 21 mm
Cena startowa: 30 000 PLN
Lot: 350 Zygmunt III Waza. Trojak (3 grosze) 1602, Wilno - RZADKOŚĆ R7
Niezmiernie rzadki typ trojaka z charakterystycznym Łabędziem - znakiem menniczym Andrzeja Zawiszy podskarbiego wielkiego litewskiego.
Najrzadsza odmiana z herbem Łabędź częściowo dzielącym pełną datę.
Nieopisana odmiana z napisem SIG III D-G R P O M D L/GRO ARG/TRI M D L /16-0Z i bez kropek koło III na rewersie.
Moneta po raz pierwszy oferowana w sprzedaży aukcyjnej.
Ciemna patyna. Niedobicie.
Literatura: Iger V.02.3.a (R7)
Stan zachowania: 3 (VF)
Waga: 2,11 g Ag
Cena startowa: 3000 PLN
Lot: 445 Zygmunt III Waza. Talar - BRANDTALAR - 1629, Toruń NGC MS62 (MAX) - OKAZOWY
Awers: Tarcza herbowa trzymana przez anioła wychylającego się z obłoków. Siedmiowierszowy napis: THORVNIA / HOSTILITER OPPVGNATA / ET DEI O AVXILIO / FORTR A CIVIB DEFENSA / XVIA FEBR / ANNO / M DC XXIX.
Rewers: Panorama miasta, spowita płomieniami i kłębami dymu, widziana z lewego brzegu. Po lewej stronie Zamek Dybowski, po prawej Kępa Bazarowa połączona z miastem mostem. Na rzece dwanaście barek i łodzi. W murach miejskich baszty i bramy z Barbakanem Starotoruńskim. Nad miastem słońce z hebrajskim napisem Jahwe, u dołu wśród kwiatów na łące inicjały H-H (Henryk Hema, rytownik). W otoku: FIDES ET CONSTANTIA PER IGNEM PROBATA.
W 1629 roku Toruń wytrzymał próbę oblężenia przez wojska Gustawa Adolfa pod wodzą generała Wrangla. Na pamiątkę tego wydarzenia mennica w Toruniu za zgodą Rady Miasta wybiła okolicznościowe talary i ich odbitki w złocie. Przedstawiono na nich ostrzeliwane miasto i zaopatrzono w okolicznościową sentencję: „Wierność i trwałość w ogniu wypróbowana”. Talary miały kilka typów i odmian, wybijano je z datą 1629 aż po rok 1631, w każdą kolejną rocznicę odparcia wojsk szwedzkich. Numizmat sporadycznie pojawiający się w handlu.
Niezwykle rzadki talar wybity ku pamięci obrony Torunia przed Szwedami.
Zdecydowanie najpiękniejszy egzemplarz jaki mieliśmy dotychczas w ofercie aukcyjnej. Moneta zasłużenie doceniona najwyższą notą gradingową przez firmę NGC.
Szlachetna, gabinetowa patyna spod której przebija połysk menniczy.
Moneta ze znakomita proweniencją pochodzi ze starej kolekcji monet polskich i rosyjskich.
Niezmiernie rzadka pozycja w tak wyszukanym stanie zachowania. Polecamy do najbardziej zaawansowanych zbiorów monet Polski królewskiej.
Literatura: Kopicki 8242 (R4); Davenport 4369; CNCT 1326; H-Czapski 1593; Vossberg 266; Beyer (R) 428; Raczyński 79; Brause.Taf 25,4; Gumowski (MT) 733
Stan zachowania: NGC MS62 (MAX)
Cena startowa: 90 000 PLN
Lot: 446 Zygmunt III Waza. Donatywa wagi 3 dukatów 1617, Gdańsk - RZADKOŚĆ R7
Awers: Popiersie króla w prawo w koronie i zbroi z szerokim naramiennikiem dekorowanym guzami i rozetami. Na zbroję wyłożony koronkowy kołnierz, płaszcz udrapowany na ramieniu, za plecami zawiązana chusta. Na piersi łańcuch Orderu Złotego Runa. Pod ramieniem inicjały medaliera S.A. W otoku: SIGIS III DG REX POL M D L R PRVSSIÆ.
Rewers: Dwa lwy podtrzymują kartusz miejski stojący na bogato zdobionej konsoli. Nad tarczą złączone dwa liście palmowe i wielolistne gałązki. Środek konsoli w kształcie serca, w której znajduje się miniaturowa tarcza miejską trzymana przez dwa lwy. U dołu na podłużnej belce i wewnątrz konsoli inicjały medalierskie i mincerskie: AV-hh, S.A., DC. W owalnych łukach zdobiących dno konsoli wpisana data 16-17. Wewnątrz obwódka sznurowa, z zewnątrz wieńcowa. W otoku: EX AVRO SOLIDO CIVITAS GEDANENSIS F F.
Donatywa jest jedną z najdoskonalszych prac medaliera Samuela Ammona. Przybył on do Gdańska w 1613 roku i podjął pracę w mennicy miejskiej w Gdańsku. Należał on do najwybitniejszych artystów I połowy XVII wieku. W 1621 roku wykonał on stemple do słynnej studukatówki koronnej. Jego prace charakteryzowały się wyjątkową wagą jaką przykładał do szczegółów stempla. Każdy element królewskiego stroju czy tarczy herbowej jest oddany z największą starannością. Niektóre elementy dekoracji widoczne są tylko pod szkłem powiększającym. Donatywy przeznaczano na podarunki dla wybitnych gości. Egzemplarz o wadze 3 dukatów był w dawnych zbiorach Gimnazjum Gdańskiego oraz wyłącznie w najznakomitszych kolekcjach.
Obecnie notowany jest tylko w dwóch zbiorach publicznych muzeum H-Czapskiego w Krakowie oraz w Ermitażu, trzeci znany egzemplarz został sprzedany na naszej aukcji za ponad 280.000 złotych (https://archiwum.niemczyk.pl/auction/18/116/zygmunt-lll-waza-donatywa-wagi-3-dukatow-1617-gdansk-ex-potocki-collection)
Oferowany to jeden z czterech egzemplarzy tej wagi dostępnych na rynku numizmatycznym. W książce na temat monet złotych Wazów rzadkość określana na R7 (znanych jest do 5 egzemplarzy na świecie)
Ekstremalnie rzadka pozycja.
