Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Polecamy

skup monet
skup monet
Numizmatyka
Sklep numizmatyczny
Monety
monety skup

Numizmatyka

Nie było "Lecha" w IIRP, nie będzie i teraz!!!

.

               Kiedy nasz kraj odradzał się na nowo po 123 latach niewoli, początkowo podstawową jednostką monetarną w naszym kraju miał być „Lech”. Tak się jednak nie stało i został nim obowiązujący po dziś dzień „Złoty Polski”.  Lecha, a właściwie monety upamiętniającej 25 rocznicę otrzymania nagrody Nobla przez L. Wałęsę także nie będzie. Powód? Rzekome zamknięcie planu technicznego na 2008 rok w IV kwartale 2007 r., a także „brak możliwości technicznych”. Gdyby zamiast Złotego był Lech problemu zapewne by nie było, bo każdą monetę można by uznać za hołd dla Wałęsy.

 

Wybij własną monetę z Mennicą Polską

.

Mennica Polska na swoim profilu w serwisie Facebook udostępniła aplikację pozwalającą na stworzenie wizerunku własnego numizmatu. Powstały już internetowe monety poświęcone Euro 2012, miastom, z których pochodzą uczestnicy lub ich najbliższej rodzinie. Dla najlepszych projektantów Mennica przewidziała cenne nagrody.

Źródło: Mennica Polska

Numizmatyczne podsumowanie roku

.

Fotografia 1Odchodzący już rok 2008 niektórym przyniósł wielkie zyski, innym straty, jeszcze innym zawiedzenie nakładami. Lecz również ten rok zafundował nam wielkie szukanie miast, które dały się wciągnąć ?w zabawę? w tzw. dukata lokalnego. Do tegorocznych emisji NBP dołączano ciekawe dodatki- od hologramu do Poczty Polskiej, kuli do Igrzysk w Pekinie po druk rastrowy na monecie upamiętniające Powstanie Wielkopolskie po, chyba najciekawszy, szkło w Osadnictwie w Ameryce.

 

Emisje NBP

            Rok zaczął się od nagonki na sokoła we wszystkich mediach, przez co cena sreberka szybko poszybowała nawet do 400 złotych. Wzrostom cen nie przeszkodziło nawet przekroczenie magicznej granicy 100 000 sztuk.

Fotografia 5Fotografia 7

 

Narodowy Bank Polski zachęcony wielkimi kolejkami przed swoimi oddziałami zdecydował się na podwyższenie nakładów wszystkich monet kolekcjonerskich oraz dwuzłotowych Nordic Gold  do niewyobrażalnych dotychczas nakładów. Tym zabiegiem zostało zabite lub mocno zranione środowisko kolekcjonerów. Sokół spikował mocno zatrzymując się na granicy około 150 złotych. W dniach emisji pod NBP ustawiały się malutkie kolejki tych najtrwalszych lub nie zdających sobie sprawy z sytuacji osób. Hobbistów oraz inwestorów nie skusiły w takim stopniu ciekawe dodatki takie jak kule, dziurki, hologramy... Znowu głośno w mediach zrobiło się w listopadzie, gdy wydano monety oraz banknot z okazji 90 rocznicy odzyskania niepodległości. Co dla osoby znającej sytuację tylko z mediów mogłoby się wydawać dziwne ludzie nie stali po srebro tylko po złoto. Sprawczynią zamieszania była malutka ważąca niewiele powyżej 3 gramów pięćdziesięciozłotówka z Piłsudskim na koniu. Wydana w nakładzie 8 800 sztuk blaszka zyskała na cenie ponad dwukrotnie. Również banknot wzbudził duże zainteresowanie. Niska cena emisyjna (15 zł) skusiła ludzi i przykryła nieudany debiut poprzedniego ?papierka? z Janem Pawłem II. Dziś za ten kawałek pięknego papieru musimy zapłacić nawet 40/50 złotych. Była to ostatnia dochodowa dla inwestorów emisja. Wszystkie inne monety można było kupić nawet poniżej ceny emisyjnej. Pod znakiem kolejnych strajków Poczt Polskiej przebiegła emisja monety jej poświęconej- 450. lat Poczt Polskiej. Nawet hologram nie zmienił pustek pod NBP w dniu emisji. Podobnie było przy emisji Osadnictwa z pięknym dodatkiem- szkłem. Mimo, że jest to jedna z ładniejszych monet można ją było dostać po cenie około emisyjnej. Niektórzy inwestorzy ?przejechali się? gdy musieli sprzedać monety po 60 zł, a cena emisyjna wynosiła 106 zł. Ostatnią emisją była 90 rocznica Powstania Wielkopolskiego. W Poznaniu były kolejki! Mówiono o tej emisji w mediach! Sądzę, że było to spowodowane lokalnym patriotyzmem. Każdy chciał mieć pamiątkę po tej rocznicy. W kolejce można było usłyszeć: ?Mamy monetę z NASZYM Powstaniem! Jedynym zwycięskim! Nasze Powstanie Wielkopolskie!?. Wzrok przykuwała także rozeta narodowa z wpiętym orzełkiem.

