Wczoraj odszedł od nas jeden z największych polskich numizmatyków

Największa, najmniejsza, najdroższa…, te i inne rekordy numizmatyczne chciałbym zaprezentować w niniejszym artykule. Przeróżne rekordy, nieraz przedziwne ustanawiają ludzie, swoje „naj” ma również przyroda, geografia i wiele innych dziedzin. Dążenie do osiągniecia lub po prostu bycie tym wyjątkowym daje ogromną satysfakcję z posiadania takiego ewenementu, czy dokonania czegoś, czego dotąd nie zrobił nikt. Zapraszam więc do przeglądu „naj” w numizmatyce.
Województwo warmińsko-mazurskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw. Położone jest w północno-wschodniej części kraju. Siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Olsztyn. Obejmuje obszar 24 173,47 km², a w 2012 r. miało 1,45 mln mieszkańców. Pod względem powierzchni jest czwarte pośród województw. Województwo warmińsko-mazurskie powstało w 1999 r. w wyniku reformy podziału administracyjnego kraju i objęło tereny dawnego województwa: olsztyńskiego oraz większe części województw elbląskiego i suwalskiego oraz fragmenty toruńskiego, ciechanowskiego i ostrołęckiego.
Narodowy Bank Polski zaprezentował w dniu dzisiejszym zestaw dwóch monet „600 lat stosunków dyplomatycznych polsko-tureckich”. W 2014 roku będzie obchodzona sześćsetna rocznica polskich stosunków dyplomatycznych z Turcją. Właśnie dla uhonorowania tej wyjątkowej rocznicy wyemitowane zostaną wspólnie przez Narodowy Bank Polski i Centralny Bank Republiki Tureckiej dwie monety bite w srebrze, które będą upamiętnieniem tego wydarzenia. Pojawią się one na rynku numizmatycznym 26 czerwca 2014 roku. Obie monety – polska i turecka, tworzyć będą jeden zestaw.