1 MOSIN 2014
W maju, tradycyjnie jak corocznie, nastąpiła odsłona kolejnego żetonu lokalnego 1 MOSIN. Żetony te były w obiegu i funkcjonowały jako środek płatniczy w maju 2014 r., na terenie miasta Mosina. W tym roku tematem numizmatu jest ppłk. Stanisław Józef Kasznica. Lokalne żetony z Mosiny przede wszystkim honorują ludzi, którzy w różnych okresach historycznych zasłużyli się dla rejonu i miasta Mosina. Każdego roku prezentowana jest nowa postać.
fot. Łukasz Strapagiel
Dane techniczne żetonu:
Materiał: miedź
Średnica: 27 mm
Stempel: zwykły
Emisja: maj 2014 r.
Nakład: 100 szt.
Stanisław Józef Bronisław Kasznica, ps. Stanisław Wąsacz, Wąsowski, Przepona, Służa, Maszkowski, Borowski, Stanisław Piotrowski (ur. 25 lipca 1908 we Lwowie, zm. 12 maja 1948 w Warszawie) – prawnik, adwokat, polski dowódca wojskowy, podporucznik Wojska Polskiego, podpułkownik i ostatni Komendant Główny Narodowych Sił Zbrojnych.
Stanisław Józef Bronisław Kasznica - fot. blogmedia24.pl/
Brał udział w Wojnie Obronnej 1939 roku w składzie Wielkopolskiej Brygady Kawalerii generała brygady, Romana Józefa Abrahama, również urodzonego we Lwowie. Od stycznia do sierpnia 1945 roku był inspektorem Obszaru Zachodniego NSZ. W marcu 1945 roku został zastępcą komendanta Obszaru Zachodniego „Nie”, od kwietnia zaś p.o. komendantem tego obszaru. W marcu 1945 roku został szefem I oddziału KG NSZ.
Utworzył trzy organizacje:
- Armię Polską, która zajmowała się wywiadem;
- Pokolenie Polski Niepodległej, głównie w środowisku akademickim Poznania;
- Legię Akademicką na Uniwersytecie Poznańskim.
Narodowe Siły Zbrojne miały ten sam cel co Armia Krajowa, to jest walka z niemieckim i sowieckim okupantem. Narodowe Siły Zbrojne postały z wielu organizacji narodow Organizacji Wojskowej, Związku Jaszczurczego, Organizacja Bojowa „Wilki”.
fot. blogmedia24.pl/
W dniu 15 lutego 1947 roku Kasznica został aresztowany w willi „Hanna”, przy ul. Chramcówki w Zakopanem. Został zadencjunowany za wysoką nagrodę przez pisarza Leszka Proroka „Modrzew”, z którym znał się z czasów studenckich na Uniwersytecie Poznańskim. Oskarżono go o zdradę Ojczyzny i współpracę z Niemcami. Jego i jego towarzyszy w procesie pokazowym, który rozpoczął się 11 lutego 1948 roku w Warszawie skazano na śmierć. Wyrok wykonano 12 maja 1948 roku w więzieniu na Mokotowie.
Autor: Józef Smurawa
Źródła:
- moneta: p. Łukasz Strapagiel
- http://pl.wikipedia.org/
- http://blogmedia24.pl/