Świąteczna Aukcja 47e Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk
W dniach 14-17 grudnia 2024 roku (sobota-wtorek) odbędzie się Świąteczna Aukcja 47e Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk, która składać się będzie z czterech sesji. Rozpoczęcie poszczególnych sesji: godz. 9.00 w dniach 14 i 15 grudnia (SESJA I i II) oraz godz. 17:00 w dniach 16 i 17 grudnia (SESJA III i IV). Będzie to aukcja internetowa (bez licytacji na sali). SESJA 1 (licytacja 14 grudnia, w sobotę) to monety Polski Królewskiej, medale polskie XVII-XX wiek oraz monety owiązane z Polską. SESJA 2 (licytacja 15 grudnia, w niedzielę) to przede wszystkim monety II RP i III RP oraz PRL, monety zastępcze, a także monety i banknoty Rosji oraz falerystyka. SESJA 3 (licytacja 16 grudnia, w poniedziałek) to banknoty polskie i ze świata oraz papiery wartościowe. SESJA 4 (licytacja 17 grudnia, we wtorek) to monety antyczne oraz monety ze świata (średniowieczne i nowożytne).
Lista wszystkich pozycji aukcyjnych znajduje się na stronie internetowej Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk: www.aukcjamonet.pl. Organizatorzy zapraszają do licytacji online, zobacz TUTAJ.
Wybrane pozycje z katalogu aukcyjnego Aukcji 47e:
Lot: 25 Władysław II Wygnaniec (1138-1146). Denar - Walka z lwem NGC MS64 (2 MAX) - WYŚMIENITY
Awers: Książę z mieczem na tronie, obok giermek.
Rewers: Rycerz walczący z lwem.
Denar z motywem walki z lwem, będącej symbolem odwagi Władysława w walce ze złem.
Odmiana z imieniem na awersie zapisanym błędnie, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara (ΛIOZDLVΛS+).
Głęboko, równo wybity i pięknie zachowany egzemplarz.
Moneta zasłużenie doceniona drugą najwyższą oceną w rankingu NGC.
Jeden z najładniejszych denarów Wygnańca, jakie pojawiły się w ofercie Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk.
Literatura: Kopicki 49 (R2), Stronczyński T.40
Stan zachowania: NGC MS64 (2 MAX)
Cena startowa: 5000 PLN
Lot: 139 Kujawy. Kazimierz I (1211–1267). Denar (1236–1248), NGC MS62 (MAX) - BARDZO RZADKI
Awers: Postać na koniu w prawo z chorągwią na ramieniu, po bokach i u dołu gwiazdki.
Rewers: Rycerz walczący z lwem, z lewej strony gałązka.
Moneta niegdyś przypisywana Konradowi Mazowieckiemu.
Wariant z głową rycerza skierowaną na patrzącego.
Ciemna patyna, wyraźne szczegóły rysunku.
Bardzo rzadka pozycja, zwłaszcza w tak pięknym stanie zachowania.
Literatura: Kopicki 6423 (R3); Pełczyska 5; Stronczyński „Dawne Monety Polskie dynastii Piastów i Jagiellonów” - część 2; Piotrków 1884, Str. 44c; Frynas P.Cui.3.1
Stan zachowania: NGC MS62 (MAX)
Cena startowa: 4000 PLN
Lot: 239 Zygmunt II August. Grosz na stopę litewską 1556, Wilno - PIĘKNY i EKSTREMALNIE RZADKI
Awers: Głowa króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: SIGIS AVG REX POL MAG DVX LIT.
Rewers: Pogoń, niżej data 1556, w otoku: MONETA MAGNI herb Kolumny DVCAT9 LITVA.
Ekstremalnie rzadki rocznik groszy wileńskich w wyśmienitym stanie zachowania.
Dotarliśmy tylko do jednego notowania na Polskim rynku aukcyjnym (2001 r. - 6490 zł).
Moneta z obustronnym blaskiem menniczym, minimalnie niedobita.
Literatura: H-Czapski 4923 (R8); Tyszkiewicz 100 mk; Ivanauskas 6SA24-7 (RRRR); Kopicki 3295 (R8)
Stan zachowania: 1- (UNC-)
Waga: 2,48 g Ag
Cena startowa: 12 000 PLN
Lot: 265 Stefan Batory. Dukat 1583, Gdańsk
Awers: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku: STEPHANVS D G REX POL D PRVS.
Rewers: Dwa lwy podtrzymują tarczę z herbem miasta. Skrócona data w otoku. Między dwoma ozdobnymi krzyżami znak menniczy pierścień. W otoku: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 83.
Bardzo ciekawy typ dukata gdańskiego, charakteryzujący się heraldycznym błędem, gdzie głowy lwów skierowane są ku sobie i żadna nie spogląda na patrzącego.
Odmiana z otokiem perłowym i zewnętrznym złożonym ze sznura korali. Odmienna gałązka nad herbem Gdańska. Egzemplarz sporadycznie pojawiający się w handlu.
Lekko pofalowana blacha, poprawne detale.
Literatura: Kopicki 7444 (R4); Friedberg 3; Kaleniecki str. 58; H-Czapski 710 (R2); Kurpiewski 393 (R3); Parchimowicz (Batory) 176f
Stan zachowania: 3+ (VF+)
Waga: 3,46 g Au
Cena startowa: 19 000 PLN
Lot: 834 Władysław Zygmuntowicz jako car Moskwy 1612 Kopiejka w złocie, Moskwa - RZADKOŚĆ R4-R5
Awers: Godło Moskwy, święty Jerzy na koniu (utożsamiany z panującym).