            Lecz ten rok upłynął pod znakiem zmian w planie emisyjnym i niewiedzy co do ceny i nakładu prawie do dnia emisji. Husarza i 180 lat bankowości w Polsce przesunięto na rok 2009 podobnie jak malarza- W. Strzemińskiego. Zrezygnowano z jednogramowej, dwudziestopięciozłotowej, złotej monety odzyskanie niepodległości, na rzecz wspomnianej już pięćdziesięciozłotówki.

Dukaty lokalne

            Alternatywą dla wciąż rosnących nakładów kolekcjonerskich krążków były tzw. dukaty lokalne. Funkcjonowały w gminach, miastach, regionach jako bon zastępczy mający zachęcić turystów do odwiedzenia ich regionu. Można je nazwać jedynie ŻETONAMI a nie jak niektórzy monetami. Wyłączne prawo do emisji monet ma NBP. Mennica Polska wybiła ich w tym roku 64! Lecz nie tylko państwowa mennica je biła. Można spotkać również żetony Mennicy Łebskiej oraz Miejskiej Poczty Doręczeniowej w Rybniku. Te ostatnie nie zostały dobrze przyjęte. W żetonach lokalnych uwieczniano rocznice (4 Floreny- Legnica- 900 lat Szkoły Rycerskiej), zagrożone rośliny (4 Bryzy- Gminy Nadzalewowe- Mikołajek Nadmorski), ciekawe budowle (seria latarnie morskie polskiego wybrzeża) oraz ludzi, których nie chciał upamiętnić NBP na monetach- 25 rocznica Pokojowej Nagrody Nobla dla Lecha Wałęsy. Właśnie ta emisja wraz z latarniami okazały się najlepszymi inwestycjami.

Fotografia 7

Monety obiegowe

            Znalazło się w tym roku również miejsce dla zbieraczy monet obiegowych. Niezwykła gratka. Po raz pierwszy w podenominacyjnej historii kraju wszystkie monety zostały wybite z datą 2008. Nie mówię tu o zestawie miniatur wydanym przez Mennicę, ale o pełno wymiarowych obiegówkach.

 

 

Kruszce

           Cena złota w związku z ogólnoświatowym kryzysem była bardzo zmienna. Startując z pułapu około 800 USD za uncję kończy rok na poziomi 850 USD. Wahania były duże. Od  1030 USD do prawie 690 USD oczywiście za uncję (31,1 g). Srebro utrzymywało się na poziomie 9 USD za uncję.

 

 

A na koniec kilka ciekawych liczb

 

        W tym roku wydano 1 610 000 monet srebrnych.

Do ich produkcji zużyto 27 427,7115 kilogramów.

Cena blaszek to 122 537 000 złotych.

Najcięższa okazała się emisja Powstania w Getcie w Warszawie- wszystkie monety ważą 3,793055 tony srebra.