Bardzo ładny egzemplarz. Drobne graffiti w tle, lecz bardzo dobrze zachowane detale, połysk menniczy.
Polecamy do najlepszych kolekcji monet polski królewskiej, jedyna szansa na zakup tak rzadkiego numizmatu.
Literatura: Kopicki nie notuje; Friedberg 8; H-Czapski 1360 (R4); CNG. 195; Kaleniecki s. 208; Złoto Wazów t.I 171 (R7)
Stan zachowania: 2/2+ (EF/EF+)
Waga: 10,50 g Au
Średnica: 29 mm
Cena startowa: 100 000 PLN
Lot: 514 Zygmunt III Waza. Ort (18 groszy) 1614, Gdańsk – WYŚMIENITY R5
Awers: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS 3 D G REX POL M D L R PR.
Rewers: Dwa lwy podtrzymują tarczę miejską. Legendę rozpoczyna znak menniczy - Łapa niedźwiedzia. W otoku: MONETA CIVIT GEDANENSIS 1614.
Druga co do rzadkości odmiana z kropką za łapą niedźwiedzia i mniejszą cyfrą 4 w dacie.
Wyśmienicie zachowana moneta z pełnym lustrem menniczym.
Rzadka pozycja, zwłaszcza w tak wyszukanym stanie zachowania.
Literatura: Shatalin/Grendel GD14-15 (R5)
Stan zachowania: 1/1- (UNC/UNC-)
Waga: 6,87 g Ag
Cena startowa: 3000 PLN
Lot: 548 Władysław IV Waza. Władysław Zygmuntowicz jako car Moskwy 1612 Kopiejka w złocie - RZADKOŚĆ R5
Awers: Godło Moskwy, święty Jerzy na koniu (utożsamiany z panującym).
Rewers: Napis cyrylicą w pięciu wierszach.
Bardzo rzadka kopiejka wybita w złocie w Moskwie podczas stacjonowania wojsk polskich na Kremlu. Polacy po wejściu do Moskwy (we wrześniu 1610 roku) rozlokowali się w centrum miasta zajmując Kreml. Mennica położona na terytorium Kremla okazała się pod ich pełną kontrolą. Do bicia monet były wykorzystane zostały stare matryce awersu jeszcze z czasów Wasyla Szujskiego (1606-1610) w połączeniu z nowymi matrycami rewersu z imieniem i tytulaturą Władysława Zygmuntowicza.
Charakterystyczny kształt „łezki” rosyjskiej wynika ze sposobu bicia tych monet, która polegała na cięciu metalu z długiego drutu. Dlatego monety miały owalny lecz nieregularny kształt i stąd popularna nazwa "łezka". Niestety niewielki rozmiary monety powodował, że większość była nieczytelna. Bardzo często stempel nie dobijał dokładnie całego napisu na monecie, a tylko jego część, podobnie jak Św. Jerzego - patrona Moskwy, stąd monety z pełnym czytelnym napisem należą do rzadkości. Według Bogdana Jachimczyka złote kopiejki Władysława były przeznaczone na wypłaty żołdu dla najemników w ekipie Polaków zajmujących Kreml. Tekst zapisów w rejestrach świadczy, że złote kopiejki były bite "dla Niemców".
Kopiejka wybita wariantem stempla z ligaturą liter (ЦR) a nie ЦP - w pierwszym wierszu. Rewers wybity odmianą stempla z ligaturą w słowie (...ЛAДICЛAB...., na monecie jest ЛAДI-CЛAB litery I-C połączone w wizualnie rosyjską literę H lub nawet lekko skośna linia w И.)
Ekstremalnie rzadka moneta, potwierdzająca, że jako jedyni zajęliśmy Kreml i wybiliśmy polską monetę w rosyjskiej mennicy. Na rynku numizmatycznym zachowało się kilka egzemplarzy.
Moneta godna polecenia do najlepszych, zaawansowanych kolekcji monet złotych królewskich.
Literatura: Bogdan Jachimczyk nr 296 (R5); Hutten - Czapski - nr 1733 (R5); Kleszczynow / Griszyn / Chramienkow - nr 326 (V) (R4)
Stan zachowania: 2-/3+ (EF-/VF+)
Waga: 0,66 g Au
Średnica: 10 x 11,5 mm
Cena startowa: 15 000 PLN
Lot: 563 Jan II Kazimierz. Dwudukat koronny 1660, Kraków – odmiana AVRE - PIĘKNY i RZADKI
Awers: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi, pod popiersiem herb Ślepowron W otoku: IO CASIMIR DG - POL ET SVE REX.
Rewers: Pod koroną owalna tarcza herbowa z małą tarczą z herbem Snopek - Wazów w środku. Całość opasana łańcuchem Orderu Złotego Runa. U dołu inicjały mennicze TLB (Tytus Liwiusz Boratini). W otoku: MONET AVREA - TLB - REG POLO 1660.
Mennica w Krakowie zatrudniała bardzo wysokiej klasy rytowników stempli. Wybijane tam monety charakteryzują się dużą precyzją kompozycji królewskiego wizerunku i doskonałym opracowaniem strony heraldycznej. Dukaty i dwudukaty krakowskie są bardzo dokładnie bite i mają głęboki relief. Należą do najładniejszych złotych monet okresu panowania Jana Kazimierza.
Odmiana z herbem Ślepowron na awersie i zapisem „AVRE” w napisie otokowym na rewersie i POL. W najnowszym katalogu na złote monety Jana II Kazimierza określony na rzadkość R7.
Menniczej świeżości egzemplarz z pięknymi szczegółami.
Duża rzadkość na rynku numizmatycznym.
Literatura: Kopicki 1909 (R5); Friedberg 89; H-Czapski 2159 (R4); Kaleniecki s. 351; Koszyce (6,89); Złoto Wazów tom II - K240 (R7)
Stan zachowania: 1-/2+ (UNC-/EF+)
Waga: 6,94 g Au
Cena startowa: 65 000 PLN
Lot: 605 August II Mocny. Dwudukat 1702, Drezno, Order Słonia - RZADKOŚĆ
Awers: Głowa króla w wieńcu laurowym w prawo, pod popiersiem mała litera O – Omeis (inicjał medaliera), poniżej data 1702. W otoku: AUGUSTUS II D G – REX POL & EL SAX.
