PWPW zaprezentowała odtajnioną kolekcję banknotów z okresu PRL
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych zaprezentowała unikalną kolekcję dotąd nieupublicznionych banknotów z okresu PRL o kryptonimie E-71 z serii „Miasta Polskie”. Zostały one wyprodukowane ponad 40 lat temu na zlecenie Narodowego Banku Polskiego PRL na potrzeby okresu wojny i zniszczenia PWPW. Seria tych banknotów została przygotowana do emisji i wprowadzenia do oficjalnego obiegu w chwili wybuchu wojny. Miały one zastąpić obowiązujące w Polsce komunistycznej bilety NBP stanowiące środek płatniczy.
W serii znalazły się banknoty o nominałach od 1 do 2000 zł. Na awersie i rewersie banknotów od 1 do 10 zł znajdują się tylko nominały i symbole PRL. Na pozostałych są widoki z siedmiu polskich miast - Poznania, Gdańska, Katowic, Lublina, Krakowa, Warszawy i Gniezna. Pierwsze z banknotów zostały wyprodukowane w 1971 r., ostatnie o największym nominale - w 1973 r. Druk przeprowadzono w warunkach tajnych, z zachowaniem tajemnicy państwowej. Dokumenty, które temu towarzyszyły zostały wytworzone także w ramach klauzul o najwyższym stopniu tajności. W zeszłym roku po odtajnieniu kolekcji przez właściwych pracowników NBP banknoty zostały zwrócone prawowitemu ich właścicielowi PWPW.
Banknoty te mają ogromną wartość historyczną ukazującą to, co było do tej chwili skrywane jeżeli chodzi o obieg pieniądza w okresie reżimu komunistycznego. Banknoty mają obecnie także sporą wartość kolekcjonerską.
PWPW przygotowała w swoim obiekcie, który należy do kompleksu Sanguszki 1 izbę pamięci, muzeum swoich produktów. W kolekcji będzie prezentowana również seria odtajnionych banknotów na wystawie, którą zaplanowano w najbliższym roku.
Autor: Józef Smurawa / Źródło: http://www.pwpw.pl/; http://wpolityce.pl/historia/