Rewers: Napis cyrylicą w pięciu wierszach.
Bardzo rzadka kopiejka wybita w złocie w Moskwie podczas stacjonowania wojsk polskich na Kremlu. Polacy po wejściu do Moskwy (we wrześniu 1610 roku) rozlokowali się w centrum miasta zajmując Kreml. Mennica położona na terytorium Kremla okazała się pod ich pełną kontrolą. Do bicia monet były wykorzystane zostały stare matryce awersu jeszcze z czasów Wasyla Szujskiego (1606-1610) w połączeniu z nowymi matrycami rewersu z imieniem i tytulaturą Władysława Zygmuntowicza.
Charakterystyczny kształt „łezki” rosyjskiej wynika ze sposobu bicia tych monet, która polegała na cięciu metalu z długiego drutu. Dlatego monety miały owalny lecz nieregularny kształt i stąd popularna nazwa "łezka". Niestety niewielki rozmiary monety powodował, że większość była nieczytelna. Bardzo często stempel nie dobijał dokładnie całego napisu na monecie, a tylko jego część, podobnie jak św. Jerzego - patrona Moskwy, stąd monety z pełnym czytelnym napisem należą do rzadkości. Według Bogdana Jachimczyka złote kopiejki Władysława były przeznaczone na wypłaty żołdu dla najemników w ekipie Polaków zajmujących Kreml. Tekst zapisów w rejestrach świadczy, że złote kopiejki były bite "dla Niemców".
Do monety dołączony certyfikat najlepszego znawcy tematu Pana Bogdana Jachimczyka.
Literatura: Jachimczyk 296 (Z) (R5); H-Czapski 1733 (R5)
Stan zachowania: 2/2+ (EF/EF+)
Waga: 0,37 g Au
Średnica: 11,5 x 11 mm
Cena startowa: 9000 PLN
Lot: 835 Jan II Kazimierz. 2 dukaty (dwudukat) 1657/6, Kraków - RZADKOŚĆ R8
Awers: Popiersie w koronie i zbroi dekorowanej nitami i z szarfą dowódcy zawiązaną na ramieniu, ozdobioną kokardą. W fałdach inicjały I-T, Jan Thamm (mincerz w Krakowie). W otoku: IOAN CASIM - DG REX P & S.
Rewers: Pod koroną owalna 4-polowa ozdobna tarcza z Orłem i Pogonią, w polu sercowym tarcza z herbem Snop - Wazów. U dołu tarczy herb Wieniawa - Bogusława na Lesznie Leszczyńskiego podskarbiego wielkiego koronnego i inicjały IC - Jakuba Czamera zarządcy mennicy szwedzkiej w Krakowie i Bydgoszczy otoku: MONETA AVREA - REGNI PO 1657.
Ekstremalnie rzadki dwudukat krakowski Jana II Kazimierza z czasów okupacji Krakowa przez wojska szwedzkie.
W 1655 roku wojska szwedzkie zajęły Kraków. Na polecenie Szwedów przystąpiono do bicia monet. Za zgodą Karola Gustawa uruchomili w Krakowie wojenną mennicę, na monetach wybijanych w Krakowie nadal umieszczano portret i tytulaturą króla polskiego. Monety wybijane pod okupacją szwedzką noszą inicjały Jana Tamma (Inicjały IT) i Stanisława Chrząstowskiego (Inicjały SCH).
Do roku 1657 dwudukaty wybijał w niej Stanisław Chrząstowski, zarządca z czasów szwedzkich. Jeszcze w tym samym roku przekazuje on zarząd mennicy Tytusowi Liwiuszowi Boratyniemu, który sygnował wybijane monety inicjałami TLB. Mennica wznowiła normalną pracę w Krakowie w dopiero w 1658 roku, po odbiciu miasta przez wojska polskie.
Podobny był w kolekcji Franciszka Potockiego oraz Zygmunta Chełmińskiego (sprzedany za 300 marek w złocie). Tyszkiewicz w swoim podręczniku wycenia ten egzemplarz na 200 marek w złocie, opatrując go dodatkowo znakiem zapytania, co oznacza, że monety takiej w handlu nie spotkał.
Oferowany na aukcji dwudukat nie wystąpił w żadnym zbiorze prywatnym i publicznym. Portret awersu został wzięty od orta krakowskiego z tą samą datą. Dotarliśmy do zaledwie jednego notowania stempla awersu w roku 1992. Wyróżnia go m.in. szczególne rozmieszczenie inicjałów IT - Jana Thamma, które nie zostały przedzielone szarfą jak w przypadku innych dwudukatówek krakowskich. Stempel rewersu jest standardowy dla dwudukata niegdyś sprzedawanego przez Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk, zilustrowanego również w opracowaniu Jarosława Dutkowskiego “Złoto czasów dynastii Wazów” pod pozycją K209 (R8), natomiast oferowanej na aukcji hybrydy stempli autor nie wyróżnił.
Jest to prawdopodobnie jedyny znany egzemplarz, być może unikat.
Bardzo dobrze zachowany w kolorowej patynie, manipulacje przy rancie. Wspaniała prezencja na żywo.
Literatura: Friedberg 89; Kopicki 1898 (R8); Złoto czasów dynastii Wazów K209 (R8) podobny; Tyszkiewicz 300?