Rewers: Pod koroną, na tle orderowej gwiazdy, wielopolowa tarcza herbowa Polsko-Saska, opasana Orderem Słonia.
Dukat podwójny króla Augusta II z datą 1702. Okolicznościowa emisja wybita dla przypomnienia otrzymania Orderu Słonia przez Augusta II od króla duńskiego w 1686 roku. Moneta traktowana była w polskiej literaturze jako medal. Waga odpowiadająca wartości dwudukatów, przemawia raczej za monetarnym niż okolicznościowym charakterem tej emisji.
Monetę należy traktować jako królewską emisję dla Polski, za czym przemawia umieszczenie polskiego imienia króla August II zamiast saskiego Fryderyk August I, które umieszczano na monetach czysto saskich. Emisja bardzo rzadka, nie posiadał jej w swojej kolekcji Merseburger.
Bardzo ładny egzemplarz z wyraźnymi szczegółami z zachowanym w dużej mierze połyskiem menniczym.
Rzadki i poszukiwany dwudukat Sasów w Polsce, a w szczególności na niemieckim rynku.
Literatura: Kahnt 256; Friedberg 2811; Parchimowicz 1421 b
Stan zachowania: 2+ (EF+)
Waga: 6,94 g Au
Cena startowa: 25 000 PLN
Lot: 635 S. August Poniatowski, Talar 1793, Targowica - gwiazda sześcioramienna - odbitka w MIEDZI NGC MS63 BN (MAX)
Awers: W wieńcu dębowym napis w dziewięciu wierszach: CIVIBUS / QUORUM PIETAS / CONIURATIONE DIE III / MAI MDCCXCI OBRUTAM / ET DELETAM LIBERTA / TE POLONA TUERI / CONABATUR RESPU / BLICA RESUR / GENS. W otoku: GRATITUDO CONCIVIBUS EXEMPLUM POSTERITATI.
Rewers: Napis w sześciu wierszach: DECRETO / REIPUBLICÆ NEXU / CONFEDERATIONIS IUNCTÆ / DIE V XBRIS MDCCXCII / STANISLAO AUGUSTO / REGNANTE. W otoku: 10 7/16 EX MARCA PURA COLONIENSI 1793.
Najwyższa nota gradingowa dla tej odmiany.
Po ogłoszeniu Konstytucji 3 Maja, pod naciskiem Rosji, zawiązała się Konfederacja Targowicka, która stawiała sobie za cel obalenie skutków przyjęcia ustawy zasadniczej. W celach propagandowych postanowiono wyemitować w 1793 roku talary bez portretu królewskiego. Jednak do faktycznej emisji wtedy nie doszło. Monety zostały wybite później, oryginalnymi stemplami, jako pamiątka historyczna w celach propagandowych.
Bardzo rzadka odbitka talara w miedzi. Poszukiwany i sporadycznie występujący na aukcjach egzemplarz.
Wspaniale zachowana moneta. Lustro mennicze pod wiekową, niedotykaną patyną, ostry detal. Niepowtarzalna okazja do uzupełnienia zbioru o wyjątkowy okaz.
Ogromna rzadkość w takim stanie zachowania i w nocie NGC MS63.
Literatura: Kopicki 2484; Davenport 1622; Plage 411; Parchimowicz (Poniatowski) 36.a3
Stan zachowania: NGC MS63 BN (MAX)
Cena startowa: 10 000 PLN
Lot: 681 Władysław IV Waza. Medal zaślubinowy z Ludwiką Gonzagą 1646 – RZADKI i PIĘKNY
Awers: Siedząca na tronach naprzeciwko siebie para królewska ze złączonymi dłońmi, na tle królewskiego łoża dekorowanego gobelinami. Nad nimi wzorzysty baldachim ozdobiony heraldycznymi orłami. Król w koronie z berłem w dłoni w stroju cudzoziemskim, z Orderem Złotego Runa, u jego stóp porzucone zbroja i szpada. Królowa w małej koronie z jabłkiem królewskim w dłoni, w wydekoltowanej sukni i naszyjniku z pereł. W otoku: SISTE GRADU BELLONA IUBET PUNC IUNO QUIETAM EN FACIAM TIBI SIT DULCIS AMORE QUIES (powstrzymaj kroki Bellono, Junona nakazuje pokój, niech stanie się słodki pokój, przez miłość).
Rewers: Dwa lwy z tarczą miejską chronione przez Orła na tle tarczy słonecznej u góry zapisane po hebrajsku imię Boga Jahwe. W otoku napis, dalej pozioma inskrypcja w wielu wierszach: VLADISLAO IV POLONIAE SVECIAE REGI UT LUDOVICAE MARIE MANTUANAE SPONSIS FATA POLO VENIUNT, HOMI / NUM SUNT VOTA: IEHOVA/ TU DEVOTA IUVA; TU/ SACRA PACTA FOVE./ SINT EA FAUSTA NOVIS / CONSORTIB9 HIS9 SUB ALIS / PAX REGNUM POPULUS /FLOREAT ET/ GEDANUM / M DC LVI 10 MART (Władysław IV król Polski i Szwecji i Ludwika Maria Mantuańska - losy pochodzą z niebios, sprawa ludzi są śluby małżeńskie, Jahwe Ty wspieraj sprawy nabożne, sprzyjaj świętym ślubom: niech one będą dla nowych małżonków szczęśliwe i pod skrzydłami niechaj kwitnie pokój królestwo, lud i Gdańsk) i data.
Królewski medal zaślubinowy stanowi jeden z nielicznych tak doskonale zachowanych medali Wazów. Takie XVII wieczne medale wybity za czasów panowania dynastii Wazów należą rzadkości i są poszukiwane przez kolekcjonerów na całym świecie. Idealny, gabinetowy, lustro mennicze i doskonałe detale podkreślone przez wiekową patyną. Numizmat najwyższej klasy do najlepszych kolekcji.
