NBP: 100 złotych - Powrót złota do Polski – prezentacja monety
Narodowy Bank Polski zaprezentował nową monetę kolekcjonerską, upamiętniającą powrót złota do Polski. Około 100 ton rezerw polskiego złota zostało sprowadzone do kraju z Banku Anglii. Złoto podobnie jak w II RP będzie przechowywane w skarbcu banku centralnego. Fakt powrotu do tradycji przechowania znaczącej części rezerw złota NBP na terenie Polski upamiętniony zostanie przez emisję złotej monety w kształcie sztabki. Złoty (Au.999,9) numizmat o nominale 100 złotych wyemitowany zostanie w dniu 18 grudnia 2019 roku.
100 ZŁOTYCH - Powrót złota do Polski
Specyfikacja monety:
Emitent: Narodowy Bank Polski
Producent: Mennica Polska S.A.
Materiał: złoto (Au.999,9)
Stempel: lustrzany
Wymiary: 23,43 x 13,97 mm (sztabka)
Masa: 8 g
Nakład: do 2019 szt.
Projekt: Urszula Walerzak
Cena emisyjna: 2100,00 zł
Data emisji: 18-12-2019
Narodowy Bank Polski posiada obecnie 228,6 tony złota, z czego 105 ton jest składowane w skarbcach NBP. W latach 2018–2019 rezerwy złota NBP zostały zwiększone o 125,7 tony (122%), przy czym w 2018 roku NBP zakupił 25,7 tony, nato-miast w 2019 roku kolejne 100 ton. W efekcie zakupów zrealizowanych w ostatnich dwóch latach NBP przesunął się w rankingu wielkości zasobu złota z 34. na 22. pozycję wśród banków centralnych na świecie i z 15. na 11. w Europie, wyprzedzając wszystkie kraje regionu. Równocześnie udział złota dewizowego w oficjalnych aktywach rezerwowych wzrósł do 9,1% (wobec 3,8% na koniec 2017 roku).
Strategiczna decyzja o zakupie złota wynikała między innymi z dobrej sytuacji gospodarczej oraz sukcesywnego wzrostu aktywów rezerwowych.
Złoto jest postrzegane jako strategiczny składnik rezerw dewizowych także ze względu na brak ryzyka kredytowego rozumianego jako możliwość niewywiązania się emitenta z zobowiązań, brak bezpośrednich powiązań z polityką gospodarczą jakiegokolwiek kraju, a także cechy fizyczne – trwałość i właściwie niezniszczalność.
Znaczące zwiększenie zasobu posiadanego złota stanowiło jedną z przesłanek podjęcia przez Zarząd NBP decyzji o dywersyfikacji miejsc przechowywania kruszcu, tak aby mniej więcej połowa rezerw złota, tj. 100 ton, znajdowała się w skarbcach NBP. W ten sposób postępują też inne banki centralne.
W symbolicznym znaczeniu możemy uznać, że historia zatoczyła koło i – podobnie jak w II RP – w skarbcach banku centralnego znów znajduje się złoto.
Fakt obecności znaczącej części rezerw złota na terenie Polski, w skarbcach NBP, podkreślamy emisją wyjątkowej monety w kształcie sztabki.
Ta niezwykła moneta jest także naszym hołdem złożonym pracownikom przedwojennego Banku Polskiego SA, którzy z narażeniem życia i wielkim poświęceniem uchronili ówczesne zasoby złota przed przejęciem przez okupantów.
Adam Glapiński
Prezes Narodowego Banku Polskiego
Autor: Józef Smurawa
Źródło: Narodowy Bank Polski