Stan zachowania: 1-/2+ (UNC-/EF+)
Waga: 6,92 g Au
Średnica: 27,6 mm
Cena startowa: 120 000 PLN
Lot: 967 Stanisław August Poniatowski. 1 1/2 dukata 1794 (stanislausd'or), Warszawa – PIĘKNY i RZADKI
Awers: Głowa króla w prawo. W otoku: STANISLAUS AUG D G REX POL M D L
Rewers: Pod koroną w wieńcu laurowym dwie tarcze herbowe, u dołu herb Ciołek Poniatowskich. W splocie wieńca nominał 1 1/2. W otoku: AUREUS – 1794 – POLONIÆ.
Trzydukaty i półtoradukaty wybito w 1794 roku. Należą do najbardziej okazałych polskich monet złotych XVIII wieku. Wybijano je ze złota o nieco niższej niż dukatowa próbie, ale o większej wadze. Emisja miała służyć finansowaniu dozbrojenia armii polskiej. Dziś należą do monet bardzo rzadkich.
Delikatny justunek na rewersie.
Wyśmienicie zachowany egzemplarz. Bardzo rzadki w tym stanie zachowania.
Literatura: Kopicki 2540 (R3); Friedberg 99; Plage 458; H-Czapski 3365 (R2); Kaleniecki s. 559; Parchimowicz (SAP) 44; Berezowski 90; Tyszkiewicz 20 mk
Stan zachowania: 1- (UNC-)
Waga: 6,19 g Au
Cena startowa: 30 000 PLN
Lot: 1014 Zygmunt I Stary. Pierwszy Polski Talar z 1533 rok – MAJNERT
Najstarsze historyczne fałszerstwo numizmatyczne tzw. talar Biernackiego - Talara medalowego Zygmunta I Starego z 1533 roku.
Talar ten uznawany jest powszechnie w literaturze za pierwsze znane historyczne fałszerstwo numizmatyczne, które przypisać można imiennie fałszerzowi, jest to tzw. Talar Biernackiego, fałszujący talar medalowy Zygmunta I Starego z 1533 roku. „Twórcą” jego jest ojciec Józefa Majnerta- Gotfryd Majnert, również medalier Mennicy Warszawskiej, i tamże wybity. Talar ten zamówili u niego w 1812 roku dwaj warszawscy kolekcjonerzy- mjr Józef Biernacki i płk Ignacy Przeszkodziński. Jako że fałszerz nie miał dostępu do oryginału, stemple wykonał wg rysunków z dzieła Tadeusza Czackiego „O litewskich i polskich prawach”, wyd. 1800 r., tabl. II, nr 24. Oryginalne rysunki do dzieła Czackiego wykonał sam Aleksander Orłowski, co jednak nie odwzorowywało oryginału. Gotfryd Majnert stemple wyciął „od ręki”, a nieudolność rysunkowego odwzorowania oryginału przez Orłowskiego skutkowała wykonaniem przez Majnerta monety niepodobnej do oryginału. Pozwala to na łatwe odróżnienie fałszerstwa. Stemple do tego fałszywego talara, tak zresztą jak całą swą kolekcję numizmatyczną, Józef Biernacki /+1826/ sprzedał do zbiorów Gabinetu Numizmatycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Po upadku Powstania Listopadowego Moskale zrabowali całą kolekcję Uniwersytetu i Gabinetu i wywieźli ją do Petersburga wraz ze stemplami do talara Biernackiego. Do dzisiaj tam się znajdują, albowiem w czasie rewindykacji po I wojnie Światowej do Polski już nie wróciły.
Talar ten ma wagę 26,33 g. średn. 42,6 mm a więc jest większy od oryginału. Wybity został w mennicy w małej ilości ,stąd są rzadkie i wykonywano z nich kopie, odlewy i galwany. Również Gotfryd Majnert, tak jak jego syn Józef Majnert- który też tego talara medalowego fałszował- nie dostrzegli herbu Sierp Decjusza.
Proweniencja -dawne zbiory ks. E.K. Majkowskigo w Poznaniu.
Literatura: Henryk Mańkowski: 7c; Kubicki: 18; Bolcewicz: 1900-nr 7; H.Cz.442; Bandtkie- tb5,76
Stan zachowania: 3 (VF)
Waga: 26,33 g
Cena startowa: 7000 PLN
Lot: 1160 Śląsk. Księstwo Ziębicko-Oleśnickie. Karol II (1548-1617). Dukat 1614, Złoty Stok - RZADKOŚĆ R7-R8
Awers: Popiersie księcia w prawo z odkrytą głową w zbroi i krezie. Płaszcz spięty broszą na ramieniu. W otoku: CAROL D G DVX MVNST ET OLS.
Rewers: Tarcza herbowa, napis w otoku: CO GLA SVP PERVT SIL CAP 1614.
Niezmiernie rzadki dukat śląski z rzadkością oszacowaną na R7-R8 w najlepszym na ten czas opracowania Jarosława Dutkowskiego.
Dotarliśmy zaledwie do kilku notowań aukcyjnych.
Pofalowana powierzchnia, załatany otwór na godzinie 12.
Literatura: F.u.S. 2188; Friedberg 3249; Kopicki 6116 (R6); Złoto Dynastii Wazów (Śląsk) O.15 (R7-R8)
Stan zachowania: 3 (VF)
Waga: 3,40 g Au
Cena startowa: 10 000 PLN
Lot: 2006 Rosja, Piotr I. Tynf (tymf) 1708 przebitka z 1707 IL-L, NGC MS65 (MAX) - RZADKOŚĆ
Awers: Popiersie cara Piotra I w prawo, w paradnej zbroi z narzuconym na ramiona płaszczem, spiętym ozdobną broszą, legenda otokowa.