Historia
Rada miasta Gdańska, spodziewając się wizyty Ludwiki Marii, która w Gdańsku miała poślubić Władysława IV, zamówiła u obu działających w mieście medalierów: Sebastiana Dadlera i Jana Höhna specjalne medale ślubne. Dla przybyłej w lutym do Gdańska przyszłej królowej, miasto zorganizowało szereg powitalnych uroczystości. Wzniesiono z tej okazji specjalną bramę triumfalną, z namalowaną przez gdańskiego malarza Adofa Boy’a sceną „przyszłych” zaślubin. Scenę tę skopiował na medalu Jan Höhn. Wygląd bramy i umiejscowienia obrazu znamy obecnie dzięki rycinie Hondiusa. W związku ze zmianą królewskich planów i miejsca zaślubin, rada miasta poleciła wybić medal w dwóch wersjach. Z datą uroczystego wjazdu królowej do Warszawy planowaną na 10 marca: 10 MART, oraz drugą na której znalazł się tylko rok i mały kartusz do wygrawerowania daty dziennej.
Załączone zdjęcie: Scena ślubu z bramy triumfalnej wzniesionej w Gdańsku z obrazem A. Boya, zaczerpnięte stąd motywy uwiecznił na medalu Jan Höhn.
Ludwika Maria przebywała w Gdańsku do 19 lutego 1646 roku. Przy odjeździe otrzymała pozłacaną misę, na której leżało 200 złotych monet i medali różnej wagi, w tym także 5 egzemplarzy 100 dukatowych medali z wizerunkiem Władysława IV.
Maria Ludwika po rychłej śmierci Władysława IV, została żoną kolejnego króla Polski – Jana Kazimierza, już w 1649 roku. Liczne zapiski z epoki sugerują, że Maria Ludwika cieszyła się odwzajemnionym, żywym zainteresowaniem Jana Kazimierza, jeszcze za życia jego brata Władysława.
Rzadkość i referencje
Ekstremalnie rzadki srebrny medal wybity w XVII wieku. Do dziś znanych jest nie więcej niż kilka sztuk, z czego większość w słabszych stanach zachowania. Numizmat najwyższej klasy do najlepszych kolekcji.
Edward Raczyński w książce Gabinet Medalów Polskich opisują ją tak: "Napis na stronie głównej medalu pod liczbą 125 rokuje Władysławowi IV i jego żonie Ludwice Maryi słodki pokój w małżeńskiej miłości. Współczesne pamiętniki zachowały nam niektóre szczegóły domowego ich pożycia, które rzecz tę w innem stawiają świetle. Władysław IV pragnąc wojny z Turcyą, gdy mu stany Koronne potrzebnych funduszów opatrzyć nie chciały, postanowił użyć prywatnego majątku Królowej na zaciąg wojska w Polsce, i 100 000 talarów na ten przedmiot wydał. Nieprzestając zaś na tem, chciał więcej jeszcze zaciągnąć na zapis Posła Weneckiego. Królowa przecież z pokorą odpowiedziała: że gotowa była perły z szyi złożyć, aby się przysłużyć Królowi, ale że względem Rzeczypospolitej Weneckiej do żadnego się nie poczuwała obowiązku, bez dostatecznego bezpieczeństwa; więc pieniędzy posłowi pożyczać by nierada.
Uraził się Król tą odpowiedzią żony, i nieprzyjemne z tego powodu między Królestwem powstały niesnaski, które Xiążę Albert Radziwiłł temi słowy opisuje: "Dnia 22 Sierpnia 1646 obiecał się był Król na wesele Staroście Bracławskiemu; tegoż dnia gotując się do wyjazdu, poszedłem do Królowej, aby ją pożegnać. Przede Mszą to było. Królowa zawsze kochająca się w ludzkości, teraz zdała się jej zapomnieć i do siebie mnie nie przypuściła. Dziwuję się temu, aż Sekretarz Wielki, jej Kanclerz wychodzi i prosi mnie, abym tego za złe nie miał, sekretnie przydając: iż Królowa z Królem się poróżniwszy cała była w łzach, że jednak po wysłuchaniu Mszy Śtéj do siebie mnie przypuści. Tak uczyniłem. Zastałem Królową z nabrzmiałemi oczyma i tak pocałowawszy jej rękę poszedłem. Król potem poszedł na pomienione wesele, gdzie przez cały czas ani spojrzał na Królową i gdy ją mijał, ani ruszył czapki, udając jakby jej nie widział; na to patrząc wszyscy ubolewali, wiedząc o niewinności Królowej."
Nie powiodły się zamiary Władysława IV jako przeciwne mniemaniu publicznemu. Zaciągnieni przez Króla żołnierze tyle szkód w kraju poczynili, że Województwa Wielkopolskie trzy tysiące milicyi uzbroiły na obronę prowincyi swojej.
Król pragnąc ująć sobie znaczniejszych Panów, obiecał buławę polną Kasztelanowi Krakowskiemu mimo wiadomości Królowej, której był przyrzekł żadnych nie rozdawać urzędów, tylko przez jej ręce; a to jakby w nagrodę pożyczonej od niej summy, którą niepotrzebnie był rozproszył na żołnierza cudzoziemskiego.
Odebrała nakoniec Królowa "mówi Xiążę Albert Radziwiłł, jakby w nagrodę klejnoty, które przecież nie wyrównywały pożyczonej od niej summy, musiała jednak nieboraczka i tem się kontentować."
Literatura: Raczyński 125; Hutten-Czapski 1859 (R4)
Stan zachowania: 1- (UNC-)
Waga: 45,83 g Ag
Średnica: 56 mm
Cena startowa: 25 000 PLN
Lot: 732 Pomorze. Filip II (1606-1618). Doppeltaler - 2 TALARY - 1614, Szczecin - EKSTREMALNIE RZADKI
Awers: Popiersie w zbroi, zwrócone w prawo, dookoła legenda otokowa .
Rewers: Tarcza herbowa ze zdobionym hełmem rycerskim, trzymana przez dwóch dzikich mężczyzn, dookoła legenda otokowa.
Ekstremalnie rzadki podwójny talar pomorski oferowany po raz pierwszy na polskim rynku aukcyjnym.
Podobny egzemplarz sprzedany na aukcji za 20.000 euro w 2015 roku.
Patyna, resztki połysku.
Literatura: Davenport 7207; Pogge 948
Stan zachowania: 3/3+ (VF/VF+)
Waga: 57,82 g Ag
Cena startowa: 40 000 PLN
Lot: 828 Śląsk, Księstwo Głogowskie. Henryk III (1279-1309). Kwartnik pierwsza ćwierć XIV wieku, Wołów - RZADKOŚĆ R7
Awers: Dwie ryby, w otoku GROS…
Rewers: Głowa wołu na wprost, w otoku rozetki.