Również to sreberko (gdyby się sprzedało) dostarczyłoby do kasy NBP najwięcej, bo aż 13 775 000 złotych.

Najlżejszy i najtańszy okazał się badacz i podróżnik Bronisław Piłsudski- nakład ważył 1 294,8705 kilograma czystego srebra i kosztował 5 148 000 złotych.

Średnio srebrna moneta ważyła 18,5 grama i kosztowała 76,11 złotych przy nakładzie 123 846 sztuk.

Do wybicia monet złotych użyto w tym roku 1 118,361456 kilograma czystego złota. Z okazji Igrzysk Olimpijskich do produkcji monet zużyto 188,325 kilogramów złota. Monetka, która zrobiła największe zamieszanie ważyła tylko 27,516456 kilogramów czyli prawie 7 razy mniej niż Pekin. Średnio moneta złota ważyła 12,45888889 gramów, miała nakład 10 822 sztuk i cenę 1215,20 złotych.

Łącznie wybito 21 540 000 sztuk monet dwuzłotowych Nordic Gold, które łącznie ważą 175,551 ton.

Autor: Eothain / Michał Gazda

Źródła:
Narodowy Bank Polski- www.nbp.pl
Dukat lokalny- www.dukatlokalny.pl
Wikipedia- www.wikipedia.pl
Kursy złota- www.kursyzłota.pl

Aukcja 5 Antykwariatu Numizmatycznego Pawła Niemczyka

.

aukcja_5_1W dniu 24 maja 2014 roku w hotelu Radisson odbędzie się Aukcja 5 Antykwariatu Numizmatycznego Pawła Niemczyka.

Antykwariat Numizmatyczny Pawła Niemczyka opublikował katalog aukcyjny pozycji, które znajdą się na najbliższej aukcji stacjonarnej. Pojawiło się w nim wiele ciekawych monet, medali i odznaczeń.

Czy jest drugie dno walki o polskie „drobne?”

.

Wszystko zaczęło się kilkanaście miesięcy temu. Najpierw media obiegła informacja o planowanym wycofaniu z obiegu monet 1 i 2 grosze, a od kilku dni na portalach finansowych aż huczy od informacji o rzekomym wyprowadzeniu produkcji polskich monet 1, 2 i 5 groszy do innej, zagranicznej mennicy. Wiele osób zachodzi w głowę skąd tak nagłe zainteresowanie najdrobniejszymi nominałami polskich monet powszechnego obiegu? Czy chodzi tylko o ekonomię i  dobro polskiego systemu pieniężnego, a może w grę wchodzą np. jakieś przepychanki i zatargi personalne itp.? Zapraszam do małej zabawy w detektywa, w której duże znaczenie może mieć wytłuszczone przeze mnie zdanie we wstępie do tego artykułu…

O „srebrnych” i „złotych” boratynkach

.

szup_30Czy wybijano boratynki w srebrze i złocie? W swoim najnowszym artykule wyjaśnieniem tej kwestii zajął się Pan Zdzisław Szuplewski. Autor stara się udowodnić, że srebrne boratynki nie istniały, nigdy nie wybijano ich w oficjalnych mennicach. Istnieją jednak wersje srebrzone, które są produktami fałszerskimi produkowanymi na szkodę kupców zagranicznych. Nigdy nie było również boratynek bitych w złocie. Te zaś, które są czasem za takie brane, to monety złote bite takimi samymi puncami jak boratynki, lecz są to półdukaty Jana Kazimierza lub ich kopie wybijane przez PTN na przełomie lat 70 i 80 ubiegłego wieku.

Zapraszamy do lektury artykułu – Zespół IKM

Rynek banknotów PRL poważnie wstrząśnięty

.

banknoty_116 kwietnia 2015 roku NBP wprowadziło do sprzedaży specjalny zestaw kolekcjonerski w formie albumu, składającego się z banknotów emisji 1975 – 1996. Każdy z takich albumów w cenie 190,00 zł.  Komplety nie są już dostępne w sprzedaży u emitenta.

23 000 tysiące albumów po 23 banknoty, w kompletach znalazło się wiele rzadkich i poszukiwanych wcześniej na rynku wysokich nominałów,  idealnie zachowane banknoty z lat wcześniejszych, które na „rzeczywistym” rynku zużyły się obiegiem, dużo lubianych, pierwszych serii AA i to w obrębie różnych nominałów, mnogość atrakcyjnych numerówniskich, nawet 1 i 2-cyfrowych.

Skarb z Kijowa Złoty Poczet. Królewska Kolekcja Medali Stanisława Augusta

.

Otwarto niezwykłą wystawę w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Po raz pierwszy od XVIII wieku prezentowany jest zbiór złotych medali upamiętniających władców Rzeczpospolitej. Wybity on został na polecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego w Mennicy Warszawskiej. Dziś znajduje się w Muzeum Historii Ukrainy w Kijowie. Na ekspozycji zaprezentowano również oryginalne stemple, którymi wybito te medale oraz wiele innych numizmatów pokazujących królewską świtę.
Specjalnie z tej okazji wydany zostanie pamiątkowy medal oraz katalog wystawy zaprojektowany przez prof. Macieja Buszewicza. Zawierać on będzie wiele zdjęć oraz ciekawostek związanych z prezentowanym zbiorem. Plakat, który prezentujemy jako miniaturkę newsa, zaprojektował Michał Batory,  jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich plakacistów, który na co dzień mieszka i tworzy w Paryżu.

Wystawę w Łazienkach Królewskich będzie można oglądać do 1 lipca 2012 roku.

Autor: Michał Gazda
Źródło:  Muzeum Łazienki Królewskie

AKTUALIZACJA: Najświeższe zdjęcia z wystawy można oglądać na naszym profilu w serwisie Facebook oraz w tej galerii.

XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie i XI Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie – monety obiegowe i okolicznościowe

.

xxii zio soczi - 1Do XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich i XI Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Soczi pozostało jeszcze osiem miesięcy. Zawody olimpijskie będą odbywały się w Soczi i w Krasnej Polanie. Rywalizacja olimpijska toczyć się będzie w dniach 7 - 23 lutego 2014 r. Jednak już teraz liczba wyemitowanych lub zaprezentowanych monet obiegowych i okolicznościowych jest imponująca. Szczególnie Centralny Bank Rosji prezentuje wiele bardzo interesujących emisji. W moim artykule zaprezentuję te emisje.

Cieszyn - miasto trzech braci

.

cieszyn - 1Cieszyn (czes. Těšín, niem. Teschen, łac. Tessin) – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, którego władz jest siedzibą. Leży na Pogórzu Śląskim, nad Olzą. Współczesne administracyjne pojęcie „miasto Cieszyn” odnosi się do prawobrzeżnej części, stanowiącego pod względem przestrzennym i społecznym jedną całość, ośrodka miejskiego, którego część lewobrzeżna należy do Czech i nosi oficjalną nazwę „Czeski Cieszyn”.

Historyczne miasta w Polsce - Podsumowanie

.

                 W dniu wczorajszym – 21.04.2008 NBP wprowadził do obiegu monetę 2zł GN „Bielsko-Biała”. Jest to ostatnia z liczącej 32 sztuki serii pt „Historyczne miasta w Polsce”. Emitowane były od przeszło 2 lat. Wśród kolekcjonerów przemknęły bez większego echa. Wielu zebrało je „bo tak wypada”. Jednak w całości tworzą piękną kolekcję upamiętniającą najważniejsze dla historii Polski miasta. Dla mnie seria ta jest tym bardziej cenna, że wśród wyemitowanych monet jest także ta z wizerunkiem Sandomierza – miasta z którego pochodzę. Podsumujmy tę serię w kilku zdaniach.

Nowe zasady dotyczące ciasteczek (cookies). Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Wasze oczekiwania. W razie potrzeby można zablokować ciasteczka w przeglądarce jak to zrobić tutaj.

Akceptuję zapisywanie ciasteczek (cookie) dla tej strony:

EU Cookie Directive Module Information