Rewers: Ukoronowany dwugłowy orzeł cesarski. Po bokach orła sygnatura IL-L (mincmistrza mennicy Kadaszewskiej). Legenda otokowa i data 1707/8.
Niezmiernie rzadka moneta w unikatowym stanie zachowania, potwierdzonym najwyższą oceną w amerykańskim gradingu NGC - MS65 TOP POP (MAX).
Moneta z obustronnym, pełnym lustrem menniczym. Ekstremalnie rzadkie w tym stanie zachowania.
Piotr I w okresie wojny północnej ze Szwecją (1700-1721), na potrzeby rozliczeń z wojskami sojuszniczymi Danii, Norwegii, Saksonii i Prus, wprowadził nowy rodzaj monety zwanej tynfem. Tynf wybijany był w latach 1707-1709 w mennicy kadaszewskiej w trzech wersjach: z literami IL-L, z literami IL oraz bez liter będących sygnaturą mincmistrza mennicy kadaszewskiej, I. Langa. Moneta zalicza się do ogromnych rzadkości pomimo dość znacznej emisji. W latach późniejszych monety wycofano z obiegu i prawie wszystkie przetopiono. Występują one przede wszystkim w kolekcjach państwowych w Rosji i Instytutu Smithsonian'a w USA oraz nielicznych prywatnych kolekcjach.
Ładnie zachowany egzemplarz. Ekstremalnie rzadko spotykana moneta na aukcjach.
Tymf lub inaczej czech cara Piotra I bity w latach 1707 - 1709 w przygranicznym wówczas mieście Sewsk w lewobrzeżnej Ukrainie w guberni orłowskiej. Ten typ monety nie należał do realizowanego monetarnego systemu rosyjskiego a odpowiadał systemowi polskiemu. Rosyjskie tymfy były ewenementem przeznaczonym na wypłaty przygranicznym wojskom i do handlu na ukrainnych terenach Rzeczypospolitej. W ostatnich trzydziestu latach w handlu polskim odnotowano dwa lub trzy egzemplarze. Moneta ta, to dziś niemal Święty Graal kolekcjonerów tego nominału; niewielu miało ją w ręce, nie mówiąc o posiadaniu.
Literatura: Bitkin 3822 (R2) - podobny
Stan zachowania: NGC MS65 (MA)
Cena startowa: 85 000 PLN
Lot: 2239 Rosja. 5 rubli 1898 - RZADKI
Rzadkie nawet w tym stanie zachowania.
Literatura: Pick 3b
Stan zachowania: 3- (VF-)
Cena startowa: 200 PLN
Lot: 2255 Zamość. 2 złote 1813 Oblężenie - odmiana z dużą bombą
Awers: W polu napis w trzech wierszach, pod napisem granat z zapalonym lontem: MONETA / W OBLEZENIU / ZAMOSCIA.
Rewers: Wieniec z gałązek laurowych w środku 2 / ZLOTE / 1813. W otoku: BOZE DOPOMOZ WIERNYM OYCZYZNIE.
Dwuzłotówki wybijano ze sreber kościelnych, zajętych na polecenie dowódcy obrony Zamościa generała Maurycego Hauke.
W obiegu były praktycznie przez jeden dzień, bowiem zaraz po ich wybiciu twierdza została poddana armii rosyjskiej. Do bicia miedzianych szóstaków wykorzystano sześciokrajcarówki austriackie.
Po zeszlifowaniu reliefów awersu i rewersu, na tak przygotowanych krążkach, odciśnięto stemple. Stąd charakterystyczny wieniec na rancie, ślady pilników i resztki poprzedniego rysunku.
Odmiana z dłuższymi gałązkami wieńca i wielką bombą. Cyfry daty 1 i 3 blisko siebie.
Wyjątkowo starannie wybity egzemplarz jak na tan typ monety.
Pozycja godna polecenia.
Literatura: Bitkin 5 (R2); Berezowski 5 zł; Plage 125
Stan zachowania: 2 (EF)
Waga: 8,02 g Ag
Średnica: 29 mm
Cena startowa: 4000 PLN
Lot: 2303 Polska XIX w./Rosja. Mikołaj I. 3 ruble = 20 złotych 1840 АЧ, Petersburg - RZADKIE
Awers: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną z małą tarczą z orłem polskim na skrzydle. U dołu inicjały.
Rewers: Napisy, nominał i data 1840.
Drugi w kolejności najrzadszy roczniki obiegowych dwudziestozłotówek z czasów zaboru rosyjskiego. Wybito zaledwie 5.473 sztuk.
Moneta wyceniana przez Berezowskiego na 120 marek w złocie.
Trudno doszukać się notowań aukcyjnych.
Resztki połysku menniczego.
Literatura: Plage 311; Bitkin 1081 (R2); Berezowski 120 zł
Stan zachowania: 3 (VF)Waga: 3,91 g Au
Cena startowa: 6000 PLN
Lot: 2482 II RP. złotych 1932 Nike - NAJRZADSZA MONETA II RP
Awers: Po środku godło: orzeł ukoronowany koroną otwartą, po obu stronach jego skrzydeł cyfry: 5, u dołu data oraz napis: ZŁOTYCH.
Rewers: Przedstawienie Nike kroczącej na obłokach w prawo, przy obrzeżach napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA, w pobliżu stopy Nike - E.W., inicjały Edwarda Wittiga, autora projektu.