Rzadkość oszacowana na R7 przez Edmunda Kopickiego w „Skorowidzu Pieniędzy Polskich”.
Moneta sporadycznie notowana w handlu.
Literatura: Fbg 259; Kopicki 5746 (R7)
Stan zachowania: 3 (VF)
Waga: 1,91 g Ag
Cena startowa: 1000 PLN
Lot: 865 Zamość. 6 groszy 1813, Oblężenie – RZADKOŚĆ
Awers: Napis w czterech wierszach: PIENIĄDZ / W OBLEZENIU / ZAMOSCIA / 1813.
Rewers: Nominał 6 /GROSZY, poniżej dwie gałązki. W otoku: *BOZE DOPOMOZ WIERNYM OYCZYŹNIE.
Do bicia miedzianych sześciogroszówek wykorzystano sześciokrajcarówki austriackie. Po zeszlifowaniu reliefów awersu i rewersu, na tak przygotowanych krążkach, odciśnięto stemple. Stąd charakterystyczne ślady pilników i resztki poprzedniego rysunku.
Bardzo rzadka pozycja w tym stanie zachowania. Piękna, brązowa patyna.
Literatura: Kopicki 8448; Plage 121- podobne; H-Czapski 3490; Berezowski 15; Bitkin 7 (R3)
Stan zachowania: 2/2- (EF/EF-)
Waga: 13,50 g Cu
Średnica: 34,4 mm
Cena startowa: 5000 PLN
Lot: 935 Rosja. Mikołaj II 3 kopiejki 1896 СПБ NGC MS64 RB - PIĘKNE
Wspaniały menniczy egzemplarz z czerwono – brązową patyną. Absolutnie fenomenalne lustro mennicze.
Moneta doceniona przez NGC wysoką notą w odmianie barwnej RB.
Literatura: Bitkin 283
Stan zachowania: NGC MS64 RB
Cena startowa: 600 PLN
Lot: 1014 Rosja, Mikołaj I. 5 rubli 1837 СПБ-ПД, Petersburg - RZADKI ROCZNIK
Awers: Dwugłowy orzeł rosyjski, u dołu inicjały.
Rewers: Nominał, napisy i data 1837.
Ekstremalnie rzadki rocznik, moneta po raz pierwszy na polskim rynku kolekcjonerskim.
Nakład zaledwie 48297 egzemplarzy, gdzie następny rocznik to już ponad 300.000 egzemplarzy.
Monety z tego rocznika charakteryzuje niechlujny sposób bicia, wada blachy i ryski wynikające z techniki bicia.
Literatura: Petrov 15 rub; Ilyin 20 rub; Conros 17/8; Bitkin 14 (R1)
Stan zachowania: 1- (UNC-)
Waga: 6,42 g Au
Cena startowa: 18 000 PLN
Lot: 2045 II RP. 5 złotych 1930 Sztandar - STEMPEL GŁĘBOKI
Jedna z najrzadszych obiegowych monet okresu II RP wybita głębokim stemplem.
Egzemplarz z dobrze zachowanymi detalami i wiekową patyną.
Niezmiernie rzadka i poszukiwana moneta.
Literatura: Parchimowicz 115b; Fischer OB 014
Stan zachowania: 2 (EF)
Waga: 18,01 g Ag.750
Cena startowa: 5000 PLN
Lot: 2126 PRÓBA. 5 złotych 1925 Konstytucja - LUSTRZANKA – UNIKAT
Pięciozłotówka projektu Stanisława Lewandowskiego, wybita z okazji uchwalenia Konstytucji Rzeczpospolitej, która mimo rozporządzenia Ministra Skarbu nigdy nie trafiła do obiegu. Większość katalogów traktuje ją jako próbę, natomiast J. Parchimowicz wskazał przesłanki pozwalające uznać ją za monetę o charakterze obiegowym, niemniej jednak jest to moneta bardzo pożądana przez kolekcjonerów i wciąż uważana za monetę obowiązkową do kolekcji monet próbnych II RP.
Ekstremalnie rzadka próba międzywojenna, jedyny znany egzemplarz wybity stemplem lustrzanym.
Fotografia monety znajduje się w katalogu Parchimowicza na monety próbne II Rzeczpospolitej na stronie 198. Egzemplarz z kolekcji Włodzimierza Głuchowskiego.
Jedyna szansa do uzupełnienia kolekcji o taką monetę.
Numizmat do najlepszych zbiorów .
Wszystkie monety próbne z okresu II Rzeczpospolitej pochodzą z jednej kolekcji budowanej przez ponad 15 lat.
Literatura: Parchimowicz 139m
Stan zachowania: L (Proof)
Waga: 24,87 g Ag
Średnica: 37 mm
Cena startowa: 50 000 PLN
Lot: 2131 PRÓBA. 5 złotych 1927 NIKE – MIEDŹ – Najpiękniejsza próba II RP – UNIKAT
Wspaniały egzemplarz, w kolorowej wiekowej patynie. Jedyna szansa do uzupełnienia kolekcji o taką monetę.
Fotografia monety znajduje się w katalogu Parchimowicza na monety próbne II Rzeczpospolitej.
Numizmat do najlepszych zbiorów.
Jedyny znany egzemplarz monety próbnej wybitej w miedzi.
Wszystkie monety próbne z okresu II Rzeczpospolitej pochodzą z jednej kolekcji budowanej przez ponad 15 lat.
Literatura: Parchimowicz P 141f (ten egzemplarz)
Stan zachowania: 1 (UNC)
Waga: 15,934 g Cu
Średnica: 33 mm
Cena startowa: 50 000 PLN
Lot: 2144 Matka Boska 5 złotych 1928 - ZŁOTO - RZADKOŚĆ
Moneta wymyślona i wybita przez sopockiego kolekcjonera i numizmatyka Walerego Amrogowicza. Na własny koszt zamówił wykonanie stempli i wybicie dwu nominałów – dwa i pięć złotych, u wybitnego niemieckiego medaliera Karla Goetza. Przedsięwzięcie to było utrzymywane w głębokiej tajemnicy, aż do lat powojennych, kiedy pojawiły się pierwsze wzmianki. W masie licytacyjnej zbiorów po byłym królu Egiptu Faruku, znalazły się takie dwie monety, lecz wybite w złocie.
