Życie i kultura Prusów w średniowieczu
W Muzeum w Ostródzie (Ostróda, ul. Mickiewicza 22) dostępna jest wystawa czasowa pt. „Prusowie. Życie i kultura mieszkańców średniowiecznej Pomezanii w XII-XV wieku”. Ekspozycja zawiera zabytki obrazujące wybrane aspekty działalności ludzkiej: przedmioty codziennego użytku (noże, przęśliki, naczynia i inne), rybołówstwo (pozostałości ichtiologiczne i narzędzia połowu), szkutnictwo (elementy budowy łodzi), handel (szlaki i surowce), budownictwo (narzędzia i elementy budowlane), kowalstwo – ślusarstwo (zamki, kłódki, klucze), ozdoby (obrączki, końcówki pasa, sprzączki i inne), elementy związane z hodowlą koni (wędzidło, podkowy i inne), uzbrojenie (miecz, topory, groty i inne zabytki).
Jednym z elementów ekspozycji są zabytki, które w średniowieczu funkcjonowały w wymianie towarowej, ilustrujące kontakty z ośrodkami zewnętrznymi oraz środki płatnicze.

Klamrą spinającą wystawę na wstępie jest przedstawienie Prusa, zamykającą wyobrażenie Krzyżaka.
Zabytki w większości pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Zamkowego w Malborku. Kilka przedmiotów to użyczenia. Miecz z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, miecz z Muzeum w Elblągu, topór z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, cep z Muzeum w Kwidzynie, kilka zabytków związanych z handlem z Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Autorzy scenariusza wystawy: Ewa Fudzińska, Zbigniew Sawicki Pracownia Archeologii MZM.
Autor: Józef Smurawa / Źródło: Muzeum w Ostródzie