Detale wyróżniające / Próbne monety z sylwetką bogini zwycięstwa poprzedziły pierwszą w II Rzeczpospolitej emisję pięciozłotówek, która w 1928 r. trafiła do powszechnego obiegu. Do jesieni 1934 r. cyrkulowały w nim egzemplarze wybite w srebrze, opatrzone wklęsłym łacińskim napisem na rancie. Obie z wystawionych na aukcję prób w tym metalu różnią od monet obiegowych daty oraz detale: napis „PRÓBA” na rewersie pierwszej oraz całkowicie gładki rant drugiej. Okaz pozbawiony inskrypcji na obrzeżu, a także zapisu świadczącego o emisji próbnej, nie jest notowany nawet w katalogu Janusza Parchimowicza, a drugi znany egzemplarz posiadał w swoich zbiorach Henryk Karolkiewicz. Trzecia z monet pozostaje jedynym znanym przykładem pięciozłotówki z Nike wybitym w miedzi, którą pokrywa w tym przypadku niezwykle urokliwa, wielobarwna wiekowa patyna.
Rewers Edwarda Wittiga / Zaprojektowana przez Edwarda Wittiga pięciozłotówka reprezentuje w polskiej sztuce nurt tzw. nowego klasycyzmu - rozwijającej się w międzywojniu stylistyki klarownych, monumentalnych w wyrazie kompozycji, na które składały się obszerne gładkie płaszczyzny. W tej eleganckiej, posągowej konwencji ujęta została również krocząca po obłokach Nike, której pełnowymiarowy wizerunek artysta opracował wcześniej na okoliczność pomnika Wolności i Zwycięstwa, który miał stanąć w Gdyni. Jako członek artystycznego stowarzyszenia „Rytm”, Wittig zastosował typową dla sztuki tego okresu rytmizację kompozycji, szczególnie widoczną w opracowaniu skrzydeł bogini złożonych z równych układów rozchodzących się linii. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Edwarda Wittiga jest stołeczny Pomnik Lotnika zrealizowany po pięciu latach od monety z Nike.
Awers z nowym godłem / Godło Rzeczpospolitej umieszczone na awersie próbnej pięciozłotówki uznane zostało 13 grudnia 1927 r. za wzór obowiązujący również dzisiaj - w otwartej koronie, z dwiema pięcioramiennymi rozetami oraz rozpostartym ogonem. Autorem wzorowanego na orle z czasów Stefana Batorego projektu był grafik i malarz Zygmunt Kamiński, mąż Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej, znanej m.in. z awersów pamiątkowych monet z Romualdem Trauguttem czy Bolesławem Chrobrym. Ustanowiony w 1927 r. wzór zrodził się najpewniej z potrzeby prawnego uregulowania bardziej nowoczesnego wyglądu godła - poprzedni układ poddawany był przez ówczesnych architektów coraz śmielszym modyfikacjom, zastępującym przedawnioną już konwencję modną w tamtym okresie stylistyką art déco.
Najrzadsza, obiegowa moneta II RP (R6). Najtrudniejsza do pozyskania moneta międzywojenna.
W 1932 roku inflacja była tak duża, że wartość srebra zawartego w tej monecie przewyższyła jej wartość nominalną, wobec czego większość nakładu wycofano i przetopiono, dlatego dziś bardzo rzadko spotykana na rynku numizmatycznym moneta - okazja, aby uzupełnić kolekcję o najrzadszą monetę II RP.
Ekstremalnie rzadka moneta w ładnym stanie zachowania, minimalne zacięcie na rancie. Przedmiot pożądania wszystkich kolekcjonerów monet z okresu międzywojnia.
Literatura: Parchimowicz 114e; Fischer OB 013 (jedyna obiegowa moneta II RP, która w 1 stanie ma cenę amatorską); Chałupski 2.22.5.a (R6)
Stan zachowania: 2 (EF)
Waga: 17,88 g Ag
Cena startowa: 50 000 PLN
Lot: 2628 II RP. PRÓBA srebro Konstytucja 5 złotych 1925 - monogramy SW i WG - ŁADNA i RZADKA
Awers: Po środku godło: orzeł ukoronowany koroną zamkniętą, w otoku napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA 1925, z prawej strony przy łapie orła herb Kościesza - znak warszawskiej mennicy. Na awersie okolicznościowej pięciozłotówki również monogramy w polu: SW - prezydenta Stanisława Wojciechowskiego oraz WG - premiera Władysława Grabskiego, a także data 3/V.
Rewers: Przedstawienie personifikacji Polski na postumencie, wyciągającej dłoń po trzymaną przez młodzieńca księgę z napisem „KONSTYTUCJA”, w dole złożony snop zboża z sierpem. Poniżej napis: PIĘĆ 5 ZŁOTYCH 5. W zależności od odmiany, w otoku perełkowa obwódka złożona z 81 lub 100 perełek. Rant: Napis łaciński - SALUS REIPUBLICAE SUPREMA LEX, co tłumaczy się: dobro Rzeczpospolitej najwyższym prawem.
