Ilu jest kolekcjonerów monet w Polsce ?

Narodowy Bank Polski zaprezentował nową monetę kolekcjonerską, która przedstawia banknot obiegowy o nominale 50 zł. Jest to trzeci numizmat w serii pt. „Polskie banknoty obiegowe”. Banknot o nominale 50 złotych zdobi portret króla Kazimierza III Wielkiego. Z jego prawej strony widnieje ukoronowana litera „K” z monogramu królewskiego z drzwi katedry na Wawelu, a w tle ornament gotycki. Odwrotną stronę zdobi Orzeł Biały z pieczęci króla Kazimierza III Wielkiego, a poniżej widać berło i jabłko – insygnia królewskie. W tle widnieje panorama Krakowa i Kazimierza z drzeworytu Hartmanna Schedla, podróżnika niemieckiego z końca XV wieku. Złota (Au.999,9) moneta (prostokąt) o nominale 50 złotych wyemitowana zostanie w dniu 6 marca 2025 roku.
Oczywiście określenie poszukiwanie skarbów brzmi bardzo poważnie i kojarzyć się może co najmniej z poszukiwaniem Bursztynowej Komnaty czy skarbów przeniesionych z zamkowych skarbców gdzieś w leśne ostępy. Jednak przeważnie poszukiwacze skarbów w Polsce używający na co dzień wykrywaczy metali, szukają po prostu rzeczy codziennego użytku zwykłych ludzi czy też żołnierzy, z minionych wieków.
Wśród "detektorystów" liczną grupę stanowią tak zwani "monetkowcy" lub ogólniej rzecz ujmując "drobnicowyc", którzy szukają przedmiotów z kolorowych metali takich jak: monety, pierścionki, obrączki, odznaki, sztućce etc.
W uzupełnieniu do poprzedniego artykułu - UWAGA! Fałszywe monety w obiegu! - przedstawiam kolejne typy falsyfikatów zebrane w formę mini- katalogu. Spróbuję skatalogować poszczególne typy oraz przedstawić cechy charakterystyczne poszczególnych fałszerstw.