Jedna z najpiękniejszych, najrzadszych i najbardziej poszukiwanych monet okresu międzywojennego. Ostatni egzemplarz w nocie NGC MS67 osiągnął na aukcji ponad 100.000 złotych.
Wspaniały egzemplarz, bardzo rzadko występujący w tak znakomitym stanie zachowania.
Polecamy do najlepszych zbiorów numizmatycznych.
Wszystkie monety próbne z okresu II Rzeczpospolitej pochodzą z jednej kolekcji budowanej przez ponad 15 lat.
Literatura: brak notowań w literaturze, Parchimowicz nie notuje monet Amrogowicza
Stan zachowania: 1 (UNC)
Waga: 35,11 g Au
Średnica: 36 mm
Cena startowa: 35 000 PLN
Lot: 2169 Wolne Miasto Gdańsk 10 fenigów 1920, PRÓBA, odbitka w srebrze, Ex. Głuchowski Collection
Awers: Herb miasta w owalnej tarczy, u dołu data. W otoku: STADT DANZIG.
Rewers: Nominał w ozdobnej prostokątnej ramce mała cyfra 10.
Utworzone w 1919 roku, decyzją Traktatu Wersalskiego, Wolne Miasto Gdańsk uzyskało prawo do bicia własnej monety. Pierwsze postanowienia Traktatu Wersalskiego dotyczące Gdańska weszły w życie już 10 stycznia 1920 roku. Wtedy właśnie Rada Miasta podjęła decyzję o wybiciu monet o nominale 10 fenigów. Było to konieczne, bowiem miasto borykało się z brakiem drobnej monety, ponadto wszystkie bony zastępcze, wydane w Gdańsku podczas I wojny światowej, wraz z utworzeniem nowego podmiotu państwowego, musiały być jak najszybciej wycofane z obiegu.
Zlecenie wybicia monet otrzymały dwa gdańskie zakłady: Gdańska Fabryka Broni oraz firma jubilerska Stumpf und Sohn. Stemple zostały wykonane w firmie jubilerskiej rodziny Stumfów i mają charakterystyczną ciągłą obwódkę perełkową. Wykonawcą był Reinhard Anders, który wybił je w oparciu o modele sporządzone przez Georga Böckera. Projektantem zaś był profesor politechniki gdańskiej Ernest Petersen. Rozpoczynając emisję, odbito 27 egzemplarzy srebrnych 10-fenigówek. Zostały one przekazane członkom rady miejskiej, zapewne na pamiątkę wprowadzenia do obiegu pierwszych gdańskich monet. Wszystkie obiegowe monety 10-fenigowe wybijano w cynku. Egzemplarze w srebrze nigdy nie trafiły do obiegu. Tragiczne losy miasta sprawiły, że obecnie srebrne 10-fenigówki są monetami ekstremalnie rzadkimi. Egzemplarz z kolekcji Włodzimierza Głuchowskiego.
Literatura: Kopicki 7834 R7; CNG 504 b; Parchimowicz P51a
Stan zachowania: 2+ (EF+)
Waga: 3,92 g Ag
Średnica: 22 mm
Cena startowa: 8000 PLN
Lot: 2202 PRL. PRÓBA miedź 100 złotych 1973 Kopernik, stempel lustrzany – RZADKOŚ c.a.
Ekstremalnie rzadka moneta próbna, wybita w miedzi, w nieznanym nakładzie. Na awersie wypukły napis PRÓBA. W katalogu wartość monety określona jako „cena amatorska”. Niespotykany rarytas dla kolekcjonerów monet próbnych PRL.
Piękny, menniczy, egzemplarz wybity stemplem lustrzanym.
Literatura: Parchimowicz 354e
Stan zachowania: L/L- (Proof/Proof-)
Waga: 12 g Cu
Cena startowa: 4000 PLN
Lot: 865 PRL. PRÓBA Nikiel 5 złotych 1958 Waryński - Rzadka
Piękny, menniczy egzemplarz.
Nakład tylko 500 szt.
Moneta z kolekcji tworzonej od lat 70-tych. Egzemplarze starannie wyselekcjonowane przez kolekcjonera pod względem stanu zachowania.
Należy pamiętać, iż monety niklowe po wybiciu nie były przechowywane w kapslach stąd też mogą posiadać delikatną patynę, mikroryski oraz ślady linii papilarnych.
Literatura: Fischer P 076
Stan zachowania: 1 (UNC)
Waga: 11,49 g Ni
Cena startowa: 3000 PLN
Lot: 2647 PRL. 1 złoty 1967 aluminium - RZADKI ROCZNIK, PCGS MS67 (MAX)
Najwyższa nota gradingowa na świecie. Jedyny okaz w nocie MS67.
Idealnie zachowana moneta. Blask menniczy. Rzadki, wczesny rocznik
Literatura: Fischer OB 038; Parchimowicz 213d
Stan zachowania: PCGS MS67 (MAX)
Cena startowa: 2000 PLN
Lot: 2651 TRYPTYK złoto 200.000 złotych 1990 Tadeusz Kościuszko NGC PF68 ULTRA CAMEO (2 max) - tylko 13 szt.
Bardzo rzadka uncjowa moneta, wykonany za granicą, w celu upamiętnienia jednego z trzech wielkich Polaków - Tadeusza Kościuszkę.
Nakład tylko 13 sztuk, waga: 31,1 g Au .999.
Moneta w idealnym stanie zachowania doceniona drugą najwyższą notą gradingową na świecie. Duża rzadkość.
Literatura: Parchimowicz 634 (c.a.)
Stan zachowania: NGC PF68 ULTRA CAMEO (2 max)
Waga: 31,1 g Au.999
Średnica: 32 mm
Cena startowa: 35 000 PLN
Lot: 2663 III RP. 200.000 złotych 1990 J. Piłsudski Duży Tryptyk
Moneta o wadze ponad 155 gramów i średnicy 65 mm. Moneta z tzw. Dużego Tryptyku składającego się z trzech srebrnych monet o wadze 5 uncji srebra każda.
Piękny egzemplarz. Pojedyncze mikroryski. Moneta w kapslu.