Okoliczności prawne / Rok 1925, na który przypaść miała szeroka emisja pięciozłotówki z Konstytucją był w historii rodzimej gospodarki czasem ciężkiej walki o stabilizację. Samą decyzję o ostatecznym kształcie monety poprzedziły aż cztery rozporządzenia i jedna specjalna ustawa, począwszy od zimy 1924 r., kiedy ustalono, że pięciozłotówki bite będą w srebrze próby 900, a krążki powinny mieć średnicę 37 mm i masę 25 gramów. Nowelizacja, która nastąpiła już po kwartale, obniżyła próbę metalu do 750, przy założeniu, że pozostałe parametry nie ulegną zmianie, co kolidowało z regułami obowiązującej jeszcze Łacińskiej Unii Monetarnej. Po miesiącu, rozporządzeniem Ministra Skarbu ustalono wzory obiegowych monet, przy czym pięciozłotówce przypadł projekt Tadeusza Breyera, ostatecznie zmieniony w maju 1925 r. na „Konstytucję” opracowaną przez Stanisława Lewandowskiego. Przywrócenie zgodnej z zasadami próby 900 nastąpiło natomiast w czerwcu i - mimo zamówienia srebra w hucie w Strzybnicy - zaniechano produkcji obiegowych egzemplarzy, z uwagi na fakt, że przy takim założeniu wartość metalu przewyższała tę deklarowaną w nominale. W Mennicy Państwowej rozpoczęto jednak zawczasu przygotowania do emisji, opracowując stemple i wykonując przykładowe okazy w różnych odmianach -oprócz monet srebrnych, sto pięciozłotówek wybito w tombaku i 60 w mosiądzu, przy czym srebrna „Konstytucja” wykonana specjalnie polerownym stemplem lustrzanym znana jest zaledwie w jednym.
Polonia Stanisława Lewandowskiego / Przedstawienie upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3. maja odwołuje się do tradycji dalece wcześniejszej niż stylistyka na nowo kształtującej się, XX-wiecznej Polski. Stanisław Lewandowski, opracowując wybitą scenę, nawiązał kompozycyjnie do przyznawanych w poprzednim wieku medali na rolniczo-przemysłowych wystawach - kobieca postać siedząca na niewysokim postumencie wspierała dłoń na kartuszu, wskazując na pozostałe symboliczne przedmioty w pobliżu.
Polonia, uosabiająca na międzywojennej pięciozłotówce ojczyznę, wspiera więc zgodnie z tą konwencją prawy nadgarstek na tarczy z orłem, wyciągając drugą dłoń po trzymaną przez młodego giermka Konstytucję. U jej stóp złożony jest snop zboża z sierpem, natomiast stylizacja szat nawiązywać może jeszcze do czasów królewskiej Polski - w przeciwieństwie do wzorców medalierskich, Polonia nie przywodzi na myśl bogini antyku, a rozłożysta suknia i osłaniająca jej włosy chusta przypomina raczej okres dynastii jagiellońskiej.
Oprócz samej, bardzo czytelnej kompozycji symbolicznej, okoliczność uchwalenia Konstytucji 3 maja na wąskiej partii monet zaakcentowana została również datą. Zapis „3/V”, a także monogramy Stanisława Wojciechowskiego i Władysława Grabskiego prezentować miał awers stu pięciozłotówek wybitych w srebrze. Jak wskazują eksperci, okolicznościowa wersja stanowi najrzadszą odmianę w tym metalu, nie licząc pojedynczego egzemplarza, który bez wątpienia opisywany jest jako próbny.
Konstytucja - dyskusja wokół monet próbnych / Mimo że omawiany wzór pięciozłotówki nigdy nie pojawił się w obiegu, zdania numizmatyków w kwestii klasyfikowania zachowanych monet jako próbnych są podzielone. Kierując się przesłankami wskazanymi przez Janusza Parchimowicza, egzemplarze z Konstytucją uznać należy za monety o charakterze obiegowym, które ze względów formalnych ostatecznie nie zostały do obiegu wprowadzone.
Najrzadsza odmiana srebrnej pięciozłotówki z Konstytucją, wybita z monogramami SW − prezydenta Stanisława Wojciechowskiego oraz WG − premiera Władysława Grabskiego.
W cenniku Berezowskiego wyróżniona wysoką wyceną 200 zł względem pozostałych notowań rzędu 10, 15 zł.
Jedna z najpiękniejszych, najrzadszych i najbardziej poszukiwanych monet okresu międzywojennego, wybita w nakładzie 100 egzemplarzy.
Bardzo ładny egzemplarz ze starej kolekcji z urokliwą, kolorową patyną.
Moneta o świetnej prezencji.
Literatura: Parchimowicz P140a
Stan zachowania: 2/2+ (EF/EF+)
Waga: 25,10 g Ag
Cena startowa: 30 000 PLN
Lot: 2766 III RP. 500 złotych 2016 Skarby Stanisława Augusta - Jan Olbracht
Dziesiąta polska złota moneta kolekcjonerska o nominale 500 złotych z serii Skarby Stanisława Augusta - Jan Olbracht.
Menniczy egzemplarz w oryginalnym pudełku z certyfikatem i dodatkową broszurą. Nakład 600 sztuk.
Literatura: Fischer KZ (500) 011
Stan zachowania: 1 (UNC)
Waga: 62,2 g Au 999 (2 uncje złota)
Cena startowa: 22 000 PLN
Lot: 2920 III RP. 100 złotych 2018 KULA - Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości - RZADKOŚĆ
Dziś to jedna z najbardziej poszukiwana kolekcjonerska moneta czasów III Rzeczpospolitej.
Moneta w idealnym stanie zachowania wybita na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
100. Rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości - moneta w kształcie kuli. Nakład tylko 100 sztuk.
Do monety dołączone pudełko z motywem "2018 My Polacy Wolni i Dumni" i certyfikat.
