Coin Expo 2010 już w najbliższy czwartek

Warszawskiemu Muzeum Narodowemu trafiła się niepowtarzalna okazja aby być drugim na świecie muzem, które będzie miało pełną kolekcję złotych monet z czasów rzymskich. Jak dotąd jedynym jest British Muzeum. Kolekcjoner, który chce sprzedać stołeczenu muzeum trzy brakujące w kolekcji monety chce je zbyć po cenie niższej niż rynkowa. Za wszystkie wyznaczył cenę 35 tysięcy złotych. I właśnie na taką kwotę Muzeum Narodowe szuka sponsora bądź sponsorów.
Na odbywającej sie w Canberze w Australii 26 Konferencji Dyrektorów Mennic, polska moneta wybita z okazji czterechsetnej rocznicy osadnictwa polskiego w Ameryce zdobyła pierwsze miejsce w kategorii najbardziej zaawansowana technicznie moneta srebrna. Wyróżnienie to zostało przyznane przez najbardziej prestiżowe grono dyrektorów mennic z całego świata. Moneta ta wyemitowana została przez Narodowy Bank Polski 17 grudnia 2008 roku a wykonana w Mennicy Polskiej.
Monetę zaprojektował wybitny medalier pan Robert Kotowicz. Główną cechą tej monety jest szklany rdzeń przedstawiający mężczyznę wydmuchującego szkło. Na rewersie wokół rdzenia przedstawiono pracowników zajmujących się wytapianiem szkła, a powyżej rdzenia umieszczono statek z osadnikami. Na awersie wokół rdzenia przedstawiono indian i osadników, a powyżej rdzenia umiesczono stylizowanę mapę stanu Virginia.
Rzeszowski oddział NBP stworzył w dniach od 27 września do 3 października dla mieszkańców Rzeszowa i okolic rzadką okazję podejrzenia czym zajmuje się ta instytucja. Dzień otwarty ściągnął do siedziby banku wielu zwiedzających, którzy oprócz poznania zasad pracy NBP mogli również zobaczyć wiele ciekawych ekspozycj, pokazów i wystaw.
Perłą eksponatów, która wzbudziła wielkie zainteresowanie była sztaba złota o wadze czterystu uncji (ok 11,3 kg), a obecna jej wartośc rynkowa jest szacowana na ok. półtora milina złotych. Zwiedzających zdziwiło jak jest ciężka mimo swoich niewielkoch gabarytów. Sztaba ma przypiłowany jeden z rogów. Oprowadzajcy wyjaśniali, że jest tak dlatego, aby sztaba ważyła dokładnie czterysta uncji. W takich sztabach lokowana jest część rezerw państwowych.