Katalog rosyjskich łezek

Autor: Michał Gazda na podstawie aukcji ww. książki
"Szwoleżer Gwardii Cesarza Napoleona I - to kolejny temat w serii monet "Historia Jazdy Polskiej", którą NBP emituje od 2006 r. Już od poniedziałku, 15 lutego, srebrne i złote monety ze szwoleżerem będzie można nabyć na aukcjach w serwisie Kolekcjoner.
W dniu 16 grudnia 2017 roku (sobota) odbędzie się Aukcja 13e Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk (rozpoczęcie aukcji o godz. 9.00). Będzie to aukcja internetowa (bez licytacji na sali). W ofercie znalazło się 1247 przedmiotów - monet, banknotów, medali, odznaczeń, sreber, literatury - od antyku po czasy współczesne. Lista wszystkich pozycji aukcyjnych znajduje się na stronie internetowej Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk: www.aukcjamonet.pl. Oferty można składać już teraz (po zalogowaniu się na stronie, złożone oferty są ukryte), organizatorzy zapraszają również do licytacji online 16 grudnia (sobota).
Zwierzęta są jednym z najbardziej poszukiwanych i najchętniej zbieranych tematów wśród kolekcjonerów. Mennica Polska S.A. prezentuje wizerunek kolejnego numizmatu należącego do serii "Młode Zwierzęta".
Tym razem tematem numizmatu jest Wilk szary.
Do każdego z numizmatów dołączany będzie folder emisyjny.
Dane techniczne:
Emitent: Mennica Polska S.A.
Nakład: 5.000 sztuk
Metal: srebro (Ag 925)
Waga: 14,14 g
Średnica: 32mm
Źródło: Mennica Polska S.A.
Przerwanie działań wojennych nastąpiło dokładnie w dniu 8 maja 1945 roku o godzinie 23.01. W momencie podpisywania dokumentu kończącego II wojnę światową w Europie, w Moskwie było już kilka minut po północy, dlatego też Rosjanie swoje obchody zakończenia wojny świętują 9 maja. Warto zaznaczyć, że w Polsce w okresie PRL, również 9 maja był uznawany jako dzień kończący ten potężny konflikt. Na niektórych obszarach działania zbrojne trwały jeszcze przez jakiś czas (dopiero 11 maja – jako ostatni niemiecki związek operacyjny – poddała się na terenie Czech Grupa Armii „Środek”; do 15 maja toczyły się walki na froncie jugosłowiańskim).
Narodowy Bank Polski opublikował wizerunek monety: Denar typu 2. Bolesława Krzywoustego z serii „Historia Monety Polskiej”. Srebrna moneta o nominale 10 złotych swoją emisję będzie miała w dniu 3 marca 2014 roku.
Inną ciekawą informacją opublikowaną dziś przez NBP jest zmiana w planie emisyjnym na rok 2014. Do emisji przewidzianych w dniu 15 kwietnia 2014 roku, tj. Kanonizacja Jana Pawła II 27 IV 2014 (temat indywidualny) dodano monetę okolicznościową o nominale 2 złote w Nordic Gold. Nakład tej monety określono na 1 600 000 szt.
W dniach 15-17 grudnia 2018 roku (sobota-poniedziałek) odbędzie się Aukcja 18e Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk, która składać się będzie z trzech sesji. Rozpoczęcie aukcji o godz. 9.00 (sesje I i II) oraz 17:00 (sesja III). Będzie to aukcja internetowa (bez licytacji na sali). SESJA 1 (licytacja 15 grudnia, w sobotę) to przede wszystkim monety antyczne, monety Polski Królewskiej, monety Rosji, banknoty oraz medale. SESJA 2 (licytacja 16 grudnia, w niedzielę) to przede wszystkim monety II RP, PRL, monety kolekcjonerskie po 1990 roku, próby Ni oraz ordery, odznaki i odznaczenia. SESJA 3 (licytacja 17 grudnia, w poniedziałek) to monety świata.
W 2012 roku, w artykule „Świat kreskówek, bajek i legend w numizmatyce” prezentowałem numizmaty z bohaterami kreskówek, bajek i legend. Od tamtej chwili seria „Ulubieni Bohaterowie Bajek”, której producentem jest Mennica Polska S.A. znacznie się rozrosła. Monety te powstają w systemie bicia royalty – koncesja Niue Island. Numizmaty tego typu czasem budzą kontrowersje - mają wielu zwolenników, mają także wrogów.
"Numizmatyka średniowieczna - moneta źródłem archeologicznym, historycznym i ikonograficznym” to pełny tytuł zbioru tekstów Stanisława Suchodolskiego. W swoich artykułach porusza tematykę historii pieniądza, ale również wykorzystuje najstarsze monety jako źródło nazw i tytulatur królów, jak na przykład Bolesława Chrobrego.
„Teksty przedstawiające powyższe zagadnienia (i jeszcze kilka dalszych) pogrupowane zostały tematycznie. Układają się one w logiczny ciąg wykładu, który pokrywa się z wykładem prowadzonym przez autora na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, a w roku ubiegłym również Uniwersytetu Jagiellońskiego. Powstał w ten sposób swoisty rodzaj podręcznika przeznaczonego głównie dla archeologów i historyków, ale też przedstawicieli innych nauk humanistycznych.”
Źródło: Wydawnictwo Trio
Wielu z nas przygodę z numizmatyką zaczynało od dzieła Tadeusza Kałkowskiego - „Tysiąc lat monety polskiej”. Ostatnie wydanie tej książki było w 1981 roku, czyli równe 30 lat temu. Nauka cały czas idzie naprzód i niektóre informacje zdezaktualizowały się (jak np. denar Mieszka I, który okazał się denarem Mieszka II). Dlatego postanowiono napisać nową książkę pokroju „Tysiąca lat...”. Adam Dylewski przy wsparciu Mennicy Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych opracował „Historię pieniądza na ziemiach polskich”.
12 grudnia ubiegłego roku Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie wydało publikację zatytułowaną Skarb średniowieczny z Głogowa. Analizy specjalistyczne i konserwacja wybranych zabytków. Przygotowano 500 bezpłatnych egzemplarzy książki dla odwiedzających wystawę w Głogowie oraz Legnicy, Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim, gdzie w tym roku będzie wystawiana część skarbu.