Stan zachowania: 1/L (UNC/Proof)
Waga: 217,70 g Ag 999
Średnica: 27.85 mm
Cena startowa: 8000 PLN
Lot: 3012 Kasyno Sopot (Zoppot) żeton 100 guldenów bez daty (1924–1939) - Wolne Miasto Gdańsk - RZADKOŚĆ
Pozycja w pięknym stanie zachowania.
Idealnie zachowana przezroczysta folia chroniąca pozłacany środek.
Rzadkość.
Stan zachowania: 1- (UNC-)
Waga: 9,38 g biskwit
Średnica: 46 mm
Cena startowa: 700 PLN
Lot: 3013 Niemcy. Kufel z wlutowanymi monetami mariengroschen, srebro
Kufel z wlutowanymi monetami.
W pokrywie i w dnie umieszczone 24 mariengroschen oraz 6 x 6 mariengroschen.
W korpusie kufla umieszczone 15 x 24 mariengroschen, jedna sztuka dodatkowo wkomponowana w dno.
Całość bogato zdobiona motywami wici roślinnej.
Cechy srebra (wężyk probierczy) i wytwórcy na pokrywie i kubku.
Niezwykle efektowny przedmiot godny uwagi.
Wysokość bez pokrywy: około 150 mm.
Wysokość z pokrywą: około 235 mm.
Szerokość podstawy: około 145 mm.
Waga: 897 g Ag
Cena startowa: 4000 PLN
Lot: 3028 II RP. 45 Pułk Piechoty Strzelców Kresowych, Równe - RZADKOŚĆ
Odznaka w kształcie krzyża nawiązującego do herbu Wołynia. Na krzyż nałożona rycerska tarcza z pionową wstęgo w barwach narodowych, na której został wpisany nr i inicjały pułku: „45 PSK”. Na szczycie umieszczony srebrny Orzeł państwowy wzoru 1927.
Odznaka trzyczęściowa, w wersji oficerskiej, wykonana w Warsztacie Wiktora Gontarczyka, w Warszawie. Emalie przyzwoicie zachowane. Ślady lakierowania. Bardzo rzadka pozycja.
Literatura: Sawicki, Wielechowski str. 87
Wymiary: 32 x 40 mm.
Cena startowa: 1500 PLN
Lot: 4018 Hrubieszów Apteka. Zestaw 5 i 15 kopiejek srebrem 1861
Druk niewypełniony, in blanco.
Pięknie zachowane egzemplarze.
Literatura: Jabł. 306 i 307
Stan zachowania: 1- (UNC-)
Cena startowa: 200 PLN
Lot: 4213 Emigracja. 50 złotych 1939, seria H - RZADKOŚĆ R6
Pięknie zachowany i bardzo rzadki banknot. Brak złamań i zgięć, super prezencja, dla najbardziej wymagających. Przepiękny sztywny papier.
Sytuacja Polski w 1939 roku spowodowała, że prezydent, premier i także władze Banku Polski S.A. podjęły decyzję o wyjeździe i ewakuowaniu zapasów złota, dewiz, bilonu, dokumentów oraz banknotów z Polski. Aktywa zdeponowano w krajach sojuszniczych m.in. Anglii i USA. Dyrekcja Banku Polskiego zdecydowała o zwiększeniu zapasów pieniężnych mając nadzieję na szybkie wyzwolenie kraju, a wraz z tym na wzrost obiegu złotych polskich. Wykonanie dużej ilości banknotów w 1942 roku zlecono amerykańskiej firmie American Bank Note Company. Firma wydrukowała dwa banknoty o nominałach 20 i 50 złotych, druk został zakończony w 1943 roku. Po zakończeniu wojny w 1947 roku przewieziono do Polski pieniądze wydrukowane w Anglii i USA oraz papier do ich druku, jednak już w 1951 roku Bank Polski postawiono w stan likwidacji, zaś banknoty i papier zniszczono, pozostawiając nieliczne egzemplarze.
Dziś banknoty obiegowe tej emisji oraz ich wzory zalicza się do rzadkich, a jednostronne druki próbne do niezwykle rzadkich.
Literatura: Lucow 1064 (R6); Miłczak 88
Stan zachowania: 1/1- (UNC/UNC-)
Cena startowa: 7000 PLN
Lot: 4482 Zgrzewka Bankowa 100 złotych 1988 seria TS - RZADKOŚĆ
Bardzo dobrze zachowana, oryginalna kostka bankowa zawierająca 10 paczek banknotów, po 100 sztuk w każdej paczce.
Folia delikatnie naderwana na rancie, kilka początkowych egzemplarzy z zagiętymi rogami.
Doskonała pozycja inwestycyjna.
Literatura: Miłczak 171
Stan zachowania: 1 (UNC)
Cena startowa: 2000 PLN
Lot: 4579 Marynarski Bon Towarowy PHZ Baltona. 2 dolary 1973 - RZADKI
Bardzo rzadka pozycja nawet w tym stanie zachowania.
Literatura: Miłczak B44d
Stan zachowania: 4+ (F+)
Cena startowa: 400 PLN
Lot: 4588 USA. 10 centów 1863
Obiegowy stan zachowania.
Literatura: Friedberg 1257
Stan zachowania: 4 (F)
Cena startowa: 40 PLN
Lot: 5022 Królestwo Bosforu, Stater, Eupator 154-173 r. n.e.
Emisja z portretami Marka Aureliusza i Lucjusza Werusa skierowanymi ku sobie, u dołu data 461 rok ery bosporańskiej = 164/165 n.e.