Literatura: Fischer K 086; Parchimowicz 639
Stan zachowania: L/L- (Proof/Proof-)
Waga: 155 g Ag
Średnica: 65 mm
Cena startowa: 3000 PLN
Lot: 2893 SPECIMEN 50 złotych 1939 - RZADKOŚĆ R8
Wariant wzoru z numeracją składającą się z pięciu zer. Na stronie głównej czerwonym napisem SPECIMEN tylko na awersie. Potrójna perforacja. Newym marginesem widoczne pasery drukarskie.
Minimalnie zagniecenie w okolicach marginesu, ale banknot pięknie zachowany.
Niezmiernie rzadka pozycja.
Literatura: Miłczak 88Wb; Lucow 1060 (R8)
Stan zachowania: 1/1- (UNC/UNC-)
Cena startowa: 4000 PLN
Lot: 2986 WZÓR / SPECIMEN 50 złotych 1948, seria A - RZADKOŚĆ R6
Na stronie głównej ukośnie, czerwony napis SPECIMEN. Numeracja 1234567 / 8901234.
Bardzo rzadka pozycja zwłaszcza w tym stanie zachowania.
Literatura: Lucow 1274 (R6); Miłczak 138 Wb
Stan zachowania: 1/1- (UNC/UNC-)
Cena startowa: 2000 PLN
Lot: 3063 Polska, XX w. Notgeld. Różne miasta i nominały. Zestaw 333 szt.
M.in. Gorzów Wielkopolski, Wałbrzych, Kluczbork, Byczyna i wiele innych miast.
W przewadze bardzo dobrze zachowane.
Stan zachowania: 1/3- (UNC/VF-)
Cena startowa: 250 PLN
Lot: 4054 USA. 1 - 10 dolarów 1899-1957, zestaw 24 banknotów
Zróżnicowany zestaw banknotów z lat 1899-1957.
Wiele pozycji rzadszych, ale w słabym stanie zachowania.
Stan zachowania: 3/5- (VF/5-)
Cena startowa: 2800 PLN
Lot: 4068 Pieniądze Polski Odrodzonej 1938 - Biblia dla kolekcjonerów II RP
Wydany na podstawie niepublikowanego manuskryptu autorstwa J. Guthkego przedwojenny podręcznik numizmatyczny obejmujący monety obiegowe, pamiątkowe oraz próbne. Powstał przy współpracy Konrada Berezowskiego – Wiceprezesa Towarzystwa Numizmatycznego w Warszawie, Władysława Terleckiego – kustosza Gabinetu Numizmatycznego Mennicy Polskiej, Wydawnictwa „Wiadomości Numizmatyczno-Archeologicznych” oraz Mennicy Państwowej. Ponad 400 stronicową monografię autor tworzył na emigracji w mandżurskim Harbinie, uświetnić miała jubileusz dwudziestolecia odrodzenia Polski.
Katalog zawiera opisy monet wraz ze zdjęciami, rodzajem metalu, wagą, wymiarami oraz przedstawia ich autorów. Emisje z poszczególnych roczników ukazane są na zbiorczych tablicach.
Elementem katalogu są liczne komunikaty Gabinetu Numizmatycznego Mennicy Państwowej: Monety złote, Projekt wybicia 10-ciozłotówki na jubileusz odsieczy wiedeńskiej, 10-cio złotowe klipy z pop. Sobieskiego i Traugutta, Pamiątkowa klipa z pop. Marszałka Piłsudskiego, Monety wycofane z obiegu, Wyczerpane monety próbne i pamiątkowe M.P., Monety pamiątkowe, bite stemplem polerowanym, Nowy wzór monet, Klipy srebrne, stempla Mennicy Państwowej, Wyczerpane monety próbne.
Praca zawiera także szereg tematycznych artykułów oraz dokumentów źródłowych, między innymi: Sprawozdanie z organizacji i działalności Mennicy Państwowej w latach 1924-1926, Sprawozdanie z organizacji i działalności Mennicy Państwowej w latach 1927-1930, Sprawozdanie z organizacji i działalności Mennicy Państwowej w latach 1930-34, sprawozdanie z działalności Muzeum Numizmatycznego, tablice określające liczby i wartości monet wybitych w Mennicy Państwowej, w mennicach zagranicznych oraz wycofanych z obiegu, ustawy oraz rozporządzenia dotyczące obiegu pieniężnego.
Książka wydana w kunsztownej twardej szyto-klejonej skórzanej oprawie z tłoczeniami oraz złoceniami.
Nieoceniona pod względem treści, unikalna pod względem formy. Dotychczas niedostępna na rynku publikacja. Biblia dla kolekcjonerów II RP.
Stan zachowania: idealny / drukarski
Cena startowa: 1500 PLN
Lot: 4122 ZSRR. Order Lenina wraz z Legitymacją - RZADKOŚĆ
Order Lenina o numerze 294 152 wraz z legitymacją.
W legitymacji oprócz orderu Lenina widnieją również odznaczenia bojowe takie jak "Za zasługi bojowe" oraz dwukrotne nadanie orderu czerwonej gwiazdy.
Stan orderu oraz legitymacji bardzo dobry.
Cena startowa: 8000 PLN
Lot: 4158 Grecja, Macedonia. Aleksander III Wielki 336-323 p.n.e. Drachma 310-301 p.n.e., Teos
Awers: Głowa Heraklesa w prawo, nakryta lwią skórą.
Rewers: Zeus na tronie, w lewo, trzymający orła i berło, w polu monogram AH, pod tronem PΠ w wieńcu, po prawo legenda ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ.
Patyna.
Literatura: Price 2290
Stan zachowania: 3+ (VF+)
Waga: 3,98 g Ag
Cena startowa: 2290 PLN
Lot: 4211 Judaea, Prutah, Antoniusz Felix 52 – 60 n.e., Jerozolima
Awers: Dwie skrzyżowane tarcze i włócznie. NЄPW KΛAY KAICAP.
Rewers: Palma, u góry skrót imienia Brytanika BPIT, po bokach data L IΔ KAI (14 rok panowania Klaudiusza = 54 n.e.).
Brązowa patyna, pięknie zachowany egzemplarz jak na ten typ monety.
Literatura: Hendin 1348
Stan zachowania: 3+ (VF+)
Waga: 2,37 g brąz
Cena startowa: 200 PLN
Lot: 4221 Republika Rzymska, Denar, Gajusz Juliusz Cezar 49 – 48 r.p.n.e
Awers: Słoń idzie w prawo, pod stopami miażdży węża, w odcinku CAESAR.
Rewers: Utensylia kapłańskie: Simpulum (czerpak rytualny), Aspergillum (kropidło), topór zakończony głową wilka oraz Apex (szpiczasta czapka kapłańska).
Mennica wojskowa podróżująca z Cezarem.
Znak bankierski na awersie.
Rzadsza emisja.
Literatura: Crawford 443/1
Stan zachowania: 3 (VF)
Waga: 3,72 g Ag
Cena startowa: 600 PLN
Lot: 4291 Cesarstwo Rzymskie, Solid, Konstancjusz II 337 – 361 n.e., Konstantynopol. NGC MS 5/5 i 4/5
Awers: Popiersie Konstancjusza II w diademie perełkowym i zbroi w prawo. D N CONSTANTIVS AVG.
Rewers: Wiktoria siedzi na zbroi i tarczy w prawo, odbiera od kupida tarczę z dwu rzędową inskrypcją, VOT/XV, w odcinku oznaczenie mennicy CONS. VICTORIA CONSTANTI AVG.
Piękny menniczy egzemplarz doceniony przez NGC notą MS z gwiazdką, która dodawana jest tylko najlepszym egzemplarzom, które wyróżniają się spośród innych.
Najładniejszy egzemplarz na rynku.
Ogromna rzadkość w takim stanie zachowania - gorąco polecamy do najlepszych kolekcji.
Literatura: RIC 9 (R4)
Stan zachowania: NGC MS 5/5 i 4/5
Waga: 4,43 g Ag
Cena startowa: 9000 PLN
Lot: 4363 Sasanidzi, Drachma, Vahran II 274 - 293
Ciemna patyna.
Literatura: Göbl, Sas. 56; Paruck 126; SNS Typ III/1
Stan zachowania: 3 (VF)
Waga: 2,80 g Ag
Średnica: 65 mm
Cena startowa: 70 PLN
Lot: 4477 Szkocja, James III, Penny ~1460, moneta biskupia Jamesa Kennedy'ego z St Andrews
Awers: Ukoronowany glob ziemski i napis w otoku IACOBVS DEI GRA REX.
Rewers: Krzyż w kartuszu i napis w otoku CRVX PELLIT OIE CRI - „Krzyż odpędza wszelki grzech”.
Rzadka i wielce interesująca moneta biskupia bita najprawdopodobniej z ominięciem pozwoleń królewskich.
Literatura: I.H. Stewart "The Scottish Coinage" str. 51-56
Stan zachowania: 3/3- (VF/VF-)
Cena startowa: 500 PLN
Lot: 5001 Ajman - Zjednoczone Emiraty Arabskie. 5 riyals Jan Palach (1970) NGC PF65 ULTRA CAMEO - RZADKIE
Bardzo rzadka i poszukiwana moneta kolekcjonerska.
Wspaniale zachowany, menniczy egzemplarz.
Stan zachowania: NGC PF65 ULTRA CAMEO
Cena startowa: 3600 PLN
Lot: 5017 Austria, Leopold I (1657-1705). Dwutalar (2 talary) bez daty, Hall. NGC AU58
Awers: Popiersie Leopolda w prawo, w zbroi, legenda otokowa.
Rewers: Orzeł w koronie, legenda otokowa.
Wariant za zapisem TYROLIS na rewersie.
Pięknie zachowana moneta z gabinetową patyną, nominał rzadziej występujący w sprzedaży aukcyjnej.
Literatura: Davenport 3252; M.-T. 762
Stan zachowania: NGC AU58
Cena startowa: 5000 PLN
Lot: 5057 Chiny. 100 Yuan (12 uncji srebra) 1992 Panda, stempel lustrzany, srebro - RZADKIE
Bardzo rzadka moneta wybita stemplem lustrzanym w nakładzie 2500 szt.
Moneta w oryginalnej zgrzewce bakowej, z pudełkiem. Dołączony certyfikat.
Literatura: KM 399; PAN-180A; Cheng page 111
Stan zachowania: L (Proof)
Waga: 12 oz Ag.999
Cena startowa: 2000 PLN
Lot: 5090 Hiszpania 100 Pesetas 1897 Alfonso XIII
Lekkie ryski w tle, ale dobre detale.
Rzadsza moneta.
Literatura: KM# 708
Stan zachowania: 2- (EF-)
Waga: 32,18 g Au
Cena startowa: 7500 PLN
Lot: 5106 Japonia, Mutsuhito (Meiji) (1867–1912). 2 Bu bez daty (1868-1869)
Bardzo ładnie zachowane.
Literatura: KM C21d
Stan zachowania: 2 (EF)
Waga: 3,00 g 22,3% Au i 77,7% Ag
Wymiary: 19 x 12 mm
Cena startowa: 250 PLN
Lot: 5196 Niemcy. 10 marek 1901 A - Lübeck, Hansestadt NGC MS61 - RZADKOŚĆ
Pierwszy rok bicia monety 10 markowej w mennicy Lübeck.
Przeważnie moneta występująca w stanach 2 lub 3. Po raz pierwszy w ofercie na polskim rynku moneta w tak znakomitej kondycji.
Wyśmienicie zachowany egzemplarz, ekstremalnie rzadka moneta w nocie MS.
Literatura: Jaeger 227; Schlum. 212; Fried. 3798; D.S. 315
Stan zachowania: NGC MS61
Cena startowa: 8000 PLN
Lot: 5293 Wyspa Świętej Heleny. 5 Funtów Jan Paweł II 2005
Uderzona na rancie.
Stan zachowania: 2-+(EF+)
Waga: 31,28 g Au.385
Cena startowa: 1900 PLN
Lot: 5331 USA.10 dolarów Liberty 1880 San Francisco NAC MS66
Piękny, menniczy egzemplarz. Drobne ryski w tle.
Moneta w slabie NAC.
Literatura: Fr. 160
Stan zachowania: NAC MS66
Cena startowa: 10 000 PLN
Lot: 5382 Wielka Brytania, James I (1603 - 1625), Laurel
Ładnie zachowana, duża efektowna złota moneta.
Literatura: Seaby 2638
Stan zachowania: 2 (EF)
Waga: 8,95 g Au
Cena startowa: 7000 PLN
Lista wszystkich przedmiotów - Świąteczna Aukcja 32e Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk dostępna jest TUTAJ.
Autor: Józef Smurawa / Źródło: Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk