Srebrny pens na szczęście dla rówieśników dziecka Williama i Kate
Brytyjska Mennica Królewska wyemitowała dla wszystkich brytyjskich dzieci, które przyszły na świat w tym samym dniu co royal baby "szczęśliwą" srebrną monetę. Rodzina królewska chce poprzez ten gest dzielić ważne w swoim życiu wydarzenie z "rodzicami z całego kraju". Monetą tą jest jednopensówka z herbem Anglii. Aby otrzymać prezent, rodzice muszą zarejestrować się na facebookowym profilu Królewskiej Mennicy, a następnie dostarczyć certyfikat urodzenia dziecka. Każda z tych monet ma wartość 28 funtów. Zważając jednak na fakt, iż dysponować nimi będą tylko dzieci urodzone w tym samym dniu co syn Williama i Kate ich wartość na rynku kolekcjonerskim będzie pewnie dużo wyższa.
Monety zostaną dostarczone szczęśliwym rodzicom w niebieskich lub różowych torebeczkach wraz z okolicznościową kartką.
Nakład tych monet wynosi 2013 szt. Na taką wielkość nakładu wpływ miało kilka czynników. Według statystyk, każdego dnia w Wielkiej Brytanii rodzi się ok. 2 tys. dzieci. Mennica Królewska zapewnia, że monet wystarczy dla wszystkich malców urodzonych w tym dniu. Wielkość nakładu – 2013 szt. to także symboliczne ujęcie roku urodzenia royal baby.
Nieprzypadkowo również materiałem, z którego wybito jednopensówki jest srebro. Brytyjczycy wierzą, że znak krzyża wykonany srebrnym przedmiotem na wewnętrznej części dłoni lub podarunek w postaci srebrnego pensa przynosi noworodkowi szczęście i zdrowie.
Na długo przed urodzeniem dziecka Williama i Kate rozpoczęły się typowania jego płci i imienia. Bukmacherzy przyjmowali zakłady jakie będzie jego imię.
Jak podaje "Daily Telegraph", wydaje się, iż Mennica Królewska postawiła najwyraźniej na George'a. Bowiem w dniu urodzenia dziecka wypuściła w obieg okolicznościowe srebrne monety ze świętym Jerzym na koniu, przeszywającym kopią smoka. Jest to ujęcie tej sceny, które od 1817 roku widnieje na kolejnych edycjach złotych suwerenów - w tym ostatniej, wydanej z okazji jubileuszu 60-lecia panowania Elżbiety II.
Złote Suwereny 2012 z wizerunkiem św. Jerzego walczącego ze smokiem
Czy emisja monet okolicznościowych ze świętym Jerzym w dniu urodzenia "małego księcia" to wynik świetnego przewidywania, czy raczej posiadanej wcześniej wiedzy? Ja osobiście jestem zdania, że pomimo oficjalnych informacji mówiących o niewiedzy co do płci dziecka (nawet jego rodziców) opowiastki te między bajki można włożyć.
A co Wy o tym sądzicie?
Autor: Józef Smurawa
Źródła: http://www.tvn24.pl/; http://www.wprost.pl; http://www.kotek.pl/; http://www. royalmint.com