Poprawne detale, ślady obiegu.
Literatura: MacDonald 471/4, Frolova [BAR 56], 22, Pl.XXVII, p.163, dies I/j, BMC 7 [Pl.XVB, 8], SNG Cop.61
Stan zachowania: 3/3+ (VF/VF+)
Materiał: elektron
Cena startowa: 2000 PLN
Lot: 5101 Cesarstwo Rzymskie. Arkadiusz (383-408 n.e.). Solid, Konstantynopol
Awers: Popiersie cesarza w diademie w prawo. D N ARCADIVS P F AVG.
Rewers: Personifikacja Konstantynopola siedzi wprost na tronie, nogę opartą ma o prorę okrętu, trzyma włócznie i tarcze z trójrzędowym napisem VOT / V / MVL / X, w odcinku CON OB. CONCORDIA AVGGG H.
Pięknie zachowana moneta.
Literatura: RIC 70c var., Depeyrot 46/3
Stan zachowania: 1- (UNC-)
Waga: 6,19 g Au
Średnica: 20,5 mm
Cena startowa: 4000 PLN
Lot: 5179 Niemcy, Saksonia. Otto III (983–1002). Denar typu OAP z grupy AMEN - RZADKI
Awers: Krzyż, w kątach O-T-O-T, w otoku: DI GRA REX.
Rewers: Kapliczka, wewnątrz, dookoła: AMEN.
Rzadki denar saksoński z grupy Amen.
Bardzo ładnie zachowany w patynie starego zbioru.
Literatura: Dbg 1167 var.
Stan zachowania: 2- (EF-)
Materiał: Ag
Cena startowa: 600 PLN
Lot: 5250 Białoruś. 1.000 rubli 2007, Balet Białoruski - 1 kilogram srebra 999
Ogromna, kilogramowa moneta wybita w czystym srebrze.
Nakład tylko 300 sztuk.
Literatura: Parchimowicz 706
Stan zachowania: L (Proof)
Waga: 1 kg Ag .999
Cena startowa: 30 000 PLN
Lot: 5269 Dania. 20 koron 1876, Kopenhaga PCGS MS65 (2 MAX)
Pięknie zachowany egzemplarz.
Literatura: Friedberg: 295
Stan zachowania: PCGS MS65 (2 MAX)
Waga: 8,96 Au 900
Średnica: 23 mm
Cena startowa: 2800 PLN
Lot: 5309 Kambodża. 50.000 reali 1974, Kambodżańskie tancerki, Paryż
Mikroryski, ale moneta bardzo ładnie zachowana.
Moneta bita w Paryżu.
Niski nakład tylko 3250 szt.
Literatura: KM64
Stan zachowania: 1- (UNC-)
Waga: 6,67 g Au 900
Cena startowa: 30 000 PLN
Lot: 5311 Kuba 100 peso 1998 wizyta Jana Pawła II na Kubie 1 uncja ZŁOTA
Złota moneta uncjowa wybita na pamiątkę wizyty Papieża - Jana Pawła II na Kubie. Nakład jedynie 100 sztuk.
Menniczy egzemplarz w oryginalnym pudełku. Dołączony certyfikat.
Literatura: Friedberg 92a
Stan zachowania: L (Proof)
Waga: 31,1 g Au .999
Cena startowa: 9500 PLN
Lot: 5312 Liechtenstein. Franciszek Józef II (1938–1989). 100 franków 1952, Berno - RZADKIE
Para książęca - Franciszek Józef i Gina.
Pięknie zachowany egzemplarz, intensywny połysk menniczy, rzadka moneta.
Nakład tylko 4.000 egzemplarzy.
Najwyższy nominał wybity w systemie Łacińskiej Unii Monetarnej (porozumienie monetarne zawarte w 1865 roku)
Literatura: Friedberg 19; KM Y17
Stan zachowania: 1- (UNC-)
Waga: 32,20 g Au 900
Cena startowa: 10 000 PLN
Lot: 5343 Niemcy, Regensburg. Franciszek I (1745-1765). Dukat - ŁADNY
Awers: Popiersie władcy w wieńcu laurowym, w prawo: W otoku: FRANCISC I D G ROM IMP SEMP AVG.
Rewers: Panorama Ratyzbony od północnego wschodu, powyżej promienisty trójkąt i napis: SIBI CONSCIA RECTI, w odcinku: RATISBONA i litera B w kwiatowym ornamencie.
Bardzo ładnie zachowany z widocznym blaskiem menniczym. Minimalnie zapiłowany na rancie.
Literatura: Beckenbauer 451; KM 305; Friedberg 2538
Stan zachowania: 2/2+ (EF/EF+)
Waga: 3,50 g Au
Cena startowa: 7000 PLN
Lot: 5590 Węgry, Maria Teresa (1740-1780). 2 dukaty 1765, Kremnica - ŁADNE
Awers: Maria Teresa w stroju koronacyjnym, litery K-B po bokach, u dołu nominał, dookoła legenda
Rewers: Madonna z dzieciątkiem, dookoła legenda
Bardzo ładnie zachowany. W dużej mierze zachowany blask menniczy.
Literatura: Friedberg 179; Huszar 1649
Stan zachowania: 2+ (EF+)
Waga: 6,95 g Au
Cena startowa: 4500 PLN
Lista wszystkich przedmiotów - Aukcja 47e Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk dostępna jest TUTAJ.
Autor: Józef Smurawa / Źródło: Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk