Boratynki warte zachodu - 4
Kilka gwiazdek robi różnicę
W mennicy brzeskiej w przeciągu 13 miesięcy od grudnia 1665 do grudnia 1666 wybito ponad 240 milionów boratynek. Mennica brzeska jest szczytowym osiągnięciem optymalizacji produkcji miedzianych szelągów przejawiającej się unifikacją portretów i pogoni, a co za tym idzie niewiele jest odmian i wariantów. C. Wolskiemu wystarczyło 5 stron w katalogu na scharakteryzowanie odmian z mennicy brzeskiej.
W suplemencie do katalogu tej mennicy, który opublikowałem na tej stronie w lutym 2020 roku monet jest trochę więcej, ale jak na wielkość emisji dalej ubogo. Jeśli chodzi o rzadkości, to jest kilka monet z SOLID zamiast SOLI, odwrócone V w DVC i wydawać by się mogło, że to wszystko. A jednak nie. Oto boratynka z mennicy brzeskiej z 1666 roku z gwiazdkami po bokach monogramu HKPL zamiast kropek /taka odmiana jest znana i w katalogu Wolskiego oszacowano jej rzadkość na R3/ i… gwiazdkami zamiast kropek rozdzielającymi wyrazy w napisie otokowym rewersu. Jedyny znany egzemplarz w przestrzeni publicznej.
Po raz pierwszy pokazano tę monetę na forum Poszukiwanieskarbow.com w lipcu 2015 roku, potem w styczniu 2018 roku na forum TPZN i po raz kolejny w suplemencie do katalogu z lutego 2020 na tej stronie. W ciągu tych lat nikt nie pokazał kolejnego egzemplarza. Moneta jak na standardy brzeskie ładnie wybita, w oryginalnej patynie. Cena amatorska, ale porównując tę monetę do sprzedanej we wrześniu 2019 roku odmiany z SOLID z tej mennicy – drugi znany egzemplarz – za 1285 złotych, a był to egzemplarz czyszczony, to możemy oszacować wartość tej monety w podobnej, a nawet wyższej cenie.
Warto przejrzeć swoje zbiory, być może w jakiejś kolekcji jest kolejny egzemplarz.
Zdzisław Szuplewski