Matka Boska Pocieszenia na talarach sanockich
Talary sanockie to lokalne monety pamiątkowe bite w małej prywatnej mennicy – Mincerz w Królewskim Wolnym Mieście Sanoku – Andrzej Budzicki. Działalność tej firmy rozpoczęła się w roku 2009 i początkowo związana była głównie z promocją sanockiego skansenu. Od roku 2010 objęła już cały region sanocki i skupia się przede wszystkim na numizmatach okolicznościowych związanych z historią oraz promocją tego regionu. Rokrocznie powstaje kilka nowych odsłon talara sanockiego. Jednym z najnowszych jest 1 TALAR SANOCKI – Matka Boska Pocieszenia, który powstał w kilku odmianach.
1 TALAR SANOCKI 2014 – Matka Boska Pocieszenia:
– mosiądz / nakład: I - 300 szt. + II - 100 szt., średnica: 38 mm, waga: 29,5 g;
– mosiądz oksydowany / nakład: I - 150 szt. + II - 120 szt., średnica: 38 mm, waga: 29,5 g;
– mosiądz koloryzowany / nakład: II - 250 szt., średnica: 38 mm, waga: 29,5 g.
Emisja: I - kwiecień 2014 r., II - lipiec 2014 r.
Obraz Matki Bożej Pocieszenia – obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus w kościele Franciszkanów (Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Pocieszenia) w Sanoku.
Sanocka Matka Boża Pocieszenia – fotografia: WIKIPEDIA
Obraz Matki Bożej Pocieszenia znajduje się na ołtarzu bocznym po lewej stronie (patrząc w stronę prezbiterium). Jest na nim ukazana Maryja adorująca śpiące Dzieciątko Jezus. Obie postacie są przyodziane w srebrną barokową sukienkę (została wykonana ok. 1700), zaś część górna powstała w wyniku uzupełnienia w 1888 roku. Obecnie na ołtarzu dookoła obrazu są umieszczone wota ofiarowane przez wiernych, w tym odznaczenia o. Andrzeja Deptucha, franciszkanina z klasztoru.
Autor: Józef Smurawa / Źródła: http://www.mincerz.com.pl/; http://pl.wikipedia.org/